Jump to content

3 way kutija


Aleksa96

Preporučeni Komentari

Nov sam u ovome pa mi je potrebna pomoc...

Hocu da napravim 3 way zvucnike sa:

DTF 12 visokotoncem

SKN 16 srednjim

AHX 2530 basom

zanima me da li neko ima komentara na izbor jer sam na mnogo mesta vidjao i pozitivne i negativne komentare po pitanju basa narocito...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 19
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

DTF12 meni vrsi pos'o. Zavisi od primerka do primerka. Skoro sam imao 4 kom,

evo njihovog odziva. Bez skretnice i sa filterom 3u3+0.45mH...

Pozdra

 

ps: a 'el mora 3sistemska? da vezbas malo 2sisteme?

 

 

post-44-0-81007800-1369428327_thumb.jpg

post-44-0-64196600-1369428342_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jesam mlad ali sam i ovaj budzet koji imam da izdvojim skupljao par godina i ne verujem da ce mi materijalno stanje dozvoliti da previse eksperimentisem sa ovakvim stvarima u neko skorije vreme :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam ja iskustva sa tim zvučnicima i najiskreniji, prijateljski savet je: beži od SAL-a ako misliš da godinama time budeš zadovoljan.

 

Bolje uzeti neke nemačke Visaton i slično pa makar i dvosistemac jer SAL je dno po pitanju kvaliteta zvuka i same izrade. Sve na njima je loše, od membrana i lepkova koje koriste pa preko zavojnica i centratora do magneta i korpi... jednostavno loš proizvod generalno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da li mozes da mi predlozis neke do cene od 10 000 znaci pravim 2 kutije 3sistemske?

 

edit: po pitanju loseg kvaliteta SAL zvucnika cudi me ovo http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=905&PN=1

 

 

 

E,tu sam vas cekao !!! U pravu si samo kad kazes - ne moze se dobiti dobra zvucna kutija sa losim drajverima.Ali smo mi zato dobili fantasticnu zvucnu kutiju sa solidnim drajverima,a ne vrhunskim.Poenta je bila da napravimo kutije od solidnih drajvera,koji su se dobro pokazali,a da pritom budu jeftini.Nije bilo poenta gurati unutra recimo Visaton bass ili Focal srednjake (prva zamisljena varijanta )jer bi onda takva kutija stajala ravno jedno 4000-5000 Evra,sto znas i sam.Nije danas poenta sklapati kutije od hi-end,super vrhunskih komponenti,nego od solidnih napraviti dobar zvuk.Sta mislis,zasto ovi nasi audiofili i vece firme,nas jure da radimo sa nima ? Zato sto je malo zvucnika koje se po zvuku mogu meriti sa ovima,recimo u klasi do 2000 Evra.To je potvrdjeno ! Nemam razloga sta da krijem - koristili smo SAL zvucnike,vrhunski madjarski (ugarski ) plagijat Audax,Visaton i ostalih zvucnika.KAo sto se desavalo da i EI NIS izbaci neke komponente (sve redje u poslednje vreme ) koje su odlicne,to se desilo i sa ovim madjarima.A,pazi sad ovo - posto onaj woofer neodoljivo podseca na Visaton,ja recimo kazem ljudima da je to Visaton.Onda se oni odusheve i kazu kako odavno nisu culi takav wooferi pitaju me koliko sam ga platio.Onda ja kazem - 30 Evra i kazem da je to SAL,i onda se oni totalno zbune ? Kako jedan SAL moze tako da svira ? E,pa moze.KOliko je samo bilo vrhusnkih komponenti,poput Magnata,Infinity-a i drugih,koje su svirale kao DJUBRE ! I obrnuto,naravno.Skretnica je dusha zvucnika,ona izvlaci od njega sve najbolje i ako ona nije vrhunska - sve pada u vodu.Tweeter-i su Music Selection i ja sam prezadovoljan sa njima,oni su tu dosli umesto Focal-a,mada bih ja voleo da sam stavio Scan-Speak,koji su po meni - jedni od vodecih u svetu.
Znam da ste ,vecina od vas skeptici,a jedino sto mogu da jos kazem je - dodjite da poslushate i nemojte da pljujete unapred nesto sto niste culi.Bar ja to ne bih nikad moga da uradim.
Pozdrav
Borjan

 

 

