Jump to content

Savet: Kombinacija zvučnika Jamo studio 170 i Yamaha A-500?


Milander :)

Preporučeni Komentari

zare je malo nervozan:)

milanderu decko, uzivaj i rokaj do daske muziku. ja kad sam bio student uzivao sam uz filips kasetofon i turadont gramofon. bolela me kita za jamo, tehnikse i jamahe. pustim za koji zivot treba da se rodim i navalim ko tetreb na koleginicu.

to i tebi savetujem, uzivaj u mladosti, a kad dodje vreme za plavu pilulu bice vremena i za hifu

pozzz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 42
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Nisam se ja naljutio ni zbog cega. Nemam ni razloga ;).  Nego ovo nije tako prosto kao sto izgleda i kao sto ti shvatas. Nije sve u snazi. Ima nesto i u kvalitetu.

Pre ce zvucnik od 100 W da spali vecina pojacala od 100 W nego kvalitetno pojacalo od 50W. I opet ce to pojacalo od 50 W da svira glasnije nego ta od 100 W. Zato sto vecina onih pojacala od 100 W nije ni videla tih 100 W. Jos kada bi znao da se u nekom normalnom slusanju koristi samo nekoliko W ne bi ti bilo bitno da sa 70 predjes na 100 W. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam se ja naljutio ni zbog cega. Nemam ni razloga ;).  Nego ovo nije tako prosto kao sto izgleda i kao sto ti shvatas. Nije sve u snazi. Ima nesto i u kvalitetu.

Pre ce zvucnik od 100 W da spali vecina pojacala od 100 W nego kvalitetno pojacalo od 50W. I opet ce to pojacalo od 50 W da svira glasnije nego ta od 100 W. Zato sto vecina onih pojacala od 100 W nije ni videla tih 100 W. Jos kada bi znao da se u nekom normalnom slusanju koristi samo nekoliko W ne bi ti bilo bitno da sa 70 predjes na 100 W. 

 

Onda se ja izvinjavam ako sam pogresno protumacio. Znam da nije jednostavno zato sam i pitao da li je ta kombinacija ok. Pa predpostavljam da jeste tako. Samo me je zanimalo da li mogu malo vise da pojacam a da nesto previse ne pokvarim. Hvala na informaciji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Niko ne moze da ti kaze koliko mozes da pojacas. To moras sam da osetis kada dodje do izoblicenja zvuka ili kada pojacavas a ne svira glasnije.

 

Za 100 W glasnijih od 50W... I na tarabi moze da pise 100 W :). Proizvodjaci vrlo cesto lazu za snagu ili navode snagu po nekim njihovim standardima. To ces najlakse videti tako sto pogledas na koju potrosnju je deklarisano pojacalo, pise na nalepnici sa zadnje strane. Onda od toga oduzmes jedno 60 % i to je ukupna maksimalna snaga koju pojacalo moze da da. 

Npr. ako pise 300 W onda je neki maksimum 100 W na zvucnicima tj. 2x50 W. I to pod uslovom da je napajanje dobro dimenzionisano a najcesce nije pa imas npr. potrosnju 200 W pa i manje a na izlazu 2x90 W. Nece da moze ;). Takvo pojacalo kada ocepis na zurci nema snage da isporuci ono sto pise na tarabi, pocne da klipuje, pusti jednosmerni napon na zvucnike i mozes da se oprostis od zvucnika. 

Cini mi se da pominjana Yamaha ima dosta veliki trafo ali je pitanje u kakvom su stanju elektroliti.

Ima mnogo strucnijih od mene koji sve ovo mogu detaljnije da objasne ;).

 

Dosli ste na forum gde manijaci koji ovde prave pojacala gore opisano sebi nece da dozvole da se desi. Moje pojacalo ima 2x200 W trafoe a daje 2x55W na 8 Ohma i 2x90 W na 4 Ohma. I mozes da pretpostavis kolike su (male) sanse da spali zvucnik od 50 W. Mada rekosmo da se snaga zvucnika ne meri :)

Malo sam iskarikirao neke stvari ali to je u principu to. 

 

Party i svadbarska pitanja su malo vise za onaj fifi forum :) :). Ovde niko ne razmislja o tome da li ce pojacalo da spali zvucnike...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde niko ne razmislja o tome da li ce pojacalo da spali zvucnike...

Ovde svako razmislja_o_tome/zna da li ce pojacalo da spali zvucnike... I radi na tome da se to ne desi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde svako razmislja_o_tome/zna da li ce pojacalo da spali zvucnike... I radi na tome da se to ne desi.

