Jump to content

Koaksijalni zvucnici novije generacije


chakija

Preporučeni Komentari

Jel ima neko na forumu da je cuo neke od novijih koaksijalnih zvucnika renomiranih proizvodjaca pro-audia ?

Svi znamo za kultne tannoy-e, al pored njih malo je koji co-axial zvucnik cenjen u krugu augliofila.

Zivo me zanima kako zvuci recimo ova ili ova beyma ili na primer ovaj ciare.

Jako bih voleo da poslusam takve zvucnike, pa ako ima neki s voruma, ja bih se rado sampozvao :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 19
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Altec i RCA su legende koje sam ne zasluzeno izostavio da pomenem. Nisam znao da se mogu kupiti "novi" Altec 604"... :blackeye: Kako god, Tanoji, Alteci i RCA su stari bar 20 i kusur godina. Kako to da veliki igraci koji su danas aktuelni, poput Beyme, RCF-a, 18sound, Eminenca i drugih nisu uspeli da dobiju deo ovog kolaca? Jesu li njihovi vrhunski drajveri bas toliko losiji od ovih "staraca" ? Inace , ne znam zasto ne rade linkovi koje sam stavio u prvom postu, no nije toliko ni bitno-zna se na sta mislim.604 je oko 700$,za 350$ moze da se bira 12" coax. od nekog od pomenutih proizvodjaca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.kupujemprodajem.com/tannoy-609-dualconcentrics-432552-oglas.htm?filter_id=1433022Čovek traži 199€ za par ovih kutija. Mislim da nije preterano jaka cena, uz ogradu da su kutije, mislim na samo kućište, prilično slaba tačka, ovi zvučnici zavređuju bolje. Elem, lepo što te zanima i ono što reče da nemaš mesta gde da smestiš. Za ovakav par bi mislim možda i bilo mesta, možda ne baš pored monitora od kompa, ali... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein,Hvala ti na predlogu ! Izgledaju primamljivo ali cu ih na zalost zaobici. Od koaksijalnih zvucnika bih gledao samo 10+ incha i to neke bas PRO a ne neke hi-fi :scratch_head: , naravno kada bih imao uslove za tako nesto.Kako stvari stoje, mislim da ce iskra svirati povezana na neku sony mini liniju :sarcastic_hand: , ali to je vec neka druga tema...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein,Hvala ti na predlogu ! Izgledaju primamljivo ali cu ih na zalost zaobici. Od koaksijalnih zvucnika bih gledao samo 10+ incha i to neke bas PRO a ne neke hi-fi :scratch_head: , naravno kada bih imao uslove za tako nesto.Kako stvari stoje, mislim da ce iskra svirati povezana na neku sony mini liniju :sarcastic_hand: , ali to je vec neka druga tema...

Nije to bio predlog. Samo sam konstatovao da može da se dobije pristojna kutija sa dual concentric jedinicom za pristojnu cenu. Čak i da je predlog, mislim da bi bio racionalniji izbor uzevši u obzir limitirajuće faktore sa kojima se suočavaš. Ja se mojih Tannoya nisam odrekao ni kada smo živeli u jednoj sobi od 18m2 sa sve bebom. Malo smo se stisli, ali se muzike ni onda nisam odrekao. Bebe jako vole muziku, a što lepše svira, bebama bolje i prijatnije :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da vredi para. Pre svega Al membrana na kompresionom delu koja je mnogo bolja od Titanijuma (veruj mi nisam verovao koliko je bolje kada sam presao sa Selenium D220Ti na GPA 902-8A). Sa druge strane na bas jedinici lagana membrana i veliki VAS (mekano vesanje) . Jedna lakoca i detaljnost u zvuku. Mana je dosta velika kutija. Ovo je moje licno misljenje.

