Jump to content

Zvuk ekonovejva


Zvu

Preporučeni Komentari

Prošlo je neko vreme kako se sluša kod mene kući, istina sa midfi pojačalom i CD-om (polako, doći će na red i to napraviti) ali je vreme za neke preliminarne utiske i komentare o zvuku.

Prvi put sam poslušao ekonovejv kod Synca iz Novoga Sada i tada odlučih da ih napravim.

Dosta hajpa i na stranim forumima oko ove vrste zvuka, a i gloženja oko rezne frekvencije u osetljivijem delu ljudskog sluha. Prva i najjeftinija varijanta ekonovejva je JBL PT waveguide (kod nas nabavljiva kopija istog kod DamirDJ-a iz Sombora) i Selenium D220Ti kompresioni drajver. Zatim se mogu na taj isti vejvgajd, uz odgovarajuće adaptere, dodavati Celestion CDX1-1745 ili B&C DE250-8. Ovaj poslednji je mnogo hvaljen po inostranim forumima, dok ga je ovde malo ko čuo kako zvuči, čast izuzecima.

Dalje, Celestion ništa lošiji od B&C-ja po mernim rezultatima ali ga još nije dovoljan broj ljudi nabavio kako bi se moglo podrobnije pričati o zvuku istog iako se on nalazi baš u istom JBL PT waveguide-u u kutijama koje proizvodi Audio Kinesis, modeli Rhythm prism i Prisma. Link ka firmi sa cenama u dnu stranice:

http://www.audiokinesis.com/product_ak_prisma.html

Kod mene je upravo kombinacija Selenium D220ti kompresionog drajvera i Eminence Deltalite II 2512 pa je činjenica da sa tim zvučnicima dobijam izvestan karakter zvuka. Drugi bi sigurno zvučali drugačije te mogu govoriti samo o njima i njihovom zvuku.

Nekoliko gotovih projekata je odrađeno na TechTalk forumu kao i na Audiokarma forumu. Odrađena su i podrobna merenja i još što šta. Dosta gotovih kutija i primera kako treba raditi.

Neću komentarisati utiske o zvuku od strane ljudi iz inostranstva koji su ih napravili i zadržali kao takve te se kunu u njih. Očigledno ne čujemo jednako jer sam ja našao nekoliko mana.

Po mom mišljenju, a prvo ću krenuti sa manama, osnovna mana svih tih projekata (ograđujem se na one koje koriste 12“ midbas) je što imaju jako velike induktivitete na red sa midbasem i u nekim izvedbama serijske noč filtere na visokotoncima (serijska RLC kola stavljena u paralalelu sa visokotoncem ali o tome kasnije) koji manje više u toj kombinaciji unezvere zvučnu sliku. Merno izgledaju savršeno. Frekventne krive su linearne ali je zvuk, plastično objašnjeno, mutav. Sam sam najviše problema imao, primetivši da nešto nije u redu, sa klavirom. Zvuk klavira nikako nije odavao utisak prirodnosti nego je zvučao kao sa sintisajzera i išlo je čak do granice da toliko fali definicije da se dve dirke pritisnute u isto vreme ne razaznaju kao dve već se stope u jedan tupi ton. Iako je po glasnoći bio prisutan, definicija je bila ravna nuli. To mi je, naravno, mnogo smetalo. Postepenim skidanjem induktiviteta sa midbasa se povećavala osetljivost kutije pa je i skretnica za visokotonac prilagođavana kako bi se nastavio trend što linearnijeg zvuka, a u isto vreme da se zadrži i dobra fazna karakteristika. Kako je u mom slučaju zavojnica za midbas trebala biti 3mH, smanjio sam na 2mH pa na 1,2mH. Konačna varijanta skretnice je sa 2mH jer je to minimum basa koji sam spreman da prihvatim iz ovih zvučnih kutija. U odnosu na to je i usklađivana i skretnica za visokotonac kako bi se dobila željena frekvencija ukrštanja (akustički između 1500Hz do 1800Hz gde se disperzija visokotonca i basa podudaraju).

