Jump to content

Neka razmišljanja


Rade

Preporučeni Komentari

Dakle taj neki virtualni sistem bi bio bar po meni koncipiran ovako .... Opseg do 300-400 hz - opšte je poznato da bi to trebalo da rade horne , ali ovaj sistem treba da može da uđe i u normalne sobe i stoga malo zbog ovog a malo i zbog onoga to nije izvodljivo , kao prvo su gabariti i to je najveći problem . U nekoj hijerarhiji po pitanju kvaliteta odmah iza horni neki svrstavaju band-pass ......digresija .. već smo na terenu sugestivnog i tako treba shvatiti celu priču .....dakle neki misle da je band pass odmah iza horni , neki i ne milse tako i jedino što mogu da primetim je da mi stvarno žao zbog toga što ne misle kao ja . Band pass ima jednu ružnu karakteristiku a to je delay , ali i to se da rešiti .....druga ružna karakteristika je ta da je ukupan pritisak ipak manji od drugih ali i to se da rešiti . Naprava pomoću kojeg se ta dva problema rešava su Hipex moduli sa aktivnim filterima gde 2x 400 w + aktivni filteri daju veoma veliki manevarski prostor , rešava se domen vremmena i domen nivoa koji fali . Po nekim simulacijama kandidata za zvučnik u band pas-u ima dosta i porilično lep odziv imaju / sličan kompresionoj / i to bi trebalo da stane u nekih 60-80 litara što i nije tako veliko . Treći problem band pass-a / neko može da prigovori toliko problema a on zap'o za njega / je ograničen opseg , dakle od tamo 30 do 100 hz se rešava dodavanjem neke recimo 10-ke sa laganom membranom i lepim odzivom .....ta 10-ka bi vozila opseg od ukrštanja sa band -pass-om do ukrštanja sa srednjetoncem ..... Za ovaj opseg se ima jedna 15 -ca u band-pasu , jedna 10-ca sa direknim emitovanjem i Hipex modul ......te tri komponente bar u stratu rešavaju problem opsega do 300-400 hz a u nekoj izvesnoj budućnosti je moguće sa tom konfiguracijom rešiti i neke druge probleme bez dodatnih troškova , eventualno sa seljakanjem band pasa-a po sobi ...što ne bi trebalo da je kritično jer je malih dimenzija ....relativno malih ..... DCM 50 od B& C je moderan drajver koji može da ide od 400 hz do 10000 hz bez nekih problema i pripada nekim drugim generacijama drajvera koji ne zahtevaju velike horne ....problem može biti jedino u potazi za nekim pametnim koji je sposoban da projektuje takvu hornu . 108 db koje ima nije nedostižno za Hipex module , dakle aktivno do 400 hz i pasivno preko toga . Po nekim tvrdnjama , uglavnom neproverenim , ako postoji i jedan drajver da je audiofilski to je onda taj drajver . Ono opsega šta ostane posle DCM nije baš neki veliki problem . Varijacije na temu .....mogu biti , nešto slično šta sam video na jednom sajtu , a to je horna koja bi po gabaritima trebala da bude kao kompletan gore naveden sistem , i koja menja samo 10-cu , stim što onda ide problem da se odmah mora vršiti definitivna pomeranja subova i definitivno nameštanje nivoa i vremena u zavisnosti od prostorije . Po svemu sudeći druga varijanta je mnogo bolja ali je prva mnogo kompaktnija . Hipex možda i nije sam ajend , ali recimo rešava niz problema koji su skoro nerešivi klasičnim metodama ......bandpass nije najbolji ali je među najboljima ... i tako

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 24
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

DCM50 je trenutno najbolja kupovina u srbiji, 230 evra komad

sto se tice horne, i to je no brainer, pratiti rad bill woodsa - hornu AH300 napravljenu bas za ovaj drajver

http://www.acoustich...m/products/300/

mislim, letvice su valjda no brainer za iole krstenog stolara, a verujem i za dosta svajsera

ko ima strug, neka pravi isto ovo ali u formi OSWG i zdravo cao

on se spusta do oko 400hz.

