Jump to content

PSM 2 way constant directivity speaker


Zvu

Preporučeni Komentari

Više puta sam neleteo na američkim sajtovima na priče o ovom monitoru. Kineski Behringer... Tjah, kakav crni monitor i ne mogu da se ne složim. Za monitoring nije nikakav. Nema izraženije srednje tonove (blago prigušen bas) kao većina dvosistemskih mini monitora koje hvale po studijima.

Pre nekog vremena se zaputim do Mitros-a jer oni imaju ove zvučnike kao i player. Cena za pasivnu varijantu ovih zvučnika je tričavih 150 evra par. Poslušao sam i kako nisam vičan spevovima o bilo kojim zvučnicima, reći ću samo da mi ništa nije zasmetalo. Za tih pola sata/sat nisam mogao da uočim ništa dovoljno očigledno što bi odskakalo od celokupne zvučne slike.

Evo i merenja koja su radili Ameri sa Audiokarme i AVSForuma:

Postavljena slika

U suštini se radi o dvosistemskoj bas reflex kutiji koja je opremljena sa 8" midbasem i 1" visokotoncem koji je u svojevrsnom waveguide-u. Ono što je jako bitno shvatiti to je da ovaj zvučnik ne predstavlja nikakvu pretnju ozbiljnijim projektima ali se mora biti načisto da vrlo lako može da parira nekim Wharfedale-ima, MonitorAudio itd. zvučnicima u istoj klasi ali za deo te cene.

Neko ko se razmišlja da kupi MA BR2 (ili kako već beše model zvučnika) nikako ne bi trebao da zaobiđe ove zvučnike, a da ih ne posluša. Za studio nisu ali za HiFi itekako mogu da budu dobri.

Inače je na stranim forumima u toku prava pomama za ovim zvučnicima koje koriste čak i za 5,1 sisteme. Kako se ne mogu pohvaliti nekim ultra dubokim basem, treba im neki dobar sub.

Evo i malo slika onoga što je ugrađeno unutra:

Postavljena slikaPostavljena slikaPostavljena slika

Dakle raj za nekoga ko još nije potpuno siguran šta bi pravio, a ima želju da tweak-uje i isprobava. Ove to dozvoljavaju do besvesti. Ima sijaset tema na DIYaudio.com i drugim forumima o tome kako i šta treba uraditi sa njima.

Da se ne lažemo. Behringer je pokušao da kopira Mackie HR monitore i došao je do ovoga. Nisu oni zaista hteli da wavegude na visokotoncu ispadne kako treba i da se ovako lepo složi sa midbasem ali se to jednostavno desilo i to treba iskoristiti. Šta znam, barem meni izgledaju Ok, a kontam da od probnog slušanja ništa nikom neće biti.

Postavljena slika

EDIT: Postoji i aktivna varijanta koja je oko 300 evra ali je nikako ne treba kupovati jer ima neki preko mere loše urađen gainclone unutra kom često crkava napajanje. Mnogo ljudi vani je imalo problema sa pojačalom u tim aktivnim kutijama pa bih se ja držao pasive.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 33
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

To sa hornama je dobar fazon .Nešto sam eksperimentisao sa Monakorovom hornom i zaključio da dosta zavisi koji visokotonac se montira . Ustvari problem se manifestuje kao višak nelinealrnosti kraja opsega / 10-20 Khz / što i nije tako katastrofalno samo da nije onih silnih milisekundi potrebnih da se emitovanje zaustavi nakon prestanka signala .....pričam o vodopadu koji na kraju opsega izgleda kao kod lošeg midbasa ...ko ne veruje nek snimi . Inače po skretnici bi rekao 12db na midbasu i 6 db na visokotoncu električno što odgovara i onom što sam ja snimao tj da se sa jednim kondezatorčićem ide vrlo nisko .....ali za 150 evrića se ne isplati zezati sa monakorom

post-884-0-81709200-1317671458_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sa hornama je dobar fazon .Nešto sam eksperimentisao sa Monakorovom hornom i zaključio da dosta zavisi koji visokotonac se montira.......

