Jump to content

Belden kablovi


shonne

Preporučeni Komentari

Mani Wikipediju. :)

Koliko sam ja razumeo, nije toliko stvar u dielektriku, kapacitativnosti, itd, vec u medjusobnim odnosima dimenzija:

http://na.tm.agilent...r_Structure.htm

Characteristic Impedance and Frequency Range

Connector dimensions determine both its characteristic impedance and frequency limits.

Postavljena slika

D = Inner diameter of outer conductor

d = Outer diameter of center conductor

Characteristic Impedance (Z0) - In very simplified terms, the ratio of (D/d) determines the characteristic impedance of the connector and is the single external influence on Z0. Thus the precision of these dimensions also determines the precision of the connector's impedance.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 42
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Brza kalkulacija kaže da je karakteristična impedndansa konektora koji ima 1 pF kapacitet, 75 oma na frekvenciji 21221 MHz....

U stvari, to ce biti jos visa frekvencija, jer ce rezultujuci vektor impedanse zbog faznog ugla izmedju reaktansi uvek imati vrednost manju od najvece komponente. Zato se i koristi termogena terminacija visoke vrednosti jer tada ona postaje potpuno dominantna i skoro samostalno odredjuje apsolutnu vrednost impedanse u kojoj tada reaktivne kompnente bivaju zanemarljivo male.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlicno Kujo, al' ta prica se zove talasovod, ja sam pokusao da uprostim, da ne idem toliko daleko u objasnjenju.

Pogledaj o kojoj frekvenciji je rec na dnu te stranice sto si dao u linku... ;)

Ma sve to stoji sto se tice frekvencija na kojima se oseca uticaj impedanse.

Poenta je bila da postoje razlike izmedju konektora po pitanju impedanse i da postoje konektori od 75ohm-a.

Znaci mozda ipak nije u pitanju trgovacka zavera, vec postoje i aplikacije za koje su te karakteristike bitne.

Ispravka, postoji na sitnom jajarskom nivou u prodavnicama, :) kada kupce ubede da su im prodali specijalni originalni RCA konektor na 75 ohm-a

Koliki je uposte bandwidth u pitanju kada se radi o SPDIF signalu?

Naleteo na ovakvu racunicu...

This page writes that the original SPDIF standard was specified for 6 MHz.

It also write this:

Signal bitrate is 2.8Mhz for sample rate 44.1kHz (I guess because 44.1 kHz * 16 bit * 2 channel = 1.4 MHz data stream).

Signal bitrate is 3.1Mhz for sample rate 48kHz (I guess because 48 kHz * 16 bit * 2 channel = 1.536 MHz data stream).

It's OK, but if I know correctly, SPDIF can transmit maxium 192 kHz 24 bit 2 channel PCM, right?

So it that case, the calculation would be: 192 kHz * 24 bit * 2 channel = 9.216 MHz data stream. So would it require 2*9.216 Mhz = 18.4 MHz bandwidth?

This page writes that the original SPDIF standard was specified for 6 MHz.

It also write this:

Signal bitrate is 2.8Mhz for sample rate 44.1kHz (I guess because 44.1 kHz * 16 bit * 2 channel = 1.4 MHz data stream).

Signal bitrate is 3.1Mhz for sample rate 48kHz (I guess because 48 kHz * 16 bit * 2 channel = 1.536 MHz data stream).

It's OK, but if I know correctly, SPDIF can transmit maxium 192 kHz 24 bit 2 channel PCM, right?

So it that case, the calculation would be: 192 kHz * 24 bit * 2 channel = 9.216 MHz data stream. So would it require 2*9.216 Mhz = 18.4 MHz bandwidth?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....Poenta je bila da postoje razlike izmedju konektora po pitanju impedanse

Da, zanemarljive.

...i da postoje konektori od 75ohm-a.

Ne sami po sebi, vec samo sa terminacijom navedene vrednosti.

Znaci mozda ipak nije u pitanju trgovacka zavera

Nije zavera, samo malo magle koja pomaze stvaranju trzista i odnosa na njemu.

vec postoje i aplikacije za koje su te karakteristike bitne.

To su standardizovane primene i upravo za njih vazi sve sto sam vec napisao (go konektor nema fiksnu impedansu nezavisnu od frekv. signala)Prica o S/PDIF koju citiras je OK i ne menja nista u onome sto sam prethodno naveo - i 3 i 18 MHz je jednako i beznacajno malo u ovoj prici...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prica o S/PDIF koju citiras je OK i ne menja nista u onome sto sam prethodno naveo - i 3 i 18 MHz je jednako i beznacajno malo u ovoj prici...

Zasto razliciti kablovi "sviraju" razlicito u ulozi SPDIF kabla?Koji parametri kabla prouzrokuju te razlike?Iz ove price da su karakteristike tipa impedansa bitne samo na veoma visokim frekvencijama,mnogi bi mogli zakljuciti da bi svi kablovi trebali da budu potpuno isti u ulozi digitalnog interkonekta?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konektor nije "go". ( BNC)50 Ohmski i 75 Ohmski konektori se razlikuju u tipu dielektrika.75 Ohmski ima teflon izmedju srednjeg pina i onog okolnog koji je vazduhom odvojen od onog šrafećeg dela. 50 ohmski ima u oba slučaja Delrin ( polimer)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zasto razliciti kablovi "sviraju" razlicito u ulozi SPDIF kabla?Koji parametri kabla prouzrokuju te razlike?Iz ove price da su karakteristike tipa impedansa bitne samo na veoma visokim frekvencijama,mnogi bi mogli zakljuciti da bi svi kablovi trebali da budu potpuno isti u ulozi digitalnog interkonekta?

Sad se prica sa konektora prebacuje na kablove - nemoj opet kabl-bluz, molim te - to je najnesrecnija tema na ovom forumu, odma' posle LGBT-Dveri zajebancije...Bilo je vise nego dovoljno pisanja o tome a dosta mi je jedno prezvakavanje starih prica za veceras...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad se prica sa konektora prebacuje na kablove - nemoj opet kabl-bluz, molim te - to je najnesrecnija tema na ovom forumu, odma' posle LGBT-Dveri zajebancije...

Bilo je vise nego dovoljno pisanja o tome a dosta mi je jedno prezvakavanje starih prica za veceras...

Ne secam se nekog pametnog i definitivnog odgovora

bas na ovo konkretno pitanje vezano specificno za SPDIF,

i to objasnjenog od nekoga ko se u te stvari razume,

pa sam se ponadao... :)

Nema veze. ;)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste. Go konektor (bez obzira na materijal i konstrukciju) je onaj koji nije terminisan.

Kada se BNC nglavljuje na 75 ohmski kabl onda se omotač zažulji (načisto ) da vazduh bude dielektrik izmedju spoljnog konektora i "šarafa" a unutrašnji dielektrik je teflon koji se uglavi izmedju pina i spoljnog kotakta.Kod 50 ohmskog se stavlja polimerski dielektrik izmedju spoljnog kontakta i šarafa.U jednom slučaju je unutrašnji pin iste debljine cele dužine konektora a u drugom je na vrhu tanji a na kraju deblji.Znači nisu isti
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...