sad, dosta hornasa kuka na integraciju LF sa HF resenjem i zato svi koji ne idu na full 5-way kako bog zapoveda, pokusavaju da zavrse posao sa dvosistemskim resenjem. nemam pojma, kratko smo probali ove summe sa tweeterom gore, nismo uspeli da u sat vremena nastimujemo da bolje radi od dvosistemca. moguce da je to drama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nešto nisam uveren da će 2" jedinica dobro raditi od 400 Hz. Područje do 600-700 Hz mi je sumnjivo, i čini mi se da bi bilo različitih problema. Voleo bih to da vidim, čujem i premerim u praksi.btw, High-End zvučnik visoke efikasnosti, razumnih dimenzija, može da se izvede kao trosistemac. Jedino što tu nisu uključene horne. I naravno, pod obavezno se kreće od basa u aktivi (Hypex).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ anubis .....pa ne bih se sada ja mešao sa hornašima i problemima integracije HF i LF .... a naveo sam u poruci ...10-ca sa laganom membranom ...... je pod Hipex-om , a koji ima sve karte za integraciju i sa ostatkom svemira a ne par zvučnika . Da nema hipex-a onda moguće da bi bilo problema ,ali nikako ne rešivih ......i krajnje teško bez aktive ......u principu postaviš cilj i onda rešavaš probleme ....sat vremena kod rešavanja tih problema nije drama , to se radi danima .....može ovako ovako i ovako i onda se sluša danima razlike , onako opušteno .....pa nećemo mi koji pravimo kutije da se mešamo sa onim što prave pojačala i mere miliamperčiće ......nađu tri dela u fijoki i naprave par simulacija i onda kažu to je to .....sve dok ne pronađu još dva dela pa onda prave to isto ali kao radi mnogo bolje od prethodnog .....s tim da je verzija od osam delova definitivna i bez zezanja bolja od prethodnih . @ BTV pa ja mislim da bi cdm 50 mogao da radi skoro i bez filtera .....ako se oni nežni visokotonci snimaju sa 1 w i nije im ništa pa što nebi mogao i cdm 50 da radi sa 3-4w pod filterom dakle sa 10% svoje snage a da pri tom svi ogluve od tih 3-4 wata .....anubis ima pojačalo od 2w .....tu bi koliko ja vidim i jedno pojačalo za slušalice dobro došlo .@ Dina , 2 inča radi od 400 hz na gore ...fundametali i harmonici zavise od faze koja dolazi od dole .....ako su švajsovane dobro onda je dobro a ako ima ladnih lemova onda ništa od fundametala ...ba tako ja nešto mislim

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ BTV pa ja mislim da bi cdm 50 mogao da radi skoro i bez filtera .....ako se oni nežni visokotonci snimaju sa 1 w i nije im ništa pa što nebi mogao i cdm 50 da radi sa 3-4w pod filterom dakle sa 10% svoje snage a da pri tom svi ogluve od tih 3-4 wata .....anubis ima pojačalo od 2w .....tu bi koliko ja vidim i jedno pojačalo za slušalice dobro došlo .

Nije problem snage, i da li može da izdrži. Ima dosta drugih parametara koji utiču na kvalitet zvuka. Brzina pokretanja i zaustavljanja (posebno ovo drugo, vidi se na waterfall-u), različita izobličenja nastala iz različitih razloga i uticaja, ujednačenost SPL-a i koherencija sa ostatkom opsega, itd. Dešava se da ista jedinica drugačije zvuči na gornjem delu svog opsega ako se seče niže ili više. Često svira lepše, čistije, prozaračnije, sa više detalja kada se odseče na višoj frekvenciji. U većini slučajeva nije dobro forsirati jedinice da sviraju na svojim ekstremima. Ni gore, ni dole. Naročito važi za najniže frekvencije neke jedinice.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

