Jump to content

OC - what is it good for?


stein

Preporučeni Komentari

Čisto me zanima mišljenje non-freakova da li overklokovanje ima ikakve praktične koristi ako se iz jednačine isključe igre. Poslednji put sam overklokovao računar kada sam prebacio kratkospojnik na matičnoj ploči i od 486 na 100MHz dobio 133MHz što se tada baš primetilo sa nekim aplikacijama. Pošto nemam sredstava (~200€) da kupim drugu matičnu procesor i memoriju + grafičku, pade mi na pamet da se to nekada radilo i sve dok je temperatura procesora bila u granicama dozvoljenog, nije bilo problema. Proguglao sam malo, ali su rezultati na koje sam naišao (a vezano za procesor koji ja imam) uglavnom nizovi od po dve tri rečenice prepune skraćenica koje ne razumem a jedino što sam shvatio je da sa nekih 2.2GHz na ovom LE-1600 može da se nagura takt do nekih cca 2.7/2.8GHz bez problema. Pošto imam ozbiljan hladnjak u odnosu na originalni stock box i 120mm vent koji vrti kroz regulaciju zavisnu od temperature čipa, pretpostavljam da osim samog čačkanja po BIOS-u nema šta drugo da se radi. Pitanje je da li to ima bilo kakve kvalitativne domete u datim okolnostima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 73
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nepotrebno.... Take it from someone that likes to clock stuf...

Mene je ponela pomisao da bi, jel', ako, naravno, samo ako, to išta menja, vredelo probati jer mi kod konvertovanja nekog video fajla iz nekog "XY" u dvd ili DivX format redovito "zakucava" procesor na 99% a task manager pokazuje na svim ostalim izlistanim procesima 0%... Toliko ga zaprži da bukvalno ne mogu da pokrenem ni Free Cell a kamoli FF ili neku drugu aplikaciju. Takve stvari sada pokrećem pre odlaska na počinak pa ostavim da se krčka preko noći, ali ne mislim da je to rešenje, ponekad mi računar treba danju a treba i da odradim neki poslić koji je malo zahtevniji za CPU pa ili overklok, ili skupljanjac para... :confused1:Inače, u pitanju je "Palomino" AMD LE-1600 i imam CPU-Z programčić koji iščitava podatke pa ako neko misli da podaci mogu da pomognu...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da bespotrebno dovodis hardver na ivicu izdrzljivosti i pouzdanosti a benefit mali ili nikakav.Ukljuci performance meter ( ALT CTL DEL---> Task Manager-->Performance) pa vidi koliko ti je zauzece procesora. Vrlo retko ide visoko. Bolje je da pojacas RAM (mada i to ces da vidiš u performanceu). XP ne vidi preko 3GB, Win7 ide i preko toga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Benefiti OCa se osecaju kod kompresovanja i konvertovanja, ali pitanje je koliko je to bitno korisniku - da li ce se konvertovanje filma zavrsiti za 2 ili 3 sata. Takodje, benefit bi se osetio sa dual core procesorom. Koja maticna ploca i koliko RAMa je u pitanju?Inace, meni je svaki komp overklokovan u poslednjih 5 godina (3 maticne, 4 procesora). Ako se zna sta se radi, ali i uz izbor pravih komponenti, nema nikakvih opasnosti, samo dobiti. Nesto kao samogradnja :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, što reče Zen, ko ne proba...Probah...MB: Foxconn A690GM2MA-8KRS2H, Mem: 2G DDR2CPU: AMD Athlon LE-1600Trenutačno sam podižući po nekoliko MHz u koracima došao na 230MHz (Bios nudi opciju promene u koracima osnovne frekvencije od 200 do 500(!!!)MHz) i rezultat je 2527MHz na CPU, a zasebno sam podizao i brzinu rada memorije koja je bila postavljena po safe defaultsu na 200, sada je na 400MHz. Pošto nisam ništa radio, jedino sam primetio veoma očigledno brže podizanje sistema. Ništa cifre, nisam merio. (Multiplier i napone/struje nisam dirao)OCIY? OCIY What? :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OCIY means OC DIY :confused1:ovako - nemas vajde da ti memorija radi na drugacijem kloku od osnovnog kloka procesora , zato sto onda mora da radi reklok za komunikaciju .stavi to na isto , podizuci u koraku za -recimo- 5% i testiraj stabilnostkad ti se prvi put srusi sistem - vratis se korak u nazad i ostavis takoobrati paznju na grejanje svega bitnogmislim da - verujuci da imas genericko napajanje - nema vajde i koristi da dizes napone napajanja , tako da se ne zezas sa tim ni slucajno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OCIY means OC DIY :confused1:ovako - nemas vajde da ti memorija radi na drugacijem kloku od osnovnog kloka procesora , zato sto onda mora da radi reklok za komunikaciju .stavi to na isto , podizuci u koraku za -recimo- 5% i testiraj stabilnostkad ti se prvi put srusi sistem - vratis se korak u nazad i ostavis takoobrati paznju na grejanje svega bitnogmislim da - verujuci da imas genericko napajanje - nema vajde i koristi da dizes napone napajanja , tako da se ne zezas sa tim ni slucajno

