Jump to content

LUXMAN C03


Blade

Preporučeni Komentari

Prijatelj me pita za misljenje o ovom preampu iz 80-tih?Ja samo znam da je bilo prilicno skupo i cenjeno.Sta znaci danas kupiti tako star uredjaj (recimo u dobrom/originalnom stanju) ?Kakvi su moguci problemi?Kakva je phono sekcija?Da li ima problema/preferenci za uparivanje sa odredjenim snagasem?Koja mu je realna vrednost?Hvala unapred.

Prijatelj mi je imao C3/M3 uparen sa B&W802M3,Marantz 63KIS,Thorens 320/TP90/Ortofon X5MC,i ako se dobro secam Kimber kablovima(4TC/Silver Streak)..nikad mi se ta kombinacija nije svidela,nekom koji je ziveo sa L-410,sa konkretno istim tim gramofonom posto je bio ex-moj :to_become_senile: kao ni jednom vlasniku C2/M2 koji koristi neke Infinity Kappa9/90 jos i danas..da li ga je ubijao B&W,pojma niko nije imao,neka antisinergija,neki woodoo,al je isti set-up svirao vec i sa cevasem od 2x25W 3x muzikalnije...Rekao bih vredi probati,vintage sprava,phono sekcije su jos u to vreme bile korektne,nisam hteo da unosim pometnju ni na drugom forumu gde je postavljeno isto pitanje,pa reko makar nesto,jel pomoglo/odmoglo pojma nemam,bez zle namere..poslusaj,daj da se pogleda da nije spaljivano sta u njemu sa nekim serviserom,dobro osmotri/oslusni kakav je potenciometar u njemu,mislim da je ALPS u njima,znaju da zezaju(citaj prekidaju u zvuku) na onim pozicijama gde su bili najvise u upotrebi,ispod/iznad tih pozicija rede bez problema,tu pomaze kolko su meni rekli samo zamena(?)...Sretno :sporty095_2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 65
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Kako bi procenio njegovu phono sekciju u odnosu na ove savremene,npr. u odnosu na CA 640 P kao referencu?

Hu taj mali CA640 je fina sprava ima dobar odnos kvalitet/cena,ima tu jedna dilema/nejasnoca jos i sa moje strane oko ovih "novih" separatnih phono sekcija,slao sam u 3PM i mnogo skuplje separatne phono sekcije od malog CA naspram jednog vintage Sansui AU 717 :Viannen_loungelizard: ,verovatno se radi samo o problemu razlicitog standarda RIAA ekvalizacije koji se menjao ne mali broj puta u zadnjih 20-25 godina,i koji se primenjivao/primenjuje u tadasnjim i danasnjim spravama..ako imas u kolekciji vise muzike od ranije,verovatno ce CO3 biti dobitnija kombinacija,ako imas vise novije,verovatno CA :to_become_senile: +ja sam licno za kompaktnija resenje=citaj sto manje separatnih kutija koje povlace jos vise zica sa sobom...da nisam jedini koji ima ovakva haklicna razmisljanja,dobar drugar mi je sad uzeo ZYX 1000 MC zvucnicu,zvanicna cena cca 3500US i koristice je sa pretpojacala "Ion pre" gde se mogu menjati MC plocice u phono sekciji,prvo i najbezobraznije pitanje koje se moze postaviti je da se pare nisu mogle potrositi u drugacijoj podeli,recimo 50% na separatni phono i preostalih 50% samo na zvucnicu,je klasicno hifisticko pitanje "To be,or not to be" :girl_devil:

post-653-0-91337200-1295676285_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

skidam SM pa ce ti kazem kasnije sta mislim - gledajuci semu ;

Luxman quality bese dosta visok tada ........ a sto se tice mog generalnog misljenja - nista ne vredi razmatranja ako kao referencu uzimam ono sto mogu da napravim

dakle - po pitanju cene ne bih mogao pomoci

e

a - kao sto rekoh - o konstrukciji kasnije

Spadam u one koji visoko cene domacu pamet i domace proizvode ( bar kada je HiFi u pitanju).

I sam razmisljam da kupim ili narucim domaci DIY ili Brend preamp i amp (privremeno koristim vintage Marantz, lep, pristojan ali ne bas Hi End, ozbiljne uredjaje mi je zena zaplenila prilikom razvoda), dosta toga sto sam Made in Serbia cuo je vise nego dobro (posebno u skladu sa cenom), i tube i solid state.

Medjutim, ima jedan praktican problem (koji muci i mog drugara).