400 hz je preporučena rezna frekfencija za cdm od proizvođača , sa druge strane bar neki poznavaoci prilika tvrde da je pravi audiofilski . U svakom slučaju to stoji da treba obratiti pažnju na izobličenja i SPL ....stim da neki svetski poznati visokotonci imaju izobličenja koliko hoćeš a opet rade dobro .....imaš ideju za neku zamenu a da može da se kupi na svakoj trafici ? neka ideja o drugačijem pristupu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mole se ljudi koji nemaju iskustva sa kompresonim zvucnicima i na njima apliciraju teorije vezane za kalote, konuse i ostalo da ne troluju temu.izoblicenja i SPL i waterfalli i qrci i palci su toliko na strani CD u odnosu na audiofilski bullshit da je bespredmetno raspravljati o tome ovdeDCM 50 niko odavde nije slusao ali sve ukazuje na to da je state of the art driver, narocito za 460e par na ruke.i nemojte da pricate o tome da 2" ne moze da odsvira 400 herca, smejace vam se ozbiljan svet. citavi sistemi, i pro i kucni, su pravljeni oko drajvera kao sto je JBL 2482, BMS 4592, vitavox S2 i S3, raznih reinkus heinzeva i desetina drugih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

400 hz je preporučena rezna frekfencija za cdm od proizvođača ,

Znaš i sam da proizvođači znaju svašta da napišu. U ovom slučaju, ništa ne tvrdim. Samo mislim da bi trebalo lično probati razne varijante sa tom jedinicom, sa slušanjima i merenjima, pa onda izvući zaključke.

..imaš ideju za neku zamenu a da može da se kupi na svakoj trafici ? neka ideja o drugačijem pristupu

Nisam se intentivno bavio takvim koncepcijama, tako da nemam iz glave predlog. Neko je sebi odredio da hoće sa kompresionom jedinicom i hornom da izvuče što nižu frekvecnciju, da bi srednjetonsko i visokotonsko područje "pokrio" sa takvim konceptom. Zato se i dolazi do situacije da se hoće "nategnuti" 400 Hz sa 2" dijafragmom. OK, svako se zabavlja kako hoće.Ja bih pokrio samo niske frekvencije (30-150 Hz) sa 12" ili 15" basom u BR kutiji ili kompresiji, i taj deo bi bio full aktiva (D klasa power modul, aktivna skretnica, i ako je kompresija onda treba i jednostavan EQ sa skretnicom).Low i mid sa Lowther DX2/4, a visokotonac još ne znam. Tu ima 2-3 pod-varijante, zavisno ko šta misli koliko dobro Lowther pokriva do koje frekvencije. Ja bih verovatno kastrirao trubicu, i išao sa nekim visokim od oko 98-99 dB eff. koji bi pokrivao područje od 3,5-5 kHz (zavisno od slušanja i merenja), pa naviše. Lowther od 20 cm bez trubice cenim da dobro svira do max. 3,5-4 kHz.Za niskotonsko područje su još luđe varijante one kao kod Linkwitz-a. Problem kod niskotonskog područja je što ima veliku energiju koja neminovno ima mnogo negativnih uticaja kada je bass jedinica u kutiji.P.S. Moli se super-egoistični anubisgrau da ne uzurpira svaku temu brodskim razglasima. Tema nije vezana samo za horne, osim ako je Rade ne proglasi takvom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mole se ljudi koji nemaju iskustva sa kompresonim zvucnicima i na njima apliciraju teorije vezane za kalote, konuse i ostalo da ne troluju temu.izoblicenja i SPL i waterfalli i qrci i palci su toliko na strani CD u odnosu na audiofilski bullshit da je bespredmetno raspravljati o tome ovdeDCM 50 niko odavde nije slusao ali sve ukazuje na to da je state of the art driver, narocito za 460e par na ruke.i nemojte da pricate o tome da 2" ne moze da odsvira 400 herca, smejace vam se ozbiljan svet. citavi sistemi, i pro i kucni, su pravljeni oko drajvera kao sto je JBL 2482, BMS 4592, vitavox S2 i S3, raznih reinkus heinzeva i desetina drugih.

jel ne mozes to lepo da kazes, nego odma neki pridevi i ruganja, ako neko nema pojma lepo mu objasnis, nemas ni ti instant pamet
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ BTV pa ja mislim da bi cdm 50 mogao da radi skoro i bez filtera .....ako se oni nežni visokotonci snimaju sa 1 w i nije im ništa pa što nebi mogao i cdm 50 da radi sa 3-4w pod filterom dakle sa 10% svoje snage a da pri tom svi ogluve od tih 3-4 wata .....anubis ima pojačalo od 2w .....tu bi koliko ja vidim i jedno pojačalo za slušalice dobro došlo .

