Jump to content

What RIAA with Shiny (and NS10)


stein

Preporučeni Komentari

Ma nek je tebi proradilo iz prve :hyper: - a posteno napajanje cemo vec napraviti, jel' tako Zene? :character13:

Ne vidim šta fali Šajniju? Eventualno bih mogao da kod samog korektora šantujem, eventualno dodam neku zavrzlamu choke tipa, ali ne bih sada pravio neki nadrndani ispravljač samo za RIAA, ne verujem da bi to značajno pomoglo... Ili? :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 104
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ma zezam se, a dal' ce pomoc biti potrebna znaces kad iscrpis standardan set tehnika za otklanjanje bruma :character13:

Ono što mi je do sada palo na pamet je da prvo rešim kablove na gramofonu kako valja. Potom, ako mi još uvek bude smetalo, idem dalje, oklapanje i peglanje dovedenog napona. Malo bruma kada je gramofon u pitanju, uvek bude, bar u ovoj klasi cene. Ovaj granafor, tj grebo-phon, brujao je i sa Arcamom koji nije brujao mnogo kada bih mu izvukao kabel od grebo-phona. Ako Arcam nije napravio neki ultra-silent RIAA, ne tišti ni mene previše, ploče su samo dodatak, a ne primarna kolekcija. Da mi CD ovako bruji, živ bi se pojeo, ovako, zanimaću se malo ali neću se preterano jediti ako ne uspem da to utišam tako da na zvučniku ne čujem ništa kada nema signala a potenciometar odvrnem do kraja...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono što mi je do sada palo na pamet je da prvo rešim kablove na gramofonu kako valja. Potom, ako mi još uvek bude smetalo, idem dalje, oklapanje i peglanje dovedenog napona. Malo bruma kada je gramofon u pitanju, uvek bude, bar u ovoj klasi cene.

Тај дотични грамофон, кад је изашао из фабрике није имао баш неке перформансе.Да се средити и то веома. Био бих рад да га средим, а што се тиче рие, мени најлепши звук дају оне са мало делова и батеријским напајањем!!стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

plasticni subtanjirtanjir pusti otpresak sa kobajagi nesto tezeg obodamotor i regulacija tip povetaracrucka jos djene djene , ali joj je baza plastika taj gramofon se ne moze srediti da radi cak ni kao bilo koji iz donje game Thorensaali - za Steiniku je dobar , za pocetak, po njegovim recimakablovi se moraju srediti kako Bog zapoveda , bio on traviata, thorens ili nesto drugosvaka RIAA bruji i sumi kad ulaz nije zakljucen

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a moze i drveni sporet ..... nego cak i u DIY postoji donja granica isplativosti ;

ako ulozis toliko truda da od tog gramofona napravis nesto ........ taj trud moze zaraditi dovoljno para da nadjes neki drugi koji je daleko isplativiji za sredjivanje .

no - nebitno - poenta je bila samo u kablovima - da oni moraju biti OK bez obzira o kom se gramofonu radi , kao i da svaka RIAA bruji sa nezakljucenim ulazom - u manjoj ili vecoj meri