Naime, koristimo jos uvek Cassete Deck-ove ( ja jedan, on ih ima nekoliko, plus trakas Revox), pa potom Tuner, pa CD, pa naravno Gramofon, itd.

Vecina amp i pre amp sprava koje sam video iz domace radinosti ima malo ulaza, nikada tape out izlaze, retko phono sekciju ( da, moze spoljna, ali onda jos kablova i petljanja!), daljinski i nije toliko bitan.

Dakle, problem prakticnosti i prilagodljivosti. Da li za to ima resenja u DIY varijanti?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci sve moze, tape out izlazi/monitori, dobar phono mm/mc, preamp izlaz, izlaz sa slusalice,tonske kontrole, i td., sve za razuman novac?

Sve zavisi šta je u tvojoj knjižici zavedeno kao "razuman novac" :)Ulazni i izlazni priključci/konektori su manja stavka. Recimo od oko 1€ do možda max 5-6€ po komadu/paru (opet zavisi šta i gde se kupuje) preklopnici, prekidači takođe ne predstavljaju značajnu stavku u sveukupnoj ceni. Pitanje je samo, što reče Zen, koliko toga ti treba, više toga znači veće zauzeće prostora i veću kutiju zarad toga. Elektronika može da košta poprilično, a opet, zavisi šta je. Recimo, ja sam smestio jedan fin, veoma jednostavan i pristojan MM RIAA na malo veću površinu od dve kutije šibica sa sve napajanjem. Xono koji je predstavljen u temi kolege Zbotic-a pak zahteva praktično dve cele kutije da se smesti. Kvalitativno nisu usporedivi, a ni gabaritno, niti cenovno. Između ta dva RIAA (MM/MC) pojačivača, ceo još jedan univerzum topologija i rešenja...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve zavisi šta je u tvojoj knjižici zavedeno kao "razuman novac" :)Ulazni i izlazni priključci/konektori su manja stavka. Recimo od oko 1€ do možda max 5-6€ po komadu/paru (opet zavisi šta i gde se kupuje) preklopnici, prekidači takođe ne predstavljaju značajnu stavku u sveukupnoj ceni. Pitanje je samo, što reče Zen, koliko toga ti treba, više toga znači veće zauzeće prostora i veću kutiju zarad toga. Elektronika može da košta poprilično, a opet, zavisi šta je. Recimo, ja sam smestio jedan fin, veoma jednostavan i pristojan MM RIAA na malo veću površinu od dve kutije šibica sa sve napajanjem. Xono koji je predstavljen u temi kolege Zbotic-a pak zahteva praktično dve cele kutije da se smesti. Kvalitativno nisu usporedivi, a ni gabaritno, niti cenovno. Između ta dva RIAA (MM/MC) pojačivača, ceo još jedan univerzum topologija i rešenja...

Slusao sam kod drugara (njegov sistem dobro poznajem) ovaj Luxman C03 (lepo ocuvan) i to mi stvarno deluje kao ozbiljan preamp, posebno phono sekcija. Nudi mu se za 450 eur.Koliko bi u DIY varijanti kostao priblizno takav kvalitet zvuka i izrade (estetika na stranu) sa svim tim in/out mogucnostima i ostalim sto on ima? Cisto informativno, otprilike.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto ne poznajem dotični uređaj, ne mogu da komentarišem niti dajem sugestije. Mogu samo da prokomentarišem da ovaj moj mali i skromni RIAA sa svega dva jFeta po kanalu svira mnogo bolje nego što bi topologija/šema mogla dati za naslutiti. Kod "prosečnih" RIAA se razlika između zvučnice od 25, 50 i 150 ili 250 (evara) ne retko skoro uopšte ne čuje, te je onda skuplja zvučnica samo bacanje para ako se ostaje pri istom korektoru. Kod ove se razlika itekako čuje... Pretpostavljam da to znači da je reč o veoma solidnom sklopu :)Dodao bih da ne treba upasti u zamku reverzibilnog rezonovanja. Ponekad čovek pogreši kada računa sa pretpostavkom da za manje para može da dobije isti kvalitet, a polazeći od premise da se za iste pare može bolje. Može i ovo prvo, ali pod uslovom da se krene od veoma skupog uređaja. Uređaji reda cene 250 ili 300 evra se retko mogu samograditi za 50 ili 100. Uređaj od 1500 može da se sagradi za manje a isto tako dobro, ako ne i bolje. A ostaje činjenica da se onih 250 ili 300 jednostavno mora potrošiti da se dobije bilo šta. Odluka o tome šta se gradi za te pare će da bude presudna za konačan rezultat. Dakle, uglavnom nije primarna ušteda u novcu već dobitak na kvalitetu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto ne poznajem dotični uređaj, ne mogu da komentarišem niti dajem sugestije. Mogu samo da prokomentarišem da ovaj moj mali i skromni RIAA sa svega dva jFeta po kanalu svira mnogo bolje nego što bi topologija/šema mogla dati za naslutiti. Kod "prosečnih" RIAA se razlika između zvučnice od 25, 50 i 150 ili 250 (evara) ne retko skoro uopšte ne čuje, te je onda skuplja zvučnica samo bacanje para ako se ostaje pri istom korektoru. Kod ove se razlika itekako čuje... Pretpostavljam da to znači da je reč o veoma solidnom sklopu :)

