Jump to content

evo i moga


dusan

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 33
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Super. U tolikoj sobi, moji zvucnici bi postali nevidljivi. Samo dokazuje da sam ipak u pravu, svima (zeni) govorim da je pojam velicine relativan tj. mi je soba mala, a ne zvucnici veliki :). A za onako veliku sobu, dve mi stvari padaju na pamet: BOB I BBIB tj Big open baffe a la Nelson Pass ili Bigger Badder Bib :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Super. U tolikoj sobi, moji zvucnici bi postali nevidljivi. Samo dokazuje da sam ipak u pravu, svima (zeni) govorim da je pojam velicine relativan tj. mi je soba mala, a ne zvucnici veliki :). A za onako veliku sobu, dve mi stvari padaju na pamet: BOB I BBIB tj Big open baffe a la Nelson Pass ili Bigger Badder Bib :)

Soba je prilično velika, takvu sam i zazidao baš radi hi - fi a :) ,ima mali problem eha jer je prilično prazna.Inače i mali grundig hi fi box 600 svirali su fino u ovako velikom prostoru. Imam pitanje,kakvo pajačalo odnosno švas aparat bio bi sposoban da tera elektrostate bez muke? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam vrlo zadovoljan sa 2x stereo F5 na istim Model 3. SPL vise nego sto mogu da podnesem. <br /><br />Soba je 4x6.5m (x4.2m plafon) sa "L" produzetkom od 4x3m.<br /><br />Standardnu paralelnu skretnicu na Acoustat-u sam razdvojio na Low i Mid-High tako da jedan kanal od F5 tera LF a drugi HF i tako isto na drugom zvucniku. Jedan zvucnik, jedan stereo F5.<br /><br />Preamp je isto DIY, SRPP+ topologija, prilicno zasluzan za ukupan SPL.<br /><br />Trenutno u izgradnji - mono blokovi F5 (duplo napanje u istoj kutiji), 68v rail-to-rail, kaskodiran po Zenovom receptu, dva para IRFP240/9140 po Sipijevom predlogu.<br /><br />Dva takva ce biti kraj bilo koje price o zvucnicima :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko se secam Stein je batalio F5 sa elektrostaticima i mislim da je napravio Kopile (Beastard - Ciklotron) za njih i da je zadovoljan.

 

Meni je problem bio što sam sa NS10 (passov preamp prerađen, beše tu mnogo tih sličnih u grupnoj gradnji) imao stvarno dovoljno gaina, ali F5 (2 stereo pojačala) sa standardnim naponom napajanja je često zapadao u clipping sa elektrostaticima koji sada Žikino vlasništvo. Bastard je tu ispao bolja solucija jer može da isporuči više snage (doduše u AB klasi) kada želim da slušam neki koncertni mjuz... F5 i dalje smatram odličnim pojačalom ali se kod mene nije sljubio sa zvučnicima i u momentu je meni bilo lakše promeniti pojačalo/pojačala, nego menjati zvučnik(e). U Vrdniku su ovi novi elektrostatici koje imam bili spojeni i sa Aleph5 (by Zocky) i F5 (by Shonne ???) i svirali su korektno, mada, preamp koji imam manjka malo gaina a i uslovi su bili nepoznati pa je teško reći... Bastard ima dodatnu profinjenost što se muzikalnosti tiče, u odnosu na F5 i to mu je eto, neka prednost ako bih poredio standardni F5 sa ovim hibridnim cirklotronom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fino bi bilo ako bi postojao kakav visokonaponski pojačivač sa tranzistorima kao  ovaj recimo..

 

Pa nije da ne može da se napravi, ali ne vidim kakva bi bila predost u odnosu na tranzistorski pojačivač sa adekvatnim naponom... Nedostaci cevi i cevnih uređaja koji rade sa niskim naponima su jasno evidentirani... Htedoh ja onomad sa ECC86 da odradim Borbelyev tube OP pa je bio i Aikido u opciji ali odustadoh pre nego se stigoh razočarati...

 

Aikido: Postavljena slika

 

Borbely OP:

 

Postavljena slika

 

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/22883-borbely-low-voltage-hybrid-tube-mosfet-opamp-line-amp.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stenin hvala ,mislio sam na nešto šta bi blio sposobno da pomiče membranu elektrostata.To znači par Kv na izlazu u statore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmmm... Koliko ja razumem princip funkcionisanja elektrostatika, tu postoje dva izvora napona. Jedan, nabija statički elektricitet visokog napona na membranu (reda KV) a drugi (naizmenični reda nekoliko desetaka Volta) dolazi sa pojačala koji se vodi na statorske mreže. Nisam siguran koji od ova dva si mislio da proizvedeš/dobiješ?

(prvi se napon uglavnom kreira kao nepromenljivi i fiksan i uglavnom je elektronika već ugrađena u sam elektrostatik da bi isti uopšte i funkcionisao, drugi se dobija sa izlaza audio pojačala snage - može bilo kakvo pojačalo koje ima dovoljno snage da zadovolji potrebu elektrostatika a sve u zavisnosti od osetljivosti istih i željenog SPL-a)

 

Na ML sajtu je lepo objašnjen princip rada... http://www.martinlogan.com/learn/electrostatic-speakers.php

 

 

An electrostatic transducer has three basic components - stators, diaphragm, and spars (spacers) - assembled as a sandwich. The diaphragm is an ultra light plastic film, impregnated with an electrically conductive material and stretched taut between the two stators, which are perforated steel sheets coated with an insulator. When the speaker is operating, the diaphragm is charged to a fixed positive voltage by a high-voltage power supply, creating a strong electrostatic field around it. (If you've been puzzling over why electrostatic speakers have power cords, there's the reason).

The stators, meanwhile, are connected to the audio system's amplifier through a step-up transformer. It converts the amplifier's output to a pair of high-voltage signals of equal strength but opposite polarity. So as the charge on one stator grows increasingly positive, the charge on the other grows more negative by exactly the same amount. Because like charges repel and opposite charges attract, the diaphragm's positive charge will force it to move forward or backward depending on the stator charges. For example, when the front stator's charge is negative and the back stator's positive, the diaphragm will be pulled from the front and pushed from the back and therefore move forward. The stronger the charges on the stators, the greater the diaphragm displacement. This is how an electrostatic transducer translates an electrical audio signal into diaphragm motion to produce sound waves in the room.

 

Jedino ako si mislio da izbegneš step-up trafo? Mislim da bi to bila jako opasna igračka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bas. Izlaz sa pojacala ide kroz step-up trafo(e) red velicine 1:16 ili vise da digne napon dovoljno da bi se generisao staticki electricitet na resetkama.<br /><br />Bilo je varijanti u proslosti - Acoustat je (vrlo kratko doduse) pravio i cevna i FET pojacala koja su generisala nekih 110v na izlazu ali se to pokazalo nedopostivo rizicno za tadasnju consumer publiku pa su digli ruke i preorijentisali se na step-up trafoe i nazalost pasivnu skretnicu jerbo je i dan danas prakticno nemoguce napraviti jedan trafo u rasponu od 10-30000Hz, u snazi ogromnog izlaznog trf, a bez ozbiljnih mana i za pare koje publika moze da zamisli da plati...<br /><br />Tapatalk2 Samsung droid<br /><br />

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da ,u mislima sam imao izbegavanje step up trafoa, recimo za full range to bi bilo oko 1:150 .to znači mnogo visoki napon.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...