Jump to content

F5


tadijasid

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 111
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Preamp je pusten u pogon :Viannen_loungelizard: Radi odlicno zvuk f5 je ostao isti samo sto je mnogo glasniji, sto se mene tice ja sam prezadovoljan :good2: Uradio sam ga sa ne uparenim fetovima i nisam imao j74 pa sam stavio j103, rezultat toga je nemogucnost dovodjenja dc offseta na nulu nego ima nekih 50-60mv na izlazu.Ali radi pa bi sad mogao uzeti uparene i sve napraviti kako treba, posto sam i u planiranju plocice okrenuo ledjima sve tranzistore pa sam sad ispravio.Evo slika i pcb ako neko odluci praviti.

post-694-0-11547500-1291841545_thumb.jpg

post-694-0-70397600-1291841636_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uradio sam ga sa ne uparenim fetovima i nisam imao j74 pa sam stavio j103, rezultat toga je nemogucnost dovodjenja dc offseta na nulu nego ima nekih 50-60mv na izlazu.

Dok ne rešiš DC na izlazu, stavi bar neki kondenzator na izlaz. Zvučnici neće večito biti zahvalni za DC komponentu...Kod mene je za +/-10V napajanja stavljen 220oma trimer u Source J310 (Source J310 je na negativnoj grani, Drain spojen na Source od BF862 od kojeg je Drain na pozitivnom potencijalu). Ti onda preračunaj koliki ti trimer treba da ugodiš 0VDC...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Steine - nemoj Babe i Zabejedno je komplementarni a drugo nekomplementarni buffer

Slažem se. Nije isto, zato sam rekao da preračuna. Mada, kod nas i babe i žabe piju vodu sa istog bunara... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preamp je pusten u pogon :Viannen_loungelizard: Radi odlicno zvuk f5 je ostao isti samo sto je mnogo glasniji, sto se mene tice ja sam prezadovoljan :good2: Uradio sam ga sa ne uparenim fetovima i nisam imao j74 pa sam stavio j103, rezultat toga je nemogucnost dovodjenja dc offseta na nulu nego ima nekih 50-60mv na izlazu.Ali radi pa bi sad mogao uzeti uparene i sve napraviti kako treba, posto sam i u planiranju plocice okrenuo ledjima sve tranzistore pa sam sad ispravio.Evo slika i pcb ako neko odluci praviti.

1. k170 ne valja da radi u paru sa j103 - to su potpuno razliciti JFETovi. Pogledaj im prenosne karakteristike i transkonduktansu na zadatoj Id, veze nema jedan s drugim, te je i logicno da ne mozes da resis DC offset 2. Ako stavis veci trimer k170 ce da radi sa tako malom Id da cela stvar gubi smisao.Dakle, ili trazi j74, ili umesto k170 stavi k246 (koji jeste par sa j103), a ja cu videti ovih dana da izracunam elemente za ta dva JFETa, pa da radi kako treba (to sto se tebi svidja ne znaci da je dobro) ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim ja, kako je krenulo, dočekaću ja još da pročitam Sipijev post gde će objasniti kako F5 ne valja baš ništa jer ima previše delova, pa još nakaradno naslaganih... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. k170 ne valja da radi u paru sa j103 - to su potpuno razliciti JFETovi. Pogledaj im prenosne karakteristike i transkonduktansu na zadatoj Id, veze nema jedan s drugim, te je i logicno da ne mozes da resis DC offset 2. Ako stavis veci trimer k170 ce da radi sa tako malom Id da cela stvar gubi smisao.Dakle, ili trazi j74, ili umesto k170 stavi k246 (koji jeste par sa j103), a ja cu videti ovih dana da izracunam elemente za ta dva JFETa, pa da radi kako treba (to sto se tebi svidja ne znaci da je dobro) ;)

Ma ja sam i mislio to samo za probu svakako cu uzeti i staviti k170 i j74. Ako neko ima viska dva para ja bi ih kupio, nadam se da ovom potraznjom van oglasa ne narusavam pravila foruma :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nadam se da ovom potaznjom van oglasa ne narusavam pravila foruma :scratch_head:

Naravno da ne. Ovako samo daješ na znanje da ti to treba. U okvirima teme je to više nego prihvatljivo. Ako ti se ubrzo niko ne javi (ne čitaju svi baš sve teme) onda postavi oglas. Možda rešiš i ovako. :good2:Ona pločica što je Sipi meni poslao pa mi se onomad nije uklopila, još uvek je kod mene, a baš sam nešto razmišljao da je probam sada kad imam i aktivnu skretnicu i sve. Impuls je onomad imao naparenih tranzistora za F5, pa možda ako ga kontaktiraš direktno na PP...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Impuls je onomad imao naparenih tranzistora za F5, pa možda ako ga kontaktiraš direktno na PP...O tome sam i razmisljao, od njega sam i uzeo za f5 fetove, samo jos da iskopam broj telefona mislim da sam ga zapisao negde.

Ma šibni mu PP.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ja sam i mislio to samo za probu ...

Evo ovako bi izgledalo za 2sk246 i 2sj103 (oba imas u kelco.rs i salju postom). Nije neophodno da budu tesno upareni, do 20% razlike u Idss nije problem. Ideja je da ulazni JFETovi rade na Id koja je 70-90% Idss - to odredjuju osobine JFETa (otud selektiranje na Y, GR, BL i V grupe) i ukupna vrednost trimera (100R je OK za k246/j103, njiihov Vgs_off je negativniji nego kod k170/j74).Od struje kroz JFET zavisi pad napona na R4 i R5 koji, zajedno sa R6 i R7, odredjuju Vbe za izlazne BJT a time i struju koja tece kroz njih. Sa Ic od 10-ak ma kroz BJT imamo dovoljno nisku Zout da mozemo bezbrizno pogoniti bilo koji amp sa Zin do 10k (za nize od toga potrebne bi bile izmene).Trimer R1 direktno menja odnos Id kroz dva JFETa a posredno i Ic kroz BJT i vrtimo ga dok ne uravnotezimo Ic kroz BJT na takav nacin da na izlazu izmerimo 0V DC. Moze da dodje do termickog pomeraja od 1-2 mV gore-dole sto je zanemarivo...post-20-0-48008300-1291893404_thumb.gif
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo sam prepravio pcb posto pinout nije isti za fetove, promenio vrednosti i dodao dva 10r otpora. To sad izgleda ovako.

Tako je, k246/j103 imaju pinout kao slika u ogledalu u odnosu na k170/j74 - vodi samo racuna da li je to pogled na stampu ili na stranu sa komponentama i nema da fali ! :ok:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Nisam ja Zene, znas da ja ne patim od boutique delova...To je drugar porucio kit-komplet od one muvare iz Novog Dzersija pa me zamolio da mu sastavim.A ovome iz Dzersija ima da padne ribanje - poslao coveku k170BL i j74GR (Idss im se razlikuje za 120%)... :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...