Problem sa visokotoncem je u tome što daje previše energije na 2KHz pa je, u zavisnosti od frekvencije ukrštanja bilo potrebno dodavati notch filter (ukrštanje na oko 1500 zahteva isti dok već na 1700 nije potreban jer je sama skretnica drugačija). Prva varijanta skretnice za econowave koja je imala 3mH na midbasu i RLC na visokotoncu je zvučala, blago rečeno, užasno. Pustio sam pesmu koja obiluje muškim glasom i pitao se gde su mi pobegli visoki tonovi i šta se dešava sa pevačem. Kao da je neko pevača uhvatio za gušu i podigao. Skinuo sam RLC i sve se manje više vratilo u normalu ali tih nekoliko dB na 2KHz mi se nije sviđalo. Preradio sam skretnicu za midbas i visokotonac kako bi dobio što linearniji odziv i tu su problemi sa skretnicom nestali. Počelo je da zvuči kako treba ali tu nije kraj izranjanju novih.

Sami waveguide-ovi su od plastike. Kako je rez nizak, dosta rezonuju pa ih zaista treba zašrafiti u kutiju sa svih 10 šrafova. Dalje, u jednom trenutku sam primetio zadebljanje u muškom glasu. Delovalo je kao da je svaki pevač overweight. Jasno se čulo da to potiče od rezonancije plastike. Jedan waveguide sam dampirao živom gumom i pustio muziku. Zadebljanje je nestalo. Ovaj drugi još nisam obradio jer moram da dokupim žive gume. Ne mogu da slikam jer mi je muka da odšrafljujem iz kutije ali trebalo bi to odraditi otprilike ovako:

post-117-0-46831000-1327432784_thumb.jpg post-117-0-04140300-1327432809_thumb.jpg

Što se tiče kompresionog drajvera, mora se imati na umu da to nije ništa drugo do kompresionog drajvera koji košta nenormalno malo za ono što pruža ali nije svemoguć. Kompresiona komora je kod skupljih drajvera od aluminijuma dok je kod Seleniuma od plastike. Mora se i ona tretirati da ne bi izobličavao drajver. Ima u Sync-ovoj temi slika gde je u prazna mesta sa strane ugurao živu gumu, ubacio pamuk u kompresioni deo (iza membrane) i naneo pur penu sa zadnje strane komore kako bi je dodatno učvrstio. Ja sam za dampiranje kompresione komore iza membrane koristio devojčine tufere za skidanje šminke. Taman su istog prečnika kao i kompresiona komora. Otprilike ovako nekako (ovo nije moje, kod mene je urednije :) ):

post-117-0-21530200-1327433003_thumb.jpg

Postoji još jedan tweak koji se može uraditi, a to je stavljanje sunđera određene poroznosti u vejvgajd po ugledu na Geddlee-jeve kutije kako bi se suzbilo HOM (izobličenje) s tim što bi se moralo poraditi malo na skretnici jer se izgubi oko 2-3dB na najvišim frekvencijama, što ja definitivno nameravam da probam u skorijoj budućnosti.

Konačno, kada sam sve ovo završio, kutije su zazvučale kako treba tj. po mom ukusu. Nema svilenih visokih tonova niti lepršavih srednjih. Te odrednice ostavljam za one koji nemaju zaista šta reći o zvuku nekih zvučnika. Kada se sluša muzika ima se osećaj da tako treba da se čuje takoreći svirci su u sobi :) . Sad, da li neko voli da umekšan zvuk ili ne, nije me briga. Ovde toga nema. U pitanju je realnost koliko je moguće bilo postići je sa datim komponentama. Ovo ne znači, za one koji mnogo čitaju recenzije pa misle da imaju sposobnost čitanja između redova, da na bilo koji način zvuk smeta ili je nepodnošljiv kao kod nekih horni. Nema honk-a koji je karakterističan za loše izvedene hornloaded zvučnike. Zvuk je maksimalno utegnut koliko je to zavisilo od mene i kvaliteta drajvera. Za moje poimanje zvuka, ovo se čuje kao veliki kalotni visokotonac samo bolje, dok ga drugi porede i sa ribbon visokotoncima (samo kada je Selenium D220ti u WG-u ali o tome nemam neko posebno mišljenje) . Za midbasove imam samo reći da odlično obavljaju zadati im posao te da bi jedini realni dobitak bio strpati i njih u hornu kako bi se dobio isti karakter zvuka kao iz vejvgajda ili još bolje, kupiti Sonido pa uraditi to isto. Nemam apsolutno nikakve potrebe da hajpujem kutije koje imam jer nemam nameru da ih prodajem, a i ko bi ih kupio ovolike i ovakve ?