Dakle, moram memoriju vratiti na recimo 266 (kod memorije ima samo par unapred zadatih koraka, 200-266-333-400 ali se bojim da ako pokušam da nateram CPU na 266 a sa 230 je došao sa 2200 na 2527, poštujući pravilo da će zbog multiplikatora koji izgleda i ne mogu da menjam (stoji 11x pa zasivljeno) onda CPU na 266 da rezultuje frekvencijom rada preko 2900 što mislim da ne može da radi, na youtube ima filmić, autor istog je ovaj CPU naterao na nešto iznad 2800 sa standardnim box kulerom a nešto mislim da ću radije da zapalim cigar da osetim dim nego da popušim procesor... Nešto tu ne štima u logici. Da mogu da menjam multiplier, onda bi to pilo vodu, smanjiti na recimo 9x pa onda na 266 memoriju i na 266 CPU ili na 8x CPU i na 333 i memoriju na 333...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nista ja vas ne razumem: OCIY, benefit, OC... moracu da batalim sve radove i da se zalepim za televizor i da naucim novi recnik poslovne generacije. Za sada sam naucio sta je input i fidbek. Da je Vuk ziv napisao bi jos dva debela recnika novih srpsko poslovnih reci.Za video obradu, ako sam dobro ispratio treba brz procesor i dosta memorije, kako ram tako i L2 kes procesorske memorije. Drugi nacin je pustiti racunar da radi pa kad zavrsi. E8400 odlicno odradjuje posao s obzirom da se redovnih 2x3GHz moze naterati jos 30% brze da radi. Nakon tog procesora prestao sam da pratim racunarsku scenu i ne mogu nista pametno da kazem. Mislim da bi Palamudin ovde najvise pomogao jer je u tom svetu.Multiplikator frekvencije unutar procesora ne moze da se menja. Neka su se mogli kupiti otkljucani procesori pa se mogao menjati i taj parametar. Treba samo dici frekvenciju magistrale i tako ubrzati procesor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle, moram memoriju vratiti na recimo 266 (kod memorije ima samo par unapred zadatih koraka, 200-266-333-400 ali se bojim da ako pokušam da nateram CPU na 266 a sa 230 je došao sa 2200 na 2527, poštujući pravilo da će zbog multiplikatora koji izgleda i ne mogu da menjam (stoji 11x pa zasivljeno) onda CPU na 266 da rezultuje frekvencijom rada preko 2900 što mislim da ne može da radi, na youtube ima filmić, autor istog je ovaj CPU naterao na nešto iznad 2800 sa standardnim box kulerom a nešto mislim da ću radije da zapalim cigar da osetim dim nego da popušim procesor... Nešto tu ne štima u logici. Da mogu da menjam multiplier, onda bi to pilo vodu, smanjiti na recimo 9x pa onda na 266 memoriju i na 266 CPU ili na 8x CPU i na 333 i memoriju na 333...

