Jump to content

Minimalni upgrade PC-ja


Vix

Preporučeni Komentari

Pozdrav,Kako sam nedavno prebacio Fi-Fi i PC u drugu sobu, PC vise ne zavsava posao...Naime, PC mi uglavnom sluzi za pustanje muzike i gledanje filmova. Posto sam pre par nedelja kupio novi TV, Samsung LCD 40 " D503 (na snizenju), ideja je da taj TV istovremeno sluzi kao TV i monitor za PC (dok ja sedim na kaucu sa wireless tastaturom i misem).Sve je to lepo izgleda, TV doso na zid..zvucnici...Kad ono medjutim....PC je malo (vise) dotrajao. Jos uvek lepo radi na Linux Mintu, ali...datira iz 2003-2004 te godine. U pitanju je P4 na 2.4 Ghz, 1 gb rama (2x512). Dva SATA HD-a (80+320Gb), napajanje Sharkoon 350w, Zvucna kartica Creative Audigy 2, Maticna ne znam tacno koja, provericu kad stignem kuci...Problem je u tome sto TV ima samo Scart i HDMI ulaze, a PC ima samo VGA izlaz (na maticnoj). Kontam da ga moram poboljsati ako zelim gledati HD TV preko kompa.Pitanje je (tipicno): koja je najjeftinija varijanta, a da zavrsava posao?Da li da kupim samo graficku karticu koja ima HDMI izlaz, ili da menjam maticnu , procesor, memoriju, mozda HD, prakticno ceo PC?Sta savetujete?Pozdrav,Vix

post-40-0-25231100-1344949219_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 20
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Kako god hoćeš, međutim, vremenom ćeš na kraju zameniti ceo PC... Probao ja tako, samo ovaj deo, pa onda još jedan i još jedan i na kraju... ispade sve... U suštini, ako ti treba samo nova grafika, onda menjaj samo grafiku za neku sa adekvatnim izlazom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na odgovorima.U sustini znam da bi najbolje bilo promeniti ceo PC. Najjeftinije resenje, tj. ubacivanje graficke kartice, mozda moze a mozda i ne.Danas proverio, Maticna je ASUS P4V8X-MX, sa PCI slotovima. Kolega mi rece da cu adekvatnu graficku malo teze naci, posto su novije graficke sve za PCI-express...Da li neko zna konkretan model graficke za PCI slot, a da ima HDMI ili DVI izlaz (koji se posle moze valjda kablom konvertovati u HDMI)?S'druge strane, opet, u razgovoru s'kolegom kaze mi da, cak i da nadjen graficku, taj procesor nece bas lepo terati HI-definition filmove...Hm...Jos jedna varijanta je polovan PC, naso neki HP, Core2, 4 gb ram, graficka ima izlaze, trabalo bi da radi.. 180 Eur. Cini mi se malo skupo... Drugar mi opet kaze da batalim sve te privremene zezancije , da skupim malo vise kinte, kupim pristojnu plocu, bar i3 procesor, i ostalo...i tako sa 30 dodjosmo na 300> Evra... :0002trtum3:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na odgovorima.U sustini znam da bi najbolje bilo promeniti ceo PC. Najjeftinije resenje, tj. ubacivanje graficke kartice, mozda moze a mozda i ne.Danas proverio, Maticna je ASUS P4V8X-MX, sa PCI slotovima. Kolega mi rece da cu adekvatnu graficku malo teze naci, posto su novije graficke sve za PCI-express...Da li neko zna konkretan model graficke za PCI slot, a da ima HDMI ili DVI izlaz (koji se posle moze valjda kablom konvertovati u HDMI)?S'druge strane, opet, u razgovoru s'kolegom kaze mi da, cak i da nadjen graficku, taj procesor nece bas lepo terati HI-definition filmove...Hm...Jos jedna varijanta je polovan PC, naso neki HP, Core2, 4 gb ram, graficka ima izlaze, trabalo bi da radi.. 180 Eur. Cini mi se malo skupo...Drugar mi opet kaze da batalim sve te privremene zezancije , da skupim malo vise kinte, kupim pristojnu plocu, bar i3 procesor, i ostalo...i tako sa 30 dodjosmo na 300> Evra... :0002trtum3:

