Jump to content

Ima li potrebe za dupliranjem izlaznih tranzistora?


Pigy

Preporučeni Komentari

Molim vas drugari,treba mi savet?

Posto imam nameru da narucim kit RK3760 iz Kerca(bivsi Radio klub) sa 2N3055 na izlazu,zanima me dali ima potrebe da na jedan par izlaznih tranzistora dodam jos jedan.

Razlog za to je posto po mom misljenju disipacija je prevelika za samo dva tranzistora,ukoliko zelim da pojacivac da snagu od 60W na 4 oma.

Znam da mnogo zavisi od velicine hladnjaka na kome ce biti stavljeni ti tranzistori,ali me zanima ako je disipacija 50-60%,to znaci 50-60% od dovedene energije odlazi na toplotu,sto znaci oko pola ide na snagu,a pola na disipaciju,tako da onda treba 60W da ide na dva tranzistora,t.e. 30W po tranzistoru?

Ako bih stavio uparene jos jedan par onda bi teoretski disipacija se rasporedila na sva cetri tranzistora,t.e. 15W po tranzistoru sto je prihvatljivo.

To je moje razmiljanje,recite mi jesam li u pravu,ili je dovoljno jedan takav izlazni par za snagu od 60W uz adekvatan hladnjak?

Napon je 50-60VDC jednostrano napajanje. Tranzistori:

T1 - BC560

T2,T5 - BC141 ( moze li BC286, ili moj predlog BC211)?

T3 - BC107 ( moze li ovde BC550-malosumni?)

T4 - BC161 ( moze li ovde BC287, ili moj predlog BC 313)?

T6,T7 - 2N3055

BC 141 NPN NF-TR/E >50MHz 60V 1A 0,75W TO-39 /moguce zamene:

BC 286 NPN NF-TR/E 100MHz 70V 1A 0,8W TO-39 ili moj predlog:

BC 211 NPN NF-TR/E 300MHz 80V 1A 0,8W TO-39

BC 161 PNP NF-TR/E >50MHz 60V 1A 0,75W TO-39 / moguce zamene:

BC 286 PNP NF-TR/E 200MHz 60V 1A 0,8W TO-39 ili moj predlog:

BC 313 PNP NF-TR/E 200MHz 60V 1A 0,8W TO-39

:clap:

post-385-12585337056_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 15
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Znam da im je disipacija 115W,ja nemam orijentaciju kolika je to disipacija od recimo 20W,znam da je Elliot pominjao na njegovom sajtu da je 15-20W prilicno velika disipacija, i zato je isao sa dupliranjem izlaznih tranzistora.Meni je i lakse sa tim jednim parom,koji ce biti uparen,samo me zanimalo da se ne pregreju i crknu tranzistori,recimo ovaj hladnjak iz Radio kluba 173X75,neznam debljinu,evo i slike,jel dovoljo za jedan par??Jesam li u pravu ono sa didipacijom, ako je stepen iskoriscena pojacivaca u AB klasi teoretski 60%,recimo u praksi 50%,jel to znaci na dovedenih 100W energije,50% se trosi na snagu a 50% na disipaciju??

