Jump to content

Nepoznato pojacalo


Okibokis

Preporučeni Komentari

Da li neko moze da pomogne da po slikama odredi otprilike kakvo je ovo pojacalo?Ja se ne razumem u ovu materiju,ali sam procitao da su u pitanju dva Motorola tranzistora i ostalo se vidi na slikama.Ovo pojacalo se nalazi u mojim aktivnim kutijama,i voleo bih da znam njegovu snagu .Hvala svim raspolozenim da resim enigmu.post-1130-0-14974000-1347045243_thumb.jpEvo i oznake tranzistora.Ima ih dva po kutijipost-1130-0-07943900-1347045318_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 21
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

-Procitaj sta pise na osiguracimaili-Lenjirom izmeri dimenzije trafoa, ustvari samo dimenzije srednjeg dela na kome se nalaze namotaji. Tako ces doci do snage trafoa.Zatim podeli sa dva, zbog ocekivane efikasnosti pojacala, i dobices pribliznu izlaznu snagu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

-Procitaj sta pise na osiguracimaili-Lenjirom izmeri dimenzije trafoa, ustvari samo dimenzije srednjeg dela na kome se nalaze namotaji. Tako ces doci do snage trafoa.Zatim podeli sa dva, zbog ocekivane efikasnosti pojacala, i dobices pribliznu izlaznu snagu.

Trafo namotaji su 5x7cm,elektroliti do njega su 2x4700mf na 63v a evo i nalepnice na trafou.

post-1130-0-21295000-1347061507_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zasto sam postavio ovo pitanje?Nazad postoje balansirani izlazi ili ulazi,ali su tu i oni nemacki ulazi za zvucnike.Ja sam trenutno prikljucio njih na moje pojacalo,ali ono to ne moze da gura preko cetvrtine,i gasi se zbog zastite.Pa me zanima gde je problem,jer pojacalo nije slabo."x105 sinusa na 8 oma Onkyo a 809.Da li je na ovim monoblokovima bolje resen izlaz,ili je to samo stvar omaze?Odnosno ako je ovo pojacalo na 16 oma kako bi se ono ponasalo da ga prepakujem i koristim za normalne zvucnike od 8 oma?Ili 4 oma?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvini Oki ali post ti je mnogo konfuzan - mnogo koristis zamenice i nisu jasne relacije medju pojmovima. Ti sigurno znas sta si mislio ali mi znamo samo ono sto si napisao... Jasnije pisi i daj vece slike i vise slika (sa strane konekcija i sa strane elektronike).Shvatio sam da kad si te zvucnike prikljucio na Onkyo - ukljucila se zastita, za sta nema razloga (jer je impedansa tih zvucnika 16 oma ? ) osim ako je u trenutku kada je bio povezan Onkyo postojala i istovremena veza izmedju tih zvucnika i mono-Svabe (luster klema na slici iz posta #1) ?XLR konektori su ulazi u mono-Svabu (paralelno vezana 2 komada) ali se ne koriste u balansiranom rezimu (od njih na amp vodi samo jedan oklopljeni kabl sa jednim vrucim krajem i masom).Probaj kako mono-Svaba radi sa nekim drugim ("normalnim") zvucnicima, ali pocni sa malom snagom pa pojacavaj i ustanovices da li to moze ili ne moze. Naravno, prvo prekontrolisi DC offset.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvini Oki ali post ti je mnogo konfuzan - mnogo koristis zamenice i nisu jasne relacije medju pojmovima. Ti sigurno znas sta si mislio ali mi znamo samo ono sto si napisao... Jasnije pisi i daj vece slike i vise slika (sa strane konekcija i sa strane elektronike).Shvatio sam da kad si te zvucnike prikljucio na Onkyo - ukljucila se zastita, za sta nema razloga (jer je impedansa tih zvucnika 16 oma ? ) osim ako je u trenutku kada je bio povezan Onkyo postojala i istovremena veza izmedju tih zvucnika i mono-Svabe (luster klema na slici iz posta #1) ?XLR konektori su ulazi u mono-Svabu (paralelno vezana 2 komada) ali se ne koriste u balansiranom rezimu (od njih na amp vodi samo jedan oklopljeni kabl sa jednim vrucim krajem i masom).Probaj kako mono-Svaba radi sa nekim drugim ("normalnim") zvucnicima, ali pocni sa malom snagom pa pojacavaj i ustanovices da li to moze ili ne moze. Naravno, prvo prekontrolisi DC offset.

