Jump to content

Bastard, anyone?


stein

Preporučeni Komentari

  • 2 nedelje kasnije...
  • Odgovora 935
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

U sledecih par dana umesto ampa cu da evaluiram banjalucki vs sarajevski cevap ali pred kraj nedelje opet na slusanje.

No, i ništa o tome koji su ćevapi odneli pobedu? :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, jos malo pa gotovo, amp se vraca gazdi :wavecry: Nekoliko zapazanja: neverovatna muzikalnost (eufonicnost kako mi je jedan prijatelj to definisao ako se ne varam); u stanju je da sasvim zadovoljavaljuce radi i sa Contourima sto mi nije jasno kako :Dizzy: ; zabavan do Bacha, non stop bi ga slusao :wink2: ; ne greje se uopste ili jako malo (manje od Primarea); detaljnost je posle 45 min zagrevanja na nivou A32; prostor na nivou A32; nije uopste lose poredeci ga sa ampom koji je 8k USD u USA :character13: Najbitnije, za ovih par dana sam ga vise slusao nego A32. Zaista sam uzivao svaki sekund u extra ampu! Par sitnica se daju srediti ili su do moje mreze (zujanje trafoa, neki cudni HF zvuk u Esotecima, nije brum vise neko modulisano zujanje? Imao sam utisak da povremeno cujem cudne prizvuke). Mogu samo da zamislim ovo cudo sa dual mono konstrukcijom...Apsolutna preporuka za amp!!! I jos jednom svaka cast Steinu za istrajnost!!! PS imam neke delove viska (lampe, te fetove djavolske,...) ako se bude pravio kakav GB za PCB ja sam ZA :good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

PS imam neke delove viska (lampe, te fetove djavolske,...) ako se bude pravio kakav GB za PCB ja sam ZA :good2:

Pošto je amp rađen sa pločicama koje su, da iskreno kažem, malkice zbrzane, bilo je nekih intervencija u hodu, planirao sam da pravim komplet nove PCB, ali u Eagle-u, međutim, mnogo toga ne razumem kako treba da se uradi u programu. Ako do toga dođe, a voleo bih da se uradi i nešto zanatlijski lepše i korektnije, a konačno, i univerzalnije, verovatno ću se morati ozbiljno posvetiti kreaciji pločica u Eagle-u... Mislim da do zujanja dolazi iz dva moguća razloga. Jedan je pomalo problematičan kvalitet trafoa za cirklotron, a drugi problem je što sam, kako Sipi reče, komponente i raspored istih (pločica sa komponentama) formulisao "In Situ", tj, kako sam uspeo u datom momentu. Napajanje tj ispravljač za visokonaponski deo je možda predaleko od samih potrošača, hladnjaci polegnuti, kondenzatori ogromni, šasija jednostavna ali samim tim i ograničena u smislu omogućavanja boljih kombinacija za raspored elemenata... Sa mnogo više iskustva i znanja, sada će biti mnogo lakše izvesti to mnogo bolje u zanatskom smislu. Jedino da pohvatam konce kako pripremiti PCB layoute u Eagle-u... Inače, spremio sam i malo novih hladnjaka za novi primerak, samo treba još mnogo da štedim da skrpim pare za novi trafo i kućište a i delove... Sad se štedi za fasadu na kući, a slobodno vreme ću veoma izvesno utuckati na sklapanju preampa, tj aktivne skretnice... Ah, da, hvala za pohvale :) Ipak, zna se ko je sve odgovoran...post-13-0-49656800-1313957940_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, jos malo pa gotovo, amp se vraca gazdi :wavecry: Nekoliko zapazanja: neverovatna muzikalnost (eufonicnost kako mi je jedan prijatelj to definisao ako se ne varam); u stanju je da sasvim zadovoljavaljuce radi i sa Contourima sto mi nije jasno kako :Dizzy: ; zabavan do Bacha, non stop bi ga slusao :wink2: ; ne greje se uopste ili jako malo (manje od Primarea); detaljnost je posle 45 min zagrevanja na nivou A32; prostor na nivou A32; nije uopste lose poredeci ga sa ampom koji je 8k USD u USA :character13: Najbitnije, za ovih par dana sam ga vise slusao nego A32. Zaista sam uzivao svaki sekund u extra ampu! Par sitnica se daju srediti ili su do moje mreze (zujanje trafoa, neki cudni HF zvuk u Esotecima, nije brum vise neko modulisano zujanje? Imao sam utisak da povremeno cujem cudne prizvuke). Mogu samo da zamislim ovo cudo sa dual mono konstrukcijom...Apsolutna preporuka za amp!!! I jos jednom svaka cast Steinu za istrajnost!!! PS imam neke delove viska (lampe, te fetove djavolske,...) ako se bude pravio kakav GB za PCB ja sam ZA :good2:

Zujanje HF ........ja sam imao problem periodičnog zujanja .....po malo karakterističan zvuk .....koji sam rešio promenom cevki .......ako se to poredi sa A 32 .....onda slavlje može da počne .....opštenarodno
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zujanje HF ........ja sam imao problem periodičnog zujanja .....po malo karakterističan zvuk .....koji sam rešio promenom cevki .......ako se to poredi sa A 32 .....onda slavlje može da počne .....opštenarodno

Ja sam promenama cevki došao do dve (E88CC) koje su mi merno dale najbolju simetriju tj balans između polovina cevnog dela pojačala. Pločice cevnog dela su kruto vezane na ostatak konstrukcije a veliki trafo je elastično vešan, koliko se elastično moglo izvesti. Planirao sam da izvedem dodatne modifikacije i pločice cevnog dela montiram preko gumica koje se koriste u CD transportima i na kasetofonskim/gramofonskim motorima... To bi dodatno prigušilo eventualne preostale vibracije koje veliki trafo možda prenosi preko šasije na cevi. Mogu još malo i da se pozabavim vodovima od napajanja za cevni deo, i vodovima signala od cevnog do tranzistorskog dela, sada žičice, iako kratke, idu iznad a veoma blizu kondenzatora od 2u2 koji su u petlji povratne sprege cevi... Mogućnosti su skoro pa neograničene, ostaje da se uz dosta strpljenja i niz pokušaja nađe šta zapravo izaziva opisane smetnje...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:buehehe: s obzirom da na Bastardu ima ihaj mesta i za topoloske i elektronicke promene nabolje , slavlje manje vise ; A32 jeste posluzio za poredjenje , ali za moj pojam nije referenca ...... bar ne referentna :crkavanje:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

s obzirom da na Bastardu ima ihaj mesta i za topoloske i elektronicke promene nabolje , slavlje manje vise ;

Osim ovoga što sam već napisao (elastično montiranje cevnog dela, vodovi...), šta bi se još eventualno moglo probati, ako ovo ne donese poboljšanje? Problem je u tome što nemam osciloskop i ne znam šta se dešava što se manifestuje kao zujanje... Ovo što sam smislio je samo pipanje po mraku bez ikakvog posebno dobrog objašnjenja zašto baš to a ne nešto drugo...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

- kaskode za triode , CCS-ovi kao radni teret za iste ; to povlaci potrebu za visim naponom napajanja (drugi trafo , recalc nekih elemenata u regu)-dual mono napajanje za cevni stepen-dual mono napajanje izlaznoog stepena

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

- kaskode za triode , CCS-ovi kao radni teret za iste ; to povlaci potrebu za visim naponom napajanja (drugi trafo , recalc nekih elemenata u regu)-dual mono napajanje za cevni stepen-dual mono napajanje izlaznoog stepena

Dakle, ništa od stvari koje se mogu odraditi na sklopu koji je takav kakav je. Jasno mi je. Dooobro... Znači, idemo mic po mic, pa ako nešto uspemo, dobro, a ako ne, kako je - tako je, do sledećeg primerka. Ono što znam da nije uzročnik tih povremenih zujanja su ventilatori jer se dodavanjem istih, ništa nije ni poboljšalo ni pogoršalo po tom pitanju. Elastičnije vešanje trafoa za cirklotron jeste donelo čujnu promenu, blagu, ali čujnu, tako da se možda još nečega setim na tom (mehaničkom) nivou... Naravno, igranje sa uzemljavanjem je oduzelo najviše vremena i pažnje, ali mislim da sada to više nije problem...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen, ja bolju referencu nemam :-( Stein, steta sto neces cuti pun potencijal ampa, bas mu je prelep, i dubok i utegnut a ti's to rezat na >100Hz...Bar dok drugi Bastard ne bude gotov hehehe Sto se ventilatora tice, uopste se ne cuju a efikasni su samo tako...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hehe nisam ja kudio tvoj amp - on je to sto jeste , ima neke stvari koje ampovi od 20-30-50W nece nikad imati cisto pitanje preferencija ; za neke druge kuteje Bastard ne bi mogao da primirise Primare-u

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U tome i jeste fora - Primare je takav kakvog si ga kupio i schluss, a ovako zamisljen amp je potpuno skalabilan. Vrlo lako se da pretvoriti u zmaja kome nije problem ni 100 i vise W na 1 Om - voltage swing nije problem, po potrebi dodamo jos koji par lateralaca u izlaz, pojacamo drive, mozda ukljucimo izlazni stepen u SuSy petlju, eventualno se podigne napon napajanja i gotovo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro... Nevezano za Priču o Primare... Pošto se pokazalo da čak i petite moa, neuk i šeprtljikav mogu (nisam rekao umem, rekoh, mogu) da sklopim ovo pojačalo, a Superfi je nabacio mogućnost da bi bio zainteresovan, što sa Mr Beli Ninja/ Crni Pojas, čini jednu minijaturnu grupicu potencijalnih interesenata da se nešto čeprka malo dalje...