post-385-1258618386_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pigy, taj hladnjak ti je i previse za jedan kanal. mogao bi na njemu da napravis ozbiljno pojacalo. Sem tog hladnjaka trebace ti i L profil na koji ces namontirati tranzistore jer su u TO3 kucistu pa sve zajedno spojiti sa hladnjakom. Zasto si se odlucio bas za tu varijantu sa 2n3055 kad ima mnogo interesantnijih pojacala. Bilo bi mnogo lakse da kazes koliki trafo imas i sa kojim naponima pa da ti damo predlog za neki amp koji bi se lako mogao napraviti ukoliko si se odlucio za samogradnju. U suprotnom mozes da kupis interesantno pojacalo na oglasu i za manje para no sto ce te izaci pojacalo u samogradnji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Druze,razmisljao sam o oglasima,ali veruj mi, jedino bih kupio od nekolicinu sa ovog foruma,jer koliko toliko smo se upoznali, a ja treba da sednem u autobus, da odem do Beograda,potrosim 25 eura samo za vidjenje, a recimo uredjaj kosta cca 50 eura, i pitanje dali ce mi dozvoliti da ga otvorim,da vidim da nije umesto originalne plocice ugradio recimo neki D.I.Y projekat a la TDA kolo...ima svega priznaces....Pitao si me zasto 2N3055,iskreno cu ti reci,smatram da su mozda najevtiniji tranzistori,sa pristojnom disipacijom a uz to mogu da se nadju upareni, a brdo sema pojacivaca je napravljeno sa tim tranzistorom.Drugo, smatram da je prilicno jednostavna sema i da ne bi trebalo da ima problema prilikom samogradnja i pustanja u rad, dok neki drugi projekti bi zahtevali mozda mnogo skuplje i kvalitetnije komponente,mozda skloniji oscilovanjima ili drugim necim, Pretpostavljam ,,Impuls" da bolje od mene znas kakvi sve problemi mogu biti prilikom podesavanja i pustanja u rad pojacivaca.Cilj mi je da pojacivac bude sa diskretnim elementima, i da nije skup za izgradnju,naravno otvoren sam za predloge.Sto se tice transformatora,moram ih premotavati inace su 2X150W,3X300-400W, i jedan od 1000W, to su trafoi od lampaskog razglasa,ali imaju mnogo i sekundara i primara ,pa neznam za koje su napone.Pozdrav drugari,hvala vam za savete!! :clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako vec premotavas trafoe, nadji neku semu sa +/- napajanjem (za tvoje potrebe je +/-30V sasvim dovoljno). Ima ih dosta sa 2N3055 i sigurno ce bolje raditi od te seme jer onda nemas taj veliki sprezni elektrolit ka zvucnicima. Obrati samo paznju da za napon od +/-30V jednosmerne struje trafo ima na sekundaru oko 2X22V naizmenicne. Najbolje je da sekundar trafoa motas bifilarno tj. sa dve zice odjednom.Za T4 i T5 je bolje da stavis BD139 i BD140.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Toliki laik nisam,znam kako se preracunava AC u DC.Jedina prednost elektrolita u izlazu je zastita zvucnika od DC napona i yu se sva prednost zavrsava.Imam sema i sa simetricnim napajanjem sa 2N3055,a ako cemo o topologiji, ima dosta dobrih starijih sema cak i sa mosfet izlaznim tranzistorima ali elektrolit na izlazu, tako da nemozemo generalno reci da jedan ,,pojacivac,, sa elektrolitom na izlazu ima losiji zvuk od slicnog pojacivaca ali sa simetricnim napajanjem.Veoma je bitno i ulazno kolo kako je reseno,dali je jedan tranzistor ili diferencijalni par(koji moze biti i sa jednostranim napajanjem),nacin povratne sprege,sum tranzistora i mnogo toga.Poenta ovog pojacivaca je bila sto nemoram sam da pravim stampanu plocicu jer je kit iz radio kluba a i delove dobijam,znaci moje je samo da sklopim...Pozzzz :clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pravu si druze za T3, ali ipak ide na bazu drajvera za izlazne tranzistore,pa sum se prenosi,druga stvar bi bila da je on u kolu izvora konstantne struje,ali ovako ima dodira sa bazama drugih tranzistora.Sto se tice elektrolita,jeste zastita,elektrolit ne propusta jednosmernu struju vec naizmenicnu,ja nisam cuo da je neko spalio zvucnike jednosmernim naponom kroz elektrolit? :clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas mozes da zastitis kondenzatorom na izlazu a visoki ne. Visoki obicno crkava jer pojacalo proosciluje na oko 100khz sto se ne cuje ali visokoton tako popije da se moze cak manifestovati dimom iz visokotonca. Nekad davno kada sam imao vremena za pravljenje pojacala i to me je zanimalo, za testiranje pojacala trebalo mi je i po nekoliko dana. Kacio sam mu razlicita kapacitivna i induktivna opterecenja na izlaz i menjao blok na baza-kolektor obrtaca faze. Smanjivao dok ne proosciluje i povecavao dok ne proosciluje i na hladno i u zagrejanom stanju i onda uzimao srednju vrednost. Kada na nekoj semi stoji odredjena vrednost ne znaci da je to i odgovarajuca vrednost. Zavisi od rasporeda i duzine vodova a i od samih karakteristika pojedinih tranzistora. Cak ne mora da znaci da ce oba kanala imati iste vrednosti. rezultat svega ovog je potpuno ispravna pojacala i dan danas koja sam napravio pre vise od 20 godina. naravno da su silver mice isle na kriticna mesta a i tranzistori su tad bili kvalitetni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razumem,,Impuls, a zar Zobelova mreza nemoze da ogranici gornju granicnu frekveciju,ili neki drugi filter sa zvucnika na masu, da ogranici na recimo 50kHz? :clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pravu si druze za T3, ali ipak ide na bazu drajvera za izlazne tranzistore,pa sum se prenosi,druga stvar bi bila da je on u kolu izvora konstantne struje,ali ovako ima dodira sa bazama drugih tranzistora.

Najbitnije je da nemaš visokošumni ulazni stepen, a ostale izvore šumova će povratna sprega kako-tako smanjiti.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas mozes da zastitis kondenzatorom na izlazu a visoki ne. Visoki obicno crkava jer pojacalo proosciluje na oko 100khz sto se ne cuje ali visokoton tako popije da se moze cak manifestovati dimom iz visokotonca. Nekad davno kada sam imao vremena za pravljenje pojacala i to me je zanimalo, za testiranje pojacala trebalo mi je i po nekoliko dana. Kacio sam mu razlicita kapacitivna i induktivna opterecenja na izlaz i menjao blok na baza-kolektor obrtaca faze. Smanjivao dok ne proosciluje i povecavao dok ne proosciluje i na hladno i u zagrejanom stanju i onda uzimao srednju vrednost. Kada na nekoj semi stoji odredjena vrednost ne znaci da je to i odgovarajuca vrednost. Zavisi od rasporeda i duzine vodova a i od samih karakteristika pojedinih tranzistora. Cak ne mora da znaci da ce oba kanala imati iste vrednosti. rezultat svega ovog je potpuno ispravna pojacala i dan danas koja sam napravio pre vise od 20 godina. naravno da su silver mice isle na kriticna mesta a i tranzistori su tad bili kvalitetni.

Uh, jbt, ovo zvuci k'o moja autobiografija. Jedan kanal mi je oscilovao na ultrazvucnom podrucju i spalio visokotonac. Zanimljivo je to da se u zvuku nije primecivala nikakva promena, tj. oba kanala su svirala istovetno. Primetio sam samo da se jedan kanal mnogo vise greje. Dva drugara koja su studirala elektroniku su pokusala da nadju uzrok grejanja ali im nije uspelo. Meni je posle desetak dana maltretiranja (izvadis iz kutije, radi normalno; vratis u kutiju, greje se... i tako sto puta) slucajno palo na pamet da posumnjam na oscilovanje. Probao sam sa kondenzatorima i negativnom spregom na izlaznim tranzistorima i to je resilo problem. Za svaki slucaj, isto sam uradio i sa drugim kanalom.Jos nesto - ispada po vasoj prici da sema sa spreznim elektrolitom ka zvucniku ne moze da proklipuje, tj. da baci jednosmerni signal u zvucnik??Moje iskustvo kaze nesto drugo...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...