...

Ovo boldovano je veoma tacno. :good2:

Nego, koliko bi to para bilo da neko uradi, preamp onako pristojno kako sam opisao,

pljusni onako od oka, slobodno.

Sinevoice mi radi zvucnike, hocu domaci i preamp i snagas (za power je lako, imam vise ideja),

dakle samo izvori uvozni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto ja obično u procesu spalim 3 od 5 stvari koje započnem, ja ću da stojim po strani i navijam! Ja imam NS10 i Shiny u oglasima, ali pošto preamp ima popriličan gain i ima dosta ljudi koji imaju zamerke na to kako radi - ovakav kakav je (nije reč konkretno o mom primerku nego topologiji i sitnim crevcima) ne bih ti ga turao pod nos. Inače, meni se odlično pokazao kako sa F5, tako i sa Quadom 405 dok nisam Quada preradio da umesto OP-a ima cevke na putu signala. Sada mi je bolja kombinacija ispala sa JFet-buffer/aktivnom skretnicom pa je zato NS10 prešao u oglase. Mnogo je važnije da sklopiš dobro usklađen par pre-power amp par, nego da vrludaš držeći u ruci jedno i besomučno pokušavaš da nađeš idealnog partnera za to što imaš. Osim toga, od Quada ima i mnogo boljih pojačala, zavisi na čega se gadiš, a na čega ne. Sipi je konstruisao SuSy sa lateralnim Mosfetima i to bi trebalo da bude do džadža, pitanje je onda kakav RIAA sa tim čudeslom od moderne tehnike spojiti da se stvarno zagrle u ljubavi... Zen ima svog Babelfisha i kojekakva grejna tela (uglavnom A klasa), i ima tu još dosta originalnih domaćih a vrhunskih rešenja...Kako god da ga okreneš, planiraj bar 300 do 400€ za pojačalo, naravno, sve zavisi od toga šta želiš, kako to želiš, kada, uz koje zvučnike... (bla bla bla...) :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, ja nisam bas toliko u toj materiji pa te pola ne razumem, ali te razumem dovoljno.Power amp ce biti sigurno neka mrcina tipa Krell, M.Levinson i slicno (volim sirovu snagu, jbg poreklo :) ), kapiram da to nije problem u Made in Serbia varijanti, tipa 10w u A klasi pa onda do100-150 u AB kad hocu da se malo opustim :), klasicna strujna mrcina, neutralna i sofisticirana, dupla snaga na duplo manje oma, i td.Sve mi se cini da je problem u prakticnom, user friendly, solidnom, pouzdanom i bullshit free preampu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve mi se cini da je problem u prakticnom, user friendly, solidnom, pouzdanom i bullshit free preampu.

..zove se AVM Vorstufe,ima opcije i sa XLR stekerima,minimalistecke koncepcije,ALPS potenciometar+balans,vrlo,vrlo korektna phono sekcija (MM/MC) MC se moze fino stelati prema svakoj MC zvucnicu kroz dodatni par RCA stekera adekvatnim opterecenjima,ne molis nikog na kolenima da ti vari i sl...maloserijska svapska proizvodnja koja je izrasla iz nekog DIY-a..Moj prodat,pitaj eventualno coljegu @FFL-a za dodatna iskustva sa njime,recimo uparen sa AVM M4 monos,i sitnim nekim sifonjerima a la Tannoy Westminster,u drustvu jednog Roksan/Xerxes/Benz-a.. :to_become_senile::Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam da li ima neko da je "klonirao" spravu, a na ebay-de ih i nema mnogo, uzevši u obzir da je početna cena za jedan od tri u trenutačnoj ponudi čak 300€, pitanje je kako se uklapa u budžet... :dubbio:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Power amp ce biti sigurno neka mrcina tipa Krell, M.Levinson i slicno (volim sirovu snagu, jbg poreklo :) ), kapiram da to nije problem u Made in Serbia varijanti, tipa 10w u A klasi pa onda do100-150 u AB kad hocu da se malo opustim :), klasicna strujna mrcina, neutralna i sofisticirana, dupla snaga na duplo manje oma, i td.Sve mi se cini da je problem u prakticnom, user friendly, solidnom, pouzdanom i bullshit free preampu.

