Jump to content

TL za 6.5" Peerless


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 42
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Ono "designed by MJ" je bila aluzija koja se odnosila na (diskutabilan) kvalitet zvučnika, a ne da sam video projekat sa zvučnicima koje ti imaš. ...inače nisam baš uveren da bi se sa TL dobilo nešto na kvalitetu - čak bi pre prednost dao ovakvim kutijama ... al' ako si ti uveren u suprotno, ja sigurno neću biti taj koji će da ti sreću kvari i koji će da te "prosvetljuje"

Ajd nakratko... Aluzija je sasvim ok, ali kao što rekoh, ja sam lično zadovoljan dobijenim za uloženo. Prijatelj (uz čiju sam pomoć i saznao za ove zvučnike i došao do prvog primerka) je prilično svestran a pravi zvučne kutije (znam za neke crvene Sonido koje je radio) ponekad poneko pojačalo a uglavnom radi ozvučavanja javnih prostora. E, spomenuti je pravio triper-kombinacije sa ovim drajverima, šta u veće, šta u manje kutije, bas-reflex a i kompresije, sa i bez pojačala i skretnica koje su fabrički strpane u "MJ-1" i moram priznati da od svega što se u tom paketu nalazi, taj zvučnik je najpozitivnije iznenađenje jer svira mnogo bolje nego što mu niska cena nagoveštava. Fabrički komplet je dobar samo za one kojima je dobar i neki 5.1 sistem sa dvd plejerom i sve za manje od 20.000 dinara. Nagužvana elektronika, nežni potenciometar, tanka i vibracijama podložna plastika kućišta, sve to je ispod svake kritike. Iz iskustva znam da se onim LM3886 može napraviti daleko, daleko bolje pojačalo. Naravno, sve je to sasvim druga priča ako nam je cena od važnosti. Za manje od 50 evara ili za više od 500 evara, nije ista igra. Nikada ne bih dao 500 i više evra za komplet. Manje od pedeset, daj dva. E sad. Pošto je basić pokazao da ume i da je vredan truda, a dizajniran je da radi kao sabvufer (naravno, opet u okvirima gabarita, nećemo ga porediti sa 12-15-18" drajverima) smatram da može sasvim lepo da se uklopi sa već spomenutom Vifom XT25 koja je takođe 4 oma i mogao bih da kupim neku fabričku MNC skretnicu (kudikamo bolje urađeno od SAL) i doradim vrednosti koliko je to potrebno. Ne pucam na ezoteriju niti neki hajend, treba da svira tako da mi ne bode uši, a ako uspe onako kako smatram da hoće, onda sam sebi priuštio još jedno zadovoljstvo.Što se tiče ribončića, bitno je da ti odgovaraju. Ako ti ne odgovaraju, biće preskupi (i jedna para za nešto što ti ne treba, previše je), u svakom slučaju, javićeš mi šta se nudi, a ako nije nešto bezobrazno uvredljivo, deal done :assshake: I naravno, treba ih probati... :bomb:Šta ZM misli koliko to realno vredi? Meni da se oprostim a čika Bela da ih posvoji... Što kaže, arbitraža.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

javićeš mi šta se nudi, a ako nije nešto bezobrazno uvredljivo, deal done

misliš nešto kao G...za G ... :assshake:

P.S. Inače opet nisi razumeo smisao onoga što sam hteo da kažem. Nije mi bila namera da omalovažavam tvoje zvučnike kao ni pokušaj da od njih Postavljena slika nešto , već sam samo hteo da ukažem na to da su neki koristeći TQWT upravo iz takvih(jeftinih) zvučnika izvlačili maksimum i bili veoma prijatno iznenađeni dobijenim kvalitetom zvuka .