Kod mene trenutačno nema dovoljno svega da se sklopi još jedan, ali postoji zainteresovanost da se vremenom za donji deo opsega (ili možda i nevezano za to) sklopi još jedan dvokanalni, supersimetrični amp, ali ne sa cevkama nego sa OPA1632, onako kako je Sipi to uradio u originalnoj, tj izvornoj varijanti. Hladnjaka imam, filtarskih kondenzatora će biti, naručio sam pre letovanja 35-voltne kondove od 22mF, 16 komada, po 4kom za svaki napon napajanja, imam još 8 komada 2SK1058, dve pločice za cirklotron, imam hladnjaka sasvim dovoljno, tako da kada završim sa fasadom na kući, mogu da naručim trafo za napajanje cirklotrona i pokupujem nešto materijala za kutiju, tj kućište i ono sitneža što mi fali. Do tada će se završiti aktivna skretnica koja je full balansirana, imam balansirani izvor, a do daljnjeg će se Quad koristiti za pogon bas područja, kakav god da je, mislim da je bolji nego TDA7294 ili LM3886 za taj posao.

Auuu... al' sam napravio uvod k'o u Anu Karenjinu...

Elem, možda bi bilo zanimljivo sagledati preporučene mogućnosti poboljšavanja koje je Zen spomenuo, na kraju krajeva, staviti trafo koji daje veći napon i odraditi još bolje cevni deo, mislim da i nije neka velika finansijska stavka, osim ako se umesto ECC88/PCC88 u konstrukciju ubaci neka cev koja je jako skupa i teško nabavljiva. Verujem da to nije neophodno... Mene neće mrzeti da ponovo krenem od praznog papira i uradim mnogo ozbiljniji i kvalitetniji nacrt štampane pločice, a sada znam da se mosfeti u ispravljaču itekako greju, pa bih to u svakom slučaju uzeo u obzir u samom startu u procesu formiranja rasporeda elemenata, čak bi bilo uputno odmah uraditi pločice tako da se zasebno izvedeno napajanje komplementira sa pločicama samog cevnog dela i u startu izbegnu problemi koje sam sebi stvorio uradivši kako sam već, jel', uradio...

Podizanje napona napajanja na cirklotronu možda i nije problem ako ima neku svrhu. Dodavanje dodatnih izlaznih elemenata bi moglo biti malkice nezgodno ako se ne radi veći broj primeraka (zarad uparivanja) a sve ostalo mislim da ne bi predstavljalo neki ozbiljan problem ako bi Sipi bio voljan da nam udari po čvrgu kada primeti da smo krenuli na pogrešnu stranu :)

U svakom slučaju, ovo kako je krenulo, još je dobro i završilo... Sad samo da bude malo strpljenja i da se štedi za još... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sorry Steine, Ja nikako nisam stigao danas...(da ti vratim amp :crying: ) Sto se tice lampi, imam dovoljno 6N1P EV ako Zen master odobrava...Navodno su i dobre a i jeftine su.Sto se tice one potencijalne nadgradnje Bastarda, zvuci zanimljivo :good2: Steta sto nemamo prilike napraviti neko drugo poredjenje ali ovaj amp ne da ima potencijala nego je :Flying:Ako se ne varam, i Hafler 9505 ima iste trandze u izlazu a i on me je 'kupio'. Mnogo vise nego Aleph, koji je mnooogo izbirljiviji prema zvucnicima IMHO i ne zvuci mi tako lepo. Sad, cisto sumnjam da su izlazni fetovi odgovorni za dobar zvuk al eto, zgodna koincidencija. Na kraju, Primare ima monstruma od 2 ili 3kW torus i 2x6x15mF, mislim da trebas ici na veeeci trafo Steine, pogotovo sto kod tebe cageri skacu u crveno :shinymj5: na elektrostatima. Mada, verovatno je sve to dobro proracunato. Pozz, I

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ništa, ja sutra rano ujutro moram da odem do firme i obavim neki kritični šit (naravno da se niko nije setio da uradi nego su čekali da dođem s mora a sutra ide isporuka... :angry7: Elem, kad završim, mogu ja da skoknem do tvog salaša...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...