Jump to content

Potrebna pomoc - PC, DVD, Woofer


vertelnekeer

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima.

Samo odmah da napisem da nisam siguran da sam na pravom delu foruma. Ukoliko nisam molio bih moderatore da prebace topik u odgovarajuci deo.
Isto tako da kazem da u ovo sto cu pitati, ne razumem se bas nikako, ali mi treba pa moram da se raspitam.
Uglavnom posto ne poznajem terminologiju ovog problema, uzimao sam screenshotove i kacicu slike da bi ste me bolje razumeli.

Imam 5.1 Surround System koji je povezan na komp putem 1 kabla, i prikljucen u zeleni jack na zvucnoj kartici
Postavljena slika

Windows 7 taj 5.1 sistem prepoznaje kao "headset" i jednostavno nemam nikakvu kontrolu nad zvucnicima (smanjivanje, pojacavanje zvuka)
Imam zvucnu kartu koja podrzava 5.1/7.1 pa zasto da ne iskoristim ako je ikako moguce.

Tu sada nastupate VI :)


Ono sto bih zeleo da probam, i da li je to uopste moguce:


Standardno da povezem 5 zvucnika na woofer na ovaj deo (OUTPUT)

Postavljena slika

Sledece sto bi trebao da uradim je da povezem RCA kablovima INPUT deo sa mojom zvucnom karticom.

Medjutim ...

Postavljena slika

Kao sto vidite na slici iznad, kabal koji bi trebao da ide odatle je RCA STEREO AUDIO.
Moja zvucna karta ima 3.5mm jack-ove i jednostavno tu sam zapeo i neznam kako da resim taj problem.

Ovo sam "precrtao" iz user manuala moje maticne ploce.

Postavljena slika

Pitanje

Da li je moguce da te RCA kablove iz woofera, konvertujem sa nekim adapterom u 3.5mm da bih imao "pravi 5.1" a ne HEADSET kako Win7 prijavljuje?
Da li ce taj adapter umanjiti kvalitet zvuka, i sta je najbolja opcija za ovaj nacin "konektovanja" na zvucnu karticu?



------ Sledeca Opcija - - - - -

Isto kao i gore navedeno samo malo drugacije jer u pricu ulazi stari DVD plejer iz podruma

Probao bih da zvucnu karticu povezem sa DVD plejerom putem optickog kabla (saznao sam da opticki kabal daje kvalitetan zvuk)
Onda DVD povezem sa 5.1 Surround sistemom putem standardnih kablova.

Postavljena slika

Sumiranje ove opcije:

Zvucna karta -> (opticki kabal) -> DVD Player -> RCA Stereo Audio cable -> Woofer Input  

Jedino sto me deli da probam ovu opciju je sto na Kineskom DVD Plejeru ispod Optickog ulaza ne pise da li je OUTPUT ili INPUT.
A iskreno ne daje mi se 1500 dinara za opticki kabal kada neznam da li je OUTPUT ili INPUT.
Cak sam pokusao da nadjem taj DVD na internetu, medjutim kao da su napravili 20 komada od istog i nestali sa lica zemlje.
U pitanju je DVD NEO F61Z.

Kako bih to mogao da proverm bez kupovine optickog kabla i saznam da li je IN ili OUT?

Da sumiram...

Nisam siguran ni da li ovo moze ovako da funkcionise, ni opcija 1, ni opcija 2. Ove ideje sam pokupio tako sto sam od jutros malo googlao jer stvarno
hocu da resim taj problem sa 5.1 / Headset. Uglavnom to je to.

P.S Oprostite na mojem neznanju.


Unapred Zahvalan na bilo kakvoj pomoci/savetu.


Srdacan Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 7
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Dobro došao na forum Vertelnekeer!(što znači "Vertelnekeer"?)Ovako napamet dok se ne javi netko tko zna preciznije:Probaj kliknuti na start dolje lijevo, upiši "sound" u kvadratić, odaberi nešto poput "Change sound card settings".

Kad se otvori prozor u exploreru klikni na "Properties" i pronjuškaj hoće li ti tu negdje ponuditi izbor zvučnika. Npr, "Stereo left and right", ili "Quadrophonic" ili "Sorround 5.1" ili....ma razumiješ što otprilke tražimo sad.Dalje je više manje intuitivno. 