Da se takav tip pojacala moze napraviti za 300-400eura (kako kaze Stein) moj bi davno bio gotov ali jednostavno to nije tako. Zahteva dosta izlaznih tranzistora (ako je BJT izlaz), veliki transformator, dosta elektrolita za napajanje, velike hladnjake, veliku kutiju, kvalitetne konektore pa plocice pa ostala sitna boranija i to su ti sve skupe stavke ako mislis da napravis nesto sto je dobro, kvalitetno i trajno... Naravno u racunicu treba da udje i trud coveka koji ce to sve da sklopi (ako sam dobro razumeo ti nemas iskustva sa elektronikom). Sto se tice preampa, nije lose da umesto klasicnog, to bude buffer a da se ulazna osetljivost amp-a poveca na neku optimalnu vrednost.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da se takav tip pojacala moze napraviti za 300-400eura (kako kaze Stein) moj bi davno bio gotov ali jednostavno to nije tako.

I jeste i nije tako. Zavisi šta se pravi. Mene je nekompletan Aleph5 (2x60W u a klasi) izašao preko 400€ u materijalu, a uglavnom sam nekvarljive delove (hladnjaci npr) kupovao veoma povoljno. Krell KSA50 (50W/8, 100W/4Ohm, 200W/2Ohm itd) zahteva skoro identičnu "infrastrukturu" - hladnjaci, trafoi, napajanje, filtracija, gabariti kutije... Razlika je u pločicama i delovima, ali mislim da je finansijski dinar tamo, dinar vamo, jako mala razlika. Dakle, ako neko "zalegne" da uradi prijateljski, tu padne bar jedna stoja evara, a uzevši u obzir da ja čak ni sa nekih cca 35kg hardvera nisam imao kutiju nego samo okvir (tu je upalo 11kg hladnjaka, ceo metar Fischer SK-47 profila), konačna cena iole pristojnog 50/100/200W pojačala u A klasi, teško da može da bude ispod 600-800€. Spomenuvši tih 300-400€ troška, prvenstveno sam mislio na kvalitetno, pristojno pojačalo sa razumnim odnosom kvaliteta i snage. Recimo F5 je relativno skroman po pitanju disipacije, (62W na 25W u A klasi), potom Sipijev Susy koji je AB pojačalo, onda moj Bastard!, Babelfish koji je oko 30W (koliko znam) takođe u A klasi... Al' neka me niko ne drži za reč jer se konačan zbir lako promeni ako se umesto 1.5 ili 2€ za neki konektor plati 12€...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..zove se AVM Vorstufe,ima opcije i sa XLR stekerima,minimalistecke koncepcije,ALPS potenciometar+balans,vrlo,vrlo korektna phono sekcija (MM/MC) MC se moze fino stelati prema svakoj MC zvucnicu kroz dodatni par RCA stekera adekvatnim opterecenjima,ne molis nikog na kolenima da ti vari i sl...maloserijska svapska proizvodnja koja je izrasla iz nekog DIY-a..

Moj prodat,pitaj eventualno coljegu @FFL-a za dodatna iskustva sa njime,recimo uparen sa AVM M4 monos,i sitnim nekim sifonjerima a la Tannoy Westminster,u drustvu jednog Roksan/Xerxes/Benz-a.. :to_become_senile:

:Viannen_loungelizard:

Koljega FFL, javi se obraza ti!

PS. Hvala Paja959, ti si jedan od malobrojnih koji stvarno cita sta pisem i sta pitam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:buehehe:kad bi :1. generalno znao sta hoces i sta radis na ovom forumu ( da se druzis i naucis/podelis nesto , a ne da teras sprdnju sa drugim forumom ) 2.konkretno znao sta hoces...... mozda bi i dobio konkretan odgovor na neko od "pitanja"ja ih ne primetih nesto , vise nesto kao kontemplacije na temu ........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...