idi begaj - memorija ide po duplom taktu - tako da ti je 200- kad je glavna magistrala na 100266 - GM na 133 i tako dalje elem - ako ti je proc vec na 200++MHz , ond aostavi memoriju na 400 i bice sinhrona to sto je bila na 200 je zajeb i kvaka
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeдино што сам до сад пробао и да је "добро" радило  је АМД " Бартон".Све остало што сам пробао је радило прилично нестбилно иако сам имао добро и снажно напајање.Поента је искористити комплетне резерве свих компоненти, док раде добро!А после?Паметније је набавити нов рачунар, Технологија је ипак напредовала.дискО_Сту

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neke osnovne alatke pri ovakvim igrarijama:

CPU-Z - iscitava sve podatke relevantne za procesor i memoriju, koristi se za i za verifikovanje rezultata na globalnim OC takmicenjima, odlican program

Linx - za testiranje stabilnosti, ranije se koristio Prime95, pa onda i Orthos. Sada je Linx najcesci izbor zato sto namuci procesor najjace moguce, uglavnom mnogi smatraju da je 75 loop test sa maximalnom kolicinom dodeljenog RAMa dovoljno da se sistem okarakterise kao stabilan.

RAM je na 800MHz? Moze da se iscita iz CPU-Z. Racunanje brzine memorije nije isto kao na SocketA platformama sa DDR memorijom. Imam Intel, pa ne znam sve za AMD napamet, ali to se za AM2 drugacije racuna (link). Takodje, moze da se desi da se pojavi nestabilnost zbog HT frekvencije, a sad procitah na jednom testu da ne moze da se smanji mnozilac za HT na toj ploci. Trebalo bi da je HT frekvencija na default podesavanjima FSBx5, odnosno 200x5=1000. Ako ne moze da se smanji HTT mnozilac, pri vecem FSB podesavanju doci ce do nastabilnosti (zbog graficke, SATA kontolera i sl.).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Све остало што сам пробао је радило прилично нестбилно иако сам имао добро и снажно напајање.

Pa sad, i nije baš tako. I danas se mnogi procesori mogu lepo kloknuti.Za klokovanje treba dobra ploča i dobro napajanje. To je pod must have.Nije u pitanju samo ukupni takt procesora, nego i FSB magistrala, možda i bitnije.Za primer, ja sam sa budjavim Box coolerom svoj E5200 kome je default 200x12,5=2500 Mhzpodigao na 330x10=3300 Mhz za 24/7 korištenje. +32% ukupni takt, a +65% za FSB.I to zato što je starija revizija procesora M0, pa FSB neće preko 335-340, dok kodnovijih revizija (R0) procesora E5x00 FSB može da se podigne na 400 Mhz (+100%) iukupni takt procesora na 4000 Mhz (+60%) sa nekim boljim vazdušnim coolerom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa sad, i nije baš tako. I danas se mnogi procesori mogu lepo kloknuti.Za klokovanje treba dobra ploča i dobro napajanje. To je pod must have.Nije u pitanju samo ukupni takt procesora, nego i FSB magistrala, možda i bitnije.Za primer, ja sam sa budjavim Box coolerom svoj E5200 kome je default 200x12,5=2500 Mhzpodigao na 330x10=3300 Mhz za 24/7 korištenje. +32% ukupni takt, a +65% za FSB.I to zato što je starija revizija procesora M0, pa FSB neće preko 335-340, dok kodnovijih revizija (R0) procesora E5x00 FSB može da se podigne na 400 Mhz (+100%) iukupni takt procesora na 4000 Mhz (+60%) sa nekim boljim vazdušnim coolerom.

Nece ni svaki R0 na 400FSB, ja imam E5300 R0 i jedan od boljih kulera. Ide do 4.2GHz ali je onda gladan napona, tako da stoji na 333x11.5 (3.83GHz) otkako je kupljen na blago podignutom naponu. Za FSB 400+ treba imati srece.Ovde je rec o blagom kloku, pa valjda nece napajanje praviti neki problem. Savet za dobro napajanje je na mestu, vazna stvar pri sklapanju konfe. A opaska da je potrebna dobra ploca se najbolje ogleda u Steinovom primeru - izgleda da je zakljucan HT mnozilac, pa je OC vrlo ogranicen...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

eh - ja cuvam Bartona 2500+ , vabricki otkljucanog - kao relikviju ...... mnogo smo zajedno prosli :confused1:jes' da nije upaljen bar 3 meseca .....

