Jump to content

Linux distribucija za Audio aplikacije


Aleksandar Car

Preporučeni Komentari

Imas DILO browser koji je jako skromnih zahteva... jes da ni ne pruza mnogo, ali radi ...

Ne se sekiram ja za browser. Svakako će masina da bude otkačena od interneta (plan je takav) jer je kupljena da bude dedicated music player... Poenta, ili bar pokusaj da se poentira je bio na činjenici da je footprint samog operativnog sistema sa aplikacijama za reprodukciju muzike reda nekih tri megabajta (!) gde jedan običan browser zauzima desetostruko vise resursa. Sa procesorom koji radi na 2GHz i 512MB DDRa, mislim da nema brige oko pozadinskih drljanja dok muzika treba da svira...so....post-13-1242452932_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 37
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Ne se sekiram ja za browser. Svakako će mašina da bude otkačena od interneta (plan je takav) jer je kupljena da bude dedicated music player... Poenta, ili bar pokušaj da se poentira je bio na činjenici da je footprint samog operativnog sistema sa aplikacijama za reprodukciju muzike reda nekih tri megabajta (!) gde jedan običan browser zauzima desetostruko više resursa. Sa procesorom koji radi na 2GHz i 512MB DDRa, mislim da nema brige oko pozadinskih drljanja dok muzika treba da svira...so....post-13-1242452932_thumb.jpg

Postoji i DSL distribucija, koju sam ja probao (uzgred DSL je skracenica od Damn Small Linux) koja je sasvim OK a zauzima 40ak Megabajata, a pri tome ima sve sto vole mladi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji i DSL distribucija, koju sam ja probao (uzgred DSL je skracenica od Damn Small Linux) koja je sasvim OK a zauzima 40ak Megabajata, a pri tome ima sve sto vole mladi.

Dobro, i to je opcija, ali mislim da sam upravo povukao ručnu i ubacio klocne pod sve točkove. Probao Dillo, međutim ovaj forum izgleda kao da ga je sapilograf izbacio sa neke sednice politbiroa. Toliko siroma nisam. (bez uvrede na bilo čiji račun) Dakle, odabrao sam OS koji mi odgovara. Sada ću malo da se bacim na pustanje muzike i sastavljanje F5... :diablo:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za one koji bi malo da tweekuju Linuxa, a nisu bas vesti u raznoraznim konfiguracionim fileovima, dobro ce doci alatka koja se zove

webmin koju ako nemate u svojoj distribuciji onda mozete da skinete sa http://webmin.com/

Sva potrebna podesavanja se rade sa brovsera koristeci https link. Cak ukoliko imate stalnu inet adresu mozete da udaljeno podesavate Linux...

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne znam koliko ce pomoci , ali eto sto je jedan linux ignorant ( sto bi kamenko rekao "linux zenmod" ) nabasao :http://tiny.pl/3qqj

Da, XMMS je player nalik (barem vizualno) Winampu pa je relativno lako se snaći sa njim. Problem ovog "howto" je sto je malkice out_of_date... Xmms je sada XMMS2 pa ga treba blago modifikovano podesavati a s obzirom da Ubuntu i slični Ubuntu/Debian bazirani derivati imaju add/remove programs sa grafičkim prikazom, cela procedura instalacije se svodi na selektovanje XMMS na listi aplikacija i klik na "apply"... Sve ostalo OS sam odradi, uključujući i download i instalaciju "dependencies" odnosno, libraries (biblioteka, u windowsu nesto kao *.dll) koji-e su neophodni za rad programa... Naravno, isto se moze izvesti i u drugim Linux distribucijama, ali za korisnike malo vise command_line orijentisanih distribucija, ovo je suvisno objasnjavati... :confused1:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

