Jump to content

Konektor za napajanje NUC PC-a


Kuja

Preporučeni Komentari

Spletom srećnih okolnosti do mene je stiglo ovo napajanje koje planiram da upotrebim na mom NUC PC-u:

 

Jedini problem je što untrašnji prečnik konektora nije odgovarajući - na napajanju je 2.1mm, dok NUC zahteva 2.5mm.

Ništa lakše neko će reći - izvući ću iz fijoke običan 5,5x2,5mm konektor koji već imam, zalemiti ga umesto originalnog i to je to.

 

Da li je?

Originalni konektor na ovom napajanju nije onaj obični "cevasti" sa glatkim zidovima untrašnje kontaktne površine, već unutra ima ovu neku štipaljku, kao ovaj levo na slici:

u152003n-front-l.jpgmale-dc-plug-with-terminal-screwstuning-fork-dc-plug2-15-5mm.jpg.d0eab6aa502169dc5301c05b40dccbc2.jpg

 

Konektor na napajanju koji je stigao uz NUC takođe ima štipaljku, imaju je i svi konektori na napajanjima za laptopove koje imam u kući, a isto važi i za napajanja za eksterna HDD kućišta.

Svima je zajednička veća amperaža.

Gugl pretraga za sada potvrđuje moje sumnje, ovaj tip konektora se izgleda upotrebljava za uređaje koji vuku više struje:

ELECTRONICS.STACKEXCHANGE.COM

I have used a digital caliper to measure inside and outside of this 6v 500ma DC connector 5.5mm outer 2.1mm inner - 12.5mm long Question is, I can't find a connector with these 2 little notches ...
Quote

Note that different contact styles support different current levels, so make sure that if you are looking to replace an existing connector that you get one rated for the expected current requirements.

There are two kinds of "power barrel jacks".

One uses a solid inner hole, and the connection relies on the mating part, which pushes the plug to one side of the 5.5mm barrel opening, and thus makes a contact.

The other type, as shown, uses the center contact in a form of split fork. The contact is made by pushing two springy leafs (these two little notches are there for) around the center pin in mating jack. The mating jack usually has symmetrical springs around the barrel, not a side-pushing as in the first case.

If you use the solid-core plug in the jack of second type, the plug will be centered, and the center pin might not have a reliable contact, which is bad, and current rating might suffer too. Therefor it is advisable to search more and find the proper replacement, with notches.

 

Ako ta "štipaljka" obezbeđuje bolji i sigurniji kontakt, koji je bitan u slučaju da napajanje kačim na kompjuter koji vuče više ampera, da li to znači da ne bilo preporučljivo da koristim neki najobičniji barrel plug od 50-ak dinara?

 

Kako se uopšte tačno (stručno) zove taj konektor sa unutrašnjom štipaljkom i gde ga kod nas naći? :icon9:

Na sajtovima Mikroprinca i Silkena vidim u ponudi samo obične cevaste konektore.

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 7
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Sad gledam KP, svi kao za inat imaju samo ove sa 2,1 mm unutrašnjim prečnikom:

https://www.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/moduli-za-samoizgradnju/dc-konektor-bananica-2-1-x-5-5-x-9mm-Z/oglas/54699201

https://www.kupujemprodajem.com/elektro-i-rasveta/konektori/muski-konektor-za-dc-napajanje-2-1x5-5x14mm/oglas/87522709

 

...Ali sam barem saznao da se to što tražim zovu "samoskupljajući pinovi" :)

274298390_ScreenShot2022-02-01at2_25_54AM.jpg.e226d19065d31ce01db62f80d7c35e1c.jpg

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...