Probacu,zaintrigiralo me je sve,jer sem na visokotoncima nema nikakve druge oznake,a posebno me interesuje bas,koji svojim levkom obecava za moj Karlson projekat,a pojacalo sa ova dva Motorolina tranzistora,ako gura bolje nego moj Onkyo,vredi da dobije kutiju.Zasitio sam se sajber stvari koje isto tako lepo izgledaju koliko ne rade svoj posao.Ovo bi bio dual mono i neka ga .Eto to je ideja.Zasto je konfuzno?Pa nisam se sreo,sa ovom izvedbom,da moze i ovako i onako,a ovi xlr u stvari nisu to sto sam ja mislio,nego su samo prilagodjeni za miksetu ili mikrofon.Dodatno je sto su i muski i zenski jedan do drugog i tako dalje:)Firma ne postoji na netu,verovatno su propali pre interneta,ali su zato perfektno ocuvani i ja bih da se igram,pogotovo sto se sve rasklapa kao M48,mislim lako moze da se vrati kako je bilo.

post-1130-0-12290100-1347108039_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo sad sam slikao malo bolje pa se vidi i jacina osiguraca

Ok, osiguraci u vodovima napajanja od 1.6A predstavljaju prakticno ogranicenje snage na 20.248W_peak (10W AVG/RMS) na opterecenju od 8 oma a napon napajanja ogranicava snagu ampa na oko 36W_peak (18W AVG/RMS) na opterecenju od 16 oma. Na zvucnike od 4 oma ga ne bih prikljucivao jer ce osiguraci da capnu vec na 10W_peak. Naravno, sve je racunato u odnosu na cisto termogneo opterecenje, ne uzimajuci u obzir nepovoljnosti koje donosi impedansa realnih zvucnika.Amp ocigledno radi u B klasi - nema elemenata za termicku kompenzaciju mirne struje izlaznog stepena. Dakle, u pitanju je mali razglasni amp skromnih performansi...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvucnici su proradili!!! Otkacio sam njihovo pojacalo sa luster kleme i vise mi se ne gasi Onkyo.Sto jedino moze da znaci da je prekidac za on/off bio ukljucen pa je nekako smetao mom pojacalu,drugo nesto ne vidim razlog.Hvala Sipi !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Okibokis Ako ces da koristis ta pojacalca Odmah zameni taj svapski elko na stampi koji je oznacen sa 47uF/ 40 V i tamno ljubicaste je boje , , pre zamene ili recni na stampi (-) ili obelezi tacku markerom radi tacne orijentacije , odnosno da bi nov svez elko tako postavio ispravno polarisanog . Inace to su najgori svabski elkovi ikada napravljeni i ugradjivani u razne njihove uredjaje u ta davna vremena , sve ovo ti govorim jer sam ih se imenjo na hiljade po raznim starijim Svabskim TV . Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OkibokisAko ces da koristis ta pojacalca Odmah zameni taj svapski elko na stampi koji je oznacen sa 47uF/ 40 V i tamno ljubicaste je boje ,, pre zamene ili recni na stampi (-) ili obelezi tacku markerom radi tacne orijentacije , odnosno da bi nov svez elko tako postavio ispravno polarisanog .Inace to su najgori svabski elkovi ikada napravljeni i ugradjivani u razne njihove uredjaje u ta davna vremena , sve ovo ti govorim jer sam ih se imenjo na hiljade po raznim starijim Svabskim TV .Pozdrav

