Jump to content

CD player tweak-ovi


Preporučeni Komentari

 

je li neko eksperimentisao sa teškim pločama od drveta, kamena, betona sa čuvenim postoljima od poluizduvane bicikl gume, teniskim lopticama i slično? ili je to još snake oil varijanti?

 

 

A zašto to ili bar nešto od navedenog ne bi sam probao (ne verujem da je mnogo skupo i komplikovano ulaganje) pa sam izvukao neki zaključak i podelio ga sa kolektivom :) Moja su se eksperimentisanja (ovakvog, prvenstveno mehaničkog) uglavnom svela na prtljanje sa nogicama, dodavanje gumenih ili filcanih ploča tu i tamo, ali uglavnom zaludu - ni jedan od angažovanih CD plejera zapravo nije bio u osnovi na tako visokom nivou kvaliteta (rezolutnosti?) da bi ovakvi sitni potezi doneli neko jasno i čujno poboljšanje (ili nepoboljšanje)... Mislim da mehanika do neke mere utiče na sveukupni performans uređaja ali to počinje da se primećuje kada su svi ostali parametri zadovoljeni: odlična šasija + odličan transport + odličan ili vrhunski DAC + vrhunsko napajanje, a do te tačke u vremenu i prostoru ima dobro da se guza oznoji na radnoj stolici...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

je li neko eksperimentisao sa teškim pločama od drveta, kamena, betona sa čuvenim postoljima od poluizduvane bicikl gume, teniskim lopticama i slično? ili je to još snake oil varijanti?

 

umesto ovih gluposti treba probati 6SN7 ili 6N6P.

 

bolje za cd nema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A zašto to ili bar nešto od navedenog ne bi sam probao (ne verujem da je mnogo skupo i komplikovano ulaganje) pa sam izvukao neki zaključak i podelio ga sa kolektivom :) Moja su se eksperimentisanja (ovakvog, prvenstveno mehaničkog) uglavnom svela na prtljanje sa nogicama, dodavanje gumenih ili filcanih ploča tu i tamo, ali uglavnom zaludu - ni jedan od angažovanih CD plejera zapravo nije bio u osnovi na tako visokom nivou kvaliteta (rezolutnosti?) da bi ovakvi sitni potezi doneli neko jasno i čujno poboljšanje (ili nepoboljšanje)... Mislim da mehanika do neke mere utiče na sveukupni performans uređaja ali to počinje da se primećuje kada su svi ostali parametri zadovoljeni: odlična šasija + odličan transport + odličan ili vrhunski DAC + vrhunsko napajanje, a do te tačke u vremenu i prostoru ima dobro da se guza oznoji na radnoj stolici...

sve to + lampizacija kao slag na torti.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A zašto to ili bar nešto od navedenog ne bi sam probao
 
probao ja MDF sendviče sa peskom debljine 60mm na rigidnom zidnom nosaču...groznog su ukusa  i koristi :angry27:
kamen i beton nisam probao, kao ni loptice i dekine gume.
 
ali sam probao i rack sa TNT sajta, neko ga zove i flexi...osim što mi se dopada izgled sa sirovim navojnim šipkama nisam primetio poboljšanje ili degradaciju u zvuku, kako u odnosu na zidni nosač tako i na neke moje izvedbe polica za "uredjaje" koje stoje direkt na podu, čak i bez nogica.
 
Zaključak: pod uslovom da se ne zivi iznad tzv. kara tavana gde je pod koji "radi" dovoljno je da rack bude samo dovoljno čvrst a ne i masivan i sve to pod uslovom da ne pričamo o analognom stolovrtu.
 
Imam i još jedno opažanje...masivno postolje vredi jedino ako uredjaj odvojiš od istog nekim oprugama. kad budem našao opruge koje su stari majstori trpali izmedju zidova i obodnih letvi praveći plivajući parket izvestiću i o tome. jerbo treba da budu vrlo vrlo rigidne. do tada računajte da je u pitanju samo loš trip...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lično ne verujem u tzv. lampizaciju, ali lično jako verujem u poboljšana napajanja. Jako retko sam nailazio na uređaje kod kojih je napajanje bilo takvo da stvarno nije imalo šta mu se doda. iako i mali zhvati ovde umeju da daju dosta lako čujne pozitivne razlike, od prostog postavljanja malih poliproliena u paralelu sa elektrolitima, ili proste zamene nekog elektrolita sa 47uF na recimo 220 uF. Proizvođači CD čitača često zamute stvari tako što navedu da unutra ima recimo 5 ili 7 zasebnih regulisanih linija napajanja, što jeste tačno, ali to ne znači da su one i izvedene kako treba, ili da jednostavno može i bolje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako se uzme da baš nije sve sa nekadašnjeg lampizator sajta baš puko trabunjanje slažeš li se sa njegovom idejom o poboljšavanju napajanja, nazvao je 6pack ako se ne varam


