Jump to content

Izbeljivanje plastike


Walter

Preporučeni Komentari

Ne znam u koju grupu tema bi ovo trebalo postaviti, pa ako administratori znaju bolje neka prebace.

Reč je o problemu koji se stvara kod starih uređaja koji su bili napravljeni od plastike (kućišta ili delovi kućišta, a ogleda se u promeni boje plastike tokom vremena. Ono što  je mene podstaklo da razmišljam o tome je jedan stari lampaški radio koji sam nabavio i hteo da ga restauriram (nešto više o tome biće u drugoj temi). Jedan deo kućišta je od plastike, koja je originalno bila približno boje slonove kosti, a sada je potamnela u tamno žutu - narandžastu. Ako ste imali sličan problem, znate da je to najčešće nemoguće oprati (ili makar meni nije poznat način), šta god da se koristi.

Evo slike, koja objašnjava bolje na šta mislim

 

post-101-0-42284000-1425564016_thumb.jpg

 

Tražeći po internetu rešenje na tu temu, naišao sam na dosta članaka i ispostavilo se da postoji dosta efikasno rešenje. Postupak, odnosno sredstvo koje se koristi je "Retrobright". Do uzroka problema i njegovog rešenja su došli kolekcionari i zaljubljenici u stare kompjutere, koji su imali problem sa promenom boje plastike kućišta kompjutera i monitora.

Reč je o tome da se pri izradi plastike za kućišta u nju dodaju neka jedinjenja ili smeše koja poboljšavaju njena svojstva u slučaju požara, npr. brom. Međutim u reakciji sa UV zračenjem iz dnevne svetlosti, vremenom dolazi do reakcije (broma sa kiseonikom iz vazduha) i promene boje takve plastike.

Rešenje je detaljnije objašnjeno na mnogo sajtova (samo ukucajte retrobright), a svodi se na to da se odgovarajuće sredstvo, koje možete i sami da napravite, aplicira na plastiku i izloži se dejstvu UV zraka. UV izvor može biti prirodan -sunce, ili veštački - UV lampa. Na stranim sajtovima se pominju neki sastojci kojih ovde naravno nemamo, ali može da se improvizuje.

Potrebni sastojci:

- vodonik peroksid (ili ti hidrogen, 9% ili 12% rastvor), ima ga u apotekama

- zgušnjivač, u Engleskoj ga zovu Xanthan gum, kod nas sam našao da koriste gustin pa sam i ja to koristio

- glicerin, ima ga u apotekama

- oksidator, koji će da ubrza i potpomogne postupak. Za oksidator se koriste praškastra sredstva za skidanje fleka koja sadrže natrijum perkarbonat. Obično na njima piše OXI i da sadrže jedinjenja na bazi kiseonika. Npr vanish "oxi action" prah ili "dylon" skidač fleka

 

post-101-0-60533700-1425565343_thumb.jpg

 

post-101-0-08135300-1425565358_thumb.jpg

 

post-101-0-24441400-1425565404_thumb.jpg

 

Iako se savetuje rad po sunčevoj svetlosti, rešio sam da pokušam da li će uspeti, uprkos nedostatku sunca (zima jelte nije baš najbolji period).

 

Nastavak sledi...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 25
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Glavni sastojci su prvi i poslednji, tj. hidrogen i aktivator. Ostalo je pomoćno, kako bi sredstvo bilo zgodnije za primenu, tj da se ne bi prebrzo sušilo.

 

Recept za pravljenje smeše (u našim uslovima), koji sam ja koristio:

- 200ml hidrogena 12% (140 din)

- 1 supena kašika gustina, iz kuhinje, ne znam koliko košta

- 1 kafena kašika glicerina

- prah za skidanje mrlja kao kad se posoli hrana kad se sprema (prstohvat)

 

dobro smešati i sačekati neko vreme (15 - 30 min). Napraviće se penasta smeša koja podseća na... pa biće vam jasno sa slika.

 

Važna napomena. Sredstvo je dosta agresivno prema koži i treba koristiti obavezno gumene rukavice, a trebalo bi i zaštitne naočare.

 

Nastavak....

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobijenu smesu je potrebno četkicom naneti na plastiku koja se izbeljuje. Površina prethodno naravno mora lepo da se očisti.

