Jump to content

Gotov Aleph 5


Preporučeni Komentari

Poslije skoro dva mjeseca jurenja dijelova, mozganja oko kutije i mnogo rada, moj Aleph 5 je ugledao svjetlost dana i konacno prosvirao.Kao prvo zelim da se zahvalim svim clanovima foruma koji su nesebicno podijelili svoje znanje sa mnom i time mi omogucili da uzivam u necemu zaista dobrom i kvalitetnom poput Alepha i zvuka koji sa sobom nosi!Moja namjera kroz ovaj post je da malo priblizim proces izgradnje kroz koji svaki pocetnik poput mene prolazi i da koliko toliko olaksam put nekome ko se odluci na slican projekat.Pa da krenemo:Sve je pocelo kupovinom polovnih hladnjaka i mislim da je to i ujedno i najtezi dio odabira jer ce njihov oblik i velicina kasnije uveliko diktirati i oblik kutije pa zato je dobro obratiti paznju sta se kupuje.Mislim da je ipak najbolja odluka kupiti Fisherove koje je Zbotic koristio u svom tutorijalu.Ja nazalost nisam tako ucinio nego sam kupio polovne preko oglasa. Ugradio sam dvanaest komada,( sest po kanalu) svaki je pojedinacno deklaisan na 0,6 k / w da li je to tacno ne znam ali ono sto je vazno je da mi temperatura poslje vise od tri sata rada ne prelazi 50 - 55 stepeni. Mozda je i manja ali nemam cime precizno da je izmjerim,uglavnom ruka se moze drzati neograniceno dugo na njima.Evo i kostura pojacala sa hladnjacima:post-1115-0-33242900-1337100947_thumb.jpZa termalno povezivanje hladnjaka sam koristio flah od 15 mm debljine i 60 mm sirine, sve je poprilicno dobro spregnuto i ispolirano, termalna pasta je koriscena da bi sve bilo 100% kako treba.post-1115-0-27729700-1337101057_thumb.jpPosto sam bio ogranicen oblikom hladnjaka morao sam sam praviti stampanu plocicu. Prva zamisao je bila uzeti gotove od Kristijana ali nazalost nisam ih nikako mogao uklopiti pa sam nesto pravio sam a nesto kopirao od materijala koji su mi posali clanovi foruma.Evo i slike:post-1115-0-10206100-1337101213_thumb.jpEvo i slike pojacala odozdo,imam mnogo slika i tekst koji ide uz njih ali ovde mogu da postavim samo par slika jer mi server ne dozvoljava tako da cu skratiti moje izlaganje.Ovde vidimo da sve mase idu u zvijezdu,mozda djeluje malo zapetljano ali bruma ni bilo cega drugog nema,vazdusne zavojnice nisam koristio iz razloga sto sam ih pokusao namotati ali to se ispostavilo kao nemoguc posao za mene pa sam odustao.post-1115-0-05832200-1337101778_thumb.jpPosto nazalost nemam vise mjesta za fotografije stavljam posljednju:Ova fotografija je zavrsni rad. Naravno nedostaje prednja ploca( ona ide preko ove sa diodama,ovo je privremeno) graviranje imena pojacala i jos par sitnica.post-1115-0-24958700-1337101898_thumb.jpA sada utisci:Alepha sam povezao sa mojim Monitor Audio BR 5 . Za izvor koristim Xonar STX i flac fajlove.Inace ranije su radili sa NAD 326 bee.Ovo sto pisem je samo moj utisak i imajuci u obzir da ovde ima clanova koji imaju ogromno iskustvo , znanje i opremu znam da ovo zvuci smijesno ali hajde da probamo:Aleph je jos hladan pokazao mnogo vise detalja,dinamike i prostora od NAD-a sto je bilo i ocekivano. Kada se zagrijao sve je bilo jos mnogo bolje. Jako je tesko opisati neciji subjektivan dozivljaj ali mojim rijecnikom opisano,sve je nekako vece i prostornije,sve je na pravom mjestu i u pravo vrijeme. Sada tacno cujem mane moje zvucne kartice i odmah sam shvatio da moram da nadjem neki malo bolji dac.Iako sam citao da Aleph nije bass kiler amp kod mene ga ni malo ne fali,sta vise, ima ga sasvim dovoljno,tacan je, dovoljno dubok, mesnat i ziv.Srednji su nevjerovatni. Visoki su malo vise izrazeni ali mislim da je to krivica moje zvucne kartice a ne ampa.Inace ofset na desnom je 9 a na lijevom je 13-14 mv. Mjerio sam i napon na R11, R14 svi su malo jaci ,umjesto 5v na R11 imam oko 5,8 v, to je vjerovatno zbog napajanja jer je i ono umjesto 34v oko 36.To bi za sada bilo to,dok pisem ovaj post Aleph radi punom parom, projekat me je sveukupmo kostao oko 750 evra i mislim da vrijedi svake ulozene pare. nazalost za te novce sam mogao uraditi malo ljepsu kutiju ali prednost ove je sto je sve na njoj mlako jer su hladnjaci zaista ogromni. Mislim da ovde toplota nece biti problem i da se sigurno mogu igrati sa raznim tvikovima a da amp i dalje bude daleko od vrelog.To bi bilo sve od mene,jos jednom hvala svima za pomoc,

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 10
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ogranicen si na 200k slika po postuako ih naslazes vise , mi spojimo postove uglavnomeve ti za ubuduce :

Hvala na odgovoru,a sto se temperature tice po ovome sto papa kaze izgleda da sam tu, na nekih 45 c dok je sobna temperatura nekih 25 ... :)P.S.Znaci da otvorim jos jedan post sa istom temom i ubacim jos par slika? Pozz
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobrodošao u "A5 klub" :DAko je tvoj amp u pogonu od danas ili poslednjih par dana, očekuj prijatno iznenađenje u promeni zvuka u bliskoj budućnosti...Čestitam na uspešnoj gradnji ampa!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobrodošao u "A5 klub" :DAko je tvoj amp u pogonu od danas ili poslednjih par dana, očekuj prijatno iznenađenje u promeni zvuka u bliskoj budućnosti...Čestitam na uspešnoj gradnji ampa!

Hvala!:) Pa radi tek dva dana,doduse po cijeli dan i vec se osjeti razlika,mnogi su mi rekli da ocekujem poboljsanje u narednih mjesec dana... U svakom slucaju i sad svira jako dobro i poslije vise od sest sati rada hladnjaci su tek topli, mislim da temperatura ne prelazi 50 stepeni jer se ruka na njima moze drzati neograniceno dugo...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta temperatura je odlična, taman kako treba.Na mom Alefu je u letnjim mesecima, po Nelsonovoj skali, negde oko X*?@ ili nešto malo iznad toga ali sve savršeno fercera :DKoliki je kapacitet kondenzatora u ispravljaču?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta temperatura je odlična, taman kako treba.Na mom Alefu je u letnjim mesecima, po Nelsonovoj skali, negde oko X*?@ ili nešto malo iznad toga ali sve savršeno fercera :DKoliki je kapacitet kondenzatora u ispravljaču?

Kapacitet je 2x 47000uf i 4x 27000 uf sveukupno , znaci oko 100 000 po grani. Mogu ti reci da ganja ove moje Monitor Audio BR 5 sa pola gasa,nema distorzije ili bilo cega,bas cvrst,utegnut cak i pri najvecim glasnocama.... Poredeci sa Nadom koji je deklarisan kao 2 x 50 w ovaj zvuci i gura zvucnike kao da je 2x 200w! :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...