Jump to content

Potenciometar i "scena"


Sipi

Preporučeni Komentari

Kad sam pre par godina nabavio kutije Canton CT-1000 postavio sam ih prilicno uza zid (15 cm) i mislio sam da je to razlog sto prostorna prezentacija muzike ("scena") nije bog zna kakva, al' obzirm da taj sistem retko kriticki slusam (uglavnom okrenut ledjima i sa strane) nisam pridavao znacaj, cak i kad bi mi gosti rekli da "fali prostor".Ignorisao sam taj problem sve do pre mesec-dva kad sam ubacio novi amp znacajno veceg pojacanja (26 dB umesto 15 dB) sto je zahtevalo da uobicajeni, sobni nivo glasnoce bude setovan nizim polozajem pot-a na preampu nego do sada. E tada nije vise samo "prostor falio" nego je jedan kanal bio i malo jaci od drugog. Protrkeljisem komponente i nadjem da je pot u preampu razvio bash razlicite vrednosti otpora po kanalima na odredjenom polozaju a na ostalim delovima regulacije je negde bolji, negde losiji, uglavnom razlicit od onoga kad sam ga kupio i ugradio (mali zeleni iz RK). Da ne gresim dushu, par puta sam preko njega pustio prilican jednosmerni napon i sl. - bilo je akanja...Uglavnom, ne budem lenj, napravim precizan atenuator sa 25-polozajnim preklopnikom, stavim ga umesto pota i chudo... Odjednom sistem svira kao sto nikad nije svirao, prostorna prezentacija savrsena, sve na svom mestu (simfonijski orkestar sa jasnim rasporedom instrumenata u sve 3 dimenzije).Dakle eto moguce zezancije - shugavi pot se iskilavio a sumnja pada na zvucnike, pojacala i dr. Naravno, i druge komponente umeju da brljaju, ali eto sta bi prvo trebalo proveriti kad se ovakvo nesto desi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 7
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Istovjetan problem sa potenciometrom u predpojacalu,a pitao sam se sto ljudi "komplikuju" sa preklopnicima! Kod mene na malom pojacanju jedan kanal potpuno utisan dok se drugi tiho cuje,ostatak ne zelim ni da mjerim. Ima li gdje kod nas da se kupe dupli preklopnici(da se sa jedne osovine mogu regulisati dva kanala) i ako ima gdje da gledam? Do sad sam nalazio samo one 3x4, 4x3 ,2x6 i 1x12 plasticne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad sam pre par godina nabavio kutije Canton CT-1000 postavio sam ih prilicno uza zid (15 cm) i mislio sam da je to razlog sto prostorna prezentacija muzike ("scena") nije bog zna kakva, al' obzirm da taj sistem retko kriticki slusam (uglavnom okrenut ledjima i sa strane) nisam pridavao znacaj, cak i kad bi mi gosti rekli da "fali prostor".Ignorisao sam taj problem sve do pre mesec-dva kad sam ubacio novi amp znacajno veceg pojacanja (26 dB umesto 15 dB) sto je zahtevalo da uobicajeni, sobni nivo glasnoce bude setovan nizim polozajem pot-a na preampu nego do sada. E tada nije vise samo "prostor falio" nego je jedan kanal bio i malo jaci od drugog. Protrkeljisem komponente i nadjem da je pot u preampu razvio bash razlicite vrednosti otpora po kanalima na odredjenom polozaju a na ostalim delovima regulacije je negde bolji, negde losiji, uglavnom razlicit od onoga kad sam ga kupio i ugradio (mali zeleni iz RK). Da ne gresim dushu, par puta sam preko njega pustio prilican jednosmerni napon i sl. - bilo je akanja...Uglavnom, ne budem lenj, napravim precizan atenuator sa 25-polozajnim preklopnikom, stavim ga umesto pota i chudo... Odjednom sistem svira kao sto nikad nije svirao, prostorna prezentacija savrsena, sve na svom mestu (simfonijski orkestar sa jasnim rasporedom instrumenata u sve 3 dimenzije).Dakle eto moguce zezancije - shugavi pot se iskilavio a sumnja pada na zvucnike, pojacala i dr. Naravno, i druge komponente umeju da brljaju, ali eto sta bi prvo trebalo proveriti kad se ovakvo nesto desi...

Potpuno si u pravu. Imao sam identican slucaj kao i ti, na luxmanu mi se bukvalno raspao plavi alps, trodelni od 50k a ne dvodelni kao ovi danas i posto volim zvuk tog ampa resih uzeti dobar pot...Ti si se snasao i napravio dobar atenuator, a ja sam se morao dobro otvoriti iako mi nije zao posle svega. Naime uzet pre mesec dact-50k atenuator (DaDa electronics-Belgija, tamo najpovoljnije).Za zvuk preko njega mogu samo reci -strasno. Nisam imao nameru otvarati temu o tome, jer uvek ima skeptika a ne bih u nepotrebne rasprave ali povuklo me tvoje iskustvo sa tim...Ali potpisujem da prvi najbolji upgrade na preampu i ampu bi trebao biti bolji pot...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

да сам знао ономад да ће ускоро да буду тражене мотане жице са преклопницима....Срећа те остаде један примерак за пелцер. :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dje me nadjoste...Upravo sam kopao po podrumu da vidim sta je ostalo od potova...Imam iz starog preampa 100K log a u podrumu nasao 1M log.Onaj prvi solidno radio a drugi neispitan.Kako se odredjuje prava vrednost za pot?Ide u ovohttp://www.diyaudio.rs/topic/5156-gigawork-lm-dac3-dac-za-pocetnike/page__st__100#entry127098

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto visa vrednost pota , kriticniji cabling ispred njegasto ce reci - zadrzi oba u podrumce10 do 22K log (ili jos bolje 50kLin sa paralelnim otporom klizacu) ihaj

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...