Ma pogresno sam se odrazio :)

Mislio sam da niko ne razmislja o tome da spali zvucnike jer zna sta radi i sta je napravio. Plus sto sa tim sto ima ne pravi zurke. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma pogresno sam se odrazio :)

Mislio sam da niko ne razmislja o tome da spali zvucnike jer zna sta radi i sta je napravio. Plus sto sa tim sto ima ne pravi zurke. 

Mi se (lako) razumemo. No, kao što vidite, zbog drugih koji čitaju valjalo bi da budemo (što je moguće više, koliko je u našoj moći) jasni i dorečeni.

http://www.index.hr/lajk/thumbnail.ashx?path=Images/UserImages/Original/Image_31497.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mi se (lako) razumemo. No, kao što vidite, zbog drugih koji čitaju valjalo bi da budemo (što je moguće više, koliko je u našoj moći) jasni i dorečeni.

 

Da vidim da li sam shvatio.

 

Do klipinga dolazi kada previse pojacam volume na pojacalu kada se on preoptereti (tj. nema dovoljne snage) i dodje do onog dela gde ne moze jednako da isporucuje signal (struju ili sta vec) i u tom slucaju zvucnik ne ide ravnomerno "gore-dole" vec zastane pri vrhu pa zastane pri dnu i to zagreje zvucnik koji tada pregori?

A te oscilacije ne zavise samo od snage pojacala vec i od njegovog kvaliteta, i od toga u kakvom su stanju kondezatori?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo smo uprostili pricu svodeci je samo na trafo. Napajanje je sklop trafoa i kondenzatora. Pojacalo vuce struju iz kondenzatora i ako je kapacitet dovoljan pojacalo ce dobijati dovoljno struje za normalan rad i na velikim snagama. Da bi kondenzatori bili uvek puni potreban je dovoljno veliki trafo koji ce ih uvek drzati punim. Nista ne znaci ako imas dovoljno ili previse kondenzatora ako trafo to ne moze da napuni. 

Iskusniji ce o tome, mozda je bolje imati manje kondenzatora a veci trafo jer ce veca snaga trafoa brzo puniti kondenzatore. Ako gresim, ispravljajte ;)

 

Ako pretpostavimo da Yamaha ima dobro dimenzionisano napajanje a da je stara 10 ili 20 godina i da je radila ko zna koliko onda je vrlo verovatno kapacitet kondenzatora smanjen. Koliko, to je tesko reci ali moze prilicno da opadne. Na normalnim glasnocama nece se desiti nista ali ako zurka potraje (a trajace :) ) moguce je da se desi ono o cemu pricamo sve vreme. Ali to je sve sta bi bilo kad bi bilo...

 

 

ako otvorimo pojacalo i vidimo sta pise na trafou-recimo 250-300W onda je to stvarno tako zar ne?

 

Ne znam da lazu za snagu trafoa mada je i to posebna prica o kojoj ja i ne znam bas mnogo. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

To niko ne moze da ti kaze jer opet dolazimo na temu 'Koliko je pojacalo videlo muka u prethodnom zivotu?'. Koliko je staro i sl.? Isprobaj sada dokle mozes da pojacas tu Yamahu a da se zvuk ne izoblici pa ces znati gde si. Dakle nema garancije ni za Yamahu ni za Denon.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na playeru volume 25%, na kompu volume 50%, pojacavao polako i na kraju stigao do maximuma na pojacalu i drzao tako 15 sekundi. Osim sto je jako glasno nisam osetio neku razliku da se nesto zvuk izoblicio ili slicno. Bass i treble je na nuli.Mada me brine to sto mi je na zvucnicima impedenca 4-8 oma a na pojacalu 8-16 oma na A ili B izlaze. Strah me da mi ne preoptereti pojacalo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa jesi li mogao da cujes sopstvene misli od :guitarplayer: ? Ako nije bilo distorzije, jesi li mogao da cujes da se pojacava zvuk dok vrtis Volume kontrolu?

Ako nije bilo momenta da (neko to vec rece) ti vrtis volume a intenzitet ostaje isti onda i nemas problem. Valjda ce tu da svira i neki sentis, mislim ovo...ono... :dodo:, :matrix: . Nije sve valjda u Guarani i sl... Dakle opusteno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pojacalo ima istu vrednost i na A i na B izlazima. Pogledaj da nema selektor za impedanzu na zadnjoj strani pa se tu nesto moze podesiti. ali i na tim zvucnicima pise 4-8 Ohma. 'Kakve su bako jabuke? A baka: Slatke ali nakiselo reze...'

ne odvrci to vise od 2/3 i uzivaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...