poenta upotrebe CD je da se napravi optimalna horna tako da se koriste na delu na kome su brutalno linearno.u svetu hornasa ekvalizacija je zabranjena rec.filter na DCM50 samo odozdo da ga nesto ne spali.sad me lozite da kupim ovo sranje i da nateram dragana da napravi hibridni WG, konus u centralnom delu, le cleach usta od 45cm i grlo tj ulaz u konusni deo kao ektenziju izlaza drajvera koji je btw tajna drugacijeg zvuka DCM50 u odnosu na obicne CD, on ima reverzno postavljen magnet i dijafragmu tako da je kod njega izlaz jako kratak, ako se isto tako napravi kratki ulaz u hornu/WG to ne bi trebalo da ima nikakav honk.

jel ne mozes to lepo da kazes, nego odma neki pridevi i ruganja, ako neko nema pojma lepo mu objasnis, nemas ni ti instant pamet

nemam instant pamet ali polazim od toga da je ovaj forum mesto na kome pisu o necemu o cemu se barem elementarno razumeju.napisati ovo

Nešto nisam uveren da će 2" jedinica dobro raditi od 400 Hz. Područje do 600-700 Hz mi je sumnjivo, i čini mi se da bi bilo različitih problema.

U većini slučajeva nije dobro forsirati jedinice da sviraju na svojim ekstremima. Ni gore, ni dole. Naročito važi za najniže frekvencije neke jedinice.

u kontekstu vrhunskih kompresionih pro jedinica, a DCM50 koji je pokretac topika pomenuo kao moguci centralni drajver se na srpskom zove sarlatanstvo.sad, idi pa ti mu objasnjavaj lepo posle 12000000 trolovanja svake teme u kojima se pomenu horne
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima jos jedan driver koji se meni svija mozda nije za 400Hz ali nije nista losiji. U pitanju je Radian 950PB. Meni se svidja kod modernih kompresionih dirvera sto je izlaz pluga direktan a vidim da je kod DCM50 jos izrazenije sto je pohvalno. Gomila problema se desava kod drivera koji imaju malu hornicu unutra da se ugao izlaza ne pogodi za hornom pa tu nastaju razni problemi. Tako da zasto da ne treba probati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa u principu ima tri 2" kandidata u aktuelnoj produkciji za tu poziciju:radian 950pb koji u kucnoj upotrebi silazi do 400hz opusteno, rade ljudi. dosta skup, nema ga u evropi (ili ga barem nije bilo do skora), sa shippingom iz US ispadne bubrezic. ali navodni vrh vrhova, kruna kombinacije nove tehnologije i old school masina (radian je kalifornijska firma koja je otkupila tooling od emilara, potpuno ludacke firme za pro drajvere iz sedamdesetih koja je u to vreme bila benchmark za kvalitet CD).BMS 4592 u coax varijanti - u swingovima je rez na 270hz, pa ti vidi da li 2" ne moze da se spusti. apsolutni vrh vrhova, kristalno cista rezolucija, transparencija kakva se samo srece kod najjacih JBL drajvera sa truextent berilijumskim membranama. HF drajver u njemu je izvor problema vise vrsta, prosto koaksijalni CD nisu dovoljno usavrseni (ovo je bio jedan od prvih ako ne i prvi), prvi i osnovni problem je sto traze vrlo specificnu hornu koja ce raditi posao i za 300hz i za 10k, a takve su retke. iskreno mislim da ko ima nameru da koristi kompresioni CD da treba da ide pre ili nesto tipa yamamoto/yiuchi ili OSWG i da ne tera ispod 600-700hz, ili da ako hoce okrugle i dugacke horne da onda zaboravi na tweeter, i uzme verziju ovog drajvera koja nije dual concentric nego je cist srednjak. coax je brutalno skup, onomad je bio 500-600e komad.B&C DCM50 kao srednjak odnosno DCX50 kao coax, vazi sve kao gore, sem sto je po izvestajima najmuzikalniji od sva tri ali i najmanje rezolutan, nista strasno i nista ne fali, samo je prosto prezentacija drugacija. potpuno drugacija geometrija, kratki izlaz iz drajvera sto znaci da su sanse da horna zasere stvari i da se napravi honk mnogo manje, plus kompozitna papirna membrana koja se od sve tri najvise ponasa kao fenolska = muzikalnost umesto forenzicke reprodukcije. 230 evra komad u srbiji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ta "probavanja" visokotonaca uglavnom diy-eri rade sa 6db/octi menjaju kondenzatore koji su ima pri ruci...potpomazuci se nekim calculatorom za Fo.to kod horni ne pali mora minimum 18db/oct ili 24db/octa to ukljucuje barem jednu zavojnicu koja najcesce nedostaje.takav nacin isprobavanja vodi u pogresne zakljucke....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

