Jump to content

Kako Instalirati Ubuntu i Windows zajedno ?


Mikorist

Preporučeni Komentari

(ovo me je pitao covek preko PP mozda i druge zanima pa da podelimo kome treba)

Prva varijanta:

skines Wubi i on ti sve odradi :

http://www.ubuntu.co...ndows-installer

Druga varijanta:

Ako imas poveci hard podelis ga na dve particije

Prvo instaliraj Windows na jednoj particiji i onda Ubuntu na drugoj...

To ti se zove Dual boot, malo potrazi po Google i informisi se o tome. Za neki obicnu instalaciju treba minimalno 3GB na hd.

U toku instalacije Ubuntu automatski prepoznaje Windows i prilikom pokretanja dobijes bas to sto si pitao - 2 opcije: Windows i Ubuntu.

Neki Linux-i to ne urade odmah kao Ubuntu, ali se moze lako dodati kasnije, tako da nemoj da se prepadnes ako prilikom prvog boota nema Windowsa, tu je on.

Treca varijanta:

Instaliras Virtual Box:

http://www.virtualbox.org/

mozes pod Windowsom - pa da imas pod njim virtuelno Ubuntu

mozes pod Ubuntuom - pa da imas pod njim virtuelno Windows

:good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 66
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

iz iskustva se savetuje sa se wubi izbegava u sirokom krugu. inace, windows pa linux je nekako logicnije odnosno lakse je mnogo. ko je vican linuxu dodje mu sve jedno. a sto se virtualnih masina tice preporuka i za vmware player koji je extra na linuxu odradjen :to_become_senile:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iz prakse, takođe preporučujem prvo:- pokrenuti live CD koji sadrži Ubuntu- pripremiti particije pod live CD-om, posebnu particiju za Swap, posebnu za "home" (koji će posle biti particija za podatke - u slučaju da se Linux re-pre-instalira, podaci i podešavanja su odvojeni)) i posebnu za Linux sistem, te zasebnu particiju za Windows.- Instalirati Windows- Instalirati Ubuntu na pripremljene particijePosle ovakvog metoda, Ubuntu će biti "default" OS koji daje mogućnost odabira OS u koji se želi ući. Ako se Windows instalira posle Ubuntua, a nema unapred odvojenu particiju, izgaziće sve, nema ni trunke tolerancije prema već postojećim sistemima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bitno, a tice se dual boot-a, windowsa i bilo koje linux distribucije : sta posle skidanja linuxa sa windowsovim bootom? odn gde je najbolje instalirati linux boot manager, tako da posle deinstaliranja linuxa ne bude problema sa windowsovim?(neka objasne upuceniji od mene, jer sam raznim kombinovanjem dosao do resenja - optimalnog za mene, ali nisam siguran da je najbolje)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto se mene tice moze i mac na pc :http://lifehacker.com/5360150/install-snow-leopard-on-your-hackintosh-pc-no-hacking-required:buehehe:

e sa tim sam se toliko akao, pre jedno dve godine i na kraju odustao (problem oko instaliranja na sata hdd...a toliko me je kopkalo kako radi.. :blackeye:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iz prakse, takođe preporučujem prvo:- pokrenuti live CD koji sadrži Ubuntu- pripremiti particije pod live CD-om, posebnu particiju za Swap, posebnu za "home" (koji će posle biti particija za podatke - u slučaju da se Linux re-pre-instalira, podaci i podešavanja su odvojeni)) i posebnu za Linux sistem, te zasebnu particiju za Windows.- Instalirati Windows- Instalirati Ubuntu na pripremljene particijePosle ovakvog metoda, Ubuntu će biti "default" OS koji daje mogućnost odabira OS u koji se želi ući. Ako se Windows instalira posle Ubuntua, a nema unapred odvojenu particiju, izgaziće sve, nema ni trunke tolerancije prema već postojećim sistemima.

Noviji Ubuntu, čitaj od KK pa dalje, ne zahteva odvajanje /home. Dakle, ako ne odaberete „format“ tokom install-a neće „pojesti“ podatke i podešavanja...Tek da se zna, za one koji, trenutno, nemaju /home na odvojenoj partirion, da se ne sekiraju i ne „čačkaju“ bez potrebe...Inače, @Stein-ovu preporuku, sa ovom opaskom, potpisujem...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Noviji Ubuntu, čitaj od KK pa dalje, ne zahteva odvajanje /home. Dakle, ako ne odaberete „format“ tokom install-a neće „pojesti“ podatke i podešavanja...Tek da se zna, za one koji, trenutno, nemaju /home na odvojenoj partirion, da se ne sekiraju i ne „čačkaju“ bez potrebe...Inače, @Stein-ovu preporuku, sa ovom opaskom, potpisujem...