Altec i RCA su legende koje sam ne zasluzeno izostavio da pomenem. Nisam znao da se mogu kupiti "novi" Altec 604"... :blackeye: Kako god, Tanoji, Alteci i RCA su stari bar 20 i kusur godina. Kako to da veliki igraci koji su danas aktuelni, poput Beyme, RCF-a, 18sound, Eminenca i drugih nisu uspeli da dobiju deo ovog kolaca? Jesu li njihovi vrhunski drajveri bas toliko losiji od ovih "staraca" ? Inace , ne znam zasto ne rade linkovi koje sam stavio u prvom postu, no nije toliko ni bitno-zna se na sta mislim.604 je oko 700$,za 350$ moze da se bira 12" coax. od nekog od pomenutih proizvodjaca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da vredi para. Pre svega Al membrana na kompresionom delu koja je mnogo bolja od Titanijuma (veruj mi nisam verovao koliko je bolje kada sam presao sa Selenium D220Ti na GPA 902-8A). Sa druge strane na bas jedinici lagana membrana i veliki VAS (mekano vesanje) . Jedna lakoca i detaljnost u zvuku. Mana je dosta velika kutija. Ovo je moje licno misljenje.

Al naspram Ti ne može da bude bolji zbog materijala. Titanijum je jednostavno bolji za tu namenu zbog veće krutosti u odnosu na masu. Bolja može biti celokupna jedinica, sa svim svojim karakteristikama.Kod te jedinice je relativno labavo vešanje u odnosu na druge takve jedinice visoke efikasnosti, ali u apsolutnim razmerama nije baš labavo. Cms=0,43 mm/N. Membrana jeste relativno lagana za tu veličinu jedinice, Mms=72 g a za površinu membrane Sd=825 cm2. Rezonantna jeste relazivno niska Fs=28,5 Hz, ali kada se uzme u obzir da je vrlo nizak Qts (0,20) to znači da bi u bass-reflexu tjuning, bar po računici trebao da bude Fb=55 Hz. Što i ne mora biti loše, jer naše prosečne sobe i "ne vole" predubok bas koji reprodukuju prilično "muljavo". Sa tako niskim Qts-om trebalo bi ići na Horn tip kutije, a to opet ne ispadne baš tako maleno.Eh, mal' da zaboravim, T/S parametri nađeni negde u bespućima net-a. Poslednjih 5 sam izračunao na osnovu toga što se ima.Model Number: 604-8K Xmax(inch) 0.15 (3,8 mm) Re (ohms) 6.40 Vd(cu. in.) 19.20 (314,63 cm3) Fs(Hz) 28.50 Vas(cu. ft.) 14.58 (412,85 L) Ref 4.30(%) Qts 0.20 Qms 7.50 Qes 0.21 (0,2055) Vid 0.24Sd = 825 cm2Cms = 0,4326 mm/NMms = 72 gBL = 20,0 N/ASPL = 98,5 dB/1W/1mSve u svemu, ko voli ovakve tipove jedinica i kutija, ovo vrlo lepo izgleda.link: Altec Units
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bolji jeste ali se pokazalo da ima sekundarne rezonance iznad 7kHz gde je Al bolji. Problem je sto kod Al posebno sa tangencijalnim vesanjem postoji problem brzog zamora materijala i pucanja po obodu. Ti od toga ne pati. Po meni je dobro resenje Ti sa vesanjem koje je polimer ili sl. materijal, tu su reseni problemi sekundarne rezonance. Ipak moram reci da mom uvetu prija zvuk Al membrana koji je nesto drugaciji. Uvo u spoju sa glavom (mozgom) obicno ima drugaciji sistem merenja od instrumenata :) On je pre svega personalnog karaktera i zato i kazem da je to moje misljenje. Sto se T/S tice ima pdf na GPA sajtu gde su cak i ponudili frekventnu karakteristiku celog sistema.

