Jump to content

Hearing test on-line: sensitivity, equal loudness contours and audiometry


Koja

Preporučeni Komentari

Svi bi trebali tu da imamo dip. Čisto evolutivni proces. Pre samo par stotina godina je zvuk grančice koja se lomi u sred noći bilo korisno čuti što pre :)

„Dip“ je suprotno od „čuti što pre“, zar ne?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 47
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Što je niže kockica to je zvuk koji je propušten kroz slušalice bio tiši. Kockica na 4KHz je najniže što će reći da zvuk na toj frekvenciji najbolje čujem jer mi je prag čujnosti na toj frekvenciji jako nisko pa je jako mala pobuda potrebna da bih registrovao taj zvuk. Što se kockica nalazi bliže vrhu, to je zvuk bio glasniji iz čega sledi da je potrebno mnogo glasnije da se čuje zvuk na određenoj frekvenciji kako bih ga registrovao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što je niže kockica to je zvuk koji je propušten kroz slušalice bio tiši. Kockica na 4KHz je najniže što će reći da zvuk na toj frekvenciji najbolje čujem jer mi je prag čujnosti na toj frekvenciji jako nisko pa je jako mala pobuda potrebna da bih registrovao taj zvuk. Što se kockica nalazi bliže vrhu, to je zvuk bio glasniji iz čega sledi da je potrebno mnogo glasnije da se čuje zvuk na određenoj frekvenciji kako bih ga registrovao.

U pravu si. Ja sam u krivu... Nisam vodio računa o tome da je to nivo zvuka u slušalicama. Mea culpa...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kažeš izmišljam..... da, da.... tako to deluje onima koji ne čuju dobro, i još pokušavaju da se bave konstruisanjem audio uređaja. Tuga. :hot:

Eh, da ti umes da smislis bar polu-uverljiv sales pitch, ti bi bio recenzent, imao bi svoje storije po tim kupusnim listovima; ovako je to puka reprodukcija oglasnog stiva... Tuga...

A uvek me, kao ultimativni argument u diskusiji, posebno gane primedba o losem sluhu... :buehehe:

BTW, firma mi organizuje periodicno sistematski pregled koji ukljucuje i merenje cujnog opsega i hvala Bogu, jos uvek imam odlicne rezultate, bez promene u zadnje 24 godine, imam sve rezultate u kartonu, a ti ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja samo mislim da cuti dobro i imati sluha nije ista stvar. :drink:uvek sam spreman da me neko argumentovano razuveri ako nisam u pravu

Smatraj se razuverenim :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja samo mislim da cuti dobro i imati sluha nije ista stvar....

Nije ako mislis na sposobnost prepoznavanja visine tona odn. frekvencije - da kad cujes ton F i ton E, prepoznas da je F visi od E - to se podrazumeva kad se kaze "imati sluha" i taj se proces odigrava na relaciji culo sluha - centar za sluh i to je preduslov da se nauci sviranje nekog instrumenta. Ako postoji i saobraznost istog mehanizma sa grlom/glasnim zicama,onda je osoba u stanju i da tacno peva.Medjutim, ni jedno ni drugo nije preduslov da se tacno prepozna da li odredjeni zvuk verno predstavlja udarac palicom po cineli ili prosipanje pirinca po dairama. Za to je potrebno imati dobro akusticno pamcenje i neosteceno, osetljivo culo sluha.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A, onda, postoji, još, i absolute sluh...

Jeste, to je redak dar - imam druga iz Sapca, Igora, koji ima taj dar i bio sam sokiran kad smo pre skoro 30 godina on, ja i jos jedan drugar isli na neku zurku i treci drugar, tvoj imenjak, nosi gitaru i usput je stimuje, a Igor mu kaze: jos malo zategni prvu zicu, fali ti cetvrt stepena do E. Ja mu nisam verovao da bez poredjenja sa referentnom visinom tona (stimalica, zvucna viljuska, klavir), napamet moze da odredi apsolutnu vrednost visine tona. Kasnije sam saznao za taj dar i to me i dan-danas fascinira... :respect:Dr Diana Deutch ima sjajan rad na tu temu i kaze da je taj dar mnogo cesci kod ljudi koji govore tzv. melodijskim jezicima (istocna i jugo-istocna Azija) gde znacenje reci zavisi od intonacije u izgovoru.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To ima samo svevišnji :)edit: I Sipijev drugar :rofl:

Imala je i pokojna Megi iz EKV - ucestalost tog dara je oko 1 u 10.000 do 1 u 1.000.000 u zapadnoj civilizaciji a u regionima istocne i jugo-istocne Azije nalazi se i sa ucestanoscu od 1 u 1.000Dolazili su nam gosti iz Kine gde je bilo nekoliko devojaka u orkestru (violine) koje su jasno razlikovale visinu tona i do 1/8 stepena (izmedju G i Gis je pola stepena)...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nosioci absolute sluha ne moraju biti „sluhisti“, dakle ne moraju imati dar i za music-u... To celu pojavu značajno usložnjava... Samo još jedan dokaz činjenice da fijoke ne koriste (baš) mnogo u opisivanju pojedinačnog lika...Lično nemam išta od toga, al' sa nestrpljenjem čekam da poslušam (ponovo) Sleeper (DL je u toku) Keith Jarrett-a na koji me je podsetio najnoviji broj ToneAudio, koji donosi i osvrt na ESL57. Šta tražiti više. A ima, još mnogo toga... za sve: i nagluve i bez sluha i matore i ćorave...Love is all we need...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zekio sam se malo (otud i smajlike), ali realno apsolutni sluh stvarno ima samo svevišnji.Niko od pomenutih nije mogao da čuje ispod 15Hz i preko 25KHz :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nosioci absolute sluha ne moraju biti „sluhisti“, dakle ne moraju imati dar i za music-u... To celu pojavu značajno usložnjava... Samo još jedan dokaz činjenice da fijoke ne koriste (baš) mnogo u opisivanju pojedinačnog lika...

Pre 30 godina devojka sa apsolutnim sluhom je izbacena sa druge godine muzicke akademije. Svirala violinu ali nije bila muzikalna...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...