Jump to content

Igrarija


Дане

Preporučeni Komentari

Ono sto sam ja zakljucio je: 50uF kondenzator izmedju + i - za bass sluzi za prigusivanje visokih frekvencija. Sto se manji kapacitet stavi, to se manji spektar (visih) frekvencija prigusuje. Tako da sa 10uF se cuje i dobar deo srednjeg spektra preko bassa. Rezne frekvencije su na 600hz i 4200hz.Interesantne su te skretnice, u zavisnosti od sheme, kondenzatori igraju razlicitu ulogu na razlicitim mestima.

За данас толико :lazy:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 57
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Зато што си скидањем отерао средњотонац у далеко више подручје. А он то није у стању да репродукује!

Zanimljivo. Isprobacu jos kombinacije sa 10uF 25uF i 50uF na razlicitim mestima, pa javljam rezultate sutra. Bas me zanima kako ce da zvuci srednji sa 50uF. Laku noc Postavljena slika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postavljena slika

Hvala, imacu to u vidu, da pogledam kada budem imao vremena za citkanje ;)

Дане,

а да ти прво нађеш времена за читкање и кад ти се вид замути од ситних слова кренеш у смело препознавање отпорника и кондензатора.

Овако,неуком може ти се десити да се електрони толико убрзају да нећеш стићи да их испратиш(већ видим да се неком диже коса на глави) :)

Ово је ипак мало озбиљнији форум да би затрпавао људе почетничким питањима а да те притом мрзи да узмеш мало литературе у шаке.

Јесте лакше кад ти други каже,али дуже траје кад сам дођеш до неких закључака.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Дане,

а да ти прво нађеш времена за читкање и кад ти се вид замути од ситних слова кренеш у смело препознавање отпорника и кондензатора.

Овако,неуком може ти се десити да се електрони толико убрзају да нећеш стићи да их испратиш(већ видим да се неком диже коса на глави) :)

Ово је ипак мало озбиљнији форум да би затрпавао људе почетничким питањима а да те притом мрзи да узмеш мало литературе у шаке.

Јесте лакше кад ти други каже,али дуже траје кад сам дођеш до неких закључака.

:cheers:

Druze, u pravu si.

Medjutim, ja sam mislio da ovo bude tema sa malo neobavezne zabave. Na moj racun Postavljena slika A opet sam to mislio da povezem sa temom oko zamene kondenzatora koja me trenutno interesuje.

Vidim da na ovom forumu zabava i sala nimalo ne zaostaju, sto mi se vrlo i svidja. Mozda sam temu trebao da stavim u forum "Vicevi"?? ;)

Na kraju krajeva, ipak smo na Forum-u gde svako moze da kaze misljenje a sa druge strane i ne mora.

Posto je tema dosta neozbiljna, nemam nista protiv i da se premesti u neki drugi forum ili izbrise...

Dakle, polako sa dizanjem kose na glavi ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK zabava ........al' valja ponesto i naucitisto se tice pominjane knjige - procunjaj na avaxhome.wsne bi bilo zgoreg bar uvod da procitas - da se mozes kvalitetnije zabavljati ....... :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Само ти екпериментиши!

Znas kako kazu, teorija te vodi, a eksperiment odlucuje.Tako i ja...50uf na srednjem jos pojacava zvuk srednjeg....Otprilike je jasno: kond na srednjem (po ovoj shemi) - veci kapacitet spusta frekvencije na kojima radi; a na bassu sto veci kapacitet, to se vise visokih frekvencija odseca. Dal je bas tako i nije toliko bitno.... Vrlo zamara ovo igranje oko skretnice, a moze nesto i da se upropasti....Medjutim, ovo me navelo na sledece razmisljanje. Posto su realne vrednosti kondenzatora 25uF iz sheme ustvari 29uF a 50uF je ustvari 55uF i sada ako se neko odluci da zameni kondove ( da ih osvezi) i rukovodi se oznakama ispisanim na kondovima ili shemom, a ne merenjem vrednosti kondova, on ce u stvari bitno da promeni zvuk zvucnika (skretnice). Kome verovati, shemi i oznakama na kondovima i traziti kondove sa istim oznakama (kapacitetom) ili merenju kondova pa traziti kondove koji daju isti rezultat merenja?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Medjutim, ovo me navelo na sledece razmisljanje. Posto su realne vrednosti kondenzatora 25uF iz sheme ustvari 29uF a 50uF je ustvari 55uF i sada ako se neko odluci da zameni kondove ( da ih osvezi) i rukovodi se oznakama ispisanim na kondovima ili shemom, a ne merenjem vrednosti kondova, on ce u stvari bitno da promeni zvuk zvucnika (skretnice). Kome verovati, shemi i oznakama na kondovima i traziti kondove sa istim oznakama (kapacitetom) ili merenju kondova pa traziti kondove koji daju isti rezultat merenja?