Kod mene je poslednji u nizu bio 9.10, onda je to još radilo. Od tada uglavnom buljim u XYZ ose i brljam u windowsu. Da ne kažem da sam sa sedmice prvo skočio nazad na XPx64 a potom shvatio da ni to nije rešenje i izbacio 6G rama viška (ostalo još 2G/1600) i još se više vratio na XP x86... E, sad sve radi kako treba. Valjda zato što grafika pravljena unazad 6 godina pa neće da se povinuje "softverskim inovacijama"... Inače, ako se ide na win, pa još x64, sve je kesa. 32 bitni softver je kudikamo bolje urađen... Bemti, win95 ispada kao kamen temeljac i kamen spoticanja u isto vreme... Nije dovoljno duboko zakopan... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene je poslednji u nizu bio 9.10, onda je to još radilo. Od tada uglavnom buljim u XYZ ose i brljam u windowsu. Da ne kažem da sam sa sedmice prvo skočio nazad na XPx64 a potom shvatio da ni to nije rešenje i izbacio 6G rama viška (ostalo još 2G/1600) i još se više vratio na XP x86... E, sad sve radi kako treba. Valjda zato što grafika pravljena unazad 6 godina pa neće da se povinuje "softverskim inovacijama"... Inače, ako se ide na win, pa još x64, sve je kesa. 32 bitni softver je kudikamo bolje urađen... Bemti, win95 ispada kao kamen temeljac i kamen spoticanja u isto vreme... Nije dovoljno duboko zakopan... :Viannen_loungelizard:

Pamtiš više od mene, u KK nisam to probao, pa nisam ni smeo da napišem... KK testing je imao svoje specific-nosti otud sam bio zabavljen drugim stvarima... :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pamtiš više od mene, u KK nisam to probao, pa nisam ni smeo da napišem... KK testing je imao svoje specific-nosti otud sam bio zabavljen drugim stvarima... :)

Pamtim ja i PC 286 sa HDD od 20Mb, CPU na 16MHz i 1Mb RAM-a... Čak nije ni imao "A" floppy ni math-co-processor... Sam Win3.11 sa DOS-om zauzeo pola harda... :rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pamtim ja i PC 286 sa HDD od 20Mb, CPU na 16MHz i 1Mb RAM-a... Čak nije ni imao "A" floppy ni math-co-processor... Sam Win3.11 sa DOS-om zauzeo pola harda... :rofl:

Ako Ti napišem šta ja pamtim, je l' obećavaš da se nećeš ukočiti, pasti u bedak i posvađati se sa familijom...?Kao teaser, je l' si radio sa bušenim karticama...?Dobro, ako jesi, nastavi da čitaš.Kao teaser, je l' si radio sa bušenom trakom...?Dobro, ako jesi, nastavi da čitaš.Je l' Ti dobro?Kao teaser, je l' si radio bez ičega bušenog...?Onako sa prekidačima...?E, ima još malo, al' ne bih da... Jeste, bilo je cevno...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Kao teaser, je l' si radio sa bušenim karticama...?Dobro, ako jesi, nastavi da čitaš.Kao teaser, je l' si radio sa bušenom trakom...?...

Jesam ja, i sa karticama i sa trakom, i to osamdesetih, cudo tehnike je bio prelazak na PDP mainframe sa izmenljivim disk jedinicama od 2MB velikim kao protivtenkovske mine. CPU u diskretnoj tehnici (dobro, imao je TTL IC) na tri ploce velicine povrsine sporeta, radio na 5MHz sa 48KB RAMa i sluzio u real-time-u skoro 100 korisnika sa terminalima vezanim optikom (pravila Iskra 80-ih) i to je radilo bez greske do '99 kad su ga NATO idijoti razbucali. Imao je i WAN vezu MT linkom na objekat udaljen 30km i KT modemom nase proizvodnje na jos 10-ak mesta na 4 kontinenta... Bootiran je uvr' glave jednom godisnje kad napisemo nesto novo od software-a...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesam ja, i sa karticama i sa trakom, i to osamdesetih, cudo tehnike je bio prelazak na PDP mainframe sa izmenljivim disk jedinicama od 2MB velikim kao protivtenkovske mine. CPU u diskretnoj tehnici (dobro, imao je TTL IC) na tri ploce velicine povrsine sporeta, radio na 5MHz sa 48KB RAMa i sluzio u real-time-u skoro 100 korisnika sa terminalima vezanim optikom (pravila Iskra 80-ih) i to je radilo bez greske do '99 kad su ga NATO idijoti razbucali. Imao je i WAN vezu MT linkom na objekat udaljen 30km i KT modemom nase proizvodnje na jos 10-ak mesta na 4 kontinenta... Bootiran je uvr' glave jednom godisnje kad napisemo nesto novo od software-a...

Dobro je, stao si na vreme, mislim na mojoj listi... E, vidiš, PDP 11/70 je čudo koje je tema mog maturskog rada. A i pre toga sam, 'ajd da kažem, boot-ovao, pa i Litton (nije disk drive nego je drum drive), PDP 11/40... a cevaši su mi najslađe sećanje...Uh al' smo matori...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sunce ti poljubim - sa tim mora da se vrsilo prisluskivanje bar tri telefonska pretplatnika !:Viannen_loungelizard:

ali bate na 3 kontinenta :rofl:

Ne, tehnika kojom sam ja radio nikad nije koriscena u takve budalaste svrhe, al' razumem vasu fascinaciju jer ste se u to vreme jos uvek cudili nad time kako funkcionise heftalica... :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...