Jump to content

cd plejer vs zvučna karta i još po nešto


kefalo81

Preporučeni Komentari

E sad molim za savjet, šta da gledam kad je dobavljivost lasera u pitanju ili kvalitet već ugradjenog.Gdje da gledam koji je laser u pitanju, htjeo bi prije kupovine da pogledam dobavljvost na netu.

 

 

Ovde imaš popis DAC-ov i lasera za veliki broj CD player-a, možda se potkrala po neka greška ali odličan za orjentaciju.

 

Drugo pitanje je dac. Postoji li neki savjet koji dac-ovi su cijenjeni.

 

Šta još trebam od sitnijih detalja da gledam osim ispravnosti..

 

U postavljenom cenovnom rangu ja bih tražio player sa TDA1541 DAC-om, eventualno PCM63 (kažu ljudi da i on može vrlo lepo da radi).

Za sitne detalje već treba izvesno znanje i iskustvo u elektronici i servisno uputstvo (el. šema uređaja), za početak je dovoljno da player ispravno radi, da lako očitava diskove i ne preskače.

 

 

Niko mi ništa ne reče oko iskoristivosti dac-a na dvd plejeru u rangu novi do 50 EUR-a.

 

Mislim da u tom segmentu ne mogu da se dobiju neki značajni rezultati pre svega zbog načina "apliciranja" sklopova, sve je suviše zbijeno da bi se radile ikakve prepravke, naročito kod današnjih DVD-a koji su spakovani u kućišta debljine 2-3cm.

Možda bi neki stariji, polovan, player mogao da se doradi, recimo nešto kao što je Pioneer DV-575 (eventualno DV-585).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

U postavljenom cenovnom rangu ja bih tražio player sa TDA1541 DAC-om, eventualno PCM63 (kažu ljudi da i on može vrlo lepo da radi).

 

Možda bi neki stariji, polovan, player mogao da se doradi, recimo nešto kao što je Pioneer DV-575 (eventualno DV-585).

Mislis na TDA1541A? Jer nije isto sa A i bez A. Ovih sa A ima mnogo vise i noviji su.

 

Te DV575 Pioneer-e sam ja trazio jedno vreme ali sam digao ruke jer ih cene kao da su par godina stari a ne skoro 10. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo pa muško.

Nadjoh odmah iz prve nakon kratke pretrage doduše ima još da se traži

Evo ga

https://www.kupujemprodajem.com/Marantz-CD-85-8772496-oglas.htm?submit[back]=1

Samo što košta deset puta više od planirane cifre :)

Ali dobro, sad znam šta da pratim, mada mislim da znaju i oni što prodaju šta da prate :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislis na TDA1541A? Jer nije isto sa A i bez A. Ovih sa A ima mnogo vise i noviji su.

 

Te DV575 Pioneer-e sam ja trazio jedno vreme ali sam digao ruke jer ih cene kao da su par godina stari a ne skoro 10. 

 

U pravu si, nije isto sa ili bez tog "A" ali oba pripadaju istoj "familiji". Nisam ih direktno poredio po zvuku ali pretpostavljam da slično zvuče jer na isti način obavljaju konverziju a jedina "fizička" razlika je u blok kondenzatoru u oscilatoru koji je kod starijeg integrisan unutar IC-a.

Namerno nisam stavio sufiks u oznaci DAC-a jer, iako ih ima znatno manje bez njega, smatram da to ne bi trebala da bude jedina prepreka u kupovini player-a.

 

Pročitao sam negde da je DV-575 trebao da napravi proboj Pioneer-a na tržište DVD player-a te je zbog toga po performansama i kvalitetu izrade pripadao višem segmentu no što mu je bio cenovni rang - koliko su u tome uspeli, nije mi poznato ali definitivno je reč o odličnoj spravi. Već njegov naslednik - DV585 morao je da se prikloni zakonima tržišta i da donese izvesne uštede u proizvodnji. Od prethodnika se razlikuje u kvalitetu kućišta, ima manji displej i drugačije napajanje ali ono što je nama bitno,ostao je isti DAC odnosno kompletna ta elektronika je ista (možda ima minornih razlika u izvođenju ali upotrebljeni su isti čipovi svuda).

Oba pomenuta plajera dan-danas rade besprekorno ( bar ona dva primerka meni poznata, starijeg poseduje moj prijatelj a ja imam 585).

I u pravu, si drži im se cena na SH tržištu kao da su relativno novi i retko ih ima u ponudi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja skidam FLACove i konvertujem ih FLACFRONTEND-om (dzaba) u wav. Ovaj pak rezem Windows alatom na stonom DELLiji. Nisam primetio razliku izmedju rezanja 1x, 2x ili 16x pa koristim 16x. Opet, kad mi naslednik prepusti citac vinila koristim i to pa ja nisam parametar za prosudbu. Ako imas sistem koji razotkriva tu razliku-rezi najsporije.