Odmah mogu da kažem da ovako dobar zvuk gitare još ni kod jednih zvučnika nisam čuo. Definicija je na tom nivou da bukvalno mogu da čujem vazduh kako prolazi kroz grlo Allan Taylor-a dok peva. Ženski glas je čista erotika (ili eroteka :scratch_head: ). Stereo slika je maltene hologramski ispisana u sobi. Zamora u slušanju sa normalnim nivoima glasnoće nema. Slušao sam ih bez problema po 4 sata kada uhvatim vremena, što je ovih dana retkost. Kažem sa normalnim nivoima zvuka jer me zamore bilo koji zvučnici ako su previše glasni, pa ne znam kako i koliko slatko da se čuju. Ne dobijam želju da smanjim ukoliko je snimak dobar. Ako je snimak krš, ne može ni tiho da se sluša jer se svako krckanje, krljanje ili zujkanje čuje. Kutije imaju oko 93dB što ne zvuči mnogo ali to nisu tek onako napisani decibeli neke hifi kutije sa 6,5“ midbasem.

I još mogu da kažem da će u budućnosti biti još proba sa B&C DE250-8 i sa Celestion CDX1-1745, jer je ovo tek početak otkrivanja potencijala ovih zvučnika. Da se ne bi ovo shvatilo kao hype pred prodaju jer mislim da sam lepo okrpio Selenium D220Ti u smislu kroz koje modifikacije treba da prođe kako bi zazvučao, a nekima se možda i takav, modovan, ne svidi. Trenutno ništa ne kupujem niti prodajem ali ću ubuduće kada dobijem želju nešto da menjam, menjati kompresione drajvere i skretnice. U krajnjoj liniji, kao i svi drugi, nameravam da ostavim kod sebe ono što se meni najbolje čuje. Sa druge strane, dobih par PP-a od ljudi koji bi pravili econowave pa da ne pišem svakom posebno o zvuku šta i kako.

Osećao sam obavezu da iskreno i sa svim manama i vrlinama koje ekonovejv nosi predstavim isti kako ne bi bilo idealizovanja kako će to biti kraj nekog puta za onoga ko odluči da ga pravi. Probao sam da budem što je moguće objektivniji iako ih posedujem, što je obično odličan recept za pristrasnost.

Cenio bih da svi ostali koji su slušali ekonovejv napišu i neki svoj utisak o zvuku jer je vrlo verovatno da sam nešto izostavio, možda sam negde i pogrešio ili nam se možda u potpunosti utisci slažu ili razilaze (skroz nebitno). Kako god, sharing je ono što će nas sve čuvati od pogrešaka u budućnosti :) ...... valjda.

Ko ima nalog na audiokarmi može da pogleda neke od mojih sličica:

http://www.audiokarm...hp?albumid=2016

Biće i neki objedinjeni album sličica u procesu izgradnje kada ih potpuno završim, a ima ih nešto i razbacanih po forumu tu i tamo.