Treba naneti doboljno debeo sloj da se nigde ne "providi" i stalno održavati (npr. svakih pola sata-sat) da se ne osuši. Savetuje se i da se sve to uvije u neku providnu foliju, kako bi se usporilo isušivanje, ali nisam probao. Ja sam ga mackao s vremena na vreme (mislim na plastiku, naravno  :icon_e_wink: ).

Postupak traje zavisno od stepena promene boje i vremenskih prilika. Nekima je bilo dovoljno ar sati po sunčanom danu, a neki su postupak ponavljali dve-tri nedelje, svakodnevno.

Važno: jednom napravljena smesa je, kažu, efikasna oko 48h, pa sam se i ja toga držao. 

 

Posle prvog "sunčanja" od 3-4sata, jedva da sam video neku promenu. Vreme je bilo uglavnom oblačno. 

Evo kako je izgledalo posle drugog tretmana. Ovaj put vreme je bilo sunčano, a terasa je zastakljena pa je bilo prilično toplo:

 

post-101-0-25834000-1425568082_thumb.jpg

 

Rezultat je već bio očigledniji.

 

Posle potrošene prve količine, koju sam koristio dva puta, morao sam da nabavim još hidrogena. Pošto u lokalu nisam našao čist rastvor hidrogena, kupio sam hidrogen za kosu u obliku emulzije (slika koju sam greškom stavio u prvi post). Pošto je on već gušći, nije potrebno dodavati glicerin i ugušćivač. Dodao sam samo oksidant.

Dobije se slična smeša  i rekao bih isto efikasna.

 

Nastavak...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Usledilo je ponavljanje postupka još nekoliko puta i malo po malo došlo se do željene (originalne) nijanse.

 

Evo i poređenja

 

1. Posle jednog ili dva sunčanja 

 

post-101-0-55701600-1425571575_thumb.jpg

 

2. Poslednje sunčanje

 

post-101-0-67435200-1425571591_thumb.jpg

 

Krajnji rezultat i zaključak:

 

Metoda izbeljivanja definitivno funkcioniše! Ko ima neki stari uređaj kome je potrebno povratiti stari sjaj, može na ovaj način da dođe do željenog rezultata.

Kako bih ocenio uspešnost mog pokušaja: 85%. Razlog zbog čega nije 100% je što su mi se negde u toku postupka na par mesta pojavile bele mrlje. Razlog je to što sam jedan dan ostavio namazane plastike same na terasi ceo dan bez mazanja. Bio sam nestrpljiv i nisam hteo da mi propadne sunčan dan. Tamo gde nije bilo ravnomerno nanešeno sredstvo pojavile su se mrlje. Iako sam čitao o toj mogućnosti, morao sam sam da naučim na svojoj grešci. Mrlje su doduše jedva vidljive i ne vide se pod veštačkim svetlo. Primećuju se samo na jakom dnevnom svetlu. 

Na kraju, iako je pojava mrlja bila vidljiva samo pod nekim uslovima, smetalo mi je to i primenio sam oprobani metod - farbanje bojom u spreju (Happy colors), nijansa u boji slonovače i rezultat je kakav sam i želeo.

 

Parče završenog radija, ostatak u drugoj temi:

 

http://www.diyaudio.rs/index.php?app=forums&module=post&section=post&do=new_post&f=5

 

post-101-0-49527400-1425572978_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Super si to napravio, znam i ja za taj retrobright čak i poznajem Merlina koji je to provalio (kolekcionar komodoraca i amiga). Imam negde u buy listi dva sretstva koja se mogu poručiti i koja se izmešaju sve isto kao što si opisao! Nažalost još nisam stigao da isprobam a imam opreme koju vredi srediti :-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jbte, moraću i-ja da kupim taj i-Phone pa da se stalno gura na kraj svake poruke... čisto da se zna da i-ja i-mam...

 

Moraš se epelu javiti jer su oni ti koji svuda meću te poruke i zamisli ne možeš to izbrisati ako si na mobilcu sa tapatalk...

kod mejlova možeš editovati signature...   i mene to nervira ali sam se sad gledajući tvoju poruku baš dobro nasmejao  :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, ali ovo nije deo te cene.

