Jump to content

Koji phono preamp?


artyom997

Preporučeni Komentari

Doug Self je dosadio objašnjavajući da kod LT1028, OP27, etc. šum neće biti manji nego sa NE5532, uprkos tome što u DS piše da je manji, jer šum opampova zavisi od impedanse izvora. Tako da kod MM zvučnica, koje imaju c. 1000 oma, ne postoji ništa bolje od NE5532! Ma kakvi da su se pojavili opampovi u proteklih nekoliko decenija, apsolutno najbolji izbor za RIAA je NE5532. LT, OP i slični su optimizirani da daju najniži šum sa izvorima drugačijim od onih kakvi su MM zvučnice. Ipak, nije nemoguće da se nekome više svidi zvuk sa više izobličenja i šuma u kom slučaju može da posluži bilo šta u zavisnosti od ukusa.

 

Kod gramofonskih zvučnica i mikrofona očekujemo ekstremne događaje. Elektrostatičko pražnjenje sa površine vinila preko kantilevera igle, mehanička oštećenja vinila, nečistoća zalepljena u kanalu ploče, pad mikrofona na zemlju, moćan glas pevača koji se dere u mikrofon (pevač grupe Kerber), etc. To može trenutno da da ekstremne nivoe ulaznog signala. Neki j-fet opampovi mogu da se u takvim uslovima "zabrave" (latch up) a mi na koncertima ili u radijskim programima ne želimo da muzika stane. The show must go on!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam proveravao, ali moguće je da OPA2604 ima manje šuma od HA 12017 sa nekim izvorom koji ima drugačiju impedansu od MM zvučnice. Znači, morali bi da ponderišemo rezultate, da poredimo kakav je šum sa istim izvorom. Sumnjam da je OPA bolji za RIAA.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema potrebe da se mnogo mudruje za šemu, može da se uzme šema iz DS za HA12017.

 

Ali za testiranje i poređenje bih preporučio nešto veoma jednostavno kao što je aplikaciona šema iz High Performance Audio Applications of the LM833, Application note 346, National Semiconductor Corporation, strana 2, šema (a) - non inverting. Tu eliminišemo uticaj drugog opampa, ovo je jednostepena šema. Cp treba da bude standardnih 220p.

 

Uh, malo sam omanuo, umesto jpg pustio sam preveliki bitmap fajl. Ako može moderator da konvertuje fajl u manji jpg fajl, ne bi bilo loše.

LM833 non inverting RIAA.bmp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poliesterski od 4,7nF i 15nF se lako nabavljaju. Jedino što bih dodao na ovoj šemi je poliester od recimo 100nF paralelno sa CO od 100uF. Drugar i ja smo bili u nedoumici zašto jeftini NAD PP1 phono stage zvuči tako solidno. Onda smo ga otvorili i ja sam shvatio u čemu je trik. Svi elkosi u feedback grani koji blokiraju DC komponentu imaju paralelisan poliester od 100nF. U tom slučaju mogu da se koriste i vrlo skromni Jamicon i CapXon elkosi. 

Ako se tako uradi onda ovaj phono stage može i da se koristi za slušanje a ne samo za testiranje.

 

Evo fotografije koju sam napravio od NAD PP1.

post-823-0-31235600-1397743113_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja kucam sa dva prsta i nisam zainteresovan da kucam dugačke postove. Ovu priču o HA12017 ću da završim na sledeći način. Onaj ko može da nabavi HA12017 i ko je siguran da je IC original, ne treba da razmišlja ni o čemu drugom za RIAA stage. To je specijalno napravljeno za RIAA. Ne proizvodi se više jer je prošlo vreme gramofonske ploče a japanski proizvođači su zainteresovani samo za "economy of scale". Kad se nešto više ne može prodavati u milionima komada oni gase proizvodnju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zbotic ( i ostali) , hajd da ovo ne liči na b92 komentare čitalaca (= tamo nikada ništa ne valja).tema je počela od jednostavan+dobar+lakosamogradiv preamp a otišla u traženje dlake u jajetu i rasprave.meni je HA zanimljiv ne zato što ga imam nego što je bar po meni jednostvna gradnja a lepo radi.vredi imati temu sa nekoliko na izvolte dobrih šema a ako se rastegne na ubeđivanje, biće čist promašaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam ništa protiv, ali da se iznose činjenice. Ne mogu ne replicirati na poluistine, gatanja i sl. kada sam se već uključio u temu. Sorry.

 

Nastojati ću ne komentirati sve što ima nekakvog smisla ili je konstruktivno, makar se i ne slagao s time.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije se u ovom slučaju radilo ni o kakvom weigtingu nego je sa predmetnim IC-om izrađen jedan konkretan RIAA stepen u kojem:

 

1. imamo pasivne elemente koji stvaraju šum

2. imamo veliko pojačanje - c. sto puta (40dB) što takođe dodaje ozbiljan nivo šuma

 

pa je onda meren šum. Da je taj šum realno visok proizvođač IC-a ne bi ni pomenuo taj podatak o 0,18uV. Proizvođač je dao taj podatak da se pohvali kako je napravio fenomenalan IC koji u konkretnoj primeni (RIAA) ima jako nizak nivo šuma. To je jedini razlog zašto je u Magnumu IA125 (ili IA150, više se ne sećam) upotrebljen baš taj IC, zato što je to fenomenalno za RIAA stepene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam ništa protiv, ali da se iznose činjenice. Ne mogu ne replicirati na poluistine, gatanja i sl. kada sam se već uključio u temu. Sorry.

 

Nastojati ću ne komentirati sve što ima nekakvog smisla ili je konstruktivno, makar se i ne slagao s time.

Osnovna svrha, kako je ja vidim, možda grešim, al' teško će me neko u to uveriti, kako mesta gde se nalazimo tako i našeg druženja ovde, jeste baš razmena mišljenja. Tapšanja po ramenu i ostalo su samo...

Otud, se ne slažem sa tim da se ne javljate kada se ne slažete... Kako Vi, tako i ostali... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Otud, se ne slažem sa tim da se ne javljate kada se ne slažete... Kako Vi, tako i ostali...

hajd ti pusti tu vrstu javljanja, ona koja je konstruktivna je korisnija.svako drugo javljanje će da ogadi temu. tebi je možbit svejedno, al onom ko bi da sklopi nešto i nije.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hajd ti pusti tu vrstu javljanja, ona koja je konstruktivna je korisnija.svako drugo javljanje će da ogadi temu. tebi je možbit svejedno, al onom ko bi da sklopi nešto i nije.

Neću Vam više (ovoliko kao do sada) smetati... Hvala na lepim rečima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dede, ne duri se, nego prosledi u ničiju zemlju postove koji nemaju veze sa riaa crtankom...ono, da ostane tema o jednostavnim preampima sa forama i fazonima za upgrade koliko ko može,glede komponenti, a za disertacije mož se otvori i druga tema, što da ne :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dede, ne duri se, nego prosledi u ničiju zemlju postove koji nemaju veze sa riaa crtankom...ono, da ostane tema o jednostavnim preampima sa forama i fazonima za upgrade koliko ko može,glede komponenti, a za disertacije mož se otvori i druga tema, što da ne :)

Možbit pogrešim ako bih i želeo da pokušam da sve to razdvojim...

Ostavljam Vam da sami čistite za sobom...

Napravite spisak, možda se neko i (s)nađe da to uradi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...