Mislim da su kolege u pravu treba da uzmes nov PC SA MATICNOM PLOCOM 6 - 7 generacija jer te ploce imaju spdif , hdmi, itd, koji ce ti skupa sve biti preko potrebano sto zbog eventualnog dac - a koji ces mozda verovatno staviti + ces preko dig.. hdmi porta ( koji podrzava 100 Hz ) i uzuvati sa prenosom pune rezolucije u svom novom televizoru. Sve ostalo je smesno i svodi se na to kao da vozish novog BMW - a sa polovnim Tigrovim gumama koje ne mogu da podrze brzinu vecu preko 100 km na cas i obrnuto stavis mi nove Mishelinke koje pripadaju tim kolima i vozis na pun gas preko 250 km na cas i uzuvas u onome sto si platio - cisto figurativno da ti opisem da moras imati kolko - tolko dobru PC masinu koja ce ti biti Server za pustanje muzike i filmova. Ja bez kompa vise ne mogu da zamislim sistem jer mi se PC pokazao kao savrsen transport mom Burmesteru 001 kao dac - uSve mozes da skockas za plafon 250 - 300 eura i da imas polu besnu masinu za Audio i i filmove . Ako ti bude trebala pomoc oko sklapanja i izbora konfiguracije slobodno se javi na pm
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kupi najjeftiniju kartu koja ima HDMI koja zadovoljavaturi novce u pelene i slicne stvari i kulirajmani se sprava ........ tj. nece ti biti bitne bar godinu dana:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam jednu finu grafičku sa DVI izlazom, 256MB DDR3, 256bita iz 2006... Dao bih ti je u poklon (pre dve godine sam je na ebayu platio 100€) ali zalud, ide na PCI-E slot... O tome ti pričam, i šest godina stara grafika je već previše "moderna" za tvoju matičnu...Poslušaj kolege... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Bice novi PC, samo je pitanje vremena. Probao da nadjem graficku za PCI slot, svi me gledali belo ko da sam trazio Commodore 64. Neki nisu ni kontali sta trazim, nudili mi brdo PCI-E, pa AGP, a kad im kazem PCI, bez E, nesto se poceskaju, pa...nee shinko toga vise nema, neemaaa....Jedina privremena opcija je da skockam neki konvertor sa VGA na SCART. Ima nekih sema po neku, ne znam koliko valjaju...Reseno, donekle...Posluzice, zasad...Srecom, Maticna ploca ima jedan AGP 8x slot. Nakon malo traganja po IT otpadu, uspeo sam naci graficku koja radi,(Matrox p750) ima dual DVI port, te sam je povezao sa DVI-to-HDMI kablom. Bilo je dosta zajebancije oko drivera i dok sam sve namestio "da radi". Trenutno je Ubuntu (mada mi se uopste ne svidja-ali radi). Ostale linux distribucije nisu prepoznavale sve sto je trebalo, uvek je bilo da nesto "ne radi". Winows sam na toj masini davno otpisao (mada je XP jos uvek tu-dual boot).Eto slicice...Eto graficke... (slika sa neta)

post-40-0-43941800-1346141729_thumb.jpg

post-40-0-74858500-1346141892_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Nakon sto sam pokusao nesto odgledati na netu, opet vidim sta ne valja...adobe flash...prozdire cpu. Prvo sam pomislio da je samo linux u pitanju kad pogledam po netu, vidim problema imaju svi single core procesori, nezavisno od operativnog sistema. Ko kod da je smislio flash, "lepo" smisljeno. Svi ce morati da pobacaju stare kompove i da kupe bar dual core samo da bi pogledali video klip na jutubu. A linux pa tek gubi smisao...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Ko kod da je smislio flash, "lepo" smisljeno....

Jbg... jos jedna stvar koja je otisla ukrivo u rukama velike kompanije koja ima vise kravatasa (marketing managera i advokata) nego programera. Dok je to bio proizvod firme Macromedia sve je bilo OK - kad ga je Adobe kupio stvar je otisla dodjavola...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cudo jedno. Odjednom Pentium 4 nije dovoljan ni za pogledati video, dok se to ranije moglo i to na mnogo slabijim masinama...E pa ovakve stvari me navode da pocnem verovati u teoriju zavere tj. da su namerno napravili taj flash tako kako jesu, samo da ne bi radio na starim PC-ima, sa ciljem da bi ljudi to pobacali te kupili novo (kao sto cu ja morati). Da ne duzim, posto odoh u off topic tj. ovo vec spada u temu "Ko nas..." :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da. Jedini problem je kako naterati ljude da stalno ugrade-uju softwer. Lepo dignu prasinu i kazu kako su otkrlili "security hole" koji se moze zakrpiti samo upgrade-om, inace ce zli ljudi izdaleka upravljati vasim kompjuterom te izbrisati sve vase slike s'mora...Lepo da ne moz' bit' lepse...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moja ćera ima Fujitsu-Siemens P4, Intel na 2.8GHz, 1G+.256M DDR1, grafika je nešto integrisano na ploči (Intel) i instaliran je win7, postavljeno na "best performance" (isključen "aero" itd) i sve sa 500G Seagate Baracuda HDD koji je zahtevao dodatni PCI controller za SATA, automatski update je isključen, ali obaveštava kada je nešto dostupno, jedino MS win essentials anti-virus se osvežava automatski. Sve radi kako treba, Nedavno je neki njen frend (pajz, mala je četvrti razred) rekao kako je Google Chrome bolji od Firefoxa (verzija 3x...) i odjednom krenuo PC da se restartuje... Ja pogledam, prijavljuje "registry error", pokrenuo system restore, vratio na datum pre instalacije Chrome-a, odradio, i opet je sve u redu... Razne igrice na kompu i na internetu (Flash) rade savršeno...Žena ima moj stari laptop, P4 na 1.73G, Intel Celeron, 1G DDR2, ista priča, nema problema, koristi ga za fejs, webmail i u zavisnosti od potrebe, office, pdf itd... (za otvaranje pristiglih dokumenata).Ja sam zbog prirode softvera za posao morao da odem kudikamo dalje, I-7 @4.5GHz, 16G DDR3, grafika 1G/DDR5 (ATI FirePro - za radne stanice), SSD-Patriot Pyro 128G....U istim okolnostima, sve ove mašine jednako korektno rade i ništa ne zapinje. Nas troje delimo internet konekciju od 1.5MB...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...