To је по мени један од бољих производа АМД-а, јесте   :heh: ал бар ради како треба.И данас ми је жао што сам га "Уваљао"   :heh:.дискО_Сту
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas mi je zao sto i ja nemam jedan barton 2500. ja mog uvaljao davno i pokajao se. Sad mi u racunaru barton 2600 na Asus A7V880 i jos jedna u kutiji A7V880. VIA sa dual chanell. Izvadio sam stare corsaire 256Mb jer su mali. moracu napraviti cistku po fioci da vidim sta mi je zaostalo memorija iz ranijih perioda. Verujem da ce se naci bar 10-tak modula i jos nekoliko EDO.L2 kes u procesoru mnogo doprinosi brzini obrade podataka. barton je za jednojezgarni procesor imao 512kb dok su Celeroni tada imali 128kb. Original Inteli sa 512kB su bili daleko skuplji od AMD-a. Prci Intelov procesor koji je bio nadmocniji od AMD-a je bio E6300 dvojezgarni. Trenutno bih kao jeftinu konfiguraciju (podaci iz 2009 ker od tada ne pratim) sastavio E7500 procesor P45 plocu i 4650 graficku

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konacno da i ja mogu o necemu da pisem sa vama :confused1:I ja sam imao Bartona, ali sam ga prodao sredinom 2005. Moj proc je bio zakljucan, ali i pored toga odlican primerak. Imao sam nForce2 chipset koji podrzava FSB200 po specifikaciji i memoriju koja je deklarisana kao DDR 400 (200x2). Barton je to "morao" da isprati, pa je umesto na 166x11 radio na 200x11 (2.2GHz) i to jos na smanjenom naponu od deklarisanog za default brzinu. Voleh ga, ali ne zalim previse zato sto sam kupio bolji, a ne mnogo skuplji procesor...Direktno poredjenje velicine L2 cache-a vazi samo ako se gleda ista generacija procesora i ista/slicna platforma. Bartona sa 512K sam zamenio sa Sempronom 2800+ 256k sledece generacije na nForce4 cipsetu i bio je bolji od Bartona. Posle SocketA procesora kojima pripada i Barton, AMD je presao na procesore sa integrisanim memorijskim kontrolerom, nije vise kontroler bio u cipsetu, zato je i bio brzi. Hocu da kazem da brojke cesto prevare, Barton se lako klokovao sa 1.83GHz na 2.2GHz, dok je navedeni Sempron sa pocetnih 1.6GHz lako stizao bez promene napona do 2.4GHz. Na papiru je u startu sporiji, ima duplo manje kesha, pripada najlosijem Sempron segmentu ponude, jedva nesto malo skuplji nov od polovnog Bartona (10e sam doplatio), a na kraju - bolji.**************************************Danas moze da se kupi cudo za jako nisku svotu novca, tako da bih u tom pravcu usmerio i Steina.Gigabyte GA-G31M-ES2L za 3500 din. Zamerka bi isla na mali broj PCI slotova ako su potrebni, samo dva, a ako se koristi zasebna graficka pitanje je i da li bi taj drugi bio slobodan. Losija graficka tesko upotrebljiva za igre, samo analogni izlaz za monitor...http://www.hardwaresecrets.com/article/746Celeron E3200 (E3300) za 3500 din. Veoma upotrebljiv i brz procesor koji se overklokuje kao od sale.http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/celeron-e3300_4.html#sect1Kombinaciju sam uzeo drugu i on je to prvog dana, bez predznanja o Intel platformi, postavio na 3.2GHz.To je 70e za solidnu maticnu plocu sa VGA i procesorom koji je adekvatan za svaku primenu, sem profesionalnih naravno. Znam da sam Bartona platio 80e, drugo je vreme doslo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...