Što se tiče troškova, stanje je sledeće:

Deltalite II 2512 --- 190 evra par

Selenium D220Ti --- 90 evra par

waveguide-ovi ---- 40 evra par

Prednje stranice i CNC obrada oko ---- 40 evra (preko veze kod komšinice :) )

materijal za skretnice oko ----- 100 evra

damping materijal, šrafovi, lepkovi, špricgit (neka bude i) ---- 50 evra

MDF i gredice za kutije oko ----- 80 evra

vreme uloženo u mlaćenje sa skretnicama i tweak-ovima ---- priceless :)

post-117-0-06088300-1327437227_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 22
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

midbas 12dB/o --- 2mH + 18uFvisokotonac 12dB/o ----- 6,9uF + 0,6mH i odgovarajući l-pad. serijski otpor je premošćen kondišem da se ispravi odziv ka visokim frekvencijama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po malo je onaj pik na midbasu preblizu za jednu bobinu i kondezator .......oni problemi koje imaš oko 2 khz , mogu biti pre od midbasa .....po meni daviš visokotonac a on možda nema veze .....najlakše se proveri kad otkačiš ili jedne ili druge i slušaš ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

midbas 1........

mladac - da bi pisanije bilo kompletno - ili stavi linak do teme gde si napisao o dim. kuteje kao i postovao semu finalne skretnice ...... ili to postuj ovde10min sa Paintom ili - jos bolje - rukorad sema pa skenirano ....... :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po malo je onaj pik na midbasu preblizu za jednu bobinu i kondezator .......oni problemi koje imaš oko 2 khz , mogu biti pre od midbasa .....po meni daviš visokotonac a on možda nema veze .....najlakše se proveri kad otkačiš ili jedne ili druge i slušaš ....

Vrlo moguće. Nameravam da se poigram i sa 18dB/o na midbasu pa ću videti kako i koliko količina induktiviteta tu utiče na zvuk ali za sada moram malo da slušam ovako pa kad uhvatim malo slobodnog vremena.Inače jesam udavio visokotonac malo prerano za ovaj koncept kutije. Kada ga pustim na 1,5KHz čuje se da drugačije odsvira cela kutija. Nekad bolje, nekada lošije, zavisi od muzike koju pustim. Nekoliko dana sam držao jednu kutiju sa reznom na 1500, a drugu na 1700. Razlike ima ali kada bi mi neko pustio jednu kutiju, pa za 2 minuta drugu, ne bih mogao razlikovati zvuk na uvo.No, imam ja još da se igram sa ovim skretnicama i kompresionim drajverima.EDIT:Evo i merenih odziva midbasa i visokotonca bez filtera:post-117-0-58344600-1327442815_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mladac - da bi pisanije bilo kompletno - ili stavi linak do teme gde si napisao o dim. kuteje kao i postovao semu finalne skretnice ...... ili to postuj ovde10min sa Paintom ili - jos bolje - rukorad sema pa skenirano ....... :wink2:

Dimenzije finalne kutije su 100*36*48 (V*Š*D) za sada tj. bez dodatnih, ukrasnih stranica. Litraža 114L neto. Tjuning frekvencija oko 38Hz-40HzFinalne verzije skretnice još nema. Ništa još nije gotovo. Ostaje dalje meriti i podešavati. Zato sam rekao da ću u dogledno vreme, kada skroz završim, postovati slike procesa izrade, a to se odnosi i na finalnu verziju skretnice, spoljašnje dimenzije kutije, debljinu materijala, tačnu tjuning frekvenciju (uključujući i prečnik BR i dužinu) itd.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vatelin. Beli se unutra kao sneg. Kupio sam u tapetarskoj radnji na kg. Obložio sam prvo samo komoru iza midbasa koju prave ojačanja, a zatim gornju i donju stranicu. Onda sam dodavao i na ostale stranice i slušao šta se dešava. Zatim sam krenuo istim putem da poduplam. Završilo se sa dva sloja iza midbasa i sa njegovih strana, i sa dva sloja na donjoj strani kutije. Na ostalim mestima po jedan sloj.

