Jump to content

Analogni VU - Watt metri


stein

Preporučeni Komentari

Ajd, rekoh, da otvorim temu, nezavisnu od samog uređaja u kojem bi se VU metar primenio... Većini samograditelja, cenim, osim estetski lepe prednjice, jednostavne i diskretne, ništa više i ne treba, sva se preostala energija (i sredstva, dakako) preusmeravaju u kvalitet samog pojačala, napajanja, konekcija itd... Nekolicina pak, uključujući i malenkost mi, voli neku "dinamičnost", da se nešto "dešava" na toj prednjoj ploči...Jedan od načina da se prednja ploča pojačala "razigra" je ugradnja analognih VU metara. Mene je to od vremena kada sam, još kao klinac, izlazio u prve kafiće (tada su uglavnom u imenu imali zvučni dodatak "Bar" - "Crveni Bar", "Plavi Bar" itd) i blenuo u fabulozne, ogromne JBL kutije i pojačala sa ogromnim srebrnim dugmićima i panel cajgerima strašno fasciniralo... Već odavno ne izlazim po tim mestima koja danas više i nemaju takve zvučnike, sve je nešto posakrivano po ćoškovima, nema đuskanja u večernjim satima dok sa decom proveravamo da li je domaći urađen za sutra i da li su zubi oprani, nema više polica na kojima se kinđure fabulozni Marantzi i Techniksi zbog kojih sam balavio...Ajd rekoh, da vidim, šta se može odraditi u kućnoj varijanti, čisto da udovoljim svojoj nostalgičnoj potrebi da blenem u cajgere...Pretraga je dala prilično interesantne, ali i skupe rezultate.http://www.aliexpress.com/fm-store/208837/211068331-497952663/HIFI-Export-to-Japan-high-precision-VU-meter-pre-amplifier-DB-Audio-power-level-meter-sound.htmlSa desne strane, lepo piše crvenim "Can not deliver to Yugoslavia" (biće da pojma nemaju šta se ovde dešavalo u protekloj deceniji) a i cena od preko 30 dolara po komadu baš i nije nešto prijateljska...Ima lepih primeraka, velikih, taman za prednju ploču veličine 200x440mm, ali, kako rekoh, avaj... cena je .... :(post-13-0-24854600-1333959227_thumb.jpg post-13-0-48278800-1333959238_thumb.jpgNije mi mnogo šta drugo preostalo nego da se kao i uvek do sada, snađem kako znam i umem...I tako sam lepo bio strpljiv i čekao, čekao i ... dočekao... :)Natrčao po veoma dobroj ceni, još boljim uslovima (zamena moguća) jedan stari Hitachi HMA-G2 (mlađi, manji i značajno jeftiniji bratić HMA-8500MkII) i nakon zamene (trampe) i provere ispravnosti, izvadio iz originalnog pakovanja ovo:post-13-0-87137800-1333960031_thumb.jpgTrenutačno radim na tome kako izvesti prednju ploču sa otvorom (detaljisanje oko dimenzija) a samo povezivanje ne bi trebalo da bude neki problem. Najlepši detalj je činjenica da nije u pitanju klasičan VU metar sa dB skalom, nego je skala sa vrednostima u W/8oma. Pretpostavljam da ovaj moj cirklotron može da proizvede tih 60W ili bar blizu toga pa je VU metar legao k'o budali šamar... :)Eto, toliko...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 13
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Super lepo! :thumbsup:

Rizikujem da me se opljuje zbog "fotošopiranja" ali svejedno... Evo ideje koja je u razradi... Voleo bih kada bi već sve bilo izrezano, oglodano i izbušeno, ispolirano, ali... nije, pa za sada samo matematiziranje pre nego se sve stavi na glodalicu da se izbuše rupe. Hladnjake, VU metre i prednju ploču imam, imam i trafoe pa mi sleduje konkretni dizajn ostatka kućišta... (prednja ploča na slici je prozirna da se vide gabariti VU metra - rupa 280x70mm)post-13-0-88635900-1333961595_thumb.jpgNadam se da ću uspeti da izvedem majmunizaciju sa plavim osvetljenjem sa strane gde su nekada bile sijalice, postoje štampane pločice, prihvat i neka vrsta prizme kroz koju se svetlost preusmerava da osvetljava celu prednju ploču... Na fotografiji se baš i ne vidi, ali za razliku od većine VU metara, ovde oznake nisu štampane na pozadinu nego na zadnju stranu prozirne prednje providne ploče... Sledeća slika sa led diodama (ako bude uspelo kako planiram) :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A šta je sa onim "Niškim" VUmetrima? Pardon , ampermetrima.Nije ti bilo žao da kvariš Hitachi?Na HiFi forumu ima na oglasima za 20€ neki VIO metar modul. Ako ti se ne svidja a ti promeni cajgere sa tim Hitachijevim.http://www.hi-files....etter-pm-100st/

Gledao sam te Monacore, ali pošto je budžet bio "trampa ili ništa", a i imam one tvoje koji su značajno dimenziono manji (manji od HMA ali veći od Monacora), potom mora da se rastavi i prerađuje... Ovo kako rekoh, ispade k'o budali šamar... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam posle dugo razmisljanja odlucio da pravim nesto stvarno dobro i provereno. I izbor je pao na CheffDeGaar-UGS. Da li sam mogao bolje izabrati ne znam, ali valjda nisam mnogo pogresio u izboru.

E sad to tebi nije ni bitno. Ali ono sto je tebi mozda interesantno je da on daje i uputstvo za izradu VU. Mozda ti posluzi kao ideja za dalje. PDF fajl mozes skinuti ovde u postu 191:

http://www.diyaudio.com/forums/pass-labs/108683-ugs-power-its-u-p-20.html

Vu : http://psykok.homelinux.org/diy/UP/V2/VuV2.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti instrumenti bi se mogli i praviti .....recimo pogon da bude običan voltmrtar sa posebno urađenom i zalepljenom iglom na original ....sa druge strane sama skala , bar danas ima CNC u svakoj trafici / skoro / ......osvetljenje po želji , staklo napred a AD 639 iza , čisto da se ima naprava prava

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti instrumenti bi se mogli i praviti .....recimo pogon da bude običan voltmrtar sa posebno urađenom i zalepljenom iglom na original ....sa druge strane sama skala , bar danas ima CNC u svakoj trafici / skoro / ......osvetljenje po želji , staklo napred a AD 639 iza , čisto da se ima naprava prava

Naravno da se može praviti... Od davnina čuvam neke egzemplare, sa idejom kao, praviću... pa ništa... Ovo sa menjažom mi baš dobro došlo, a pride sam zafatio i jedan sasvim korektan stereo amp koji jest ostao bez instrument table, ali će zato uz dodatak parčeta alu limene ploče na mesto instrumenata biti vraćen u upotrebljivo stanje :)Hteo sam malo i da trabunjam na račun pozicija 0dB na instrumentima, na ovima je 0dB malkice na drugačijoj poziciji od standardno rasprostranjenih pa ću malo i da procunjam šta i zbog čega...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pleksiglas može da ako ima bočnu rasvetu ........da osvetli samo frezenkovane detalje jer se snop svetlosti prelama i preko njih jer idu po dubini .....inače se rade i reklame na tu foru ......frezenkuje se neka figura i onda od gore doda neon . Za kazaljku nije problem .......izvuče se jedna nit karbonskih vlakana , što duža to bolja ......okači se za nešto jednim krajem a na drugi kraj se stavi nešto teško da je drži nategnutom i ravnom .....premaže se rezinom , sačeka da se osuši , odseče na dimenziju i oblik ...ofarba i zalepi na original nekog voltmetra .....VU metar sa pola metra kazaljkama :) .PS ta ideja oko VU metra mi je pala na pamet dok sam u Milanu pre petnaestak godina gledao CNC kako od jednog komada drveta pravi kuću .....krov ,pa crep , pa zidovi , pa prozori , pa ramovi od prozora , sto čudesa ...... reko ovaj može da iscrta par linija i brojeva na pleksiju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...