I jos nesto sam zaboravio da napomenem.Vecina danas svetski poznatih firmi,poput Visaton-a,Scan-speak-a i drugih,su postale poznate tako sto su radile plagijate poznatih marki.Tako na primer,tadasnji Visaton wooferi su kostali 50DM/komad, a sad ti isti kostaju 200DM/komad.Mnoge poznate firme upravo rade sa takvim komponentama,tako da se zna da recimo sa SAL komponentama radi Wharfedale !To verovatno niste znali.Ja svima,kao sto rekoh,pricam da sam radio kutije od Visaton i Audax komponenti,i onda se oni odusevljavaju.A tek ostanu zabezeknuti kad im kazem da je to madjarski SAL,pa kad jos navedem ko sve radi sa njima...ne mogu svojim ocima i ushima da poveruju.Mnogi ljudi su se vezali za odredjene marke zvucnika pa nije ni cudo sto ne mogu da poveruju da neke druge komponente mogu podjednako raditi poput tih zvucnika,koji mozda jesu za jednu malu nijansu detaljniji,ali su za 20 nijansi detaljniji sto se cene tice.Sve u svemu - kutije bolje zvuce i od mnogih Focal kutija,a da ne pominjem Monitor Audio,JBL...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za 10 000 dinara nema sanse da sklepas kutije koje da lice na nesto sto ces moci da gledas dugo u svojoj sobi, finis kutija je velika investicija, drugo za te pare uz malo strpljenja mozes da kupis jako dobre polovne kutije, trece skretnica za trosistemsku kutiju da bi valjala  mora da ima bar tri zavojnice, samo one ce da kostaju preko 20 eura, tako da sa tim novcem ili dvosistemac ili polovno.Govorim iz licnog iskustva.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10000 mi je odvojeno samo za zvucnike bez skretnica i kutija a meni ni ne trebaju zvucnici za studio vec za malu sobu a mozda jednom godisnje neka mala zurka... nekako sam sracunao da ovi koje sam nabrojao ulaze u tu cenu jer ja nisam ni navikao na neki dobar zvuk posto u sobi trenutno imam neki kasetofon koji sam nakacio na komp mislim radi poso ali cim se pojaca osecaju se udarci membrane

 

edit: evo sta sada koristim :D tako da sta god da uzmem ce mi biti znacajno unapredjenje

Postavljena slikaPostavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja je povrsina sobe, i koiko je visok plafon, koje pojacalo imas, i koliko novca ukupno planiras da potrosis?

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

povrsina sobe oko 25m2  visina negde oko 2.5 metra odokativnom metodom, pojacalo pravim sa drugom i posto poznajem coveka koji mota trafoe celo pojacalo me nece izaci vise od 5000 a ceo budzet je malko manji od 20 000

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam šta može da se napravi od pojačala za 5000, ali ti si taj koji to zna.

Da li je suma od 20.000 samo za zvučnike ili sve zajedno sa pojačalom?

Ja bih se isto pridružio predlogu drVelinov-a, znači u toj klasi zvučnika se može naći polovnih mnogo boljih od onoga što se može napraviti.

To je samo mojih 2 pare.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

suma od 20 000 je za sve. za pojacalo imam kuciste i hladnjake i povoljniji trafo. kutije za zvucnike ce me izaci isto jeftinije jer znam coveka. jednini troskovi su mi zvucnici,skretnice i elektronika

 

edit: i plocica ce biti potpuno besplatna 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel ti bas merak da napravis kutije i pojacalo, ili mislis da ces proci jeftinije i imati kvalitetnije stvari nego da kupis polovno? Za 15 hiljada dinara mozes da sklopis solidne kutije ali skoro sigurno mozes da kupis mnogo kvalitetnije, isto ti je i za pojacalo za 5000 dinara mozes da biras pojacalo. Nemoj pogresno da shvatis ja prvi slusam uradi sam uredjaje, ali se plasim da ne bacis novac i na kraju imas gomilu iverice u sobi koja svira malo bolje od te linije. Kakvu bi kutiju pravio, jel onu sto preporucuju na sajtu elemente, kako planiras finis, hoces li raditi od sorove iverice ili medijapana, cime ces dampirati? Kakvo pojacalo pravis -sa kojim tranzistorima, pitam jer za bas od 25cm treba dosta snage i kvalitetno napajanje da bi lepo radio.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja sam prilicno zabrinut za konacni ishod izrade svega toga ali se ne razumem dovoljno u sve to da mogu da prepoznam nesto polovno a dobro za te pare... kada bi mi neko sa ovog foruma predlozio konkretne zvucnike i pojacalo za te pare ja bih odmah kupovao :)

 

ali opet voleo bih da i sam napravim jer je elektronika nesto za sta sam se opredelio a naravno i volim muziku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...