Jump to content

Skretnica!


Ја sam sam

Preporučeni Komentari

Postavljena slika

Ово је шема фабричке скретнице, двосистемске 8 Ома.

Само бих хтео туђа мишљења о томе шта је писац хтео да каже и предлог преправки.

Поготову оба ПТЦ и њихови припадајући елементи.

Ово спремам за личну употребу, не за живу свирку.

Хвала унапред!

стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 31
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ja ovako nešto pri put vidim. Ako neko ovo može lepo i razložno da apsolvira, mogao bih i ja ponešto da naučim, pa se i ja pridružujem apelu da neko "ovo" rastumači.Onako, na prvu loptu, liči mi na vic. E sad, čovek se uči dok je živ. Daj napiši koji su bas i visoki u pitanju, pa ću da dam svoj komentar kakva kutija i skretnica bi otprilike trebala da bude.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ovako nešto pri put vidim. Ako neko ovo može lepo i razložno da apsolvira, mogao bih i ja ponešto da naučim, pa se i ja pridružujem apelu da neko "ovo" rastumači.Onako, na prvu loptu, liči mi na vic. E sad, čovek se uči dok je živ.

И ја први пут видим.Ја да иоле знам нешто о овој скретници не би ни питао, али овако.У сваком случају скретница је функционалном стању, и звук је одличан.Наравно са припадајућим звучницима.Али сам мислио да избацим оне силне заштите са ПТЦ елементима.И евентуално да порадим још нешто, по препоруци.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmmm nešto tu ne valja... jeste sigurni da ste dobro skinuli šemu?? :crying: Redni otpori bi još i prošli ali dva paralelna bloka od po 10u posle 6.8u nemaju smisla... :frusty: ne vidim koja bi to fabrika bez potrebe bacila dva bloka od 10u

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmmm nešto tu ne valja... jeste sigurni da ste dobro skinuli šemu??  :crying: Redni otpori bi još i prošli ali dva paralelna bloka od po 10u posle 6.8u nemaju smisla...  :frusty: ne vidim koja bi to fabrika bez potrebe bacila dva bloka od 10u

Ајде проверићу, јављам.Можда и јесам погрешио у цртању.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmmm nešto tu ne valja... jeste sigurni da ste dobro skinuli šemu?? :crying: Redni otpori bi još i prošli ali dva paralelna bloka od po 10u posle 6.8u nemaju smisla... :frusty: ne vidim koja bi to fabrika bez potrebe bacila dva bloka od 10u

Pa, upravo to!!! Imamo OGROMNE otpore na početku. 47 + 15, a zatim 6,8 uF pa na red 2x10 uF u paraleli. Ta tri konda daju ukupno 5,07 uF. Koja je poenta?A za visoki od 8 Ohma tih 62 Ohma daju prigušenje od -19 dB. Da ne pričamo koliko bi to degradiralo zvuk na visokom. Totalni cirkus.Takodje mi nema baš smisla stavljati na basu 3,3 uF u paleli, ako je induktivitet 2,95 mH. Sa 33 uF bi to bilo "klasičnih 12 dB/oct., a ovako ne znam čemu taj mali kond služi?Meni ovo deluje kao skretnica za neki Pro zvučnik koji podnosi prilično snage, gde je sečenje na oko 700-800 Hz, sa nekoliko grešaka u shemi (uglavnom negde ima zareza gde ne treba, a gde treba, nema ih :punish: ).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ха проверио сам, и да вас обрадујем: Добро сам нацртао шему.У питању је ДЕ12-8 високтонац, и звук је веома добар.Нема грешака у шеми, сви елементи чија је вредност била непозната вађени су и мерени.стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ха проверио сам, и да вас обрадујем: Добро сам нацртао шему.У питању је ДЕ12-8 високтонац, и звук је веома добар.Нема грешака у шеми, сви елементи чија је вредност била непозната вађени су и мерени.стоН_Колд

Ne napisa koji je bas u pitanju.Pitam, jer ne razumem projekte gde se uzima visoki efikasnosti 106-107 dB, da bi se u skretnici prigušio jedno 15-16 dB.Sa 10" mid-basom iz Pro serije dobije se dvosistemac efikasnosti oko 91-92 dB, realno.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne napisa koji je bas u pitanju.Pitam, jer ne razumem projekte gde se uzima visoki efikasnosti 106-107 dB, da bi se u skretnici prigušio jedno 15-16 dB.Sa 10" mid-basom iz Pro serije dobije se dvosistemac efikasnosti oko 91-92 dB, realno.

Ма све Ја то знам, ово припремам за кућно слушање уз помоћ једног Алеф5 појачавача.Бас је 10 ХПЛ 51- 8 и веома је ефикасан, а тек звук :crying:.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema te jedinice na sajtu B&C. Valjda se više ne proizvodi. Našao sam link za data sheet:

B&C 10HPL51

Piše 97.5 dB, ali uz par klikova na digitronu se izračuna da je 95 dB, i to mereno na tzv. beskonačnoj tabli.

