Jump to content

Ultimativni (Philips based) CD player


pile

Preporučeni Komentari

Pa da krenem :doh: Ideja koja mi se mota po glavi već nekoliko godina. Po principu, kad mogu drugi, mogu i ja.Izmaltretirao sam sve (mail, PP) koji su mi pali na pamet, i ovom prilikom im se javno izvinjavam.Otprilike sam zaokružio ideju, i polako krećem u realizaciju.Philips CD850 (CDM 4/19) će poslužiti kao osnova. Ostaje njegova elektronika, koja će bitipotpuno osvežena i poboljšana (prvenstveno mislim na napajanje) do decoder-a SAA7310.Od njega pa sve na dalje leti napolje. Ništa plastično ne ostaje. Loading tray, kućište...Biće Top loading sa clamp-om, puno "gvožđurije" Leo :rofl:, BB PCM179X DAC u dual mono mod-u.Ne pitajte me zašto ovo pravim...zato.Finansije su jedan od ogračavajućih faktora, pa će izrada maaalo potrajati.Polako ću vas obaveštavati kako napredujem, i sigurno tražiti pomoć kad zapnem.Nadam se da će ovo biti jedna lepa tema, potencijalno zanimljiva mnogima, jer otvara mogućnostda se za ne prevelike novce napravi (dogradi) prilično ozbiljna sprava.Za početak toliko :mad:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nešto sam ovdje http://www.accosijek.com/forum/index.php?PHPSESSID=5dc40f4c9f3721548027090804233597&topic=909.0 napisao o modifikaciji Marantza CD14. Istina, slab sm s vremenom da dovršim članak, a ako nekad stigneš do Splita dođi poslušati.

Sa velikim zadovoljstvom pratim temu o modifikaciji CD14, nadam se da ćeš naći vremena da je dovršiš.Imam CD17 MK II koji je isto to ali klasu ispod, tako da je modifikacija bila jedna od opcija.Za početak nameravam da drastično poboljšam napajanje i ugradim novi clock.Onda će to biti dobra osnova. Ako me put navede u tvoje krajeve, neću propustiti priliku da te posetim. :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pile, prikljucujem se tvom projektu. Prototipove mozemo raditi zajedno da ti smanjim troskove jer moje skladiste delova nece to osetiti. Jedina stvar koje nemam je vreme pa bi sve uradjeno moralo kod tebe na slusanje.Za pocetak bi trebalo odrediti broj napajanja za jedan cd plejer izuzimajuci napajanje za transport jer bi ono trebalo ici sa posebnog trafoa. Definisi koji tipovi regulatora bi trebali ici na koje mesto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pile, ugradnja clocka kako spada na cd17 je veliki korak nabolje. Uradi to i promijeni opampove pa ćeš mu udvostručiti zvučne kvalitete.Na 14-ici clock je puno manji upgrade (a i nije jednostavan) jer je već postojeći clock pošteno stabiliziran.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pile, prikljucujem se tvom projektu. Prototipove mozemo raditi zajedno da ti smanjim troskove jer moje skladiste delova nece to osetiti. Jedina stvar koje nemam je vreme pa bi sve uradjeno moralo kod tebe na slusanje.Za pocetak bi trebalo odrediti broj napajanja za jedan cd plejer izuzimajuci napajanje za transport jer bi ono trebalo ici sa posebnog trafoa. Definisi koji tipovi regulatora bi trebali ici na koje mesto.

