Jump to content

Coax-ijalni zvucnici


gaggia

Preporučeni Komentari

Nadam se da nisam usamljen u nepoznavanju tematike i da je tema interesantna i aktuelna. Jedinice ovog tipa prilicno su skupe i velikom broju nas tesko dostupne, bilo da su u pitanju modeli sa polovine prethodnog veka ili nove. Tim pre je, cini mi se, pozeljno, prethodno se informisati o istim, pre nego sto pocne igranka, da ne bude plakanja.. Mimo toga, mene licno jako interesuje ovakav tip zvucnika (ne samo zbog toga sto posedujem iste), dakle, principi rada, varijacije, njihove mane i naravno prednosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 13
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

varijanta 1.

"klasicni" bas zvucnik sa pridodatim kompresivnim driverom montiranim sa zadnje strane bas drivera

uvek postoji neki horn waweguide kroz sredinu magneta ; da li je kratak/nevidljiv te koristi i bass cone kao izvodnicu ( Tannoy) , ili vidljiv ( ALtec i mnoge druge vrste sa vidljivom manjom ili vecom hornom ) nije toliko bitno

1a - kompresivni driver zasebna jedinica za sebe (misli se na ansambl magnet-motor) - montira se obicno uvrtanjem ili fiksiranjem na zadnju stranu magneta bas drivera ; postoji fazna razlika akustickih centara ; Altec 604 i slicni

1b - kompresivni driver koristi magnetni sistem od basa ; postoji fazna razlika akustickih centara ; Tannoy najpoznatiji predstavnik

varijanta 2.

visokotonski driver montiran sa prednje strane ; mahom klipni ili kalotni ( varijacija kompresionog - sa komorom i izlazom spreda) s aili bez horne

2a - Vt. driver koristi magnetni ansambl basa ; ne postoji fazna razlika akustickih centara ; primer RCA LC1

2b - Vt. driver kompletno posebna jedinica ; montiran maltene kao phase plug ; sa i bez horne ; postoji fazna razlika akustickih centara ; primer tvoj EV12TRXB

sta god bilo - sve varijante imaju dobre predstavnike

dobar zvucnik je dobar zvucnik

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa ja sam skroz prisutan i ucim ! mislis da sam postavio temu tek tako? nego cutim i njuskam, pa da ne pitam gluposti svako malo, odn ono sto mogu i sam da skontam. Imam pitanja i vec cu da ih postavim..eto vec sam uspeo da skontam razliku izmedju fr i coax-a :Viannen_loungelizard: a i ne mogu da se otmem utisku da za ovu problematiku ima interesenata, takodje i onih koji ima sta da napisu, ali cute..zasto, ne znam, ali bilo bi lepo da istresemo sta ko ima..ne radi mene, radi svih nas i onih koji ce ovo nekada citati.. bas sam fin :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

........eto vec sam uspeo da skontam razliku izmedju fr i coax-a :Viannen_loungelizard:

e svaka ti dala , ako si to vec sad uspeo da shvatis !:buehehe:sve je to samo pitanje terminologije ........ neki kazu da su FR samo kutije i to 3-sistemske ...... dok drugi misle striktno na sam driver bitno da ti znas o cemu pricas , kad pricas
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e svaka ti dala , ako si to vec sad uspeo da shvatis !

:buehehe:

sve je to samo pitanje terminologije ........ neki kazu da su FR samo kutije i to 3-sistemske ...... dok drugi misle striktno na sam driver

bitno da ti znas o cemu pricas , kad pricas

e pa bas ta terminologija me je pr***cakala !
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitam se, pitam...Mislim da je jedna od najvećih mana koaksijalaca slab odziv u visokom opsegu. Negde sam našao da je to zato što visoki teško mogu da se probiju kroz sredinu, opkoljeni ostatkom spektra, ili nešto u tom smislu. Sve više se viđaju kombinacije koax+helper za visoke. Time tačkast izvor prestaje da bude tačkast, pa se dovodi u pitanje sam koncept.Na stranu što oni, ipak, u većini slučajeva, dobro sviraju. :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U zadnje vreme sam malo pretrazivao po netu na ovu temu:http://www.phy-hp.com/English/Products/KM30_SAG_E.htmlKritika nema mnogo ali su uglavnom sve vrlo dobre.Ja ih nisam cuo ali planiram. Postoji distributer na nekih dva sata voznje od mene. Cisto da se resimo znatizelje. Mada ako zaista vrede mozda pocnem i da stedim :tegovi: Interesantni su jos i zbog toga (bar za strucnjaka poput mene :rolleyes: ) sto kako navode, ne treba nikakva skretnica. Dakle instant varijanta.....sto ne moze nikako da bude lose, ispravite me ako gresim, da se preskoce sve te zavojnice, kondenzatori, otpori, lemovi. Ako je to zaista moguce..Navode jos da su time aligned..Preporucuju ih najpre za OB..Cena je, hm...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koliko god ja bio popaljen za Phy - to u sredini je piezzo visoki

prvo poslusati pa kupiti - ako valja

a da su prvi napravili fazno koherentni koax - malo mrk - to decurliji mogu da pricaju :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

-postoji fazna razlika akustickih centara- :unsure: A kako se cuje (manifestuje) ta fazna razlika??a sad laku noc..Pozdrav :drinks:

najlakse se primeti kad se ne cuje mozes pricati o skretrnicama koliko hoces , a tek kad cujes posten FR - cujes da se skretnica ne cuje
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...