Al' ponavljam, u potpunosti podržavam tvoju odluku da praviš TL; ja sam samo hteo da ti predložim alternativu o kojoj vredi razmisliti .Postavljena slika

Postavljena slika za sve !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZM: može pivo kakvo god hoćeš, samo mi reci da li hoćeš da ti ga pošaljem na mail ili da kačim ovde na server pa da ga downloaduješ? :assshake:ČB: Može i G za G, csak megmondod mire hasonlit a te szarod... :bomb:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj lik je izračunao 35 Hz za tjuning TL-a ? Pa, šta treba da sa 5 W membrana izleti i zalepi se na prozorsko staklo ? :assshake: Ne savetujem ispod 45 Hz, znači dužina tunela oko 1,6-1,65 m. Odnos preseka početka i kraja 1: 1,6-2. Kutija nikako da nema zapreminu veću od 40 L.Može se napraviti sa jednim prelomom (kosa tabla na sredini po dubini kutije tako da se ima pomenuti odnos početnog i izlaznog preseka. izlazni presek iz tunela na gornjoj ploči kutije), i onda je unutrašnja visina oko 85-88 cm ako je mid-bas pri vrhu kutije. Evo okvirnih unutrašnjih dimenzija: visina - 88 cm, širina 18 cm, dubina 26 cm (16 cm na početku, 8 cm na kraju i 2 cm tabla u kutiji). Ovo je smišljeno za 1 minut, pa ne odgovaram za krajnji rezultat. :bomb: It was emotional. :bomb:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj lik je izračunao 35 Hz za tjuning TL-a ? Pa, šta treba da sa 5 W membrana izleti i zalepi se na prozorsko staklo ? :assshake: Ne savetujem ispod 45 Hz, znači dužina tunela oko 1,6-1,65 m. Odnos preseka početka i kraja 1: 1,6-2. Kutija nikako da nema zapreminu veću od 40 L.Može se napraviti sa jednim prelomom (kosa tabla na sredini po dubini kutije tako da se ima pomenuti odnos početnog i izlaznog preseka. izlazni presek iz tunela na gornjoj ploči kutije), i onda je unutrašnja visina oko 85-88 cm ako je mid-bas pri vrhu kutije. Evo okvirnih unutrašnjih dimenzija: visina - 88 cm, širina 18 cm, dubina 26 cm (16 cm na početku, 8 cm na kraju i 2 cm tabla u kutiji). Ovo je smišljeno za 1 minut, pa ne odgovaram za krajnji rezultat. :bomb: It was emotional. :bomb:

I meni se nekako nisko činilo. Obično 8" dobije oko 2m tunela. Čini mi se da su proporcije razumne (žvrljno sam ga na brzaka u korelu da vidim kako i šta ispadne po datim dimenzijama)Videćemo šta će biti na kraju ali mi počinje ličiti... :bomb:Obzirom da nema konkretnih ili bar tačnijih parametara za ove zvučnike, svakako će se sve raditi oprezno pa na horuk... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo sam se raspitivao i konačno došao do nekih, uslovno rečeno, tačnijih podataka o midwooferima za koje treba da sračunam TL kutiju...Resonance Frequency fs 51.9 HzMechanical Q factor QMS 2.93 Electrical Q factor QES 0.6 Total Q factor Qts 0.5 Ratio fs/Qts F 94 Force Factor Bl 6.2 TmMechanical Resistance Rms 1.28 Kg/sMoving Mass Mms 11.5 gSuspension Compliance Cms 0.82 mm/NEffective cone diameter D 13.5 cmEffective Piston Area sd 143 cm^2Equivalent Volume Vas 23.1 ltrsne znam da li ovo išta menja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

0,2 minute. Daj, ne praviš raketlu za Jupiterov Io kojom će upravljati HAL 9000. :)

Ma jok... Pravim nešto od materijala koji mi se nakupio, sada već godinama. Nego, kada smo već tu, da li bi ga ti pokušao rezati niže (cca 2k5-3k5) ili malo višlje (cca 5kHz)? Znam da je to stvar probaš čuješ pa vidiš kuda dalje, ali pošto je bas-mid zapravo bio namenski rađen za subwoofer (kakav-takav-jbg, toje-štoje) možda da upucavam odmah malo niži rez? Ne verujem da će briljirati u srednjetonskom području, ali TL mi možda zato i najbolje odgovara jer mu malo smiri dno a i stabilizuje stvar, bar su do sada iskustva bila takva... Sitnih zavojnica recimo od 0.2 do 3mH imam, kondenzatora od 1 do 4u7 u izobilju (oni lepi žuti valjkasti blokovi na 100-250V) pa mogu da se igram koliko god treba... A sada imam i gde :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...