Jump to content

OB-sub uz ESL


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 110
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

2x2x15" ... :matrix002:

:matrix002:

Da, sve je to lepo, ali ako bih se već stvarno mogao isprsiti, onda bih išao na mentalno racionalniji izbor, onaj koji je bio početna tačka... Audax PR330MO

http://www.toutlehautparleur.com/audax/audax-pr330m0-p-1685.html

Impédance : 8ohms

Fréquence de résonance : 28Hz

Puissance nominale : 150Watts

Sensibilité (2.83v/1m) : 98dB

Emballage haut-parleur de basse Audax PR330M0

Résistance équivalente (Re) : 5.8ohms

Inductance de la bobine : 0.38mH

Xmax : +-4.0mm

Qms : 6.69

Qes : 0.28

Qts : 0.27

Vas : 264L

Dimensions haut-parleur Audax PR330M0

Diamètre bobine : 70mm

Hauteur bobine : 15mm

Support : Kapton

Nombre de couches : 1

Type de fil : plat

Champ magnétique : 13.5NA

Masse mobile : 52.0gr

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Al' dobro je... :Viannen_loungelizard: Nisam mogao da slušam kako je bilo namešteno. Mor'o sam da ga čačnem, pa to ti je... :buehehe: Elem, pošto je izvorno, sve setovano da se podešava u reonu 20Hz pa se tu čačkalo i menjalo, onda sam odlučio da probam jedan divan a prost trik koji, eto nije ništa drugo nego postavljanje jednog konda na ulaz skretnice. Redno, naravno. Probao sam prvo sa 330nF, čisto da proverim kako će to slušno da se odrazi na sub i da proverim hoće li dodatno primiriti iskakanja pri "gadnijim" pasažima, što bih ja to rekao, "prljavi basovi"... 330nf je definitivno srezalo, ali malo više nego što mislim da treba, pa smo prešli na 1uF što je izgleda taman to što mi je trebalo. Preživeli smo veliki koncertni klavir, bas i bas gitaru, pa čak i bas pedale... Malo sam potom (čačkanje od pesme do pesme) dočačkao fazu i mislim da sam sada već blizu onoga što sam hteo da dobijem. Nema više onu dubinu, ali je zvuk pročišćen. Sleduje mi nastavak slušanja i traženja slabih tačaka... :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Mala digresija a mozda i nije. Pala mi na pamet ideja da se OB uradi kao jedna ploca koja visi sa plafona. Pitanje - ako se u jednu istu plocu ugrade drajveri levog i desnog kanala, gde pada donja rezna frekvenca tj, da li se racuna cela povrsina ploce za oba drajvera ili se deli na pola?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovo prvo...Za razliku od kutije koju moraš praviti jednu za jedan drajver ili dva pa ako hoćeš sve drajvere u istu onda moraš adekvatno povećavati zapreminu, kod ploče je bitno da putanja/razmak od prednje do zadnje strane membrane bude adekvatan. Dakle, za više zvučnika ploča mora biti veća, ali ne i obavezno dva puta veća za dva puta veći broj zvučnika. Mada, ni kod kutija odnos nije čisto povećavanje zapremine umnožavanjem broja zvučnika... Eto šta bude kada ja pokušam objasniti matematički problem matematičaru... :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Stein, ovaj te usio... http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/123512-ultimate-ob-gallery-67.html#post2631882 ,vidi samo taj entuzijazam u postu 665, stali ce biti samo u narednom... :girl_devil:

Neka ga, Finac je to :)Na prvoj slici se vidi kako mu se polica iskrivila pod teretom pojačala, bolje da to reši pre nego sve padne... :)(meni se lično vizualno uopšte ne dopada - napadno, napadno, napadno...)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Ima luđaka i s ove strane Finske granice... Pošto sam došao do faze da se više i ne zadovoljavam sa "dovoljno dobro" a dođoh (konačno) u posed adekvatnog broja drajvera (stalno sam se nešto nećkao, te bih, te ne bih) onda sam krenuo i da skockam OB sa tim famoznim Alfama od 15"... Za sada imam drajvere, stalke za ploče (pošto sam odlučio da ne pravim "H frame"), ploče, i danaske sam izbuškao sve rupe i spremio za inicijalno probanje. Ploče su zamišljene kao sendvič varijanta, deblja ploča će da nosi drajvere a ispred ide ploča sa većim rupama u koje drajveri "upadaju" što će mi omogućiti da stavim isto takvo platno ispred kakvo je i na elektrostaticima, a između dva sloja mediapana ide sloj bitumenske folije, tzv "kondor" koji bi trebalo da do neke mere ublaži eventualne rezonancije ploče. Kako već rekoh, tek je iskrojeno i isečeno i ošmirglano, a sledi montaža zvučnika i kačenje na amp i usviravanje Alfi jer su dve potpuno nove, a dve su možda i razrađene, a možda i nisu. U međuvremenu ću da spremim bitumenske ploče i zalepim na prednji deo (tanja ploča) a kada to završim, sklapam sve zajedno, vadim drajvere i premazujem sa lakom da zaštitim mediapan od vlage... post-13-0-84738400-1315066681_thumb.jpg post-13-0-82943700-1315066691_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To Stein :matrix002: Izgleda surovo...

