Jump to content

Lažni tranzistori?


ebe

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Jest, vala, MJ15003 je zverina a jeftina pa se nikome ne isplati baš mnogo da ih lažira (mada to ipak čine). 20A/140V, a na 5A@50V su neuništivi (za to garantuje proizvođač)

O lažnjacima i pravim izvedbama ovih ima detaljan članak ovde: http://sound.westhos...nterfeit-p1.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo gledam MG i Kelco. I nisu neke razlike u ceni između 15024-25, 15003-4 i 15015-16. Nego šta mislite, da li bi iz Digikey-a ili Farnell-a poslali isto ovo đubre ili su pouzdaniji?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko je meni poznato Farnell , Digikey, Mouser , NewArk vode racuna o tome od koga nabavljaju, a verujem da kao velika kuca to rade direktno od ON. Ja sam sa domacim firmama imao i losa iskustva. Sajt silkena je uzas, najbolje zovi telefonom.

Upravo gledam MG i Kelco. I nisu neke razlike u ceni između 15024-25, 15003-4 i 15015-16. Nego šta mislite, da li bi iz Digikey-a ili Farnell-a poslali isto ovo đubre ili su pouzdaniji?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Interesantno da ama baš niko od vas da spomene poslednju generaciju tih tranzistora, MJ 21195/21196 (ili, sa nižim radnim naponom, MJ 21193/21194). Bolji su od starih po maltene svim parametrima, ali najbitnije je to što imaju bolji Ft, ON Semi/Motorola kažu 4 MHz, ali u praksi, svaki pod istim uslovima prebaci 6 MHz (naravno, ako je original). I stvarno su neuništivi, čovek mora baš da se potrudi da im naškodi, ne računajući pogrešna spajanja, bezvezne lemove i tome slično, što će uništiti bilo koji tranzistor. Pri tom, imaju neobično mala izobličenja u čujnom opsegu, pa ON Semi navodi da su veoma ugodni za audio pojačavače snage. Lično nikada ne bih takve tranzistore kupovao kod nas, nagledao sam se samo lažnjaka, gde su takve "babaroge" umirale na naponu od 40V. Zar nikome nije sumnjivo to što kod nas koštaju malo više od polovine cene koje koštaju drugde? A koliki i kakav je to biznis, evo vam primera. Pre par godina, jedan naš konstruktor kupi 100+100 NPN i PNP Sankena direktno od evropske filijale firme, koja je negde u okolini Pariza. Stignu mu, poplaća carinu i PDV, i sav sretan krene da ih uparuje, a oni svi sretni krenu da crkavaju na 30V (inače su predviđeni za 200V). Posle recimo petog nasumičnog para, čovek poludi, sedne za komp i pošalje upit firmi. Oni odreaguju već narednog radnog dana i zamole ga da im pošalje sve papire i račune u vezi te pošiljke i naravno celu pošiljku. On sve tako uradi. Desetak dana kasnije, stigne mu druga pošiljka, po sadržaju ista kao i prva, i dopis od njih - našli su oko 7% lažnjaka u njihovom sopstvenom centralnom lageru. Matematika velikih brojeva. Original je tada koštao oko 15 eura, a ti lažnjaci nisu mogli da koštaju više od 1 do 2 eura, jer su bili samo u veću plastiku prepakovani neki BD 139/140, ili tako nešto. Sankenu na čast, sve su čoveku uredno platili, tj. obeštetili ga, bar što se novca tiče. Živci su i dalje besplatni. Od onda naovamo, toliko sam se nahvatao strave, da sve iole bitnije komponente kupujem samo direktno od proizvođača. To ponekada nije lako, jer recimo Analog Devices formalno ima nekog zastupnika ovde zbog koga neće da šalje direktno, pa moram da se dovijam, neko ih kupi za mene u SAD pa mi pošalje, ali sam bar relativno siguran da dobijam ono što sam platio, a ne prepakovani i remarkirani 741. Ipak sve testiram po prijemu, i do sada nije bilo kiksa. Da i ne pričam o ceni, koja je i više nego ugodna čak i kada se plate prevoz, carina i PDV, na kraju me recimo AD829 košta recimo 4...5 eura komad, a u Evropi se ne može naći ispod 10 eura. Istina, kada kupujem, uvek uzimam malo veći broj komada, recimo ne manje od 30, što pomaže. Plaćam standardnom Master karticom, banka Intesa, kao i Amazon.com, i NIKADA ni najmanji problem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A koliki i kakv je to biznis, evo vam primera. Pre par godina, jedan naš konstruktor kupi 100+100 NPN i PNP Sankena direktno od evropske filijale firme, koja je negde u okolini Pariza. Stignu mu, poplaća carinu i PDV, i sav sretan krene da ih uparuje, a oni svi sretni krenu da crkavaju na 30V (inače su predviđeni za 200V). Posle recimo petog nasumičnog para, čovek poludi, sedne za komp i pošalje upit firmi. Oni odreaguju već narednog radnog dana i zamole ga da im pošalje sve papira i račune u vezi te pošiljke i naravno celu pošiljku. On sve tako uradi. Desetak dana kasnije, stigne mu druga pošiljka, po sadržaju ista kao i prva, i dopis od njih - našli su oko 7% lažnjaka u njihovom sopstvenom centralnom lageru.

