Jump to content

ninja

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 34
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

I named them the bass monsters. Probably coloured but who cares? If I need bass, I call the Acutex. There are some weird things about these cartridges.I first heard of Acutex when I somehow got a Piezo YM-308 in my hands a couple of years back (I can't remember how). At the time I assumed it was somewhat of a lowly cartridge, probably with a conical tip so I never paid much attention to it. One day I just mounted it for fun and I thought this cartridge was sounding much more interesting than I wrongly assumed. So I tried to get some info about it and found out that Piezo=Azden=Acutex. Azden remained a bit of a mystery but there were bits and scraps of information to be found about Acutex. I believe Acutex was the American brand name of Piezo/Azden.My info so far as found in different places on the net:Two series of cartridges of interest: the M3xxIII and the M4xx series. The M3xxIII series I'm talking about are the M310 through the M320 models, not the M306 (conical) and M307 (elliptical) models. I think these are not interchangable with the others. These 2 don't have the tri-pole system but the dual-pole just like the M206, M207 and M208.Of the M3xxIII series there are two different body versions: the old flat nose (end 70's) and the newer long nose (beginning 80's). The M4xx series only consists of long nose versions. The long nose versions are all LPM, Lowest Possible Mass (what a statement!).Both series are "Tri-pole Induced Magnetic Systems" with a US patent.The M3xxIII long nose version has a different stylus mounting than the M4xx series so styli are not interchangeable. I like the M3xxIII mounting over the M4xx because it's much more secure, it feels less flubby. The original flat nose version is even better, it's the best stylus mounting I've ever seen: easy, safe and firm, just the way I like it. The big magnet keeps the stylus in place.Gold pins on the 315,320 and on the 415/420.Both series have a stylus range from 1 elliptical to 3 so-called STR (Super Tri Radial??) styli.M3xxIII series both flat-nose and long-nose models:310: 0.3x0.7 mil elliptical, aluminium cantilever312: STR 0.3x1.6x0.6 mil, aluminium cantilever, bonded315: Perfect STR 0.3x1.6x0.6 mil (selected from 312??, nude??)320: Perfect Vital STR 0.3x1.6x0.5 mil, titanium cantilever, nude mounted? The 320 has the lowest mass jewel.M4xx series:410: probably 0.3x0.7 mil elliptical412: STR (no stylus dimensions)415 & 420: Perfect STR (no stylus dimensions)The M4xx styli have a translucent plastic body, the M3xx have not.The M3xx series old flat nose style should have a DCR of 610 Ohm.The M3xx series long nose should have 580 Ohm.The M4xx series 710 Ohm.I measured them and it doesn't really add up.M3xx old flat nose body: 625 & 589 Ohm, in range of stated 610 OhmM3xx long nose body: 515 & 515 Ohm (wow!), in range of stated 580 OhmM4xx body: ranging from 435 to 460 Ohm, measured with 3 bodies. No way near 710 Ohm as stated in the booklet.Weird isn't it?Acutex revised the tracking force for the M3xxIII series long nose to a much higher VTF. For example the M320III: original VTF was 0.4-0.75mg, revised to 1.5-2.3mg. Makes you wonder about the compliance figures. M320III has 42x10-6 cm/dyne. Weird, isn't it?Enough with all the words, let's have some pics!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ja ti stavio link za kompletan i nov ....  :unbelieveble:

Da budem iskren, dve stvari se nisu poklopile jer:

 

1.) gledao sam na ebay.de

2.) tražio sam M320 :)

amandman: italijanski znam samo nekoliko reči a to i ne pomaže... Fiat, Alfa Romeo, Porka mizeria... :rofl:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da budem iskren, dve stvari se nisu poklopile jer: 1.) gledao sam na ebay.de2.) tražio sam M320 :)amandman: italijanski znam samo nekoliko reči a to i ne pomaže... Fiat, Alfa Romeo, Porka mizeria... :rofl:

Ma lak ti je taj talijanski, kliknes na moj link, posle na Buy it now i to je to :-) ... ja vec dvaput
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo mi već deluje kao "hijack" teme, ali neka ga, vidim da se o Acutex-u neće mnogo raspravljati... Elem, Soundsmith Otello mi nije poznat, vizualno deluje surovo-opako, ali u klasi cene imam dve druge koje su se pokazale kao dobri takmaci (pretpostavljam) pa Pchelac kada navrne (a nakon što ja završim više tu damn ručicu koju toliko pimplam) može da proceni vrede li toliko para...