Таквим приступом ( моје мишљење ) никада нећеш слушати музику јер ћеш стално нешто поредити.Ако баш мораш, купи квалитетан кондезатор као Мика што је урадио и ужива у музици.Ја сам од оних који ужива у музици а не у уређајима!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naprotiv, mesto muzike u mom zivotu nista ne moze da zameni.Nego sam ja malo nestasnog duha i u ovim godinama, tako da to cackanje i budzenje isto ima svoje mesto (a ponekad i svoju cenu:))Nabavih knjigu.Ima dosta matematike....:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naprotiv, mesto muzike u mom zivotu nista ne moze da zameni.Nego sam ja malo nestasnog duha i u ovim godinama, tako da to cackanje i budzenje isto ima svoje mesto (a ponekad i svoju cenu:))Nabavih knjigu.Ima dosta matematike....:)

Spomenuo si da je ovde zabavno i da se smejemo itd. Stoji. Elem, nije zabava kada se tebi svi smeju a tebi više nije smešno. Dakle, ponešto treba naučiti da bi smo se svi zajedno smejali.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

odgovore mozes da ocekujes tek kad odradis domaci zadatakevidentno je da nemas ni osnovnog znanja da opravdas da ti neko pise tom i po o skretnicama , kad iste stvari postoje na 158 mestakad naucis bar malo osnova , onda postavljaj dalja pitanjaovo je forum - nije vrtic

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd, mora se krenuti od osnova. Najjednostavnija je skretnica reda 6dB/oktavi. Ako postoji tri zvučnika, svaki za određeni opseg, bas, srednjotonac i visoki, onda se u slučaju najjednostavnijem, koriste zavojnice (induktiviteti) u seriju sa zvučnikom da se izvrši rez frekvencija od gore, dakle, niski propust, a kondenzatori u red tj seriju sa zvučnikom da se izvrši rezanje donjih frekvencija, tj visoki propust. Dakle, bas ispred sebe ima samo jednu zavojnicu, redno, srednjotonac jedan kond i zavojnicu, redno, visokotonac, samo kondenzator, redno. Podizanjem strmine reza na 12dB/oktavi, dodaje se po još jedan elemenat, npr, ispred basa, posle redno vezane zavojnice, kondenzator, ali paralelno zvučniku, potom srednjotonac dobija još dva elementa, iza redno vezane zavojnice, paralelno zvučniku kondenzator, a posle redno vezanog kondenzatora, paralelno zvučniku, zavojnica. Visokotoncu, posle redno vezanog kondenzatora, dodaje se zavojnica, paralelno sa zvučnikom. Vrednosti ovih elemenata se dobijaju izračunavanjem po empirijskim formulama gde su dve glavne poznate rezna frekvencija i impedansa zvučnika.

Pošto vidim da je do sedmog posta teme postojala inercija da se proba svašta a bez razmišljanja o mogućoj šteti koja se može prouzrokovati neadekvatnim vrednostima elemenata, preporučio bih poigravanje vrednostima kondenzatora u formuli kojom se izračunava visoki propust. Tu će se kao rezultat prikazati da recimo, visokotonac kada ispred sebe nema kondenzator, odnosno, vrednost istog jeste jednak beskonačno, visokotonac praktično od dole nije ograničen, nit zaštićen od niskih frekvencija. Smanjivanjem vrednosti kondenzatora, počinje da se vrši rez nižih frekvencija i što je manja vrednost kondenzatora, rez je višlji, samim tim, i privedena količina niskih frekvencija koja bi ga mogla oštetiti, manja.

Svojevremeno je popularni AZ011 iz Ei Akustike, imao lepo deklarisanu snagu na papiriću koji se davao uz zvučnik. 100W sa 12dB/oct, rez na 5000Hz, 50W sa 12dB/oct rez na 2500Hz.

Evo slike 12dB/oct za dvostazni sistem

Postavljena slika

ponekad se nađu još neki elementi koji mogu da zbune početnike...

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam jos jedno pitanje na koje bih voleo da dobijem odgovor, iako domaci nisam uradio (niti cu, ocigledno, jer ne znam engleski):Da li da, zarad boljeg zvuka, menjam kondenzatore na skretnici ili ne? Originalni su stari 22godine i po merenju imaju i vise kapaciteta nego sto pise.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam jos jedno pitanje na koje bih voleo da dobijem odgovor, iako domaci nisam uradio (niti cu, ocigledno, jer ne znam engleski):Da li da, zarad boljeg zvuka, menjam kondenzatore na skretnici ili ne? Originalni su stari 22godine i po merenju imaju i vise kapaciteta nego sto pise.

Ако у звуку не примећијеш бло какаве аномалије, немој!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam jos jedno pitanje na koje bih voleo da dobijem odgovor, iako domaci nisam uradio (niti cu, ocigledno, jer ne znam engleski):Da li da, zarad boljeg zvuka, menjam kondenzatore na skretnici ili ne? Originalni su stari 22godine i po merenju imaju i vise kapaciteta nego sto pise.

Da li tebi ne odgovara kako svira, ili ti je samo dopalo vremena na pretek? Ja se uglavnom volim držati one stare (a mudre) izreke "Što nije pokvareno, ne popravljaj!"
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...