Al naspram Ti ne može da bude bolji zbog materijala. Titanijum je jednostavno bolji za tu namenu zbog veće krutosti u odnosu na masu. Bolja može biti celokupna jedinica, sa svim svojim karakteristikama.Kod te jedinice je relativno labavo vešanje u odnosu na druge takve jedinice visoke efikasnosti, ali u apsolutnim razmerama nije baš labavo. Cms=0,43 mm/N. Membrana jeste relativno lagana za tu veličinu jedinice, Mms=72 g a za površinu membrane Sd=825 cm2. Rezonantna jeste relazivno niska Fs=28,5 Hz, ali kada se uzme u obzir da je vrlo nizak Qts (0,20) to znači da bi u bass-reflexu tjuning, bar po računici trebao da bude Fb=55 Hz. Što i ne mora biti loše, jer naše prosečne sobe i "ne vole" predubok bas koji reprodukuju prilično "muljavo". Sa tako niskim Qts-om trebalo bi ići na Horn tip kutije, a to opet ne ispadne baš tako maleno.Eh, mal' da zaboravim, T/S parametri nađeni negde u bespućima net-a. Poslednjih 5 sam izračunao na osnovu toga što se ima.Model Number: 604-8K Xmax(inch) 0.15 (3,8 mm) Re (ohms) 6.40 Vd(cu. in.) 19.20 (314,63 cm3) Fs(Hz) 28.50 Vas(cu. ft.) 14.58 (412,85 L) Ref 4.30(%) Qts 0.20 Qms 7.50 Qes 0.21 (0,2055) Vid 0.24Sd = 825 cm2Cms = 0,4326 mm/NMms = 72 gBL = 20,0 N/ASPL = 98,5 dB/1W/1mSve u svemu, ko voli ovakve tipove jedinica i kutija, ovo vrlo lepo izgleda.link: Altec Units

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.......Kako to da veliki igraci koji su danas aktuelni, poput Beyme, RCF-a, 18sound, Eminenca i drugih nisu uspeli da dobiju deo ovog kolaca? Jesu li njihovi vrhunski drajveri bas toliko losiji od ovih "staraca" ? .........

stara skola vs. nova skolamala elektricna snaga vs. veca elektricna snagalagani kretni sistemi vs. tezi kretni sistemisva je mudrost u tome - a po svim tim stvarima - koji kao konstruktivnu razliku povlace jacinu /tezinu membrana , jacine/krutosti centratora i vesanja - razlikuju se nekadasnje i danasnje pro jedinicenaravno - prvenstveno mislim na bass i srednje jedinice kompresivni driveri su - principijelno - sv ebolji sa vremenom , pod uslovom da se radi na principu money no objectdesava se - na brzinu - da poredimo nekadasnje money no object jedinice sa danasnjim budget primercima ;naravno da Zeljkov GPA kompresioni radi bolje , u celom opsegu gledano, od jeftinog Seleniuma - kad ionako moze da ga nosa okolo u zubima .jedino sam siguran da Selenium ima bolji gornji opseg ..... ali to generalno - kad se GPA ekvalizira za odredjenu kutiju , onda i njegovi visoki isplivajue sad - cinjenica da je 220Ti neverovatan po pitanju cena/kvalitet ....... isto kao sto je npr. Eminence APT50 neverovatan za svoju cenu , u podrucju rada za koji je namenjen
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slazem se. Selenium je mozda najbolji kompresioni driver na svetu. Zasto? Zato sto za te pare bolje tesko da moze bolje. Sto se tice skole ja sam pristalica stare skole. Da li je bolja? Za mene jeste, za drugog mozda nije i ja sam saglasan sa time. Baveci se ovim hobijem zakljucio sam da su dedice dobro znale sta rade. Tada se nesto i radilo iz ljubavi a ne samo novca... danas ... kako gde... Kada sam pre par godina cuo JBL 4333 na SE 8W pojacalu osecao sam se kao da sam na koncertu u pravom smislu. Sto je najbolje mozes da slusas bez prestanka ne zamara i ne opterecuje zvuk. Jedino sto me je isto tako odusevilo a drugi je koncept u potpunosti su bili ogromni Metaxas elektrostatici. Da ne lutamo od teme, toliko od mene.