Budem li nabavio neki streamer, prebacicu sve svoje flac-ove na neku solid memoriju ili cu to slusati preko WIFi. Trenutno nemam streamer i prezirem zvuk ventilatora (to se nece promeniti ni ako nabavim streamer).

Od CD plejera preporucujem Philips CD 930, NAD C 521 (bilo koju verziju) i NAD  C541. Postenski napravljene masine ali ne za 25 ili 30eura. Ni jedan od ovih nema 1541 ali im i ne treba. Dakle nadogradjivao ili kupovao nesto cemu ne treba nadogradnja tesko mozes proci ispod 60-70 pa i 100 evropskih 'dinara'.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam šta mi bi, ali nešto me kopkalo da probam stari philips diskmen  konkretno ovaj http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/cpindex.pl?ctn=EXP3460/00&hlt=Link_Overview&scy=SA&slg=AEN što je bio moj prvi dodir sa cd-ovima, došao čak iz Australije, pošto je to kod nas tada to bilo skupo.

I ubacim ja cd on se muči muči, ništa, ubacim drugi, okreće, ništa, ubacim neki rezani ali malo haban kad krene muzika, al kao u ubrzanom modu.

Čačkaj, ništa ne pomaže, i dalje ide ubrzano.

Kad ne lezi vraže ja iskuljučim taj priključak , tj. daljinski sa komandama i uključim direktno slušalice na disk i desi se čudu, poteče muzika, veoma lijepa, možda ne high end ali meni u tom trenutku nešto veoma lijepo, pod utiskom sam diskmen mi radi :)

 

Sad sam miran neko vrijeme, tj imam sa čim da ubijam maniju i ne kriziram dok tražim adekvatan desktop cd.

Usput ću testirati ovaj mali uredjaj koji nije dugo radio jer me tad kad sam dobio muzika nije interesovala.

 

Sad pitanje 

 

Jel postoji neka proces//program koji je pouzdan i služi narezvianju cd-ova iz flac-a u wav sa što manje gubitaka.Kakva su Vaša iskustva šta preporučujete.SUtra idem da kupim 10tak diskova da nerežem ono što najčešće slušam.Neka preporuka za kupovinu diskova ? Proizvodjač ili neka treća oznaka.Ah. Kakvo olakšanje, počeo sam bio da kriziram, sad ima čime da se liječim/zabavljam dok ne stigne neki cd plejer kojeg ću da švajsujem uzduž i popreko :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel postoji neka proces//program koji je pouzdan i služi narezvianju cd-ova iz flac-a u wav sa što manje gubitaka.

Kakva su Vaša iskustva šta preporučujete.

 

 

Rekoh već, ali ne paziš na času...

 

Burrrn

 

http://www.burrrn.net/?page_id=4

 

CD-i se narezuju iz bilo kojeg formata u Audio CD format, na sam CD - ne narezuju se u wav format - Wav format je računarski format - i konverzija iz FLAC-a ili APE formata u Wav nema gubitaka - nije to pretovaranje kukuruza sa traktorske prikolice u silos pa da imaš gubitke. Burrrn automatski raspakuje flac/ape fajlove i narezuje na CD ploču...

Jedini gubici koji nastaju su oni kada se iz nekog lossless formata (wav, flac, ape) zvučni zapis konvertuje (kompresuje) u neki lossy format, mp3 na primer...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izbegavaj one prazne ploče koje su obostrano srebrne - no label sa obe strane

to je poslednji krš i veoma brzo počnu da se raspadaju

Verbatim, XVawe (posebno volim one crne kao singlice) i Maxell, TDK... uglavnom kupuj brendirane...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

xvawe dakle mogu da uzmem? on je najjeftiniji. Ja evo uživam u 6 novih ne otvorenih kutija CD-ova : past perfect 24 carat gold edition , sve džez, i lijepo zvuci cak i preko diskmena. Još kad dodaje plejer sa adekvatnim dac-om gdje cemi biti kraj :-) jedino sto zauzima prostor, ali dobro, prelazim preko toga, ovaj način slušanja mi zaista mnogo vise odgovara nego uz komp da se pokušavam opustiti uz muziku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U Merkatoru imas Verbatim u 'tankom' kucistu za mislim 52din po komadu. Ili 10kom za 32 dinara na 'gomili' i onda ti trebaju kucista (kutije) za oko 21 dinar po komadu. ustedis 1 ako kupis odmah gotovo... Ja ne volim papirnei celofan futrole.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nego evo samo da napišem kratke utiske sa sinoćnjeg testiranja.