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pade mi na pamet... Ulaz na ovoj RIAA je poprilično otvoren sa onih 100k na ulazu. Zvučnica koja je sada na grampogonu je Akai sa AT iglom, kažu, to tako treba jer je zapravo isto G. a i ova zvučnica, i Ortofon OM10 u pričuvi i Grado kao konačna varijanta, sve su po pitanju nivoa signala i opteretne impedanse iste, nominalno 5mV out, 47k...Što se gramofona tiče, imam ja i jednog Torensa niže klase kojem je iz nekih razloga konstruktor zakucao spojku na sredini tela ručice a ne uz headshell pa je prethodni vlasnik ili neki od prethodnih, provalio da ta spojka može da se siluje do mere kada jednostavno postane pokvareno, pa je meni tako Thorens i stigao, neispravan. E, onda sam ja smislio da limeno-plastičnu kutiju, šasiju, šta li, zamenim nečim inertnijim i masivnijim tipa mediapana, sendvičiram sa kobitom i radim neke perverzije kada ne budem imao šta pametnije, a usput i sagradim nešto što sam već davno hteo, a to je tangencijalna ručica. Naravno, od svega toga još ništa ne bi, gramofon je polu-raskupusan, a kada ću da ga pravim, niko ne zna. Valjda jednom... Zvučnici, pojačalo i preamp su sada već skroz ok, RIAA ćemo da čačnemo malo, siguran sam da nije ništa opasno, a gramofon može bilo kada, posebno što imam ovaj koji je ispravan, a sad, to što nije neki, nije bitno. Ionako će da svira uglavnom sa klasičnom muzikom jer je većina ploča takvog sadržaja. To me uvati mesečno jedared da baš to oću i onda ne pušta dok nešto ne odslušam...Što se kablaže na gramofonu tiče, trenutačno je to neki veoma običan dvožilni kojem je koax zapravo obična licnasta žica, čak nije ni pletenica. Verovatno ću da uturam neki od ovih mojih mikrofonskih koji bar imaju pletenicu, ili da se možda čak drznem da usadim RCA utičnice na kućište pa da se igram kablovima. RIAA sam napravio po šemi, napajanje direktno sa Shiny-ja. Pošto je sam line uzemljen na šasiju, to se masa već nalazi na šasiji. Ulazni RCA vuku signal i masu sa pločice na kojoj se vod mase proteže sa jedne strane sklopa od jednog do drugog kraja. Baš kao na šemi. Masu sam dovukao zajedno sa +U sa ispravljača. Druga opcija koju mogu da izvedem je da skratim te kablove i dovedem napajanje sa tačaka gde NS10 dobija napajanje i dve podvarijante, masa sa tačke gde su mase uzemljene (šasija) a plus napajanja ili sa pločica line sekcije, ili sa Šajnija. Približavanje ruke pločici ne menja ništa, dakle, ne povećava niti smanjuje brujanje, jedina reakcija je kada bukvalno dodirnem + ulaza, što naravno izaziva adekvatnu reakciju korektora. Naravno, moram razočarati Zbotića, radio neće da svira, za to će mi ipak trebati neki tjuner, pa makar i neka kanta od Siemensa... hint: :character13:Naravno, može se oko pločice dodati i neki tanak pocink limčić, ali pošto RIAA ne skuplja smetnje, ne vidim neko opravdanje za takav zahvat...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kablovi se moraju srediti kako Bog zapoveda , bio on traviata, thorens ili nesto drugo

svaka RIAA bruji i sumi kad ulaz nije zakljucen

Ovaj RIAA ne odstupa od boldovanog pravila, potvrđuje ga. Dva RCA ubodena, prespojeni kontakti, regulacija glasnoće na min, pa sve do drugog kraja, nema nikakve čujne promene. Koliko je tišina kada je pot nuliran, toliko je tišina kada je odvrnut do drugog kraja. Dakle, RIAA ne skuplja smetnje i ne proizvodi brum. Brum je posledica otvorenog ulaza, odnosno, problema sa kablažom - uzemljenjem gramofona. Dakle, KISS je opet dokazao da uz minimum para i minimum ulaganja može da se dobije tehnički odličan kvalitet. Sledi prčkanje po kablaži gramofona... :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To Steine ! :character13:

Back at ya!Nemoj ti meni "To Steine", ko je bre tu provalio šemu, ha? Idi u ćošak i lupkaj se po ramenu... BTW, hvala što si mi ovo priuštio i još ponešto...Sada ću da sredim grbofor, a potom sledi istraživanje bufera. Samo ćeš da me setiš šta i gde i kako. Sa čime, to već znam... BF862 beše, jel? Ne mogu da pročitam oznaku.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, moram razočarati Zbotića, radio neće da svira, za to će mi ipak trebati neki tjuner, pa makar i neka kanta od Siemensa... hint: :buehehe:Naravno, može se oko pločice dodati i neki tanak pocink limčić, ali pošto RIAA ne skuplja smetnje, ne vidim neko opravdanje za takav zahvat...

Svira, svira radio, samo su izobličenja tolika da se ništa ne razaznaje. :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...