Radio je Zaph isto to: http://www.zaphaudio...conversion.html a kasnije i praktično upotrebio: http://www.zaphaudio...veguidetmm.html
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pazi seasa , nikakav problem staviti RCL kompezaciju na 10 Khz i problem kao rešen .....rešen na odzivu ali ne i na snimku vodopada i to na onom delu koji se penje i izgleda linearan ........ne vidim gde je Zap stavio snimke vodopada ! PS jedan od glavnih razloga za hladan zvuk visokotonca je upravo nelinearnost odziva na opsegu oko 10Khz kao što seas manifestuje na ovom snimku

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije radio vodopad merenje, a da ja znam. Nalazio sam još neke podatke o tim zvučnicima što je pravio ali ništa posebno što on već nije rekao na svom sajtu.

Pazi seasa , nikakav problem staviti RCL kompezaciju na 10 Khz i problem kao rešen ......

Nije on nigde stavio RLC, koliko ja vidim.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro nema veze , važno je da smo videli kako se postiže konstantna direktivnost / nizak rez / uz relativno malo delova .....horna obezbeđuje mogućnost konstantne direktivnosti jer može da obezbedi nizak rez, a jedan kondezatorčić obezbeđuje vrlo visoke padove koji su sve samo ne prvi red .....a za 150 evrića se ima sve gotovo :guitarplayer: ps ja sam napomenuo da onaj odziv kao što pravi seas na a10 Khz pravi hladan zvuk visokotonca ......kad visokotonac ima hladan zvuk onda je u 99.999% slučajeva kriv odziv u navedenom opsegu i da se uglavnom rešava sa RCL kompezacijom ....sad ko stavi stavi .....neko ni ne čuje kad je visokotonac hladan ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.............................. ps ja sam napomenuo da onaj odziv kao što pravi seas na a10 Khz pravi hladan zvuk visokotonca ......kad visokotonac ima hladan zvuk onda je u 99.999% slučajeva kriv odziv u navedenom opsegu i da se uglavnom rešava sa RCL kompezacijom ....sad ko stavi stavi .....neko ni ne čuje kad je visokotonac hladan ;)

Ma skontao sam ali kasno da edit-ujem :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 ms iznad 10Khz i još se nije stišao ....o tom sam pričao :whiteflag: ......toga nema ako nema horne ....ili toga ima ako ima horne pa sad vidite ......mada , pošto su polovina gluvaći a polovina ne koristi horne onda nema problema :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da, samo da dodam, nelinearna distorzija woofera izgleda relativno loše, harmonici trećeg i petog reda su dosta glasni. Mada nema peakova. Za te pare, lepi zvučnici sa linearnim odzivom, medjutim ne treba očekivati neki high end. A ni mnogo bass-a :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel si o ovome pricao?

Postavljena slika

Pa to je koliko vidim tek pri 30 kHz, a ispod 20 kHz izgleda odlicno...

Greška u brzini očitavanja dijagrama ...... izvinjavam se ....one zvučnike koje sam ja snimao imali su probleme ispod 20 Khz , pa sam na brzinu zaključio da je to to ......u principu , kad se vidi odziv horni koje imaju one probleme sa pikovima to znači da će i vodopad to da pokaže ....u principu nikad nisam koristio plehane membrane i nikad nisam imao problem sa vodopadom ako nisu bili montirani na horni :whiteflag:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel si o ovome pricao?

Postavljena slika

Pa to je koliko vidim tek pri 30 kHz, a ispod 20 kHz izgleda odlicno...

A tražio sam vodopad merenje negde gde bih mogao da potkrepim svoje tvrdnje.

Čisto kao suza- Bravo Kojo. :respect: Još jedan pokazatelj da je korišćenje horne odlična stvar u pravom setup-u i da je i ovde funkcionalno iako je u pitanju waveguide, a ne horna.

