Jump to content

Hladnjaci , kutije za predpojacala


Miroslav

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima .. Zelim da se pridruzim forumu jer a sam dugo godina u samogradnji , pa bih zeleo da dam svoj skromni doprinos domcoj DIY hi-fi sceni. . S obzirom da smo moj brat Jovan i ja napravili alate za ekstrudiranje aluminijuma i to za stranice predpojacivaca .i hladnjake za izlazne tranzistore. te da kod nas nema veliki izbor hladnjaka nadam se da ce ova informacija pomoci samograditeljima pojacavacaa i predpojacala.Miroslav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 28
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pozdrav svima .. Zelim da se pridruzim forumu jer a sam dugo godina u samogradnji , pa bih zeleo da dam svoj skromni doprinos domcoj DIY hi-fi sceni. . S obzirom da smo moj brat Jovan i ja napravili alate za ekstrudiranje aluminijuma i to za stranice predpojacivaca .i hladnjake za izlazne tranzistore. te da kod nas nema veliki izbor hladnjaka nadam se da ce ova informacija pomoci samograditeljima pojacavacaa i predpojacala.Miroslav

Možete li staviti slike hladnjaka koje ste napravili?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je to ovo http://www.kupujemprodajem.com/Hladnjaci-za-pojacalo-izlazni-tranzistor-394282-oglas.htm?filter_id=1365 Informacije su sledece: 13,5€ kilogram u finishiranoj verziji sa eloksazom. Za primer 150mm ima 2,1kg. Meso hladnjaka je 12mm a rebra 48, zajedno 60mm. Ako sam pogresio neka me autor ispravi. Rade i ekstrudirane stranice za preampe koji se mogu videti u flash prezentaciji http://www.miraudio.com/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Komad od 150mm, po recima Miroslav-a na 2x18V sa 2A mirnom strujom dize temperaturu hladnjaka 40 stepeni u odnosu na okolinu. Kad se preracuna dobija se rezultat od 72W i 40 stepeni = 0.55k/W. Poredeci sa drugim proizvodjacima i njihovim podacima ovaj podatak izgleda sasvim realan

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i ja sam dosao do slicne predikcije no - bilo bi OK - ipak je proizvodjac u pitanju - da prezentuje podatke za 50 , 100 , 150, 200 , 250 , 300mm duzine profila;pretpostavljam da bi koristenje vece duzine profila od 300 moglo doneti samo vizuelni benefit , dok bi termalni bio minimalan

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na odzivu, evo dimenzija hladnjaka (radionicki crtez) sto se tice dijagrama odnosa temperature/povrsine hladnjaka nisam stigao da uradim zbog nedostatka vremena ali sam uspesno "oladio" 75 vati disipacije na 150mm duzine. Nadam se da ce ovo pomoci. Za nekoliko dana cu sklopiti celu AMP kutiju pa ce biti slicica.

post-713-0-69561900-1290724318_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sasvim fini hladnjaci Miroslave :ok:Da li si prilikom razvoja probao da povecas razmak izmedju rebara na 12 do 15mm umesto sadasnjih 9,4 ?Jeste da bi se smanjila ukupna povrsina hladnjaka (zbog nesto manjeg broja rebara) ali bi temp. koef. bio bolji zbog povecanog protoka vazduha, jer ovako rebra , obzirom da su solidne duzine, malkice se greju medjusobno - gusta rebra daju bolji rezultat sa ventilatorom a kod prirodne konvekcije odgovarajuci razmak izmedju rebara donosi bolji rezultat od velike ukupne povrsine - treba naci idealan kompromis izmedju ta dva parametra...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sasvim fini hladnjaci Miroslave :ok:Da li si prilikom razvoja probao da povecas razmak izmedju rebara na 12 do 15mm umesto sadasnjih 9,4 ?Jeste da bi se smanjila ukupna povrsina hladnjaka (zbog nesto manjeg broja rebara) ali bi temp. koef. bio bolji zbog povecanog protoka vazduha, jer ovako rebra , obzirom da su solidne duzine, malkice se greju medjusobno - gusta rebra daju bolji rezultat sa ventilatorom a kod prirodne konvekcije odgovarajuci razmak izmedju rebara donosi bolji rezultat od velike ukupne povrsine - treba naci idealan kompromis izmedju ta dva parametra...