:to_become_senile: Sa oduševljenjem prihvatam ponudu, pivo znam da ne piješ, evo ti :rofl: CD820 i CD850 su do DAC-a verujem skoro identični.Prvo bih rasteretio +5V granu. To je definitivno jedna od najslabijih tačaka.Da zlo bude još veće iz istog voda se vuče ne stabilisano +-10V.Tih +-10V nameravam da dobijem iz dodatnog trafoa.Reg-ovi za +-15V, reg-ovi za +-5V,nesretnih -21V koji su dobijeni iz 7915 i zenerkom 6,2V prema masi, treba da zameni LM337 (dovoljno je)i naravno full-wave bridge rectifier, ne volim ispravljanje sa dve diode (dobro je za punjenje akumulatora). :sarcastic_hand: Dodatni trafo (imam) za reg-ove +-10V i dva dodatna +5V za clock i SAA7310, MN4624 (memorija).Sve diode BYV27, i sve stare elektrolite novim.Za prvu fazu dalje od ovoga ne bih išao. To bi trebalo da bude ono što sam već napisao, dobra osnova.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stavljanje vise trafoa u kutiju ako su EI trafoi nikako ne preporucujem. Nekad davno (pre 20 godina) prijatelj je kupio Aiwa deck na 110V i zamolio me da stavim trafo sa 220 na 110 u kutiju. Trebalo mi je vremena da pronadjem polozaj jednog trafoa u odnosu na drugi a da se ne cuje brujanje. Moj predlog je odmah startovati sa novim torusom koji bi imao ovakve napone na sebi. Analogni deo u svakom slucaju treba bar 2x15V ako se radi sa OP-ovima i IV konverzijom. U zavisnosti od Dac-a trebace od 2 do 8 nezavisnih napajanja. Oni svi mogu biti iz dva odvojena sekundara. Jedno napajanje je za digitalni izlaz, jedno za filter. U najmanju ruku to je 6 odvojenih sekundara odnosno 7 ako se radi i eksterni klok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E sad elektroliti. Mišljenja su podeljena. U originalu su uglavnom 33µF.Jedni zagovaraju drastično povećanje do 470µF, drugi čak smanjenje 10-22µF.Obzirom da će se napajati uglavnom iz shunt regulatora 47µF je mislim više nego dovoljno.Za vip potrošače SAA7310, MN4624 i clock nešto tipa Oscon, ostalima Pana FC.Imam još jednu malu dilemu. 11.2896 MHz crystal.Kwak Clock 7 (imam pločicu) ili Tentlabs oscillator ? http://www.tentlabs.com/Components/XO/index.htmlDžabe neznamkakav dac ako mu dolazi signal sa velikom greškom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stavljanje vise trafoa u kutiju ako su EI trafoi nikako ne preporucujem. Nekad davno (pre 20 godina) prijatelj je kupio Aiwa deck na 110V i zamolio me da stavim trafo sa 220 na 110 u kutiju. Trebalo mi je vremena da pronadjem polozaj jednog trafoa u odnosu na drugi a da se ne cuje brujanje. Moj predlog je odmah startovati sa novim torusom koji bi imao ovakve napone na sebi. Analogni deo u svakom slucaju treba bar 2x15V ako se radi sa OP-ovima i IV konverzijom. U zavisnosti od Dac-a trebace od 2 do 8 nezavisnih napajanja. Oni svi mogu biti iz dva odvojena sekundara. Jedno napajanje je za digitalni izlaz, jedno za filter. U najmanju ruku to je 6 odvojenih sekundara odnosno 7 ako se radi i eksterni klok.

Ne vidim razlog da ne ostane njegov originalni kad već ima predviđeno mesto na ploči.Biće ozbiljno rasterećen, tako da je dovoljan. Treba jedan dodatni sa 2-3 izvoda 5V i +-10V.Treba voditi računa i o dužini vodova. O dac-u i analognom delu ne bih sada. Nek trenutno ostanu po strani, dobiće zasebno napajanje kad dođu na red.Za sada bih stao kod čistog I2S signala iza Decoder-a SAA7310. Izmerimo, slikamo, kažemo to je to, onda idemo dalje.DAC je po malo i stvar ukusa, pa se možda i ne složimo. TDA1541,TDA1543 soliter, NOS, AD, BB.Sve to može da se nakači, zato bih trenutno bilo kakvu diskusiju na temu DAC-a ostavio po strani.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam jos probao eksterne klokove kod sebe ali ono sto mi je doslo na slusanje nisam video veliku razliku ni kada sam izvadio trichorda i stavio obicni kvarc. Mislim da je kod kloka mnogo vaznije oubliciti njegov signal i temperaturno i fizicki stabilisati nego kupovati skupi sa low jiterom. Znaci sasvim podrzavam grejanje kvarca se ledarom i kacenje kloka na gumeno vesanje da ne kupi vibracije.Sto se tice kondova u digitaliji nema kompromisa i mora ici kond sa ultra low esr i naravno mali po gabaritima. Protivnik sam velikih vrednosti kod digitalije ali male vrednosti nemaju sa karakteristikama velikih odnosno ultra low esr serije elektrolita nemaju u malim vrednostima vec samo u velikim. Sto se tice ostalih napajanja FC je odlican za mesto iza greca dok se iza stabilizatora mora birati elektrolit po nameni u kolu.Problem prerade cd-a je sto se treba prilagodjavati izgledu kucista i rasporedu elemenata pa nema univerzalnosti ali posto su slicni cd-ovi trebalo bi da ono sto radimo odgovara za oba. Ja sam pristalica tvrdnje da svi dac-ovi sviraju samo ih treba omoguciti.Mozemo krenuti od univerzalne plocice za napajanje tako da moze da se iskoristi za bilo koji napon sa izmenom elemenata. Plocica bi trebala biti uska da moze da stane na kant u kutiju a elektroliti bi trebali biti polegnuti. Daj primer jednog napajanja pa cu sutra napraviti prototip.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam jos probao eksterne klokove kod sebe ali ono sto mi je doslo na slusanje nisam video veliku razliku

