Jump to content

Visoko naponski izvor od 60kv,20mA


dunavko

Preporučeni Komentari

treba mi visokonaponski trafo,najbolje iz nekog rentgen aparata.Bilo bi idealno do 60Kv bar 20mA ali moze i neki slican.ili bar neka ideja kako takvo nesto da sto jednostavnije napravim:kaskade-problem kondenzatori zbog struje od 20mA i ucestanosti od 50Hz,teslin trafo -mala struja i nestabilna amplituda.mogu da iskoristim trafoe iz mikro talasne pa da ih kaskadiram sa (dva na red priblizno 4kV) pa da ih opet umnozavam i onda problem kondenzatori....ili ako neko ima visokonaponske kondenzatore da proda ili bar ideju gde mogu da kupim za mikrotalasne-tamo je od 2100V...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 9
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Kondenzatori za 60kV........ tesko da se to igdi moze nac. Virovatno jedini nacin bi bila samogradnja na bocama od vrlo debelog stakla (ali ni to ni bas lako nac) a i tu bi se bilo limitirano sa vrlo malim kapacitetima i prakticno dovoljnim jedino za filtriranje ispravljenog napona povisih frekvencija. Kaskadno multipliciranje napona bi za potrosnju od 20mA tesko bilo dovoljno efikasnoDa ne govorimo koliki bi bil problem nac diode koje mogu izdrzat barem 120kV. Nasla bi se mozda koja zivina ispravljacica koja je u stanju progutat tolike napone ali njih ic kaskadirat bi znacilo hrpu problema u praksi. Islo bi (ako se najde takva ispravljacica) i dovoljno velika feritna jezgra (da se primar i sekundar mogu udaljit barem nekoliko cm i izuzetno dobro izolirat. To bi naravno moral bit ispravljac struje visokih frekvencija, switching ili rezonantni (ako je potrosnja stabilna i nepromjenljiva) i to najvirovatnije izveden sa cijevima jer bi poluvodicki switching ispravljac vrlo lako mogal postat zrtva povratnih naponskih spiceva izazvanih komutacijom.Ma za ca bi uopce tribal sluzit takav izvor napona? Za kakvo ispitivanje izolacije u najtezim uvjetima mu bas i ne triba da daje 20mA.Sa malim potrosnjama (ispod 1mA) bi se se lako uzela 3 visokonaponska trafa (sa vec ugradjenim diodama) iz starih CRT televizija, switcher od svakoga napajal iz posebnih akumulatora i izlazni DC naponi vezali va seriju pa bi se dobilo 60 do 70kV bez nekog veceg problema

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

treba mi za rentgensku cev za ispitivanje strukture materijala.na treba kondenzator za toliki napon kod umnozavanja vec za dva puta od osnovnog napona.problem je u struji-energiji i da bi isao sa sto manjom cap. jedina varjanta kod kaskadiranja je da napravim svoj oscilator tako da izbegnem 50hz osnovnih.V.naponski trafoi za CRT su do 4-5ma koliko0 se ja secam.Znaci ili motam trafo pa u ulje-kao za med.rentgen ili da probam kaskade.A mozda i mrezni trafo iz mikrotalasne.Ako motam trafo to mora jezgro bar 1500w,mnogo zice ide,sekundar u sekcijama.nisam nikad motao za tako visoke napone.Znaci trebalo bi ne do kraja reda da se mota,dobra izolacija izmedju slojeva.A mnogo zice ide jer je veliki obim i svaka greska je skupa... Najbolja varijanta bi bila sa otpada neki rentgen,to bi bilo i najjeftinije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo jedna varijanta:treba mi fabricko napajanje od 1200W - Power Supply ,prekidacko,rasturim stampu i ferit,premotam za sto veci bezbedan napon i Cockcroft–Walton umnozavaci udri dok ne dobijem zeljenu vrednost.imam ulazni deo,ispravljanje,oscilator 50 -100khz,super zbog kapaciteta kondenzatora i posle umnozavanje.ala to lepo izgleda,jos kad bi tako u praksi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...