U realnosti, kada se ubaci u kutiju koja je npr. široka 33 cm, imamo baffle step (pad odziva) od oko 350 Hz naniže

u iznosu oko 3-4 dB. Skretnica za bas je u principu 6 dB/oct., sa RC članom za peglanje impendance, dok je tih

3,3 uF u paraleli mala vrednost koja služi da filter poveća strminu negde na oko 3 Khz, gde je sopstvena rezonanca

membrane, pa imamo hrpu smeća u freq. odzivu u vidu brega od +3 do 4 dB. 2,95 mH "hvata" (-3 dB) baš tu negde oko

baffle step pada, znači na oko 350 Hz. Naviše, na svakih oktavu je po -6 dB pad. Na 750 Hz -9 dB, na 1600 Hz -15 dB.

Kao što napisah, teško da tu realno ostane preko 92 dB, možda je i manje. Što je i više nego dovoljno za kućno

slušanje sa Aleph 5, jer se na max.-u dobije oko 108-109 dB. Treba pripaziti da je taj induktivitet vazdušno motana

zavojnica, a s obzirom na njenu vrednost i poziciju, trebalo bi da je motano sa žicom od bar 1,8 mm (otpor oko 0,4 Ohma)

ili i debljom. Skretnica za visoki mi je i dalje čudna, i ne znam šta bih tu suvislo napisao.

U skretnici je hrpa otpora velikih vrednosti, od koji je većina na red. Pa ne radi valjda visoki zajedno sa filterom

na nivou od oko 70 Ohma ?? I to sa kondovima je znak upitnika, kao i otpori ispred paralelnog induktiviteta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima u bazi prethodnih modela B&C sajta: B&C_10HLP51

Ne znam kakav je projekat po kome radiš. S obzirom na solidan damping faktor Alepha i induktivtet na basu od

max. 0,4 Ohma otpora, ja bih to strpao u kutiju od oko 40 litara netto, sa tjuningom BR tunela na oko 57-58 Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima u bazi prethodnih modela B&C sajta: B&C_10HLP51

Ne znam kakav je projekat po kome radiš. S obzirom na solidan damping faktor Alepha i induktivtet na basu od

max. 0,4 Ohma otpora, ja bih to strpao u kutiju od oko 40 litara netto, sa tjuningom BR tunela na oko 57-58 Hz.

Ма знам да има и то одавно.

Не радим, урадио сам тј. кутија је 100% готова.

300 х 300 х 500 ( Висина ).

С обзиром да сам брз као Зен и кад Он заврши свог Бабела и КСА 50, тад ћу и Ја свог Алефа.

За сад сам кутију без хорне пробао са неколико појачавача али најбоље резултате је дала са Техниксом СЕ - А7.

Соба у којој сам слушао у свом стану је 20 Квадрата.

Звук :crying:ух.

стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postavljena slika

Ово је шема фабричке скретнице, двосистемске 8 Ома.

Само бих хтео туђа мишљења о томе шта је писац хтео да каже и предлог преправки.

Поготову оба ПТЦ и њихови припадајући елементи.

Ово спремам за личну употребу, не за живу свирку.

Хвала унапред!

стоН_Колд

ajde zakeralo - izmeri vrednosti tih PTC-ova na ladno

ne sumnjam ja u tebe - sigurno si dobro nacrtao semu oko visokog ?

nije nesto izmedju onog prvog i dva paralelna konda vezano ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ово је било питање: Само бих хтео туђа мишљења о томе шта је писац хтео да каже и предлог преправки.

Ма ПТЦ у оба кола ми нису потребна: Ово спремам за личну употребу, не за живу свирку.

стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK. Predlog. Ne znači da će biti idealno. Sa skretnicama skoro uvek ima naknadnog zezanja i uštimavanja.Bas: na red taj induktivitet 0d 2,95 mH, PTC (i onaj na visokom) van, a u paralelu redno vezani 6,8 Ohma (10 W) i 10+3,3 uF, tj. RC član. Pazi kako vezuješ, nije kao na slici. Ta dva konda u paralelu, na njih na red otpor, a oni zajedno u paralelu. Induktivitet kao što sam ranije pomenuo od bar 1.8 mm žice, ne bi bilo loše da je 2 ili 2,2 mm.Visoki: na red kond od 8,2 uF, a u paralelu 0,56 mH. Atenuacija (postavljeno bliže visokom) u paralelu 1,8 Ohm, a na red 5,6 Ohma. Trebalo bi da MOX otpori od 10 W rade posao, ako zvučnike nećeš terati sa više od 100 W (+20 dB), a za kuću je i to previše. Ako bude visokotonac i dalje preglasan, a zvuk malo "zatvoreniji", može da se doda taj otpor 2,2 Ohma i 1 uF u paraleli koji je i na originalnoj skretnici, tako da se vežu sasvim uz + visokog.Još jedna varijanta za visoki bi bila sečenje sa 6 dB/oct. i to tako što bi prigušenje bilo sa 2,2 Ohma u paraleli i 5,6 Ohma na red, a na red jedan kond od 3,9 uF. Visoki vezan u kontrafazi. Podrazumeva se kod obe varijante da se malo eksperimentiše sa vrednostima otpora za atenuaciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...