Nisi čuo ili izmerio. Razlika je velika. Nema drastičnih poboljšanja.Puno sitnih grešaka ili puno malih poboljšanja će napraviti veliku razliku.Ako signal koji se sastoji iz nekih četvrtki izgleda ovakopost-21-125046180256_thumb.jpgonda to nije dobro.Za reg-ove sam mislio na ovo http://www.diyaudio.rs/index.php/topic/269-gb-za-shunt-regulator-78xx-formata-3-leg-shunt-reg/ ,ali nikako da privedemo kraju, privešćemo.Onih +-15V nisu samo za analognu sekciju, tako da moraju da ostanu na MB.Bilo bi dobro da imamo pločicu za dodatni trafo, +-10V, i nekoliko +5V, ali samo za graetz (4 diode) i elektrolit iza.Reg ide uspravno u tri tačke (TO220).Ta ista (ne ta, druga) pločica će kasnije biti dobra i za napajanje DAC-a
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Za reg-ove sam mislio na ovo http://www.diyaudio....-leg-shunt-reg/ ....

Pile, taj shunt je entry-level i predstavlja samo dobru vezbu, osnovu za dalji razvoj (tesko da je bolji cak i od 7815) tako da ako mislis ozbiljno da uradis napajanje sa paralelnom (shunt) regulacijom, pogledaj ovaj thread :http://www.diyaudio....threadid=143693
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pile, taj shunt je entry-level i predstavlja samo dobru vezbu, osnovu za dalji razvoj (tesko da je bolji cak i od 7815) tako da ako mislis ozbiljno da uradis napajanje sa paralelnom (shunt) regulacijom, pogledaj ovaj thread :http://www.diyaudio....threadid=143693

Verujem da si razvoj tog regulatora pratiohttp://www.diyaudio.rs/index.php/topic/246-shunt-regulator-78xx-formata/Ako je tačno to što si napisao, najblaže rečeno nije fer što to tek sad kažeš.Voleo bih da ZM i Borko daju neki svoj komentar, pre nego što počnem da upotrebljavam neke teže reči :to_become_senile::sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....najblaže rečeno nije fer što to tek sad kažeš...

Izvini Pile, temu nisam pratio jer cesto funkcija "View new content" ne prikaze nove stvari na forumu...Pogledao sam sada, zbog tvog projekta (i nase prepiske) i u toj temi niko nije ni rekao da je taj shunt ozbiljan, idejni koncept je : "Ajde nesto umesto 7815 a da bude shunt, pri tome da bude kompaktno da ga lako zameni..."Mogao sam i da cutim pa da ti to lepo radis ispocetka kad sve bude gotovo i zakljucis da hoces nesto bolje, da li bi to bilo vise fer?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvini Pile, temu nisam pratio jer cesto funkcija "View new content" ne prikaze nove stvari na forumu...Pogledao sam sada, zbog tvog projekta (i nase prepiske) i u toj temi niko nije ni rekao da je taj shunt ozbiljan, idejni koncept je : "Ajde nesto umesto 7815 a da bude shunt, pri tome da bude kompaktno da ga lako zameni..."Mogao sam i da cutim pa da ti to lepo radis ispocetka kad sve bude gotovo i zakljucis da hoces nesto bolje, da li bi to bilo vise fer?

Mislim da ću za osnovne potrošače ići na Borko-ZM reg-ove. Ubadaju se na mesto 78/79 u MB i vrlo su praktično rešenje.Slažem se da potrošači tipa Digital Decoder, Clock, Digital filter, DAC možda zaslužuju nešto bolje.Analogna sekcija, nešto treće. Obzirom da će na malom prostoru biti gomila (10-ak) reg-ova jel ima nekoneki prikladan čija pločica nije 10x16cm :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da su se za digitaliju bolje pokazali super shunt regulatori, a i manji su :to_become_senile: Jung, ALWSR...Ovaj drugi je Sloba trošio, i koliko se sećam prilično je bio zadovoljan.http://www.at-view.co.uk/alwsr.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...