Jump to content

Vacuum State RTP3... neko?


InSides

Preporučeni Komentari

Elem,potraga po dobrog pretpojachivacha nikad privedena kraju... razmishljam o ovome projektu vech puno vremena, ali jako je malo ljudi koji su to sastavili, pa nemam bash neke ideje oko kako bi to zvuchalo.Oni koji su probali kunu se u istog, ali to je mozda povezano sa kolichinom novca koju su morali investirati...Radi se o Vacuum State Real Time Preamplifier [RTP3]. Full preamplifier [line + MM/MC phono] sa balansiranim/nebalansiranim ulazima [chak i za phono!].Htedoh da vidim shta ljudi ovde misle o ovome...? 12 cevi, dve kutije, 5 kile trafoa i puna hrpa MKP koshta poprilichno.

post-47-126358664289_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 26
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

to radi/svira fantazija , ali pod sledecim uslovima :1. zahteva znanje da se materijalizuje , tj. sema pretoci sa papira u zbilju2. obavezna upotreba shunt regulatora da bi pokazalo pun potencijal ; naravno - pozeljno upotrebiti nesto bolje od famoznog Super Reg-a , kojem je CCS sa implementiranim LM317 ahilova peta3.pozeljna upotreba choke u PSU filteru pre regulatora4.i ovde , kao kod mnogih balansiranih topologija - pun potencijal se dobija kad se koristi u full balanced rezimu MKP kondovi - ako mislis na signalne - i nema ih tako puno , a ako mislis na kondove u napajanju - tu je uvek motor run opcija ; dokazano kvalitetnija od audiophool kondova , a dovoljno jeftinaedit:iako se sam AW kune u full tube verziju - maltene sve kaskode i CCS-ovi se mogu zameniti peskom , bez posledica po zvuk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naleteo na ovo:http://www.soton.ac.uk/~apm3/diyaudio/RTP3_building.htmlOvaj lik koristi choke-ove u napajanju, koliko ja to mogu da vidim.Shto se tiche #2, koji bi preporuchili?A shto se tiche #1, naravno da ja to ne bi radio - ne usudjujem se. Ako se shema pokaze kao "viable looking project" onda trazimo nekog da to sklopi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naleteo na ovo:http://www.soton.ac.uk/~apm3/diyaudio/RTP3_building.htmlOvaj lik koristi choke-ove u napajanju, koliko ja to mogu da vidim.

pored chokes koje koristi - ne vidim da je sama konstrukcija za pokazdve zamerke - on pominje sprengerov reg ..... bez proveravanja - samo po secanju - taj reg je jos komplikovaniji - sa vecim OLG (dakle i vecim feedback-om ) nego sam AW Superreg ; drugo - pominje da je poredio RTP sa AR SP11 , koji je tesko pre za poredjenje ( po mom uvek i nadasve skromnom misljenju :tongue10: ) jer je ........ kratko receno - preinzenjerisan do bola , pun povratnih sprega na svim mogucim mestima .....

Shto se tiche #2, koji bi preporuchili?

a ne znam napamet - neki reg koji ima bjt+mosfet za CCS , a za sam shunt ili pojacivac greske (komparator) sa moderated OLG , ili cisti DC pojacavac referentnog napona .ima ih na netu , a mogu se i nacrtati from scratch ; pada mi na pamet Salasov HT reg , ali ja to ne pratim toliko da bih ti mogao prstom pokazati na iteraciju . razlog je jednostavan - kad mi treba ja sam nacrtam ono sto mi najvise odgovara u datom momentu

A shto se tiche #1, naravno da ja to ne bi radio - ne usudjujem se. Ako se shema pokaze kao "viable looking project" onda trazimo nekog da to sklopi.

sva pomenuta pitanja su me i navela da ti to napisem - to treba da radi neko ko zna znanje , inace moze da se dobije samo jos jedan u nizu resavskih preampa koji lepo sviraju ...... ali samo to .naravno da AW nije otkrio najbitnije stvari na netu , a ni u svojim cookbooks .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sad sam malo vise cituckao link koji si postovao - cisto da proverim da li je Sprenger dobar navod s moje strane , i procitah ovo :

The current draw of each channel of the RTP3 is about 60mA, of which the phono stage draws 19mA, the line input stage 12mA and the line output stage 29mA. I set the shunt current in the HPHV to 10mA (17% of the load), so the total HT current suppled by the PSU is 70mA. This is as much as I would comfortably take from a 100mA rated transformer (and a 100mA rated choke): the transformers indeed got quite warm after an hour, though this is partly because of the crowding in the PSU box. The transformers supplying the valve heaters got warm too, even though they are working well within specification.