 

Edit: Gledam ponovo slike izlaza sa ztvučne kartice i pitam se ne bi li trebao više od jednog kabla? Kad ubodeš samo u zeleni činč onda ti možda Win nema izbora nego pretpostaviti da si ubo slušalice?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam zašto imaš problem, kod mene je 5.1 zvučnik (sub sa opcijom da se u njega zabada 5 malih satelita) priključen na "zeleni" izlaz na kompu a na subwooferu je uz pomoć prekidača izabrana opcija "stereo" kao ulaz namesto "5.1" a Win 7 bez problema nudi u CP-u opciju da se taj izlaz sa zvučne kartice definiše kao "speakers"... Ulaz "stereo" sam izabrao na subwooferu jer ne gledam filmove sa računara a nisam ni hteo da dodatna tri satelita kačim jer su suvišni.

 

Inače, dobrodošao, tema je otvorena na dobrom mestu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj kliknuti na start dolje lijevo, upiši "sound" u kvadratić, odaberi nešto poput "Change sound card settings".

Kad se otvori prozor u exploreru klikni na "Properties" i pronjuškaj hoće li ti tu negdje ponuditi izbor zvučnika. Npr, "Stereo left and right", ili "Quadrophonic" ili "Sorround 5.1" ili....ma razumiješ što otprilke tražimo sad.

Dalje je više manje intuitivno.

 

 

Sto se tice software dela to sam istrazivao zadnjih 4 dana, i juce sam saznao da je upitanju hardware.

 

 

Gledam ponovo slike izlaza sa ztvučne kartice i pitam se ne bi li trebao više od jednog kabla? Kad ubodeš samo u zeleni činč onda ti možda Win nema izbora nego pretpostaviti da si ubo slušalice?

Pa bas tako. Dok je uboden samo u zeleno, onda software sam po sebi prihvata kao 2.0 speakers, ili headset.

Mora po ovoj semi da svaki zvucnik bude u svom jack-u.

Znaci moram RCA kabal (Muski-Muski) sa adapterom pretvoriti u 3.5mm prikljucak i onda npr kao po semi ubacivati.

 

Postavljena slika

Ovo sam brzinski nacrtao. Koliko sam razumeo tako bi trebalo da ide. Jer taj RCA 2x vuce dva kanala a spaja u jedan, zato na zvucnoj po njihovoj shemi imaju samo 3 jacka za 5.1. Sto je nekako i realno.

E sada me najvise zanima da li je bitno kupiti kvalitetan taj kabal sa 3.5mm jack-om.

Verujem da se gubi kvalitet zvuka kada prolazi kroz drugaciji konektor nego sto je zamisljeno.

Da li sa kvalitetnim kablom mogu smanjiti gubitak kvaliteta zvuka?

 

Ne znam zašto imaš problem, kod mene je 5.1 zvučnik (sub sa opcijom da se u njega zabada 5 malih satelita) priključen na "zeleni" izlaz na kompu a na subwooferu je uz pomoć prekidača izabrana opcija "stereo" kao ulaz namesto "5.1" a Win 7 bez problema nudi u CP-u opciju da se taj izlaz sa zvučne kartice definiše kao "speakers"... Ulaz "stereo" sam izabrao na subwooferu jer ne gledam filmove sa računara a nisam ni hteo da dodatna tri satelita kačim jer su suvišni.

 

Inače, dobrodošao, tema je otvorena na dobrom mestu.

Meni nije problem da ne rade zvucnici. Sta vise svi rade. I dok sam igrao WoW, gledao neke filmove, muzika itd nisam imao nikakvih problema.

Skoro sam dobio 3D televizor od 42' sa 4 para naocara. Zato zelim da muzika bude 5.1 tj da stvarno bude 5.1 efekata a ne "stereo"

Ovaj moj sistem je star, kupio bi nove zvucnike, ali znam da necu biti u mogucnosti da to uradim u narednih 4-5 meseci,

zato trazim privremeno resenje za to :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

 

 

 

 

Postavljena slika

Ovo sam brzinski nacrtao. Koliko sam razumeo tako bi trebalo da ide. Jer taj RCA 2x vuce dva kanala a spaja u jedan, zato na zvucnoj po njihovoj shemi imaju samo 3 jacka za 5.1. Sto je nekako i realno.

