Jump to content

Philips 303


sule

Preporučeni Komentari

Dodjoh u posed ovog legendarnog Philipsovog modela,cd plejer je besprekorno ocuvan........................medjutim kada je hladan cd besprekorno ocitava sve,i originale i rezance i tako po 5-6 sati,e sad,kad se ugreje onda nece da ocita niti jedan disk,doduse ne desava se konstantno nego jednom u nedelju dana. :connie_nutzo: .....................................i tako se ja resih da ga kompletno osvezim...............e sad se nadam vasoj pomoci,sta konkretno zameniti.............ja bih prvo isao na zamenu elektrolita u napajanju,onih 3 komada od 2200mf i 2 od 1500mf,takodje dobrodosao savet i za vrstu elektrolita...........P.S-svaki savet dobrodosao :crazyrocker:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 26
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Dodjoh u posed ovog legendarnog Philipsovog modela,cd plejer je besprekorno ocuvan........................medjutim kada je hladan cd besprekorno ocitava sve,i originale i rezance i tako po 5-6 sati,e sad,kad se ugreje onda nece da ocita niti jedan disk,doduse ne desava se konstantno nego jednom u nedelju dana. :connie_nutzo: .....................................i tako se ja resih da ga kompletno osvezim...............e sad se nadam vasoj pomoci,sta konkretno zameniti.............ja bih prvo isao na zamenu elektrolita u napajanju,onih 3 komada od 2200mf i 2 od 1500mf,takodje dobrodosao savet i za vrstu elektrolita...........P.S-svaki savet dobrodosao :crazyrocker:

Ja sam imao jedan takav, legendarni, besprekorno očuvan. Meni nije pravio problema, ali sam ga ja kupio kao "refurbished" tj osvežen i doveden u stanje kao da je nov. Zavirivanjem u sekciju napajanja konstatovao sam da su svi elektroliti novi, ali koliko se razumem u delove, ništa posebno skupo ili ekstravagantno. Ono što sam primetio, a zbog čega odgovaram na pitanje je način na koji su svi manji elektroliti koji su blizu hladnjaka sa zadnje strane bili postavljeni: ni jedan nije zaboden skroz do pločice nego odignut za po desetak milimetara i fizički odmaknut od hladnjaka.Ovi veći su svi po 50 i 63V, 105C...post-13-0-92626200-1307640535_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko vidim kod vas su i na mestu gde su bili elektroliti od 1500mf stavljeni od 2200??????????? :my2cents:

Ja nisam zalazio u analizu, ali biće da je tako kako kažeš jer onomad nisam video ni jedan komad od 1500uF u tom delu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Većina ovdje se slaže da nije loše u napajanje staviti broj veće elektrolite, a dobar dio njih će preporučiti i bajpas sa malim kondovima - tu se neće svi složiti oko učinkovitosti!Iako nisam meštar od elektrona, konsenzus je da elektroliti koji su toliko stari trebaju zamjenu jer su vjerojatno dovoljno suhi da više nemaju svoje nazivne karakteristike.Dakle, ako ga želiš osvježiti promijeni sve elektrolite u njemu i ako će još uvijek pokazivati smetnje u radu onda će se to već nekako riješiti nakon toga.Sa ćime mijenjati elektrolite?Mislim da će ti čitanje Impulsovih tema o playerima dati poneku ideju.Više od ovoga ti ja osobno ne mogu pomoći, osim da dodam da sve što napišem provjeriš sa nekim tko je stručan prije nego kreneš. :hi: I da, čest razlog sušenja kondenzatora je izloženost toplini. Stein je dobro primjetio zašto su tijela kondenzatora u zraku. Nedavno sam imao problem sa svojim pojačalom koje je otkazalo dalju suradnju jer su elektroliti na zaštitnoj pločici bili prblizu zener diodi koja ih je tokom godina dovoljno isušila da poremete rad cijelog sklopa - riješeno sa dva nova elektrolita i premještanjem zenera na drugu starnu pločice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opet, samo da te zabavim dok se ne pojavi netko tko će znati više - tehnički veća naponska vrijednost ne smeta. Smetala bi manja! Čak mislim da neki kondenzatori mijenjaju svoje karakteristike na bolje ako su većih naponskih vrijednosti. Ako od forumskih majstora dobiješ amen za to, još ćeš samo morati vidjeti stanu li fizički veći kondovi na mjesto starih.I ako ćeš to raditi sam, tri puta provjeri koja nožica ide na plus, a koja na minus jer ćeš u suprotnom imati priliku vidjeti od ćega je kond sastavljen....ako ti šrapneli promaše oči! Te stvari hoće eksplodirati! Srećom sam to naučio sa malim strujicama i sa još manjim kondovima - tantalima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok,a da li smem da da umesto kondova deklarisanih na 25 v stavim konove istih vrednosti samo 50 ili 63v? :angel0:

Da, pod uslovom da fizički stanu gde treba. Ne smeš koristiti kondenzatore sa manjim probojnim naponom. Dodatna preporuka, većina elektrolita ima naznačenu max radnu temperaturu a to je obično 85C i ima isti kond, ali sa 105C. U tom delu, gde je stalno velika temperatura, ovi sa većom max radnom temperaturom imaće duži životni vek i konzistentniji rad u toplijem okruženju.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ako ćeš to raditi sam, tri puta provjeri koja nožica ide na plus, a koja na minus jer ćeš u suprotnom imati priliku vidjeti od ćega je kond sastavljen....ako ti šrapneli promaše oči! Te stvari hoće eksplodirati! Srećom sam to naučio sa malim strujicama i sa još manjim kondovima - tantalima.

Ja probao sa prvom, izvornom šemom PPP pojačala (sa EL84) iz SAM svoj majstor (nisam mogao dočekati broj sa ispravkom) i da vidiš kako kond od 47uF/250V eksplodira... :focus:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja probao sa prvom, izvornom šemom PPP pojačala (sa EL84) iz SAM svoj majstor (nisam mogao dočekati broj sa ispravkom) i da vidiš kako kond od 47uF/250V eksplodira... :focus:

Nadam se da neću to vidjeti! Sječam se da si pisao ovdje negdje o tome. Je li još uvijek fleka na stropu?Sule, ne znam! Ako imaš mogučnosti probaj uobičajene sumnjivce - ebay, farnell....Ali vidi i u mikroprincu i u...... :buehehe: sad ja kao znam gdje se i kako kod vas dolazi do robe! :buehehe: Ne znam ni ovdje gdje bih što tražio!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nadam se da neću to vidjeti! Sječam se da si pisao ovdje negdje o tome. Je li još uvijek fleka na stropu?

Nije strop no zavjesa na suprotnom kraju sobe :Viannen_loungelizard: To je davno bilo, od tada smo se više puta selili da zametnemo trag ... :rofl:edit: shema sa ispravkom:post-13-0-19624800-1307650139_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da! Zavjesa! I dim koji se razilazio, valjda danima! Čudno je kako se upamte neke situacije i imaju edukativnu svrhu. Moji tantalčići su prsnuli i ostavili fini vez kurzschlußova po pločici nakon što sam pročitao taj post - nije me to spriječilo da napravim grešku, ali zato svaki put kad nešto mudrujem (naravno da ne napišem ovdje baš svaku glupost koju pokušam... :sarcastic_hand: ) prije ukljućenja se odmaknem i sa rukom na prekidaču produžnog kabela pustim napon na sekundu....oprezno provirim je li se što zdimilo.....pustim opet na nekoliko sekundi - isključim......provjerim grije li se išta više nego što mi se čini da je normalno......i tek nakon toga prilazim sa pipalicama od unimera.....Više ličim na pirotehničara koji je dobio posao preko student-servisa nego na elektroničara! :buehehe: :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...