Jump to content

jFS200 by SIPI


vodjang

Preporučeni Komentari

Napokon sam iskupio većinu dijelova za ovaj AMP kojeg sam nazvao jFS200 ( j-FET-SIPI-200W ):

Postavljena slika

Pripremio PCB:

Postavljena slika

Svaki savjet ili prijedlog u vezi poboljšanja PCB-a je dobro došao ( nisam još odradio pločice ). Sljedeće sedmice planiram odraditi jednu testnu pločicu i probati AMP, te korigovati probleme ako ih bude. Zatim uraditi 2 nove pločice i napraviti jedan stereo AMP ( taj 1 testni kanal ako bude sve OK sa njim, iskoristiti ću za kućni woofer ). Biće ovo dug projekt dok se sve ne izrealizuje ( vremena je malo, ali svaki slobodan trenutak ću posvetiti ovom amp-u )... Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 17
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Podaci koje sam dobio od Sipija:- Svira znacajno bolje od Leach-a i Quada;- Bez egzoticnih i skupih komponenata;- Rad u AB klasi (u A klasi do 1.2A peak struje kroz zvucnik = oko 6W RMS na 8 oma );- RMS snaga: 100W na 8 / 200W na 4 oma;- za balansnim/simetricnim ulazom nema potrebe jer je ulazna osetljivost za punu snagu 1V te preamp kao takav nije potreban, B1 buffer + pot sviraju znacajno bolje od Aleph P preampa;- mirna struja je oko 200mA kroz svaki par izlaznih MOSFETA => ukupna disipacija kao F5 (oko 60W po kanalu). Namesta se sa R10. Offset na izlazu se namesta sa R6. Q13 ide na hladnjak zajedno sa izlaznim MOSFETovima. Q3 i Q4 idu na zaseban hladnjak velicine otprilike kao za CPU (kroz njih tece oko 25mA).I još podataka:Ulazni JFETovi ne treba da budu nesto preterano tesno upareni, treba samo da oba pripadaju istoj Idss grupi (BL). Ako imas vise komada, naravno da ces staviti u isti kanal one koji imaju medjusobno priblizniji Idss (pozeljno oko 7-8mA) a razlike medju njima ce biti anulirane podesavanjem R6 (viseobrtni trimer od 1k koji namesta offset). Dinamicke karakteristike nece biti problem - zato postoje dve petlje povratne sprege (R16/R1 i R17/R2). Kad smo kod toga, pravi je trenutak da malo umirimo VAS (Q3 i Q4) pa ti saljem malo doradjenu semu (elementi u crvenoj boji). To ce, pored uravnotezenijeg rada VAS, da smanji ukupno pojacanje odn. faktor primenjene povratne sprege, sto za posledicu u ovom slucaju ima relaksiraniji, prirodniji zvuk. C5 i C6 treba budu 63V. C3 i C4 mogu i 16V. Nisam nacrtao a podrazumeva se postavljanje decoupling kondova na plocicu (od +50V tacke prema masi i od -50V tacke prema masi) i to 1000u/63V u paraleli sa 1u.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ево читам шта сам писао пре скоро три године, па се сам себи смејем. Као спор сам и треба ми годину дана да завршим амп. Три године и још ништа.Имам три хладњака 200 х 150 mm, које још нисам преполовио, али њих ћу сигурно да користим. Биће димензија 100 х 450 mm. Имам електролите 37.000 uF/75V, а прошле године сам дошао до трафоа 2x38V/1kVA. Трафо је мотан бифиларно, па ће сваки канал да има свој секундар, а свака грана свој грец. Такође сам купио IRFP240, упарене, обележене, савршене. До IRFP9140 још нисам дошао. Ситне компоненте нису проблем.Што се плочица тиче, направио сам више варијанти (стигао сам до 5, а после сам се забројао). Последња варијанта је ова:

post-168-0-24839900-1353941053_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Мало о компонентама:

Електролити

Уместо два већа, сваки транзистор је добио свој од 470uf/63V, заједно са блоком од 100nF. Такође и улазни део има исте кондензаторе, на свакој грани по пар.

Сорс отпорници

За Алеф 30, који се помиње на почетку оне теме, својевремено сам купио гомилу отпорника 3Е3/0,6W. Са седам у паралели сам добијао 0,47Е/3W, а са десет 0,33Е/5W. Сада их стављам где год могу, на цртежу су нацртана три, али има по десет рупица за њих.