То ништа није чудно око квалитета робе у магацинима. Шта се све код нас радило ?!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

То ништа није чудно око квалитета робе у магацинима. Шта се све код нас радило ?!

Svašta, slažem se, ali dozvolićeš, ipak je Sanken jedna svetski renomirana firma, a ne štand na Buvljaku. I to su još ubacili lažnjake u magacin originalnog proizvođača??? Samo da dodam da se tranzistori sa oznakom ON mogu kod nas kupiti i u ITC i kod Kelco-a (bivši Radio Klub). Ja sam kupio 50+50 komada MJE 15030/15031 kod Kelco-a, sve ih probao i za sada, nemam zamerki, svi do jednog su preživeli nominalnih 140V i svi se uklapaju u specifikacije proizvođača. Isto važi i za BD 139-16/140-16, pomalo ređe ptice, kupljene kod ITC, svi do jednog trpe 80V kako i treba.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo da dodam da se tranzistori sa oznakom ON mogu kod nas kupiti i u ITC i kod Kelco-a (bivši Radio Klub). Ja sam kupio 50+50 komada MJE 15030/15031 kod Kelco-a, sve ih probao i za sada, nemam zamerki, svi do jednog su preživeli nominalnih 140V i svi se uklapaju u specifikacije proizvođača. Isto važi i za BD 139-16/140-16, pomalo ređe ptice, kupljene kod ITC, svi do jednog trpe 80V kako i treba.

Код ИТЦ-а је у ранијем периоду било итекако замерки. А што се тиче бившег Радио Клуб-а размисли зашто само жене раде у њему.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Код ИТЦ-а је у ранијем периоду било итекако замерки. А што се тиче бившег Радио Клуб-а размисли зашто само жене раде у њему.

Za ITC znam, lično gledao kako drugaru crkavaju Motorola 15003 na 35V, pa tako svih 5 komada. Za Radio Klub, zašto žene - da kupcima bude ugodnije? :oke: Šalu na stranu, ali Krcu poznajem već više od 20 godina i drago mi je što moram da priznam da se nikada kod njega nisam okliznuo na nakom lažnjaku, uz napomenu da sam kod njega uzimao samo Toshiba 2SC5200/2SA1943 tranzistore, koji evo i dan-danas vrlo uredno rade na napajanju od +/- 51V. I svi MOSFET-ovi koje sam kod njih kupio nikada nisu izazvali ni najmanji problem.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Код ИТЦ-а је у ранијем периоду било итекако замерки. А што се тиче бившег Радио Клуб-а размисли зашто само жене раде у њему.

sad sam u neznanju-da ljepotom zamažu oči? jednom sam imao pitanje oko originalnosti stk kola,rekoše da su originalna i ispravna,i da ako budem imao ikakve probleme sa njima da dođem do njih i da će se vlasnik pobrinuti da ne budem oštećen kako ja,tako ni svi ostali koji kod njih kupuju. ulilo mi to povjerenje,nije da nije... usput,ta kola su bila ispravna i kao takva su poklonjena i otišla u Prokuplje...znate već...7700...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...