Jump to content

Balansirani i nebalansirani ulazi


faber

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 35
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

@Ziko,hvala puno za linkove. Vrlo korisno!@Zeone,evo malo objasnjenje odakle je pitanje poteklo.Sve je pocelo kada mi je Neskor pozajmio svoj F5. Taj slucaj je pokrenuo vise stvari. Ja sam se vec bio pomalo oprostio od daljeg interesovanja za DIY, ali mi se posle toga interes vratio i krenuo sam u pravcu toga da zavrsim price o NS-10 i F5.Elem, pored drugih lepota, daj F5 imao je i prekidac za balansirane i nebalansirane ulaze. Do tada me prica nije puno pogadjala, mada vec duze vremena ne gajim simpatije prema RCA konektorima. Vidi se da su stari preko pet decenija. Dakle, bolje BNC nego RCA, bolje rat nego rad i tako te parole.Tako da se pitam sta bih u celini dobio kada bih u nekoj buducnosti nadogradio NS-10 i F5 nekim lepim XLR-ovima. Kao masinac, sigurno bih dobio jedno specificno zadovoljstvo koje osetim svaki kada pogledam kutiju u koju ce biti smesten F5 ili "Lola" hladnjake (nekada sam imao Hafler DH220, otuda ljubav prema hladnjacima sa "perima").Ali sta bih dobio zvucno, ako je ostatak sistema nebalansiran? Vidim da i neki komercijalni uredjaji, a la Thule, imaju ovu opciju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije samo prica u konektorima - to je samo fizicko izvodjenje veze poenta je u topologiji ......... da li se signal salje/preuzima nebalansirano ili balansirano ;u ovom slucaju - kad kolo samo po sebi ima nebalansiranu konstrujciju i ulaze/izlaze , montaza XLR konektora donosi samo kvalitetniju terminaciju .ukratko - i F5 i NS10 imaju nebalansirane ulaze/izlaze .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

За Фабера:По мени то је само мода, и отимање пара!У професионалној техници има разлога повезивања уређаја балансираном везом, у кућним условима по мени не ( Прочитај прву реченецу).Преправљање са не на баласирану везу у уређају изискује и додатни склоп, значи опет плочица делови итд.Сада постоји веома квалитетни Чинч конектори!Није ваљда да и ти имаш НС10  :drinks:?Мој савет немој да се дружиш са Нескором  :drinks:.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, onda nista od toga :drinks:.Sto se chinch-eva tice, ima ih kvalitetnih, ali mi se cela prica cini kao ispravljanje neceg sto je krivo rodjeno. Jednostavnije receno, dok tu nema nekog bajoneta, nabijanje jedne "cevi" na drugu je...Sada ima i tih konektora sa konusom i pritezanjem, imam ih i ja, ali se i dalje u praksi srecu svakojaki slucajevi. Najgora kombinacija je:a) konektor na kablu gde je "dobra" veza ostvarena izuzetno uskim konektorom,:drinks: konektor na uredjaju direktno lemljen na stampanu plocu, koji slobodno prolazi kroz zadnju plocu uredjaja.Par izvlacenja i uvlacenja i odlomi se konektor sa ploce bez problema.Ili se zbog ostvarivanja tog pritezanja dobije tako veliki spoljni precnik konektora da se na starijim uredjajima dva kanala "dodiruju" ili cak konektori i ne mogu da se uguraju.Zato ne volim RCA...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije problem - dovoljno cesto se cujem sa njim, tako da pocesto nesto i kupim.Kazem, RCA mi kao sistem generalno nije simpatican. Kada bi neko poceo da pravi neke neo-RCA na bajonet (kao BNC) koji bi po dimenzijama bili takvi da njima mogu lako da se zamene postojeci, to bi bilo nesto za mene...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cena, nabavljivost, Hi-Fi-icnost?

- Питај бога- Само на већу количину и то за фирме- ПробатиМонтажа и спајање пинова са проводником само уз употребу спец Кримп клешта.Буџење отпада  :drinks:.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

XLR ili RCA ? XLR conectori cojih ima u raznim varijantama kvaliteta(zavisno od prizvodjaca i cene)sluze prvenstveno u Profi uredjajima da bi se signal preneo stotinama metara daleko(recimo neki open air events) kroz balansirani 600 ohma oklopljeni kabel bez znacajnih gubitaka i indukcije smetnji.Balansirani signal znaci u praksi sledece:dva `vruca`,(naponski potpuno ista) kraja -fazno obrnuta(180 stepeni) i oklop-zajednicka masa kabla.Zvucno- najeftiniji,standardni 600ohm-a kabel sa XLR krajevima jeste Zvucno mnogo superiorniji od mnogo skupljeg coaxialnog (SE)cabla sa RCA conectorima.Naravno sve ovo pod uslovom da pojedine komponente HI-FI sistema imaju balansirane (XLR)izlaze/ulaze.Primeticete ponekad da Vrh HI- END lige odavno ima samo XLR (balansirane)conectore(opciono i Rca),i to uopste nije Slucajno ili neki modni `GAG`.RCA conectori sa pripadajucim(SE) coax cablovima polako gube poziciju u odnosu na XLR(Balansirani)sistem. Primera radi-Moji DIY OTL cevni push-pull monoblokovi odavno nemaju stepen faznog obrtaca,jer iz preampa/cd player-a ili PC-a dolaze vec fazno obrnuti balansirani signali kroz 600 ohm-a kabel/XLR conectore na ulaz ampa,taj stepen koji jeste dosta kritican(obrtac faze)sada je izbegnut-ne postoji.Ovaj nacin rada jeste sasvim primenljiv i sa DIY SS komponentama sistema.Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskljuciva namena koriscenja balansiranih vodova je ponistavanje common-mode signala na kablovima velike duzine - smetnja je u fazi na oba voda a koristan signal u protiv-fazi, tako da na mestu prijema smetnja biva ponistena. Kao sto je vec receno, na vodovima velike duzine (desetine, cak i stotine metara) ovo je znacajna prednost. U kucnim uslovima (uobicajena duzina kabla=1m) nema nikakve prednosti u odnosu na RCA konekciju.Fakat je da prethodno postojanje balansiranog signala olaksava stvari kad je u pitanju potreba za phase-splitterom nametnuta konstrukcionim osobinama pojacavaca.Najveca potreba za ovakvim signalom je u raznim kvazi-komplementarnim topologijama (cevke nemaju P odn. PNP tip) koje su ionake inferiorne. Dobra ideja za koriscenje balansiranog izvora bi bio circlotron (horizontalni push-pull).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slobo, mnogo zavisi od konstrukcije pojacavaca - kod onih koji imaju recimo diferencijalni pojacavac na ulazu i kod koga se obe faze koriste (full SuSy npr.) ima prednosti.

Sinisa, ja sam odgovorio u duhu naslova ove teme Postavljena slika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...