Jump to content

Igrarija


Дане

Preporučeni Komentari

Mozda smaranje za vas, ali ja sam veliki pocetnik, i ovo mi je interesantno.Otvorio sam zvucnike pozadi, izvukao skretnicu. Da pogledam tacne oznake kondova koje bih menjao.I odlucim da skinem i izmerim jedan od 25uF 100V, plavi, marke CULVER iz 1989godine. Bipolarni.Stavim ga na unimer i pokaze kapacitet 29uF. Kako je to moguce?! Povecao mu se kapacitet?!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 57
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Dalje, na njegovo mesto stavim obican mali ElKo od 1uF, cisto igranja radi. To je inace kond za srednji. Pojavi se zvuk na srednjetoncu. Medjutim, znatno atenuiraniji nego sa 25uF. Posle toga stavim isto ElKo od 10uF, i zvuk se pojaca na srednjetoncu. Stavim originalni 25uF i zvuk se jos pojaca. Kratko spojim zicicom umesto konda - zvuk jos jaci.Dakle, da li iz ovoga moze da se izvuce pravilo da sto je veci kapacitet kondenzatora, zvuk je jaci na toj liniji? I to ide do neke granice, ne znam koje, ali uvek je manje nego kada je kratko spojeno zicicom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I jos nesto interesantno (za mene, ponavljam). Delic iz sheme skretnice izgleda ovako: To je valjda paralelno vezivanje kondenzatora... Jedan je polipropilenski, drugi je obican, uspravni bipolarac. Elem, pitanje..... zasto, nakon sto sam skinuo ovaj C4 (25uF) nije bilo zvuka na srednjetoncu?! Kada je 1uF PP ostao povezan?!I koja je fora da se stave 2 kondenzatora razlicitog tipa u paralelu - polipropilen i elko bipolar? Da li to ima neke veze sa "zvukom kondenzatora"? Citao sam tu i tamo na tu temu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I da li je recimo prihvatljivo da se promenom vrednosti kondenzatora u skretnici fino steluje zvuk zvucnika - tipa ako mi fali malo bassa, da kada menjam kondenzatore, stavim kond za bass za jedan broj veceg kapaciteta?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ahasto deblja zicica - srednjetonac krace traje :sarcastic_hand:ima brdo tutorijala na netu kako rade skretnice literatura za potraziti : Loudspeaker_Design_Cookbook.pdfVance Dickason

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

aha

sto deblja zicica - srednjetonac krace traje :sarcastic_hand:

Postavljena slika

ima brdo tutorijala na netu kako rade skretnice

literatura za potraziti : Loudspeaker_Design_Cookbook.pdf

Vance Dickason

Hvala, imacu to u vidu, da pogledam kada budem imao vremena za citkanje ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa - od neceg se mora poceti ....... menjaj manje vrednosti zameni blok kondovimavece zameni sa malo manjim bipolarcem a ostatak do nominalne dodaj blok , da ubrzas stvari

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vece zameni sa malo manjim bipolarcem a ostatak do nominalne dodaj blok , da ubrzas stvari

Sta se time dobija? A sta se ubrzava? ;)Citao sam na wiki oko kondenzatora, ali bre, svi imaju istu namenu.....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta se time dobija? A sta se ubrzava? ;)Citao sam na wiki oko kondenzatora, ali bre, svi imaju istu namenu.....

kroz mali kond elektron brzo prodje , dok mu se zavrti u glavi - dok prodje kroz veeeliku spiralno namotanu foliju :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Сумњаш у Вики?

Ma jok.... nego me urnise to sto ne znam te neke specificne karakteristike, pa onda nikako ne razumem ovakve savete. Kol'ko s'vatam, jedino bi cena bila niza ako uradim ovo sto Zen kaze, posto PP vaze za skuplje.... ali znam da mnogo toga ne znam ;) A nije mi preskupo da uzmem ove manje vrednosti polipropilence.... sto Mikorist uzeo...ovde http://www.diyaudio.rs/topic/3784-kondenzatori/page__gopid__78995#entry78995
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kroz mali kond elektron brzo prodje , dok mu se zavrti u glavi - dok prodje kroz veeeliku spiralno namotanu foliju :sarcastic_hand:

Znaci sve se ubrzava?!!! A to znaci da pozitivno utice na zvuk. Zato je dobro staviti u paralelu......fino.....Evo neke slike skretnice..da ulapsamo temu...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto sam ja zakljucio je: 50uF kondenzator izmedju + i - za bass sluzi za prigusivanje visokih frekvencija. Sto se manji kapacitet stavi, to se manji spektar (visih) frekvencija prigusuje. Tako da sa 10uF se cuje i dobar deo srednjeg spektra preko bassa. Rezne frekvencije su na 600hz i 4200hz.Interesantne su te skretnice, u zavisnosti od sheme, kondenzatori igraju razlicitu ulogu na razlicitim mestima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...