post-1338-0-43150600-1433606481_thumb.jp

 

Postoji li nešto bolje ili jednostavnije?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nislim da sam bio sasvim jasan - verujem, na osnovu ličnog iskustva, u poboljšavanje SVAKOG napajanja. Ili bar velike većine njih. Lamipzator ima svoju logiku i to je sasvim u redu, on tako misli, a ja se ne slažem, i to je to. Nema tu pametnih i glupih, to su naprosto dva pristupa. Njegov mi se ne sviđa jer se po mojoj logici svodi na maskiranje problema lampama,iako priznajem da su lampe odličan izbor za tu funkciju, mahom je sve u naponu i veoma malo struje, što je njihova slaba tačka, koja ovde realno nije faktor.

 

Vrati se nekoliko poruka unazad i pročitaj spisak koji je naveo Impuls - rekao je ama baš sve što bih i ja rekao.

 

Po mome iskustvu, DAC je taj koji je, njega se stvarno ne bih usudio da menjam. PO meni, problemi počinju u napajanju tog DAC-a, koje je dosta često manjkavo, ili ako hoćeš, može to i mnogo bolje. Sledi rešenje I/V konvertera, zatim bafer (ako ga ima kao posebnog dela) i izlaznog pojačavača. Po mome iskustvu, ako se radi o Marantz ili Philips čitačima 1990-2000, rešenje je poznato - zameniti najčešće neke NJR op ampove sa OP 275. Vremenom se taj pokazao kao u celini najbolje rešenje, neki su bolji u ovome ili onome, ali u celini to je taj. ko se oni zamene, i dodatno poboljša napajanje, njihov nivo kvaliteta zvuka može da poraste bar za dve klase.

 

Konkretno, na mojoj staroj Yamahi CDX 993 zamenio sam samo I/V konverter jer je to bio jedini op amp na putu signala, počto su kod nje bafer i izlazni pojačavač rešeni u diskretnoj tehnici, kojoj nemam šta da zamerim. A ni sa napajanjem se nisam mučio, neko tamo je napravio dva napačka bloka, za mehaniku, displej i tome slično i drugi za elektroniku. U oba su bez pardona stavili 2+2 elektrolita od po 6,800 uF, plus naknadna filtracija oko stabilizatora. Ne verujem da bi dalje povećanje tih elektrolita dovelo do povećanja kvaliteta, mada joj je sada već vreme za osvežavanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

ako se uzme da baš nije sve sa nekadašnjeg lampizator sajta baš puko trabunjanje slažeš li se sa njegovom idejom o poboljšavanju napajanja, nazvao je 6pack ako se ne varam
 
Postoji li nešto bolje ili jednostavnije?

 

 

Jednostavnije nije nužno i bolje. Nisam čitao ceo članak jer me ne zanima šta je on radio i na čemu, ipak je to materija vezana za jedan specifičan model i ne treba je slepo kopirati, već treba dobro razmisliti o svom uređaju, pa praviti da njemu bode bolje. Dobar deo života sam radio sa napajanjima raznih vrsta, jer sam ih oduvek smatrao ključnim za rezultate u SVIM uređajima, pa sam se nagledao svega i svačega, a ponajviše raznih lutanja koja se u praksi baš i nisu pokazala (govorim uopšte). Zbog toga sam jako probirljiv šta i kako ću ja to da uradim, a za postojeće se uglavnom drži logike "ne diraj suštinu, sredi podršku". A da li postoji bolje, uvek i svuda, mada ostaju i pitanja a pošto to masjtore i gde ti to misliš da smestiš..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na Sony CDP-970 sa PCM58 dac-ovima sam dodao po jedan Sipijev shuntove na digitalni procesor, digitalni filter, neko čudno sonijvo kolo između filtera i dacova, po dva shunta na svaki dac (+5 i -12)  ubacio clock, za I/V ubacio D1 takođe sa Sipi shuntovima, takođe dodao i još dva trafoa - jedan za sve ove digitalne čipove i jedan za D1. Sve u svemu ukupno 10 Sipijevih shuntova.