Nije bili detaljno kako znam da radim, niti je bila baš muzika koju poznajem ,jer takvu nemam na diskovima, ali je bila koretkna muzika a kada kažem korektna mislim da to da postoje segmenti/dionice kada se čuje samo jedan instrument ili dva pa pratim razdvajanje i širinu pozornice definisanost basa/utegnutost , dok na visokim i nemam neki kriterijum, to kad krene da vrišti meni je sve isto. 
Naročito truba u džezu ako je blizu, ako je udaljena onda mogu da je ispratim/uporedim.

Nego, rekoh utisci, pa da ih podjelim.
Testirani su original cd-ovi i jedan kopija ali audio.
Oprema je grado sr80i i denon dn hp500 zatvorene slušalice.
Amp je cmoy, a izvor je Asus xonar dx i taj philips discman.

 

Muzka je bila filmski instrumentali što poznajem i  benny goodman i art tatum koje baš i ne poznam ali sam odabrao par sporijih numera gdje svi instumenti dobijaju svoju priliku odnosno imaju neku svoju dionicu, nije prštala truba kao što je slučaj na dobrom djelu njih.

Moja dosadašnja iskustva govore da je najveća razlika bivala kad mjenjam slušalice.
Druga situacija gdje sam osjetio razliku je kada sam mjenjao opampove na cmoy-u, i tu je bilo značajne razlike.

Treća situacija je bila ugradnja kondenzatora boljeg kvaliteta i većeg kapaciteta. Tu sam dobio jači utegnutiji bas.

Medjutim, ako diskutujemo o izvoru dakle zvučna razlika izmedju u ovom slučaju xonar dx kartice vs. discman, razlike nije bilo ili je bila minimalna a ja je nisam uspio primjetiti.
DOduše bilo je kasno i bio sam sam.
Obično kad testiram tu je neko još samnom za poredjenje utiska.

Medjutim gore pobrojane razlike sa mjenjanjem različitih prstenova u lancu sam ranije i sam uspjevao da primjetim ali ovo sinoć kod testiranja nisam primjetio, mada nemam istrenirano uho, medjtim mogu da se fokusiram na neki segment i ispratim razliku.
Sinoć je nije bilo.

 

Zato sam malo razočaran, prvo svojom karticom koja ipak košta cca 70 eura kada sam je plaćao, nije natpjevala diskmen ni 10% a razlika u cijeni je značajna.

Ne vjerujem da je na rezultat uticao moj dvd rom na računaru, mislim da je on bio samo transport.

 

Sad bih molio za vaše neko iskustvo kod testiranja.

Da li je tačan moj utisak da izvor (dac/zvučna kartica/cd plejer) najmanje utiče na karatker zvuka a da je najveća razlika sa promjenom ampa pa zvučnika.
Kablove nisam mjenjao, tako da ih ne bi ubacivao u priču.

 

Razlog zbunjenosti je i taj što sad ne znam šta da očekujem od nekog jeftinog cd plejera tipa do 50tak eura.

Može li dati analitičniji zvuk , da mi prikaže neke skrivene detalje, širu pozornicu ili nešto treće što sada nemam.

Kada vi poredite Vaše izvore, na čemu najviše čujete razliku i da li je ona lako uočljiva?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nego evo samo da napišem kratke utiske sa sinoćnjeg testiranja.

......................................................................

 

Nemas potrebe da budes zbunjen. U digitalnim izvorima se mali pomaci debelo placaju . Presudan je ostatak sistema koji treba da detektuje te razlike. Sto je sistem rezolutnijirazlike u izvorima su vece i obrnuto. Naravno zvucne kutije su najbitnija komponenta  pa amplifikacija pa izvor  :wink2:

 

Najvece razlike su u analognom setup - u , napr . . . kad promenim glavu na gramofonu ili kad promenim  i uzmem bolji deck

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemas potrebe da budes zbunjen. U digitalnim izvorima se mali pomaci debelo placaju . Presudan je ostatak sistema koji treba da detektuje te razlike. Sto je sistem rezolutnijirazlike u izvorima su vece i obrnuto. Naravno zvucne kutije su najbitnija komponenta  pa amplifikacija pa izvor  :wink2:

 

Najvece razlike su u analognom setup - u , napr . . . kad promenim glavu na gramofonu ili kad promenim  i uzmem bolji deck

Možeš li mi reći po svom iskustvu sa kojim cjenovnim razredom izvora ću osjetiti napredak kvaliteta.

Da li je onda pametnije da umejsto investiranja u cd plejer od cca 50 eura pojačam amp sekcijutako što ću  sa cmoy-a  preći na npr. zen amp što bi u izradi došlo oko 70 eura bez kutije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...