Dobro zapazanje, medjutim da bi se doslo do najboljeg kompromisa na obe strane ( forsirana i prirodna ventilacija ) odlucili smo se za ovaj dizajn. Idealno bi bilo da smo napravili DVA modela no lako je biti "pametan" kad imas uslove (u prevodu financije) U praksi ovaj hladnjak radi odlicno posao i to nam je za sada dovoljno.Pozdrv

post-713-0-73980200-1290759098_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u svakom slucaju - dobar posao ..... a kao i uvek - rezultat projekta je rezultat kompromisa . ja nemam zamerke na formu i veoma mi je drago da ce se u buducnosti potraga za odgovarajucim hladnjacima moci resiti sa par mailova i/ili telefonskih poziva i bez cekanja do Kulina Bana .

ono sto bi usrecilo nas mlade samograditelje Postavljena slika je upravo finalizacija potrebne dokumentacije ( za koju je potrebno jedno popodne , sa aktivnih 5 minuta - ostatak vremena ide na uspostavljanje temp. equilibrijuma) , kao i neki okvirni cenovnik

podrazumeva se da bi popust na kolicinu bio dobra stvar ...... bar u nasim okvirima ..... recimo - do 5kg (ili vec koja god jedinica mere odgovara ) jedna cena , od 5-10 druga , od 10 na vise treca

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...lako je biti "pametan" kad imas uslove (u prevodu financije) ...

Tako je - sa te tacke gledista je stvar jasna. Hladnjak, takav kakav je sada, je sasvim OK, i sto kaze Zen, nema razloga da se vise mlatimo sa Fischer-om i sl.Ostaje ideja da kada se steknu uslovi (opet lova ;) ) dodje na red i varijanta optimizovana za prirodnu konvekciju. Do tada, ovaj hladnjak smatram najboljim izborom u kontekstu nabavljivosti/performansi - jos ako cena stima....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je - sa te tacke gledista je stvar jasna. Hladnjak, takav kakav je sada, je sasvim OK, i sto kaze Zen, nema razloga da se vise mlatimo sa Fischer-om i sl.

Ostaje ideja da kada se steknu uslovi (opet lova ;) ) dodje na red i varijanta optimizovana za prirodnu konvekciju. Do tada, ovaj hladnjak smatram najboljim izborom u kontekstu nabavljivosti/performansi - jos ako cena stima....

Ako cena štima, svaki švajser će F5 da ima - FPETIZACIJA :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u svakom slucaju - dobar posao ..... a kao i uvek - rezultat projekta je rezultat kompromisa . ja nemam zamerke na formu i veoma mi je drago da ce se u buducnosti potraga za odgovarajucim hladnjacima moci resiti sa par mailova i/ili telefonskih poziva i bez cekanja do Kulina Bana .

ono sto bi usrecilo nas mlade samograditelje Postavljena slika je upravo finalizacija potrebne dokumentacije ( za koju je potrebno jedno popodne , sa aktivnih 5 minuta - ostatak vremena ide na uspostavljanje temp. equilibrijuma) , kao i neki okvirni cenovnik

podrazumeva se da bi popust na kolicinu bio dobra stvar ...... bar u nasim okvirima ..... recimo - do 5kg (ili vec koja god jedinica mere odgovara ) jedna cena , od 5-10 druga , od 10 na vise treca

Cena je "Prava sitnica" u stvari , mi smo gledali da cena zaista pokrije neke osnovne troskove oko izrade , transporta , masinske obrade itd. Za neku kolicinu do 10 kg cena je 13.5evra/kg eloksirano kod Ante u Staroj Moravici a za vece kolicine sigurno bi bilo nekog popusta . Cena bez eloksaze je 12 evra po kilogramu . Nadam se da ce entuzijastima nabavljivost ovih haladnjak pomoci da dodju do estetski lepih uredjaja. Cekamo da nam dodju 10mm prednje ploce sa masinske obrade pa cu postovati slike gotovih kutija za pojacala sa visinama od 100mm , 150mm i 200mm sto ce pokriti vecinu potreba za projekte koje hobisti prave.. Dubina tih kutija je 300mm. Moze se ostaviti 3 hladnjaka jedan do drugog sto bi bilo 459mm po dubini i to bi "oladilo" i najambicioznije projekte. Poz. Miroslav
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....13,5€ kilogram u finishiranoj verziji sa eloksazom. Za primer 150mm ima 2,1kg. ...

Komad od 150mm = 0.55k/W...

Dakle, posto je Impuls prvi izbunario podatke, a Miroslav potvrdio, racunica za F5 i sl. je prosta:za stereo verziju potrebna su 4 hladnjaka od 150mm, sto je 4kom. x 2.1kg x 13.5 EUR = 113.4 EUR To je jedan od razloga sto konfekcijski proizvodjaci uredjaja tvrde kako nema potrebe za radom pojacavaca u A klasi... :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I onda, samo fali da dati komad crteža sa generalijama hladnjaka u milimetrima scrtam u svom 3D programu i krenemo u projektovanje kutija... Mislim na crtež preseka profila, visina se po potrebi menja od projekta do projekta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...