Jump to content

Acoustical Lens


zeljkor

Preporučeni Komentari

Pozdrav,kao sto sam rekao i nekoj od tema , pokazalo se da je veliki broj horni dosta usmeren. Vidim da je JBL to resavao upotrebom "sociva" . Kakvo je vase misljenje/iskustvo na ovu temu? Ja sam cak zajedno sa kolegom usao u proces izrade , a u medjuvremenu sam nabavio original JBL. Koliko vidim postize se znatno bolja disperzija na racun malog pada odziva na visim ucestanostima. Prilazem deo oko teorije i slike lensova koja imam.

post-83-0-56745200-1293972453_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 19
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Hocu! Moj kolega (dobro stoji sa masinstvom) je vec radio na tome pa je rezultat prikazan sledeci. Rad je na CNC masini. Kada je stiglo pakovanje mislio sam da je u pitanju neka klopa :)

ne bilo ti tesko - napravi neki radionicki crtez za te lense da bude lakse ako se krene u DIY

post-83-0-83270800-1293983049_thumb.jpg

post-83-0-34251200-1293983064_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zeljko - ja propiskih firnajz ........

koji red velicine cene bi bio - kad bi to tvoj ortak radio ?

nije da sam musterija - nemam potrebu , ali je lepo znati ko i to moze da uradi profesionalno ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitacu. On je to u sustini radio za sebe i za mene , nije planirao komercijalni rad posto kaze da je uzasno komplikovano i vremenski dugo da se uradi. Naravno verujem da bi se na neku kolicinu mozda i odlucio na ovakav rad ponovo. Javljam cim krenemo na posao tj. utorak.

Zeljko - ja propiskih firnajz ........

koji red velicine cene bi bio - kad bi to tvoj ortak radio ?

nije da sam musterija - nemam potrebu , ali je lepo znati ko i to moze da uradi profesionalno ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U paru i pogled sa zadnje strane. Malo je mutno sa obzirom da je slikano sa mobilnim telefonom. Mozda bi bilo zanimljivo posmatrati efekat lensova na klasicne kalotne visokotonce. Video sam da je to imalo promenu. Na zalost mislim da su cena i mozda izgled odlucili da se ovo danas retko srece.

post-83-0-61696400-1293994046_thumb.jpg

post-83-0-93374600-1293994054_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Same ploče mogu da se režu na laseru od inoxa 1mm ili tanje po potrebi, bočni nosači, ipak moraju na glodalo... Ja sam raspoložen da pripomognem ako nekome to treba, SW je uvek spreman :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Ja imam te lenses ali neki preteca model jos pre nego sto je EV patentirao to ili ko vec...moje su Western Electric i jako primitivno to sve izgleda...Mislim da ti lensovi dobro rasprskavaju pritisak iz visoko efikasnih driverai ZA kucno slusanje su po mom misljenju bolji od horni..Generalno problem kod horn sistema za kompresione drivere je taj sto unutra vec postoji komora i duct koji nije malia u nekim slucajevima i mini horn sistem. To je sve ispred sistema horne koji se dodaje ispred modula kompresionog drivera...To je jedan haotican sistem koji ima za cilj da sto vise poveca efikasnost sistema i namena mu je po logici stvari da bude koriscen u velikimzatvorenim ili otvorenim prostorima, gde publika stoji dalje od izvora pa postoji veca tampon zona vazduha i prostora izmedju...U kucnim uslovima to nije tako cak ni u jako velikim prostorijama od preko 120m2.Drugo te horne koje se postavljaju za PA ozvucenja su projektovane za maximalnu efikasnosta to znaci da imaju velika izoblicenja i ujedno su sluzile da se malo vestacki linearizuje zavrsni deo spektra kompresionih jedinica koji se po pravilu zavrsavavec na oko 12K-15K...Tako da nisu ni jedan normalan i klasican tip horn sistema salmon horni vec neki derivat za posebne namene...Nisu ni pure exp, ni hyp exp ni tractrix ni bilo koja druga standard flare horna....I tu su lenses dobro resenje?Posto je tal rez V oblika ustvari mali flaer horneto je onda conical tipmozda bi bilo bolje da se kod lensesa upotrebi recimo Karlson oblik (koji se prethodno izrcuna ili neki drugi recimo exponencijalni...I naravno da se zaoble ivice ondabi rasprskvanje bilo jos bolje.lenses se mogu napraviti i od recimo 2 lista furnira slepljenih i recimo posle toga lakiranih...U svakom slucaju lenses su po mom misljenju na osnovu direknog iskustva za kucno fifi slusanjebolje od nonsens horni,sprecavaju onaj jako neprijatni direktni udar na malom rastojanju od horni gde nema prostora da se zvuk raspe posle izlazka iz hornevec ide pravo u vugla... :frusty: Lenses barem to sprecavaju.ziveli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ, u Željkovom postu #2 vidim taj nastavak na kraju horne, ako sam dobro shvatio ti ga pominješ u kontekstu zamene za hornu. Kako se montira na sam drajver?Jel potreban neki nosač drajvera iznutra? :coffee:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E Zen da si blize pa da zajedno popijemo kahvu... :crazyrocker: A sto ponovo da pisem? Pa sve je jasno ne?.Meni sada radi WE kompresioni driver kao dipole sa lensima nazad ne vide se (konveksna strana membrane)i malom karlson hornom napred (konkavna strana membrane)cut off na oko 12K 18db i nema metaliziranog i pre-pritisnutog zvuka :serbvidkakisicl0: cak i sa efff od preko 105db....poenta je da ti lenses raprskavaju bolje nego horna i mnogo prijemcivije za uho grlo i nosa i nekako misticno izgledaju kao dart wader... :robots000_2: .videcu da posaljem dimenzije mojih lensova?mada je to verovatno prepotopski model i totalno proizvoljno napravljeno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...