Jump to content

Motalica za zavojnice za zvucnike


Impuls

Preporučeni Komentari

Stalni problem je kada nesto radite da namotate zavojnicu pa jos kad treba nekoliko razlicitih komada onda tek nastaje problem. Pri tom se radi o razlicitim precnicima zice i jos da bi zadrzali Brooks-ovo pravilo iz 1931 godie gde je naveden najbolji odno sprecnika i otpora zice, javlja se problem razlicitih precnika.Moja zamisao je sledeca a otvoren sam za ideje. Posto zavojnice planiram motati rucno nemam potrebu za motorom. Na strani gde je rucka ce biti osovina sa navojem. Na tu osovinu bi se navlacili prstenovi razlicitih precnika u duzina. razlicite duzine bi bile da se mogu dodavati jedna pored druge za dobijanje razlicitih sirina namotaja. bocen strane motalice bi bile od spera a navoj na vretenu je da bi se mogle stegnuti ploce od spera ravnomerno. Pri tom bi za stezanje trebalo napraviti matice veceg precnika da ne dozvoljava speru da se krivi pod pritiskom zice.Nisam bas vican racunarskim programim aza crtanje p averujem da ce Stein vrlo brzo sve osmisliti u onom njegovom fensi 3D programu. Sper mora imati 4 plitka zljeba za postavljenje keper ili plasticen trake za stezanje i jos jedan skroz prosecen zljeb da se pocetak zice provuce kroz njega. Zleb je tu da bi se mogli razliciti precnici zavojnice postavljati.Jos jedan bitan element je postavljanje i skidanje zavojnice. Druga strana bi trebala biti pomicna i sa siljkom da ne dozvoljava slobodnom kraju motalice da se krivi pod pritiskom zice. Idem u podrum po moju malu moptalicu, mozad sine koja ideja

post-15-0-90868600-1295783477_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 19
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nisam bas vican racunarskim programim aza crtanje p averujem da ce Stein vrlo brzo sve osmisliti u onom njegovom fensi 3D programu.

U programu se na žalost ne može ništa osmisliti. To mora da se desi u glavi, program samo pomaže da se od zadatih dimenzija i oblika kreira precizan model nečega, kreira vizuelni 3D prikaz i pripremi lista materijala, crteži pojedinačnih delova za izradu sa visokim nivoom preciznosti. Skica sa dimenzijama je polazna tačka, a kada postoje odgovarajući parametri koji daju ograničenja, ostatak se kreira unutar zadatih okvira.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Recimo da krenemo od osovine. Da bi bilo dovoljno robusno, racunam da je osovina od 10-12mm dovoljno jaka da mota zavojnice i sa debelom zicom. a da jos uvek nije predebela za motanje malih unutrasnjih promera. Prstenovi koji bi se navlacili na osovinu bi trebali biti od nekog mekog materijala, plastika ili drvo. Sirine prstenova bi mogle biti 2, 3, 4, 8, 16, 32mm da mugo da se kombinuju razne sirine. Stavio sma 3mm jer je 1mm prlicono tanak a ne verujem da ce iko da radi 1mm siroku zavojnicu.Najveci problem je napraviti razlicite precnike, pa treba gomila prstenova. Idealno bi bilo nesto tipa blende kod fotoaparata pa se moze sirenjem menjati precnik. Za pocetak dobro je i imati precnike sa po 5mm korakom, 15, 20, 25, 30, 35, 40...I jos jedna stvar je bitna, da motalica ne bude preterano skupa, da je resiva iz dostupnih elemenata da moze svako da je napravi za malu sumu para. Nabojne sipke imaju da se kupe. a cak moze da se iskoristi i sraf sa duzim navojem i takav da se stegne u lezaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je plan motanje za svoje potrebe (manje kolicine, jel) napravi se vise dimenzija/oblika kalemova.

Ja sam radio sa 3 velicine zice fiCul 0.6/ 1.0/ 1.3mm. To zadovoljava vecinu potreba.

Predvidjeno je da se zavojnica skida sa kalema. Protiv rasipanja uvezivao sam je koncem za zube.

Ne zauzima puno mesta a jak je. Posle sam utapao/zalivao 'sintelanom'.

Mozda navojnu sipku i matice naciniti od mesinga, da bi se proveravala vrednost na motalici...? Postavljena slika

PozdraV

post-44-0-56620100-1295805366_thumb.jpg

post-44-0-10780600-1295805382_thumb.jpg

post-44-0-32755900-1295805397_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Ja sam moju motalicu napravio na motor , stara bateriska busilca. Ispravljac od 20A . Radi odlicno, dva smera, dve brzine menjaca, brzina koju hoces , cak mozes sa namestis koju jacinu zateznja zice hoces. Kalemsko telo od aluminijuma sa cetiri kanala za kablovke vezice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 months later...

Ево и мог доприноса у вези моталице за калемове. Прављена је пре 35 година и уз помоћ ње намотан је поприличан број калемова различитих врста.

Бројач је механички 1:1, а пренос је 1:5.

Ако некоме треба нека ми се јави, мени више није потребна!

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ако некоме треба нека ми се јави, мени више није потребна!

Jel ima interesenata? Ja se nesto razmisljam/premisljam :umnik2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 years later...

stoN_Cold mozda je kasno, ali ako jos nisi nikome poklonio ili zagubio negde, ja bih je rado udomio :) Treba da motam 2 para kalema za skretnice ali ideju nemam kako, pokusao rucno ali tesko to ide da bude lepo zica do zice-nzm da li se to moze raditi rucno bez motalice? Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stoN_Cold mozda je kasno, ali ako jos nisi nikome poklonio ili zagubio negde, ja bih je rado udomio :) Treba da motam 2 para kalema za skretnice ali ideju nemam kako, pokusao rucno ali tesko to ide da bude lepo zica do zice-nzm da li se to moze raditi rucno bez motalice? Pozz

 

 

Ne može ti ovdje odgovoriti.

 

post-436-0-78845500-1412619384_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...