$399.00 u USA komad

pa u principu ima tri 2" kandidata u aktuelnoj produkciji za tu poziciju:

radian 950pb koji u kucnoj upotrebi silazi do 400hz opusteno, rade ljudi. dosta skup, nema ga u evropi (ili ga barem nije bilo do skora), sa shippingom iz US ispadne bubrezic. ali navodni vrh vrhova, kruna kombinacije nove tehnologije i old school masina (radian je kalifornijska firma koja je otkupila tooling od emilara, potpuno ludacke firme za pro drajvere iz sedamdesetih koja je u to vreme bila benchmark za kvalitet CD).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne verujem da su $399, koliko god kineski bili...ali kad naprave kopiju RCA 1428, pricacemo - taj se spusta do 250EDIT - nasao, prave :)2800e par -20% popusta (na donje cene) HT-70 (WE 597) is RMB 26000/pair (includes supply) 555 is RMB 13000/pair 1428 is RMB 22000/pair BA-15 is RMB 20000/pair 22A Horn is RMB 26000/pair

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam oslobodio pritisak iz tih kompresionih komora i povadio neki-kao-raspadnuti-materijal...na WE2390A starom modelui mnogo mi se vise dopada kako to sada radi.a zaboravio sam da posaljem skoro sam uradio i nove lensese i Karlson coupleretako da HF sada rade u OB dipole modua imam i zvuk sa lica i sa nalicija membranenormalno elektricno su u kontrafazia fizicki okrenuti za 180 deg pa sve radi in phase...

post-96-0-01659100-1352752222_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u toku rada na KCoblik nije otprilike formiran nego prema promeru otvorai po nacrtima K.izbusio sam vise rupica za srafove tako da se male horne mogu pomerati pod uglom ako ima potrebe,a time se regulise suret rasprskavanja kod mesta slusanja, pretpostavljam?post-96-0-54042800-1352752322_thumb.jpgfront pogled.ove K horne normalno stoje pod malim uglom kada su na kabinetu u nivou slusanjamedjutim kod mene su dosta podignute gore, pa mislim da je to otprilike taj neki ugao...post-96-0-37676500-1352752439_thumb.jpgiza kabinetasorry na totalno haos "skretnici"taj deo jos nisam zavrsioovo sada je 36db/oct za susret na oko 1.3K a rez pocinje na oko 3.4KZbog razlike u nivoima centralnog i ovih HF-a.ovo mi j samo proba ne radi lose ali mislim da cu tu uraditistep-down trafo koji ce uz par dodatnih elemenata i proracunate induktivnosti i odnose primara i sekundara biti 18db/oct skretnica...post-96-0-07959500-1352752584_thumb.jpgi lenses od furnira, domaci orah...umesto originalnih ravnih ivica kakve su bile na metalnim lensesimaizracunao sam hiperbolicne, karlson style i izrezao taj oblika povecao sam i broj lensesa, da bi smanjio rastojanje izmedjuto je dodatno smanjilo direktivnost a poboljsalo rasprskavanjezadrzao sam isti ugao kao kod originalnihali to u principu nista ne znaci posto mislim da su ih u to davno vreme uradili otprilike...post-96-0-66453500-1352752977_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a da otvoris novi topik i sve to lepo prebacis tamo (a mozda mogu i moderatori da urade, ako nisu polegali)jedini komentar koji imam laicki je da su mi sumnjive te lamele od furnira, to ce da se trese pri vecem SPL i da pravi dodatne difrakcije samo tako. nisu dzabe to ameri i japanci pravili od metala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...