Hvala svima,znaci nije nikakva munja od pojacala nego je nesto bilo u kratkom spoju,pa je odradjivala zastita na mom pojacalu.Ja sam se obradovao da u njima cuci neki mali Crown:)Jos samo da otkacim onaj bas sa skretnice,da vidim sta moze,ako ni on nije neki RCF,nego neka kopija,onda necu nista ni da diram :bad_boys_20:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima,znaci nije nikakva munja od pojacala nego je nesto bilo u kratkom spoju,pa je odradjivala zastita na mom pojacalu.Ja sam se obradovao da u njima cuci neki mali Crown:)Jos samo da otkacim onaj bas sa skretnice,da vidim sta moze,ako ni on nije neki RCF,nego neka kopija,onda necu nista ni da diram :bad_boys_20:

OkibokisTa pojacalca nisu neki Hi End zasigurno , ali ipak ne zuri jer mozda i nisu bas za bacanje olako ! , Ipak su ti svabovi u svoje vreme radili te uredjaje koliko - toliko cestito , recimo pogledaj samo velicinu tog mreznog trafuljka ! Sacometrijski cenim da su pitanju neki tkzv Sigleton pojacavaci B klase od nekih 50 W snage , znaci nista neki diferencijalni par na ulazu i tome slicno , ali mozda i gresim .Ne bi bilo lose da skines semu jer ces onda znati tacno sa cime baratas , nije to bas toliko komplikovano .Rekao bih da je onaj krupniji metalni tranzistor na stampi driver izlaznog darlington para , dok je jedan trimpot za regulaciju mirne struje a drugi za podesavanje DC offset-a , BTW ti stari trimpotovi najcesce znaju da otkazu i da izazovu kvar pojacala , odnosno pomeranje tacne radne tacke .U svakom slucaju ta pojacalca Uvek mogu da se malo dorade i ojacaju , pre svega bas u mreznom stepenu , recimo dodavanjem snaznijeg greca i novih svezih elkova od bar pet puta veceg kapaciteta nego sto su ti fabricki 2x4700uF , neka sveza pasta ispod izlaznih trandzi ...... itd .Na ovaj opisani nacin sam preporodio zvucno jednog starog Revox-a A78 koji sada svira sasvim pristojno .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OkibokisTa pojacalca nisu neki Hi End zasigurno , ali ipak ne zuri jer mozda i nisu bas za bacanje olako ! , Ipak su ti svabovi u svoje vreme radili te uredjaje koliko - toliko cestito , recimo pogledaj samo velicinu tog mreznog trafuljka ! Sacometrijski cenim da su pitanju neki tkzv Sigleton pojacavaci B klase od nekih 50 W snage , znaci nista neki diferencijalni par na ulazu i tome slicno , ali mozda i gresim .Ne bi bilo lose da skines semu jer ces onda znati tacno sa cime baratas , nije to bas toliko komplikovano .Rekao bih da je onaj krupniji metalni tranzistor na stampi driver izlaznog darlington para , dok je jedan trimpot za regulaciju mirne struje a drugi za podesavanje DC offset-a , BTW ti stari trimpotovi najcesce znaju da otkazu i da izazovu kvar pojacala , odnosno pomeranje tacne radne tacke .U svakom slucaju ta pojacalca Uvek mogu da se malo dorade i ojacaju , pre svega bas u mreznom stepenu , recimo dodavanjem snaznijeg greca i novih svezih elkova od bar pet puta veceg kapaciteta nego sto su ti fabricki 2x4700uF , neka sveza pasta ispod izlaznih trandzi ...... itd .Na ovaj opisani nacin sam preporodio zvucno jednog starog Revox-a A78 koji sada svira sasvim pristojno .

Videcu ako se pojavi neka lepa kutija zasto da ne.To bi bio neki dual mono:) Posto oni vec imaju svoju plocu samo mi treba poklopac i neki potenciometar
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...