 

OT: Ah, nisam mislio na Free To Modify (etc) tj slobodne i besplatne nego besplatne gde važi samo "free to download and use" ali ne i FTM... Iliti, drugačije sročeno, nisu sve besplatne aplikacije Open Source. Mnoge "besplatne" aplikacije su krcate dodacima koje 'oćeš-nećeš nasile na korisnika... Evo moja ćera se zabavlja snimanjem i editovanjem kratkih filmića i jedini open source program koji koristi je GIMP a sve ostalo (što me izluđuje) sa sobom u procesu instalacije u pozadini natrpava đubre u browser - nasili home page, menja postojeći defaultni search engine svojim searh enginom itd. Sreća pa ima tatu koji u takvim situacijama dođe pa provede pola sata čisteći komp od neželjenog softwera i ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam (na)pisao o jednoj i samo toj jednoj koja se ovde pojavljuje, o kojoj je bilo reč, sa obe strane žice, šta se dešava i šta je moguće. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. From iPhone side it is off by default.

2. Admin može da isključi pojavu istog...

 

The message is actually the default signature provided by Apple.  You can change it to anything you like or delete it completely.

 

Profesore, znači dok surfaš mobilcem sa programom tapatalk ne možeš editovati ili izbrisati signature, jedino ako to ranije podesiš na

samom i-uređaju (u settingsima) kako je gore opisano, kad ne koristiš tapat. onda možeš dok pišeš poruku da edituješ tu glupost!

 

OT: Ah, nisam mislio na Free To Modify (etc) tj slobodne i besplatne nego besplatne gde važi samo "free to download and use" ali ne i FTM... Iliti, drugačije sročeno, nisu sve besplatne aplikacije Open Source. Mnoge "besplatne" aplikacije su krcate dodacima koje 'oćeš-nećeš nasile na korisnika... Evo moja ćera se zabavlja snimanjem i editovanjem kratkih filmića i jedini open source program koji koristi je GIMP a sve ostalo (što me izluđuje) sa sobom u procesu instalacije u pozadini natrpava đubre u browser - nasili home page, menja postojeći defaultni search engine svojim searh enginom itd. Sreća pa ima tatu koji u takvim situacijama dođe pa provede pola sata čisteći komp od neželjenog softwera i ...

 

Eto prijatelju to je ono što ne razumeš a zašto Apple ima tako velik uspeh!

Takve stvari (uvaljivanje home stranica ili raznih raklama - spamova) se dešavaju samo na vindovz računarima, na mek računarima ili AJ uređajima toga nema, čak nema ni virusa !!!

To je pod jedan a pod dva - surfanje netom je (govorim iz prve ruke) poprilično brže nego na bilo kom vindoz računaru.

:oke: ko je probao ili ima Apple može ovo da potvrdi. Testova imaš na netu kolko voleš...

Treće - nisu svi Apple računari tako skupi kako se misli, možeš već za 100 eura sklopiti nešto lepo/fino a da odrađuje surf vrlo dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

The message is actually the default signature provided by Apple.  You can change it to anything you like or delete it completely.

 

Profesore, znači dok surfaš mobilcem sa programom tapatalk ne možeš editovati ili izbrisati signature, jedino ako to ranije podesiš na

samom i-uređaju (u settingsima) kako je gore opisano, kad ne koristiš tapat. onda možeš dok pišeš poruku da edituješ tu glupost!

 

 

Eto prijatelju to je ono što ne razumeš a zašto Apple ima tako velik uspeh!

Takve stvari (uvaljivanje home stranica ili raznih raklama - spamova) se dešavaju samo na vindovz računarima, na mek računarima ili AJ uređajima toga nema, čak nema ni virusa !!!

To je pod jedan a pod dva - surfanje netom je (govorim iz prve ruke) poprilično brže nego na bilo kom vindoz računaru.

:oke: ko je probao ili ima Apple može ovo da potvrdi. Testova imaš na netu kolko voleš...

Treće - nisu svi Apple računari tako skupi kako se misli, možeš već za 100 eura sklopiti nešto lepo/fino a da odrađuje surf vrlo dobro.

 

Odgovori mi na samo jedno pitanje. Da li ima neka verzija Solidworks-a koja radi na Mac platformi? Po podacima na SW sajtu, nema. (http://www.solidworks.com/sw/support/SystemRequirements.html ) rasprava završena.

Surfanje netom mi je onako... pedeseta stavka na listi prioriteta... Igrice su broj 49... i tako... redom... Nisu svačiji prioriteti i interesovanja isti... Razmišljao sam o opciji dual-boot-a sa kombinacijom Linux + Win, međutim, naprosto mi se ne da svako malo restartovati komp. VM i Wine takođe nisu opcija koje bi radile ono što meni treba. Osuđen sam na win pa sviđalo mi se to ili ne, treba da izvučem najbolje iz toga što se može... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...