Jump to content

Magnetni pojačavač!


Zflazar

Preporučeni Komentari

Dragi moji, danas sam pokupio od brata stari Stereoplay (septembar 1999) u kome je napravljena "specijalka" sa pojačalima različitog principa rada: tako su se našli na testu rame uz rame digitalna pojačala (Sharp i TACT), cevna pojačala (KR Enterprises, tranzistorska (Electrocompaniet i Acoustic arts) kao i jedno magnetno pojačalo (Magnetverstarker) od Lundahl-a (poznato od nekud, zar ne?. Kao i svaki hifi časopis dao je elementarne tehničke informacije o principu rada, koji je manje više bio razvijan za upravljanje elektrolokomotiva i pokretnih traka u industriji. daljim čitanjem članka Jurgen Schroeder opisuje sklop kao impulsni pojačavač, u kome postoji (izvinite na tehnički rogobatnom mi prevodu) oscilator snage na 30kHz, koji se može amplitudno modulirati uz pomoć cevnog diferencijalnog pojačavača. Ovakav pojačani signal se pomoću prilagodnog transformatora prenosi na zvučnike, a sam izlazni transormator prigušuje 30kHz-ni signal tako da se on ne prenosi na zvučnike. Huh, ovo je bio teži deo posla...E sad: bauljajući po internetu, ukapirao sam da je Lundahl patentirao magnetno pojačalo još 1960 godine. O samom Lundahl Magnetic Amplifieru nisam skoro ništa našao na internetu, uključujući i Big DIY, daljim guglanjem itd sam naišao na nemačku firmu koja je tamo devedesetih takođe predstavila svoj magnetic amplifier, a sve ostalo je pokriveno velom mog neznanja.Daklem, da li neko nešto zna o ovome? Da li je neko ovako nešto probao/realizovao u DIY varijanti?post-36-126419578484_thumb.jpghttp://www.diyaudio.com/forums/solid-state/158621-acouticplan-magamp.htmlhttp://blog.stereophile.com/ces2010/the_mag_amp151worlds_first_switching_amp/http://dvice.com/archives/2010/01/tubes-vs-transi.php

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 22
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Није то ништа ново!

А дал је неко правио у кућним условима, за сад немам податке.

Оно што знам је да је давно овај човек правио тако нешто:

Postavljena slika

Боб Карвер

Његов чувени појачавач М400А:

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Иначе на "Big DIY" има тема о томе: http://www.diyaudio.com/forums/everything-else/69614-carver-magnetic-field-power-amp-whazzit.html

А ево и принципијелна блок шема:

Postavljena slika

Изгледа да се све полако враћа на сцену :blush:

стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a nisam bas sa tim - zekim malo - al' tri razlicita koja sam popravljao ( ubij me ako im se imena secam - sto samo govori kako mi je bilo ) su bas kokice - rade na 16,8,4,2 oma ..... a onda crknu iz cista mira ;k'o da ih je Gorenje pravilo :blush:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

А nisam bas sa tim

То сам и мислио.Постојала је једна цака са кондезаторима, били су на граници пробојног напона.Ал од када сам задњег имао у рукама прошло је бар 20 година!Тај који сам сређивао и дан данас ради а негде у папирима имам и шему, али........!?стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Да признам нисам нешто исчитао шта све тамо пише,и како тај апарат за кокице ради ...Оно што могу да кажем о магнетним појачавачима као продуктом развоја електронике је следеће :Постоје добре и лоше стране,лоше стране знају увек да превагну и да га начине склопом од кога се треба склањати.Знам чак и неког чикицу у Младеновцу који се толико извештио у мотању магнетних појачавача да је ту работу довео до перфекције.Сад и само његово усавршавање у мотању магнетних појачавача говори о томе колико често страдају.Ако сам погодио тему,могу да ископам негде опис рада магнетних појачавача,ако сам на погрешном месту,извинте на сметњи.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Умољавају се зелени или црвени ако су у могућности да обришу моје постове од 9. до 18.да бих накачио увећане текстове ради јасније читљивости.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Умољавају се зелени или црвени ако су у могућности да обришу моје постове од 9. до 18.

да бих накачио увећане текстове ради јасније читљивости.

На захтев П18, обрисани дотични постови! Нису трајно обрисани, увек могу да буду враћени :blush:

стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

На захтев П18, обрисани дотични постови! Нису трајно обрисани, увек могу да буду враћени :blush:

стоН_Колд

Остали су 9. и 10.

Може ли и то па да поставим изнова :hyper:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Дакле као што рекох,принципе рада магнетних појачавача можете видети из приложеног.Ја сам се дружио са њима у серво-позиционим системима.Избаците мотор и ставите звучник то неће променити суштину рада.Из искуства знам да захтевају фино подешавање нуле.У току самог подешавања може доћи до појаве белог дима,нарочито у симетричним шемама.post-23-126425174677_thumb.gifpost-23-126425175728_thumb.gifpost-23-126425176906_thumb.gifpost-23-126425179197_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Умољавају се зелени или црвени ако су у могућности да обришу моје постове од 9. до 18.да бих накачио увећане текстове ради јасније читљивости.

Sto se mene tice, nisi morao da se trudis. Imam i ja Levitovu Automatiku... :blush:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle, dodavanjem nekog vanjskog napona na sekundar naš trafo se počinje ponašati kao...hm, tranzistor ili lampa? Zato su u onim pojačalima gore ugrađene lampe? Radi regulacije napona kroz sekundar?Morao sam pitati i spreman sam na :blush: ako sam potpuno fulao metu! :hyper:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...