 

Što se tiče zvuka, šta znam, meni je ogromno poboljšanje u odnosu na ono šta je taj CD bio u stock varijanti, kakav je u poređenju s nekim drugim modelima nemam pojma, nisam ga upoređivao niti nešto imam želju, znam da sam posle svih ovih promena zadovoljan zvukom i da mi je uživancija za slušanje, da se ogradim, da li je "univerzalno i objektivno" dobar nem' pojma nit me nešto briga. Ustvari to mi je i jedini izvor za slušanje muzike sa F5 kad se setim da ga upalim, najčešće slušam muziku preko integrisane kartice na nekim malim rft zvučnicima koje sam platio 1000 dinara :sarcastic_hand:

 

U svakom slučaju, što se mog ličnog iskustva tiče, dodatno bolje napajanje za pojedinačna kola se itekako čuje i mislim da je to i najzahvalnije mesto za poboljšanje.

 

Unutar CD-a što se vidi na slikama je mega kupus, ali začudo radi, može čak i da se bezbedno transportuje :blackeye:

 

P.S. ne mogu da okačim slike prijavljuje mi "Upload Skipped (Greška IO)" ?!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sax je negde spomenuo kombinaciju silvermica i ruskih pio kondova, isto sam i ja još onomad zaključio  :wink2: da baš lepo zvuči,

evo par slika sa tom kombinacijom + par modifikovanih plejera (mada ih je bilo više al ne nađem slike).

Pošto ni jedna kombinacija nije bila zadovoljavajuća tj vrhunska reših ići drugim putem, dac + transport.

Danas koristim Squeezebox Touch i Pionner DVD696 kao transport (jedini uređaji sa 24/192 digiout) u kombinaciji sa Sabre dakom  :oke:

post-1515-0-44221300-1433637176_thumb.jp

post-1515-0-93895600-1433637194_thumb.jp

post-1515-0-13174100-1433637220_thumb.jp

post-1515-0-56115000-1433637237_thumb.jp

post-1515-0-91115500-1433637266_thumb.jp

post-1515-0-58656500-1433637278_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ono sa prve slike je doktorski uradjeno.

 

a i ostalo je do jaja.

 

:good2:

 

rekao sam srebrni mika, ali nije obavezno.

 

stiroflex u kombinaciji sa uljem je do jaja.

 

mnogi podcenjuju stiroflex, a ne bi trebalo.

 

sad sam skoro nabavio armadu ruskih uljnih veceg kapaciteta

 

i voltaze, 10u 400v, 10u 500v, 20u 400v i 20u 500v.

 

kao i simens stiroflex 0,12 630 i 1000v.

 

moze biti za sledeci projekat.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ono sa prve slike je doktorski uradjeno.

 

a i ostalo je do jaja.

 

:good2:

 

rekao sam srebrni mika, ali nije obavezno.

 

stiroflex u kombinaciji sa uljem je do jaja.

 

mnogi podcenjuju stiroflex, a ne bi trebalo.

 

sad sam skoro nabavio armadu ruskih uljnih veceg kapaciteta

 

i voltaze, 10u 400v, 10u 500v, 20u 400v i 20u 500v.

 

kao i simens stiroflex 0,12 630 i 1000v.

 

moze biti za sledeci projekat.

 

:drinking-2:

 

Da silver mica i jesu na slici samo su ispod onih malecnih zalemljen (vidi sliku), što se ruskih PIO tiče probali smo i varijantu izvaditi ih iz metalne kante i zaviti samo sa selotejpom (onaj svetložute boje od papira) i tako su srednji još finiji zavisno gde ih upotrebiš  :wink2: ali u kombinaciji sa siver mica visoku su na steroidima!

