Jump to content

Zvučnici Notax N1


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

U pitanju je samogradnja zvučnika. U naslovu je Notax N1 jer su imali ime. A ime su dobili kada ih je trebalo predstaviti u časopisu Audiofon. To je bilo pre oko 15 godina.

Moje interesovanje za zvučnike potiče još od 1990. godine. Od tada sam se trudio da nabavljam literaturu o ovoj tematici, i da posle nekog vremena sam radim proračune za kutije i skretnice. 1994. godine sam nabavio prve zvučne jedinice: Monacor mid-basovi SPH-165 i visokotonci DT-105Ti. Sa tim jedinicama sam krenuo u pravljenje svojih prvih zvučnika - bass-reflex dvosistemci.

Bilo je dosta eksperimetisanja sa skretnicom. Prve verzije su bile 6/6 dB/oct. sa kompenzacijama impedance i prigušenjem visokotonca. Onda sam probao i varijante 6/12 dB, 12/12 dB i 12/18 dB. Na kraju je ostala verzija 12/12 dB/oct. sa RC članom na mid-basu i prigušenjem na visokotoncu.

Zvučnik je predstavljen na Klubu Audiofila u Hali Pinki (Zemun), a onda mi je predloženo da se napiše i članak u časpisu Audiofon, u rubrici Samogradnja. Slika:

Postavljena slika

Kutija je unutrašnjih dimenzija: širina - 180 mm; dubina - 225 mm; visina 315 mm.

Netto zapremina je oko 11,3 litara. Iz bruto zapremine se odbije sve ono što zauzima unutrašnjost, uključujući ceo tunel.

Tunel su dve plastične cevi unutrašnjeg prečnika 35,4 mm (ekvivalentni prečnik 50 mm) i dužine 102 mm.

Zapremina kutije i karakteristike cevi daju rezonantnu frekvenciju (BR) tunela od oko 60 Hz.

Shema skretnice:

Postavljena slika

Visokotonac Monacor DT-105Ti se više ne proizvodi. Ipak, ako neko bude pravio sličan dvosistemac sa mid-basom SPH-165 i nekim drugim visokotoncem, mogu da dam sugestije oko promena u skretnici. Moja je preporuka da se koristi visokotonac koji je najsličniji toj seriji - DT-105SK, ili eventualno DT-107.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 6
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Jedan par ovih zvučnika sam napravio za prijatelja, upravo 1997. godine, i on ih i dan danas koristi. Promenio je više pojačala i izvora u sistemu. Zvučnici su i dalje tu. Trenutno ih pogoni pojačalo Harman Kardon PM-665. Mislim da ga je kupio preko Gox-a. PoZ. Postavljena slika

Slike su napravljene pre koji mesec.

Postavljena slika

I jedna slikica na čupavom tepihu. Postavljena slika

Postavljena slika

I jedna pored CD-a, da se vidi veličina.

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod Saše je prostor takav da je zvučnike morao da smesti na vrh regala, a ispod plafona, pa su odmah bili za njega napravljeni i mali stalci za regal, koji su prvenstveno imali ulogu da zvučnike i drže stabilno, ali i da su nakrenuti pod odgovarajućim uglom, prema dole.

Postavljena slika

Još jedna slika, ovde samo samo stalci, blanko....

Postavljena slika

Projekat koji može svako da izradi. Veoma dobar zvučnik za novac uložen u izradu.

Drugovi i drugarice Samograditelji i DIY-ovci ---> bon appetit !! :welding:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...