Ozbiljno sam razmišljao da ih za ćerin rođendan (01.10.) a spojen s mojim (04.10.) iznesem u dvorište i malo openbafflujem na open field DJ krmak festivalu... Inače nisam od "ovijeh" ali za open-air openbaffležurka...

:disco::msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba ti nešto za srednjevisoki (ako nećeš iznositi ESL) i moraš pripaziti da ne bude sokića po alfama. Osim toga, nije puštanje muzike na otvorenom sport rezervisan samo za šabane što odvrću mentolsku muziku. Može se to itekako ukusno izvesti kombinovano sa lepom muzikom i bez divljanja, naravno :) Povežeš klincima i mikrofon i skineš nekoliko melodija, uz konsultaciju sa svojom ćerkicom za izbor pesama, te im napraviš karaoke veče i središ neke prigodne nagrade za 1, 2 i 3 mesto u vidu nekih lepo upakovanih kolačića ili čokoladica :) Pa onda pogađanje dečijih pesmica na osnovu melodije. Ma možeš šou čitav da im napraviš samo ako hoćeš :) Istovremeno i malo da razradiš alfe. Što bi rekli ameri win-win situacija :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba ti nešto za srednjevisoki (ako nećeš iznositi ESL) i moraš pripaziti da ne bude sokića po alfama. Osim toga, nije puštanje muzike na otvorenom sport rezervisan samo za šabane što odvrću mentolsku muziku. Može se to itekako ukusno izvesti kombinovano sa lepom muzikom i bez divljanja, naravno :) Povežeš klincima i mikrofon i skineš nekoliko melodija, uz konsultaciju sa svojom ćerkicom za izbor pesama, te im napraviš karaoke veče i središ neke prigodne nagrade za 1, 2 i 3 mesto u vidu nekih lepo upakovanih kolačića ili čokoladica :) Pa onda pogađanje dečijih pesmica na osnovu melodije. Ma možeš šou čitav da im napraviš samo ako hoćeš :) Istovremeno i malo da razradiš alfe. Što bi rekli ameri win-win situacija :D

Žurka za klince je u igraonici. Za 3000 dinara sve rešeno, cela tri sata imaju ljuljaške, tobogane, trampolinu, animatore, a ja mogu sa ženom da se družim sa ljudima koje retko mogu da sretnem (roditelji dece koja se druže sa ćerom mi)... Ovo kod kuće bih više fore radi da probam a rođos je više kao neki izgovor, mada mislim da neće od toga biti ništa... Kakve sam sreće, padaće kiša ili neki kijamet udariti... :angry7:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... sutra sam sav u smoli i katranu... :)

Sutra je Nedelja pa nisam siguran da možeš naći ali umesto 'kondor trake' moj predlog - vinaz ploče (tako beše trgovački naziv pre xx godina)Još ako bi u SU našao samolepljivih, uradio bi pun posao. Nema ni prljanja ni mučenja a zadatak tj. funkcija ispunjena. :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mmm...da... ali... Došao sam do faze da mi u utorak počinju donositi crnicu u zadnji deo dvorišta, nekih 70 kubika. Neće trava da opstane na pesku, pa to ti je :( Posle dolazi bager, razgurava i pegla, trebalo bi da se ispred dvorišta na jednom delu pospe i nabije tucanik a treba i da stavim još trske na ogradu, da kompletiram projekat tajnog naziva "lepo dvorište - ugodno za boravak"... sve to po malo proždire fond sredstava... Vinaz ploče su bile podna obloga u stanu koji je ćale kupio tamo negde 1972 i posle toga se ne sećam da li sam ikada više imao prilike da se sretnem sa istima... Dakle, savet je ok, ali kondor trake imam, pare su već rezervisane za neke stvari koje su čekale da dođu na red, posle pet godina pokušavanja da na pesku zapatimo travu, došlo vreme da se prestanem praviti pametan i uradim nešto konkretno. (sve je to bilo planirano i ranije ali neke druge stvari su bile važnije - novi krov, potkrovlje itd...) pa ćemo da se zadovoljimo i sa bitumen/katran/smola trakom... :)Ako ćemo pravo, ne moram ja to danas da uradim, ali već u ponedeljak počinje standardna rutina, prepodne posao, popodne ćera ide na balet, u utorak donose zemlju, u sredu proba u nemačkom kulturnom centru, u četvrtak balet, u petak bi trebalo da zemlja bude razgurana i za vikend sejanje trave (na oko 700m2) i onda opet ispočetka, ponedeljak balet i tako do u nedogled... :PacMan:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo napred, ne daj se. Sto mi rece drugar pre nekog vremena. "Slusaj, jednu stvar sam naucio: Moras da naucis da krades vreme, inace ga nemas. Zena, posao, te ovo te ono, ako ga ne krades, ne ostane ti nista..." Inace Alfe izgledaju super, vidim da ih je kuco vec onjusio, samo pazi da se ne popisa po njima :buehehe: Pozz...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...