u svakom slucaju - sta god je napisao uzmi s izvesnom rezervom , jer na taj nacin nije mogao da dobije ni pola onoga sto bi sam preamp mogao dati ;

10% margine , tj. shunt reg programiran na 70mA , gde sam load ( preamp) trosi 60mA je pokazatelj neiskustva ; bez obzira na to sto sami stepeni jesu striktno a klasa , uvek postoje energetske fluktuacije u okviru sistema ..... tako da je prakticno dokazano da reg mora biti programiran na minimalno 150% strujnih zahteva samog potrosaca .

ono sto je idealno je 200% , dakle - jednake struje idu na potrosac i na shunt element rega .

no pain , no gain

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

А што баш тај пре-амп!?стоН_Колд

Кратки одговор би био, што да не? Како Амери кажу, take one for the team.Дужи одговор... како сам замислио ово путовање, треба ми балансирани претпојачивач за да комплетирам балансирани систем. То је релативно једноставна ствар, рецимо. Онда, хтео бих балансирани phono [и улаз и излаз], што је мало више компликовано. Онда, хтео бих цеви у преампу, чисто укуса ради. Задње, ако се ове ствари могу комбиновати, онда зашто не.На крају свега, ово је једини урадак на који сам наишао, иоле документован, који је комплетно балансиран, има и line и phono, и користи цеви.Да додам, ишао бих ја и са песком... ако ми дате алтернативу.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nazalost, jeste ex-fakin-pensiv. Ali chini mi se ipak jeftinije od neshto tipa Xono + komparativni balansirani preamp.

Ко не плати на мосту,платиће на ћуприји...На крају воља је твоја као и одлука шта ћеш радити.Оно на шта бих ти ја скренуо пажњу,наравно пре упуштања у прављење било чега је да се конструкција проучи из више аспеката.Можда то добро звучи,можда инжењерски је дотерано,АЛИПознајући цеви,односно њихову гадну нарав кад раде у балансном режиму нешто ти не бих препоручио да се упушташ неки такав пројекат,осим ако немаш једно бар 100 цеви и да кренеш са упаривањем.Сад ћеш рећи да имаш потенциометре да изједначаваш струје и све остало што је и чему служи....Ок,направићеш све то и бићеш задовољан што си направио и шта си направио све дотле док не кренеш у подешавање симетрије сваки боговетни дан да ће ти се на крају смучити и проклињаћеш себе што си уопште и направио све то.Ово ти говорим само имајући у виду шему из поста бр.1,из из богатог искуства са цевима које морају да раде са симетричним сигналима.Симетрични појачавачи су нешто друго,овде се ипак ради о преампу кроз који колико сам разумео хоћеш и Phono секцију да провучеш...мој добронамерни савет је оканути се тога.Али као што рекох воља је твоја,и ако ништа друго бар ћеш се стално сећати мојих речи када га завршиш :tongue10:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ко не плати на мосту,платиће на ћуприји.........

ajd malo analize - zarad cinjenica ;s leva na desno - prvi stepen - potrebno je upariti dva jfeta , sto nije kriticno ; AW u zadnjim iteracijama cak koristi bipolarce - SSM chip serija , tako da je to jos manji problem ; triode su kaskode , jedan balon - tako da uparivanje i starenje bas i nije kriticnosledeci stepen - unutrasnje cevi jedan balon - CCS dole - i nije neophodno uparivanje ; kaskoda drugi balon - nista kriticnozadnji stepen - kako god izgledao - nije nista drugo nego Super Linear Cathode Follower (SLCF) , gde je ispod radne triode CCS , a kaskoda gore ;sem uparivanja jfetova nista nije kriticno .druga stvar bi bila da nema CCS-ova , onda bi to letalo na sve strane
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

мој добронамерни савет је оканути се тога. :tongue10:

Ма немам ја проблема оканути се тога, ако ми неко да алтернативу.Значи, балансирани/небалансирани улази/излази [3-4 line], балансирани phono, подешавајући MM/MC степени, максимум две кутије [једна електроника, једна напајање].Идеје?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Значи, балансирани/небалансирани улази/излази [3-4 line],

varijacija ima dosta ; Borbely , Curl , Pass or Pass lookalike ( UGS based ,Pumpkin ; sve ostalo je inferiorno - mislim na P1.7 i sl) .....u svim slucajevima se svodi da i tu treba opasan PSU + reg ; naravno da se zna za koji sam ja tip rega

балансирани phono,

sem AW - to je ipak retkost ; u svetu SS-a to maltene niko ne radi , zbog daleko otezanog resavanja problema suma kad se koristi balansni pristup . uostalom - malo duza prica

подешавајући MM/MC степени,

da li si razmisljao o/probao MC trafoe ?