Svi modifikovani cd plejeri su radili poprilično dobro ali su se zaista isticali samo plejstejšen i maranc "lampiziran" sa novim klokom koji je imao ubedljivo najbolji punč tj udarac od kojih se tresu prozori u sobi  :respect:  sve dok se nije napravilo overkil napajanje za PS sa tri trafoa posebno za dac posebno za matičnu+opamp i posebnu za transport. Od toga nema bolje u 16 bit-a. Probano valjda svuda u subotici...  i svuda radilo fantastično.  Bio sam ga doneo i na FAK2 ali još nije bio u fullu gotov.

Ne mogu a da ne spomenem još jedan cd jer je jednostavno tolko bolji od svih ostalih i tako fabrički da ni ne spada u istu kategoriju sa ostalom 16bitnom bagrom. Wadia!

 

Kod svih smrtnih cd plejera smo rolovali veliku većinu poznatih opampova (sa dodacima) i samo su nas Bursoni ubedili da to ima smisla raditi.  

 

Sve ove prepravke su imale smisla i nisu ni skupe tako da će nekome neka od tih kombinacija jako odgovarati ALI onaj ko želi ultimativno da uživa u muzici i u detaljima mora da se odluči za DAC+transport varijantu bilo to 16 ili 24 bit-a a da ne košta kao vadija/bubreg  :blackeye:

post-1515-0-45252800-1433684555_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da se i ja malo prikljucim , kao sto se vidi na mom thumbnailu,to mi je prvi lampizirani cd sa tda1541+6H2+ruski pio,nije lose ali skoro sam isto dobio onomad i sa FETishiziranim dacom,uradio sam preko desetak modifikacija,lampiziranja raznih cd i dvd plejera u zadnjih 3 godine, i mogu da vam kazem da sam za lampizaciju sto se analognog dela tice uz obavezno poboljsavanje i odvajanje napajanja za dac.pcm63 mi je favorit sa lampom na izlazu,ali svidja mi se i tda1549.Svakako vredi ulagati u modifikaciju jer dosad sve musterije,prijatelji su bili zadovoljni sa rezultatom.Sto se mehanickih vibracija tice,uradio sam i sa sirovom gumom kao i sa plutom,ovo zadnje mi deluje obecavajuce....razmisljam da ceo cd prebacim u nekakvo kuciste od plute :whistle2: (jer  mi prijatelj uvozi i prodaje plutu u Srbiji) kao i za stalkove za zvucnike da napravim nesto da me zena vise ne juri sa usisivacem kad treba cistiti ispod siljaka na parketi :blackeye: a i dobro izgleda (pluta).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije ništa novo što se statistički gledano najveći broj grešaka dešava u samom DAC-u (na primer dithering)  i u servisnom delu DAC-a (na primer, na oscilatoru, jitter). Dok se to ne sanira, ne vidim smisao bilo kakvih daljih radova jer ma šta posle uradili, to će samo malo prekriti već postojeće greške. Pa makar i lampe, jer i one će dobijati jednko lošiji ulaz, te stoga ni one, kao ni bilo koji deo (FET, tranzistori), ne mogu da rade onoliko dobro kako bi mogle da je ulaz bolji.

 

Oko toga kako treba uraditi izlazni stepen, mišljenja su podeljena baš kao i oko predpojačavača i pojačavača. Neko voli lampe, neko bipolarne tranzistore, neko FET/MOSFET-ove, itd. Ako je dobro projektovan, radiće u čistoj klasi A, a verovali ili ne, ima dosta slučajeva kada je ta klasa A dosta sumnjiva čak i na objektivno High End opremi. Lično volim da koristim hibridna kola, FET na ulazu, ostalo bipolarci, ali to je potpuno lični stav.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vešanje na razapetu najlonsku strunu je alternativa gumenim nogicama preko kojih se dosta često transporti fiksiraju za kućište plejera. Ima to svoje prednosti, ali ima i mane. Onda ko voli zatvoreno, mora da odradi sveobuhvatan posao modifikacije kućišta a onda je možda bolje krenuti u izradu Shigaclone-a. Onda bar kreneš od samog transporta pa sve po svom ćeifu.

 

Onda je to ultimativni tweak, razbucaš CD plejer skroz, pobacaš sve, uzmeš transport i gradiš ga po svom nahođenju.

 

http://www.faktiskt.se/phpBB3/viewtopic.php?t=44499

 

(za one kojima švedski ne ide od ruke, slike su prilično sveobjašnjavajuće)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...