E sada me najvise zanima da li je bitno kupiti kvalitetan taj kabal sa 3.5mm jack-om.

Verujem da se gubi kvalitet zvuka kada prolazi kroz drugaciji konektor nego sto je zamisljeno.

Da li sa kvalitetnim kablom mogu smanjiti gubitak kvaliteta zvuka?

 

 

 

 

Zeleni izlaz su ti FR i FL

Naranđasti ti je SW i CEN

Crni onda ostaje kao SR i SL

Na kablove nemoj bacati velike novce. Sumnjam da ćeš uočiti bitnu, ako i ikakvu razliku sa skupljim kabelima. 

Imaš jeftine adaptere sa 3,5mm na RCA. Nemam pojma kakvo im je komercijalno ime. Na njih onda spoji standardne RCA kabele. (u nekim trgovinama ih zovu i "phono" činčevi. Primjetio sam da osim audiofila nitko te činčeve ne zove RCA. :D )

 

EDIT: Sačekaj dok ti još netko ne potvrdi ovo što sam napisao. Ne mogu preuzeti odgovornost za eventualne probleme. ;)

Izmenjeno od zerowaf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam pažljivo i redom čitao odgovore koje si već dobio, u svakom slučaju, uradi sledeće i rešio si ceo problem:

 

1. kupi tri ovakva kabla potrebne dužine:

 

Postavljena slika

zatim priključi činčeve na 5.1 ulaz woofer-a (neka sistem bude isključen)  tako što će prvi kabl biti za front L i R, drugi za surround L i R i treći kabl za central i woofer kanale. Zatim startuj PC, kada se sistem podigne uključi prvu bananicu u zeleni izlaz muzičke kartice; tada ćeš na monitoru videti da se pojavio prozor za podešavanje izlaza muzičke kartice - čekiraj da je to Front out (ne znam šta će tačno pisati ali biće nešto u tom fazonu). Postupak ponovi za ostala dva priključka.

 

Kada sve to završiš klikni desnim tasterom na ikonicu zvučnka u taskbar-u i otvoriće se prozor "Audio Menager-a" u kome će biti prikazano 5+1 zvučnika (ili 2 ili 2+1 u zavisnosti šta je selektovano da bude izlaz muzičke kartice) .

 

Uključi 5,1 sistem, zatim na računaru u ispred opisanom prozoru klikni levim tasterom miša na svaki prikazani zvučnik redom, na svaki klik trebao bi da se oglasi "selektovani" kanal/zvučnik ako si sve povezao i definisao kako treba. Ako se to ne desi prekopčaj činčeve tako da dobiješ ispravan "odziv" na klikove.

Kada sve podesiš po ovom uputstvu tvoj sistem će biti spreman za čaroliju 5.1 zvuka :)

 

2. DVD ne može da bude posrednik od PC-a do 5.1 sistema, verovatno imaš "normalan" plejer kod koga je optički priključak izlaz za audio signal (a tebi bi trebao u tvojoj konfiguraciji ulaz na tom mestu), isto to imaš i na muzičkoj kartici, i taj optički priključak je izlaz.

DVD sa njegovim 5.1 činč izlazima može da se priključi na woofer sistem isto kao i PC ( onda treba tri para kablova sa činč priključcima na obe strane) i tada ćeš njega koristiti za reprodukciju sadržaja sa DVD diskova.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobio sam sa vise strana isti odgovor da je najbolje da kupim te RCA kablove. Tako da to cu i uraditi.Zanima me samo jel neko moze da mi kaze da li je ovaj kabal odgovarajuci za mene, i da li moze posluziti za ono sto meni treba.www.itsvet.com/proizvod/vivanco-41030-3.5-mm-(m)-na-2xrca-(m)-1.5m/cableadapters/713/1441Hvala Vam puno na pomoci ljudi :)Legende ste :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...