stara skola vs. nova skolamala elektricna snaga vs. veca elektricna snagalagani kretni sistemi vs. tezi kretni sistemisva je mudrost u tome - a po svim tim stvarima - koji kao konstruktivnu razliku povlace jacinu /tezinu membrana , jacine/krutosti centratora i vesanja - razlikuju se nekadasnje i danasnje pro jedinicenaravno - prvenstveno mislim na bass i srednje jedinice kompresivni driveri su - principijelno - sv ebolji sa vremenom , pod uslovom da se radi na principu money no objectdesava se - na brzinu - da poredimo nekadasnje money no object jedinice sa danasnjim budget primercima ;naravno da Zeljkov GPA kompresioni radi bolje , u celom opsegu gledano, od jeftinog Seleniuma - kad ionako moze da ga nosa okolo u zubima .jedino sam siguran da Selenium ima bolji gornji opseg ..... ali to generalno - kad se GPA ekvalizira za odredjenu kutiju , onda i njegovi visoki isplivajue sad - cinjenica da je 220Ti neverovatan po pitanju cena/kvalitet ....... isto kao sto je npr. Eminence APT50 neverovatan za svoju cenu , u podrucju rada za koji je namenjen

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja se mojih Tannoya nisam odrekao ni kada smo živeli u jednoj sobi od 18m2 sa sve bebom. Malo smo se stisli, ali se muzike ni onda nisam odrekao. Bebe jako vole muziku, a što lepše svira, bebama bolje i prijatnije :)

Jes pa ti bebe kad porastu budu opičene ka tata ako ne i gore :sarcastic_hand:

Iz ličnog iskustva to ne bih preporučio nikome.

Danas ih molim i preklinjem da ugase "ta govna od muzike e me smetnu s`uma"

Ako zanam što je to što slušaju ne pomaka se odavde :confused1: :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jes pa ti bebe kad porastu budu opičene ka tata ako ne i gore :sarcastic_hand:

Iz ličnog iskustva to ne bih preporučio nikome.

Danas ih molim i preklinjem da ugase "ta govna od muzike e me smetnu s`uma"

Ako zanam što je to što slušaju ne pomaka se odavde :confused1: :confused1:

Nisi im trebo pušćat psihodeliju no Čajkovskog... Tako ti i treba, zdravlja i sreće u Novoj godini, a bogami i posle :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo jeftinija,a navodno odlicna alternativa je PAudio:http://www.commonsenseaudio.com/paudio.htmlKod nas ih valja Wizard, ali obicno nema na lageru,nego se narucuje, nesto preko Hrvatske (pa levo kod Albukerkija)... 12" je oko 250E,i to ova http://www.loudspeakersplus.com/product/BM12CXA/P-AUDIOBM12CXA/http://www.wizard.rs/zv-ugradni.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel ima neko na forumu da je cuo neke od novijih koaksijalnih zvucnika renomiranih proizvodjaca pro-audia ?Svi znamo za kultne tannoy-e, al pored njih malo je koji co-axial zvucnik cenjen u krugu augliofila.Zivo me zanima kako zvuci recimo ova ili ova beyma ili na primer ovaj ciare.Jako bih voleo da poslusam takve zvucnike, pa ako ima neki s voruma, ja bih se rado sampozvao :Viannen_loungelizard:

Ne znam da li se više proizvodi. Do skoro jeste. Niti sam je čuo. Ali, znam da je "grom", i moj prvi izbor bi bio (Monacor) IMG Stage Line SP-30PAX.Toliko.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen, zeljkor, ako zakačite još koju sličicu njegovog visočanstva A7, momentalno gasim komp.Te kutije me proganjaju! Nešto naj, naj, što se mog poimanja teške kategorije tiče :respect: Inače što se tiče Selenijum drajvera, ja sam prešao na Eminens psd2002, malo skuplji, ali su mi ostavili bolji utisak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...