Jump to content

Tritec zavojnice


Impuls

Preporučeni Komentari

Pokrecem ovu temu informativno da skupimo slusna iskustva o tritec zavojnicama za skretnice. Za one koji nisu upuceni radi se provodniku koji se dobija pletenjem 6 provodnika oko jednog u sredini. Vecina poznatih svetskih proizvodjaca zavojnica drzi ovakve zavojnice u svom proizvodnom programu a uskoro ce se moci kupiti i u Srbiji od domaceg proizvodjaca.O cemu se radi? Letos smo MarkoJ i ja konstatovali na njegovim zvucnicima da svaki element u skretnici mnogo utice na zvuk koji izlazi iz zvucnika. Na njegovim RCF Mytho 4 zvucnicima je mnogo radova uradjeno i ostalo je jos da se srede zavojnice. Tragajuci za slusnim iskustvima na netu sve je upucivalo da tritec zavojnice zadovoljavaju najvise zahteve za vrhunski zvuk. Markovom prijatelju, takodje audiofilu, koji u pauzama u ucenju za studije radi u ocevoj radionici na strugu i glodalici, nije trebalo mnogo da ga nagovorimo da nam resi problem. radovi na motalici su poceli pre dva meseca a kraj je na vidiku. Masina ce odjednom motati zavojnicu i plesti 7 koturova zice. Ovako je izvedeno da se zica ne bi dva puta lomila preko valjaka. Prvi komadi ce ici u Markove Mytho a sledeci u Jovanove, takodje RCF Mytho zvucnike. Naravno pretpostavljate da cu i ja moje Scan-e pocastiti ovakvom zavojnicom sa 7x0,8 zicom.I na kraju pitanje: da li je neko vec imao licna iskustva u koriscenju ovakvih zavojnica?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 11
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Moze li ko sem Synca da da neki doprinos ovoj temi ili cete samo da soketate.

Moze li moderator da izbaci off u offtopic? Sto ce reci sve sem prva dva posta.

pocinjes da preterujes ;

nemoj mene posle da pitas ako pocne da se desava da sam pises u svojim temama

imas blog , tamo mozes i komentare da iskljucis

off iz ove teme prebacen negde - da bude koristan

ZM

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ovde opis razlicitih debljina zice i zasto oni ne koriste flat provodnik. Izgleda da se njihova slusna iskustva slazu sa mojim. http://www.northcreekmusic.com/COILS.htmla njihov model zvucnik Borealis je uradjen sa istim drajverima koje i ja hocu da potrpam u moju kutiju u ovoj temi http://www.diyaudio.rs/topic/431-dvosistemski-best-buy-scan-speak/page__st__220 o Borealicu imate ovde http://www.northcreekmusic.com/Rhythm_and_Borealis.htm i ovde http://www.audioxpress.com/reviews/media/SB600MF.pdf i ovde http://www.audioxpress.com/reviews/media/SB700JD.pdfu svemu ovom nema tritec ali ima opis zvuka sa debljom zicom. Posto je debela zica neprakticna za rad tritek je resenje koje daje vise mogucnosti za manifulisanje zicom. sem toga 7x0,8 zica ima 150% (tacnije 164%) vecu povrsinu zice nego isti poprecni presek u jednoj zici. Poznato je da se signal provodi po povrsini provodnika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jasno...ostvariti sto manji DCR al bez feritnog jezgra. Geometrijski gledano...sest provodnika istog precnika savrseno zaklapaju oko centralnog. Lakse ih je i motati bez naprezanja i lomnjenja zbog uvrnutog 'prediva'. Jedino sto je neko tome nadenuo fancy ime :)Al po mom saznanju medjusobno pozicioniranje kalemova u skretnici i zvucniku ja veci problem nego sve ovo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poznato je da se signal provodi po povrsini provodnika.

S obzirom da se često pojavljuje ova tvrdnja, pa da ne bi ovo ostalo nedorečeno, evo (rizikujući da se ovo proglasi za off) par reči i slika o tom "problemu" :

"Skin effect is the tendency of an alternating electric current (AC) to distribute itself within a conductor so that the current density near the surface of the conductor is greater than that at its core. That is, the electric current tends to flow at the "skin" of the conductor, at an average depth called the skin depth"

post-7-029293900 1285308092_thumb.pngpost-7-047367200 1285308114_thumb.gif

Mislim da je prilično jasno koliki je efekat te pojave u audio tehnici, a pogotovo na NF.

Kod ovakvog upredanja žica, kao kod tritec zavojnica, veći problem bi mogao praviti tzv "proximity effect"(efekat blizine) :

- "In a conductor carrying alternating current, if currents are flowing through one or more other nearby conductors, such as within a closely wound coil of wire, the distribution of current within the first conductor will be constrained to smaller regions. The resulting current crowding is termed the proximity effect."

post-7-053552500 1285309161_thumb.gif post-7-077630100 1285309196_thumb.png

- The ratio of AC to DC resistance for a portion of a strip winding at different frequencies (δ is Skin depth). It can be seen that increasing the number of layers dramatically increases the resistance at high frequencies.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pricao sam pre pola sata sa prijateljevim ocem, elektro inzenjerom - energeticarem. Kaze da kod visokonaponskih kablova, kada precnik nije dovoljan da struja lako prolazi po povrsini provodnika, dolazi do stvaranja korone oko provodnika kroz koju takodje tece struja. Kada sam mu spomenuo upletanje kablova, nisam ni zavrsio recenicu a on je rekao: "zbog skin efekta".Grafikoni koje je Beli postavio jasno govore o prednostima ovakvog motanja.Posto je fifi stanje svesti a ne nauka sacekacemo da vidimo da li ovakva zavojnica prija uvu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...