Драјверски транзистори

Изводи им се заврћу на горе, а испред плочице вертикално дође хладњак за њих, од извода за звучник до тримера за симетрију.

BC639/640

Чудна ствар. Први дејташит који сам отворио је био Филипсов и тако сам нацртао транзисторе. Онда ме је Миша упозорио да је виђао и другачији распоред. Погледам Моторолин дејташит, кад оно изводи стоје наопако. Препоручујем да се транзистори прво измере, да би се установило који распоред имају, па тек онда да се уграђују.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam za tim da se uradi jedna lepa kategorizacija kako pojačala tako i predpojačala , svih koji su u nekoj formi završili u nekoj kutiji i bili slušani , tj korišćeni . To u svakom slučaju ne treba da bude po nekoj analogiji koja se obično vezuje za audiofile-nekrofile / kako se lepo rimuje / nego po svim zakonima ajenda i ajfaja . Dakle bez onog klasičnog , ovo se meni sviđa , jer to nije realno a nije ni dobro .....postoji samo jedan ajfaj i jedan ajend . U principu bi to trebalo da bude lista od svih pojačala i svih predpojačala i rang lista po kvalitetu zvuka .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobrivoje, sviđa mi se tvoje rješenje pločice! Nažalost u mom slučaju ne odgovaraju dimenzije zbog hladjaka... Ako uklopim u PCB možda ti ukradem ideju za elektrolite na svakom izlaznom FETu :wink2: . Pustiću ti sutra sa posla PP u vezi izlaznih FET-ova koji ti nedostaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipi, a što ove crvene komponente? Ne voliš veliko kružno pojačanje? Ima razlike u slušnim testovima?

To je, ako se dobro secam, bio sstrsat-ov predlog za smanjenje OLG u cilju povecanja stabilnosti. Q3 i Q4 predstavljaju radno opterecenje jedan drugom pa je OLG prilican (oko 60 dB, opet po secanju). Medjutim, u mojoj izvedbi nije bilo problema sa stabilnoscu a i zvucalo je dobro tako da sam ja bio zadovoljan zvukom iako sam koristio samo degeneraciju Source-eva Q3/Q4 u cilju linearizacije VAS-a (R23/R24, cija vrednost moze da bude i znatno veca - do 47R).Crvene komponente su ostale kao jos jedna stvar za probu, pa sta se kome vise svidi - naravno da ce opterecen transconductanse stage imati manje pojacanje nego neopterecen ali nece svima bolje da zvuci - pogotovo u kontekstu koriscenja GNFB koja menja sve - ne moze se stepen posmatrati izolovano ako ce ga obuhvatiti globalna petlja. Ono sto je sigurno da ce povecati stabilnost ampa sto moze da bude korisno...Moze tu jos svasta da se radi - petlja povratne sprege moze da se izvede direktno od Q3/Q4 ka ulaznim JFETovima (kao F5) a izlazni stepen da ostane van petlje - nesto kao BA3 (sa dodatkom GNFB) + F4, itd. - ima mesta za razne eksperimente....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipi, dali je potrebna neka izmjena u šemi ako bih je pustio u rad na naponu +/-56V?Takvo napajanje trenutno imam pri ruci.Pozdrav

+/-50V je granicna vrednost Vds za IRFP9140 i ako se ide na visi napon treba uzeti umesto njih IRFP9240.Medjutim, IRFP9140 je mnogo prblizniji komplementarnom paru za IRFP240 pa ako te ne mrzi, odmotaj par namotaja sa sekundara - to je malo bolje resenje nego da menjas P-kanalne MOSFETove u izlazu.Naravno, nista strasno nece biti ni ako predjes na IRFP9240, pogotovu ako ih medjusobno kol'ko-tol'ko uparis.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

+/-50V je granicna vrednost Vds za IRFP9140 i ako se ide na visi napon treba uzeti umesto njih IRFP9240.Medjutim, IRFP9140 je mnogo prblizniji komplementarnom paru za IRFP240 pa ako te ne mrzi, odmotaj par namotaja sa sekundara - to je malo bolje resenje nego da menjas P-kanalne MOSFETove u izlazu.Naravno, nista strasno nece biti ni ako predjes na IRFP9240, pogotovu ako ih medjusobno kol'ko-tol'ko uparis.

Hvala, ipak ću namotati novi transformator 2x37V~. Pozz
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...