 

http://www.musicdirect.com/p-7102-grado-gold-cartridge-pmount.aspx

 

Postavljena slika

 

http://www.lpgear.com/product/CLAURUMCLII.html

 

Postavljena slika

Ove dve, koliko su u klasi sa Otellom, toliko su cenovno iznad Acutex-a, i zanimljivo je koliko (bar meni) svega po dve, tri sitne razlike u deklarisanim specifikacijama - tehničkim podacima izazivaju radoznalost kako će se to manifestovati u slušnim iskustvima na istom gramofonu. Grado daje 5mV a Clearaudio 3.3mV na izlazu,separacija kanala (@1KHz) 35dB naspram 20dB za Clearaudio, frekventni opseg 10Hz-60KHz (Grado) vs 20Hz-20KHz (Clearaudio) što mi sve deluje kao da je Clearaudio bio prilično konzervativan kod odluke kakve cifre upisati u datasheet... Obe zvučnice su skoro nove, odradile su tek po neku (novu) ploču pa razmišljam da kada prelomim koju da zadržim, jedna po nekoj povoljno-forumaškoj ceni nađe novog vlasnika...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Xono, SME309, Midas body na Denonu umjesto plastike...Uskoro cu probati sve to na Cantus:u.

 

hm, ko ce ga znati. treba za denona ipak probati neki trafo, mada moz da bude i po onoj narodnoj "hrdjavom qrcu i dlaka smeta". mislim, i ja sam se malo pomucio dok sam izvukao ozbiljniji rezultat iz plain denona 103, trafo, otezavanje tehniksove rucice, specificna montaza koja odvaja glavu od rucke, ali cenim da i to ima svoje limite. pored toga denon je vrlo specifican ukus, jedna muzikalnost koju ne cuje svako, tj cuje ali mu je nebitna, ne primecuje je, i pregrst problema - i tehnicko logistickih kao ovo gore ali i upotrebnih: kilav HF, kilav treking, cudnjikav bas, i tako. uglavnom razumem svakog ko mrzi denon 103 ali i svakog ko se sece.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad ti mislis da nevolim Denona!? Nedam ga ja nikome ... a imo sam ga pre i sa CineMag:om, specijalno za DL-103®

 

Bice zanmiljiv duel izmedju DL-103R u Midas:u, Acutexa M312, Shure V15VxMR (Sa i bez Jica) i kao slag MB Ruby Zebra ... imam materijala da se igram cijelu 2013:u :wild:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad ti mislis da nevolim Denona!? Nedam ga ja nikome ... a imo sam ga pre i sa CineMag:om, specijalno za DL-103®

 

Bice zanmiljiv duel izmedju DL-103R u Midas:u, Acutexa M312, Shure V15VxMR (Sa i bez Jica) i kao slag MB Ruby Zebra ... imam materijala da se igram cijelu 2013:u :wild:

 

Zasto nema Danaca ?

Ortofon neki, npr ...... ? :hmmm:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo mi već deluje kao "hijack" teme, ali neka ga, vidim da se o Acutex-u neće mnogo raspravljati... Elem, Soundsmith Otello mi nije poznat, vizualno deluje surovo-opako, ali u klasi cene imam dve druge koje su se pokazale kao dobri takmaci (pretpostavljam) pa Pchelac kada navrne (a nakon što ja završim više tu damn ručicu koju toliko pimplam) može da proceni vrede li toliko para...

 

http://www.musicdirect.com/p-7102-grado-gold-cartridge-pmount.aspx

 

Postavljena slika

 

http://www.lpgear.com/product/CLAURUMCLII.html

 

Postavljena slika

Ove dve, koliko su u klasi sa Otellom, toliko su cenovno iznad Acutex-a, i zanimljivo je koliko (bar meni) svega po dve, tri sitne razlike u deklarisanim specifikacijama - tehničkim podacima izazivaju radoznalost kako će se to manifestovati u slušnim iskustvima na istom gramofonu. Grado daje 5mV a Clearaudio 3.3mV na izlazu,separacija kanala (@1KHz) 35dB naspram 20dB za Clearaudio, frekventni opseg 10Hz-60KHz (Grado) vs 20Hz-20KHz (Clearaudio) što mi sve deluje kao da je Clearaudio bio prilično konzervativan kod odluke kakve cifre upisati u datasheet... Obe zvučnice su skoro nove, odradile su tek po neku (novu) ploču pa razmišljam da kada prelomim koju da zadržim, jedna po nekoj povoljno-forumaškoj ceni nađe novog vlasnika...

Would like to!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...