максимум две кутије [једна електроника, једна напајање].

irelevantno pitanje - dolazi tek na kraju - posle odabira projekta
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo gramofon? :tongue10: Golf loptica i Mg cev čekaju...

Има се на шта слушати у међувремену. :buehehe:post-47-126364888677_thumb.jpgНего, изједа ме жеља да чујем те електростатичке "ролетне". Ако је уопште могуће, свакако. Кад се мало запролети, ето мене у северне крајеве.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

varijacija ima dosta ; Borbely , Curl , Pass or Pass lookalike ( UGS based ,Pumpkin ; sve ostalo je inferiorno - mislim na P1.7 i sl) .....u svim slucajevima se svodi da i tu treba opasan PSU + reg ; naravno da se zna za koji sam ja tip rega

:tongue10:

sem AW - to je ipak retkost ; u svetu SS-a to maltene niko ne radi , zbog daleko otezanog resavanja problema suma kad se koristi balansni pristup .uostalom - malo duza prica

Dosta komercijalnih proizvoda to navode: Aqvox [CEC], ClearAudio, Boulder (!), Einstein, Ray Samuels... ili je to "gimmick"?

da li si razmisljao o/probao MC trafoe ?

Jesam. U jednom cevnom phono-u imam par Lundalh LL1678. I to svira stvarno dobo. Nazalost, javlja se brum od samom cevnog uredjaja. :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:tongue10:Dosta komercijalnih proizvoda to navode: Aqvox [CEC], ClearAudio, Boulder (!), Einstein, Ray Samuels... ili je to "gimmick"?

ajd daj malo linkova - cisto za opstu pamet ..... a mozda se nesto i izduma

Jesam. U jednom cevnom phono-u imam par Lundalh LL1678. I to svira stvarno dobo. Nazalost, javlja se brum od samom cevnog uredjaja. :buehehe:

dakle - deficijencija samog lampasa ; sta je u pitanju ?ako tebi odgovara upotreba i zvuk sa MC trafoom - stvar se u velikoj meri pojednostavljuje , i prosiruje izbor , cak i ako je u pitanju balansirana phono sekcija
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd daj malo linkova - cisto za opstu pamet ..... a mozda se nesto i izduma

AQVOX PhonoClearAudio Balanced ReferenceBoulder 1008 Phono

dakle - deficijencija samog lampasa ; sta je u pitanju ?ako tebi odgovara upotreba i zvuk sa MC trafoom - stvar se u velikoj meri pojednostavljuje , i prosiruje izbor , cak i ako je u pitanju balansirana phono sekcija

Odgovara. Pod uslovom balansirana In/Out.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd malo analize - zarad cinjenica ;s leva na desno - prvi stepen - potrebno je upariti dva jfeta , sto nije kriticno ; AW u zadnjim iteracijama cak koristi bipolarce - SSM chip serija , tako da je to jos manji problem ; triode su kaskode , jedan balon - tako da uparivanje i starenje bas i nije kriticnosledeci stepen - unutrasnje cevi jedan balon - CCS dole - i nije neophodno uparivanje ; kaskoda drugi balon - nista kriticnozadnji stepen - kako god izgledao - nije nista drugo nego Super Linear Cathode Follower (SLCF) , gde je ispod radne triode CCS , a kaskoda gore ;sem uparivanja jfetova nista nije kriticno .druga stvar bi bila da nema CCS-ova , onda bi to letalo na sve strane

Ја бих ипак на те балоне гледио мало другачије,нарочито где су различити балони по гранама(задњи степен)Ових дана ме убијају"балони" код којих је одступање параметара веће од 5% између леве и десне стране.Сијаличке исправне и у параметру али зеза их мала разлика.А да спојеви су врло,врло слични нарочито директне спреге без спрежних кондова...иако су струје кроз половине цеви исте(последица CCS-а)у зависности од параметара леве и десне половине цеви неће бити исти падови напона на анодним отпорима. Слажем се да се ту све своди на снагу мишића CCS-ова,али вероватно сте до сада сконтали да сам за варијанту уређаја који не захтевају толико пратећих склопова за нормалан рад...Али,опет то је само моје виђење, не мора бити да сам у праву ,и не кажем да ово неће добро радити,зар не?Сад такође је многима познато да се не играм са ММ/МC склоповима тако да у тај део не могу и нећу залазити.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...