....... toga nema ako nema horne ....ili toga ima ako ima horne pa sad vidite ......mada , pošto su polovina gluvaći a polovina ne koristi horne onda nema problema :wink2:

Ma te horne su zlo jedno :tongue10: Sreća da nas ima toliko gluvaća :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jel imaju ti majstori u berindzeru nesto sa masivnijim basom? neka 12" ili slicno i taj WG gore. to bi se u sobi dalo spustiti do 50-tak hz, sto je sasma dovoljno.

To je što je. Ne bih se preterano nadao da mogu da izvedu nešto interesantno, a tog kalibra. Iskreno, mislim da im se i ovde posrećilo, a da bi guranjem neke veće jedinice preterano gledali da smanje cenu pa bi bio lošiji zvučnik u globalu. Waterfall i FR merenja za ovaj B2031 izgledaju sasvim Ok ali doživljaj zvuka, prirodnost, definicija i sve ostalo što čini kompletan utisak o takvom jednom zvučniku tek treba steći. Zato sam i otišao da poslušam da vidim ima li razloga za tolikim hypom. Nije bilo ničeg neočekivanog što bi mi zasmetalo u zvuku (a meni veliki pikovi - manje dipovi itekako smetaju). Nema basa pa im treba neki sub. Da je moglo bolje, gotovo sigurno jeste. Ali bi onda i cena bila drugačija i još štošta. Ovo je super za neki sistem gde će neko moći prvo da kupi zvučnike, pa kad opet skupi malo para da pazari neki sub i da ima na čemu da sluša, tweakuje i oseti čari constant directivity zvuka za mali novac . Bar ja to tako vidim. Mada, kao što sam napisao gore, gomila amera kupuje ovo za 5.1 i 7.1 sisteme i onda samo nagruvaju gomilu subova. Nijedan se još nije požalio, a da sam ja pročitao. Sad, ja non stop pominjem sub ali činjenica jeste da volim dobar bas. Ima ljudi kojima to ne nosi toliki deo ocene zvuka kao meni pa im i ne treba zvučnik koji ide niže.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo jednog linka sa DIYaudio gde su poredili u AB blind testu nekoliko modela zvučnika i linka sa Gedlijevim impresijama o B2031...

http://www.diyaudio....inger-what.html

http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/103872-geddes-waveguides-438.html

Eto teme za razmišljanje.

Ko ih bude poslušao, mogao bi da ostavi ovde neku povratnu informaciju o utiscima :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pardoniram, ide mi na pishni zivac geddes neopevano i ne mogu da citam ali na koji orion misli da ga je berhringer pocepao? na linkwitz orion????!!!!

:buehehe:Ne misli Geddes da je Behringer pocepao Linkwitz Orion, već su na nekom od njihovih skupova radili blind test gde su poredili Orione, Behringera i neke IMP (DIY izvesnog Gary Eickmeier-a). Geddes je rekao da neće da donese Summe radi AB testa jer ne mogu da ispune zahteve u kojima njegove kutije treba da funkcionišu. Postavili su zavesu ispred sistema i pustili nekoliko muzičkih žanrova.Prvo mesto je odneo taj IMP, drugo Behringer, a treće Orioni. Evo detalja u PDF-u.http://home.provide....Report10.05.pdf Geddes-ov link sam postavio jer je on komentarisao da je iznenađen kako kvalitetna merenja imaju mali Behringeri, a pri tom je naglasio da je njega jako teško impresionirati :)Pročitaj PDF. Nema puno, a zanimljivi su uslovi puštanja i način ocenjivanja.U stvari možeš i ovde da pogledaš sa sve slikama.http://home.provide....st/20100313.htmDakle, niko tamo nije rekao da su ti IMP bolji od Behringera, a nekmoli od Oriona ali da im je sredina u kojoj je puštana muzika očigledno najviše odgovarala jer je sam zvučnik napravljen od nekih low end drajvera pa pametnijeg objašnjenja nema.To što je ovaj indijanac drmnuo bombastičan naslov da navuče rajetinu (jer duboko u sebi sav plebs voli da vidi pobeđenog patricija), to je druga stvar.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...