sad nesto citam i razmisljam se. zasto ce XFCE bolje svirati od GNOME? mislim masina sa 512RAMa ce samleti GNOME i raditi odlicno. cak stavise, bolje ce raditi od Windows-a sa masinom koja ima istu kolicinu RAMa.e sad, vecito je pitanje drivera. mislim da je ALSA dobra i da sve to lepo sviri. barem meni sviri i zadovoljava moje potrebe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam istrazivao razliku izmedju opterecenja resursa racunara kada isti radi sa XFCE i GNOME okruzenjem. znam da KDE vuce dosta ali za ona 2 ne znam. probao sam i koristio par dana ubuntu sa XFCE ali sam izgled mi se nije dopao tako da je GNOME i dalje aktivan kod mene. mozda neka navika.ajde kada se vec vodi lepa pisanija a ni to nikada nisam pitao jer iskreno nisam razmisljao na tu stranu. da li neko ima PC sa hladjenjem procesora ali u cistoj pasivi? bez ventilatora i cudesa i koliko je to realno izvodljivo? u sustini procesor i napajanje samo imaju ventilatore (mislim u PC za potrebe muzike necu stavljati neku besnu grafiku sa 8 ventilatora od FAP-a)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajde kada se vec vodi lepa pisanija a ni to nikada nisam pitao jer iskreno nisam razmisljao na tu stranu. da li neko ima PC sa hladjenjem procesora ali u cistoj pasivi? bez ventilatora i cudesa i koliko je to realno izvodljivo? u sustini procesor i napajanje samo imaju ventilatore (mislim u PC za potrebe muzike necu stavljati neku besnu grafiku sa 8 ventilatora od FAP-a)

Kod mene drlja samo jedna stodvadesetka u napajanju.Maticna je AMD690G, procesor AMD LE1600 (2.2GHz) a na procesoru Gemini IIs bez ventilatora, isti je premesten sa hladnjaka na napajanje. Kada se masina pali, cuje se HDD kako zavrce i drombulja dok se ne zauka. Kad se zavrti, samo se cuje tihi huk vazduha u Codegen Briza kucistu. Plan je da ispraznim kuciste od tog 500G 3.5" hdd-a i ostavim samo mali 2.5" od 160G koji se spolja ne cuje. Dodatna dva 80mm ventilatora koji su bili ugradeni u kuciste nikada nisu ni uvezani a posto je maticna MicroATX (full integrisana) nema drugih ventilatora...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se zeli da se maksimalno rastereti racunar onda bi trebalo ici na distribucije koje se same dizajniraju-sklapaju od strane korisnika, kao sto su npr. arch linux, LFS, gentoo. Na taj nacin moze da se modeluje sistem po sopstvenoj zelji i izbegnu mnogi nepotrebni daemoni/programi koji su prisutni u user friendly distribucijama. Isprobavao sam skoro u arch linuxu KDE mod i leteo je cak i brze od Gnome-a na Ubuntu. O LFS+Xfce da ne pricam, boot-uje se sistem za 10-15 sekundi i "trosi" mizerno malo memorije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se zeli da se maksimalno rastereti racunar ...

Da, slazem se, ali samo do one mere kada racunar postane neupotrebljiv za vise od jedne funkcije/namene...Ja preferiram da instaliram sa minimalCD verzije i biram redom sta da mi se instalira. Jest, zahteva internet bez VPN konekcije, ali se i to resi lako ako postoji router koji odradi "ulagivanje" tj konektovanje... Desktop efekti, compiz i ostalo me nikada nisu fascinirali funkcijom pa ih preskocim... Volim da je jednostavno i cisto, pa to ti je :thumbsup: Bez firefoxa, Xfce mi zauzima tricavih 3mega memorije...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Bez firefoxa, Xfce mi zauzima tricavih 3mega memorije...

Da, FF ume da prisvoji dosta memorije. Ne znam kakva ce biti 3.5 verzija. Koristio sam je u Fedori 11, fino radi, ali sam zaboravio da obratim paznju na to koliko je MB prugatala... (Fedora 10 me za sada ba
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Nova verzija Pulseaudio na Fedori 11 je apsolutno uzasan. ;) Dosta su ga izmenjali, ali i dosta iskvarili. ;) Plugin koji sam ranije koristio za globalni ekvilajzer vise ne radi sa ovom verzijom PA i sada imam najodvratniji zvuk na svetu. Koliko sam video tamo na sajtu nece skoro da popravljaju to ucitavanje pluginova. ;) Probao sam neki poluzavrsen plugin za Rhythmbox i daje ocajan zvuk. Instalirao sam Exaile, equ mu je normalan, ali je zato prespor. Treba mu jedan vek dok ucita playlistu. Ima li jo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 13 years later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...