Evo ti sličica (sa još svežim lepkom) da se lakše orijentišeš:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače jesam udavio visokotonac malo prerano za ovaj koncept kutije. Kada ga pustim na 1,5KHz čuje se da drugačije odsvira cela kutija. Nekad bolje, nekada lošije, zavisi od muzike koju pustim

Prvi i jedini znak da kutija nije energetski podešena .......naiđe pesma sa određenim spektrom energije i radi dobro , neka druga pesma šugavo i tako do nove godine ...2897......sa takvim bezveznim zvučnjacima se mora postupati bezveze ......crkva u kojoj se moli se zove RTA ...REAL TIME ANALYZER .....otkačiš skretnicu i mikrofon na 1-2 metra i RTA trećina oktave 10-15 sekundi .....i zvučnjak pokaže svoju energetsku moć .....gde onaj pik možda i nije toliko izražen ali ipak postoji ..,,, i onda ova bobina onaj kondezator ....za visokotonac isto .......ako na snimku RTA ima lokalizovanih anomalija u odzivu , to mora da se seče sa RCL ili bez nje ,ali tog ne sme biti ........nešto što postoji kao anomalija u odzivu na impuls , ne mora da znači da postoji na energetskom polju , jednostavno se izgubi .....

I nije mi jasno zašto nisi stavio posebno visokotonac iznad kutije gde bi osim smirivanja rezonanci imao i mogućnost da hodom napred -nazad regulišeš eventualno faze ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tnx !Pošto sam u fazi sastavljanja kutije, a neću praviti tako da mi se zadnja stranica skida, hoću da odma dampiram kutije...Najverovatnije ću i ja završiti sa dampiranom zadnjom i donjom stranicom i bočnom stranicom do br-otvora, a za eksperiment ću probati da stavim tanak sloj na ojačanja(koja slično izgledaju kao kod tebe). Mozda razvučem jedan sloj po sredini paralelno sa bočnom stranom, čisto radi experimentisanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I nije mi jasno zašto nisi stavio posebno visokotonac iznad kutije gde bi osim smirivanja rezonanci imao i mogućnost da hodom napred -nazad regulišeš eventualno faze ......

Zato što sam lud i što brzam. Ne staj mi na muku. Već sam se ujeo 1000 puta zbog toga. Ovako sam morao da titram i skretnicom da postižem faznu usklađenost, a onako bi mogao samo da pomerim hornu malo napred ili nazad kad se dobije ravan odziv i finito.Što se tiče energetske podešenosti, sa reznom na 1700 ti problemi nestaju, a i na 1500 su bili jedva čujni. Prilično lineraran odziv +/-2dB 500Hz-18KHz (ispod toga dela prostorija pa malo šta mogu trenutno da uradim). Sve svira bez pardona. Sad, biće mnogo lakše kad završim artu da sve i potvrdim. Biće i podrobnijih merenja i mesta za konstruktivne kritike.EDIT:Tone burst test D220Ti VS B&C DE250-8:D220Ti vs DE250.pdf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

super ovo! :) samo brate mili vanili sta si zapeo tolko za prodaju/neprodaju kutija, bio bi fazon i da ih prodas ako su dobre sto da ne, pa sklepas jos! ;)ja da ne znam da klepam a da imam pare i ocu bas takve zvucnike od tebe bi kupio i naravno da bi ih prvo poslusao, nema tu hypovanja :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

super ovo! :) samo brate mili vanili sta si zapeo tolko za prodaju/neprodaju kutija, bio bi fazon i da ih prodas ako su dobre sto da ne, pa sklepas jos! ;)ja da ne znam da klepam a da imam pare i ocu bas takve zvucnike od tebe bi kupio i naravno da bi ih prvo poslusao, nema tu hypovanja :D

dyn-u za precednika :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

super ovo! :) samo brate mili vanili sta si zapeo tolko za prodaju/neprodaju kutija, bio bi fazon i da ih prodas ako su dobre sto da ne, pa sklepas jos! ;)ja da ne znam da klepam a da imam pare i ocu bas takve zvucnike od tebe bi kupio i naravno da bi ih prvo poslusao, nema tu hypovanja :D

Ludače :D Mali sam ja da "klepam" zvučnike bilo kome osim sebi. Daleko sam još od toga. Ima još da se uči.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

Još malo da hajpujem oko mog glavnog izvora prihoda :)Članak o načinu pozicioniranja (sa čim između ostalog i sam imam mnogo zezanja u poslednje vreme) i zašto je u stvari konstantna i kontrolisana direktivnost poželjna:Setup of WG Speakers.pdfNema mnogo da se čita. Enjoy. Odoh da spavam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...