Jump to content

Fake tranzistori


zeljkor

Preporučeni Komentari

Pozdrav,igorm slucaja dodjose do mene fake Toshiba tranzistori. Nije ovo prvi a ni poslednji put. Za one koji su mozda novi zelim da napomenem da postoje dva nacina da se snazni tranzistori testiraju i ustanovi pravo stanje oko originala. U stvari jedini pravi nacin je merenje karakteristika jer smatram da ako je neko napravio kopiju koja je 100% od originala to nije tako lose :) Postoje i vizuelni metodi na kojima se prepoznaje da npr. nema oznake za klasu pojacanja pored oznake modela do toga da je rupa za sraf asimetricna. Za elektricne vrednosti je idealan uredjaj Tektronix Curve tracer 576 npr koji moze do 100W da propusti kroz tranzistor. Medjutim posto je skup, redak a i mene mrzi da idem do mog cumeza da merim, dobra je metoda velike stege (cekic nije los isto). Lepo se stegne tranzistor po vertikalnim stranama i pukne mu gornja plastika. Takodje ako je TO3 kapica se stegne u stegu i nema sanse da ostane na svom mestu. Slike originala i kopije slede. Kod originala velicina silicijuma je proporcijalna snazi koju tranzistor moze da istrpi pa ako se otvori par originala razlicith snaga moze se steci dobar osecaj.Zeljko

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 20
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

I za kraj nema oznake za klasu pojacanja. U sustini pracenjem par stvari se moze lako ustanoviti sta je original a ste ne. Moj savet je ako niste sigurni , metoda otvori konzervu uvek pomaze. Za male tranzistore , fetove jedino merenje ima smisla. Ako se slazete valjalo bi u ovu temu stavljati slike sa slicnim situacijama da ljudi znaju na sto vise primera kako da prepoznaju sta je problem.

post-83-0-44352600-1319132028_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bash losi laznjaci (ne samo tranzistori, vec i chipovi) imaju oznaku tako lose ispisanu da je i aceton skida. Kod nekih je cak moguce videti i tragove smirglanja originalne oznake (osmirglaju uA741 pa ispisu OPA627 ili AD797 koji su 100-nak puta skuplji i sl.). Bolji laznjaci, kod skupljih komponenata, cak imaju i laserom ispisane oznake. Cesto se desava da i fabrika menja proizvodni proces tokom godina pa se i originali razlikuju po oznaci ali to se da ustanoviti uvidom u datasheet-ove razlicitih godista.Kod tranzistora je pouzdan test provera Vce i Ic po SOA karakteristici. Za to je potrebno imati dobar izvor napajanja (vise od 100V i 10A) pa ako tranzistor (pricvrscen na solidan hladnjak) izdrzi Vce i Ic deklarisane datasheet-om sigurni smo da je u pitanju prava stvar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

prilazem 2 slike uz napomenu da ne znam da li su fake ili ne. ako mislis da im nije mesto ovde - zamolicu da se izbrise post (ako neko zna, moze da prokomentarise, pa da i moj post bude koristan):

post-834-0-31743800-1319133223_thumb.jpg

post-834-0-10579300-1319133314_thumb.jpg

I dodao bih citat nadjen na netu, koji je odgovor Toshibe na pitanje kako prepoznati originale odnosno sta znace oznake:

"Thank you for your e-mail inquiry for 2SC3281 and 2SA1302. Toshiba no longer manufactures or supplies either 2SA1302 or 2SC3281. You may wish to consider using Toshiba near equivalent parts which are currently available :

1) 2SA1943 and 2SC5200 TO3PL pkg, 230V, 15A, 150W complementary pair.

2) 2SA1962 and 2SC5242 TO3PN pkg, 230V,15A, 130W complementary pair.

3) 2SA1986 and 2SC5358 TO3PN pkg, 230V, 15A, 150W complementary pair.

Package marking :

1st line is either 'T' or TOSHIBA , identifying the manufacturer and depending on space available.

2nd line is the part number with the '2S' prefix missing, ie 'C3261', or 'A1302'.

3rd line is hFE banding (one letter, or blank for unbanded) and the date code. Date code can be 2 digit alphanumeric, or a dot system.

4th line is country of origin, either Malaysia, or Japan for Toshiba product.

Regards,

Tech support"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

prilazem 2 slike uz napomenu da ne znam da li su fake ili ne. ako mislis da im nije mesto ovde - zamolicu da se izbrise post (ako neko zna, moze da prokomentarise, pa da i moj post bude koristan):

post-834-0-31743800-1319133223_thumb.jpg

post-834-0-10579300-1319133314_thumb.jpg

I dodao bih citat nadjen na netu, koji je odgovor Toshibe na pitanje kako prepoznati originale odnosno sta znace oznake:

"Thank you for your e-mail inquiry for 2SC3281 and 2SA1302. Toshiba no longer manufactures or supplies either 2SA1302 or 2SC3281. You may wish to consider using Toshiba near equivalent parts which are currently available :

1) 2SA1943 and 2SC5200 TO3PL pkg, 230V, 15A, 150W complementary pair.

2) 2SA1962 and 2SC5242 TO3PN pkg, 230V,15A, 130W complementary pair.

3) 2SA1986 and 2SC5358 TO3PN pkg, 230V, 15A, 150W complementary pair.

Package marking :

1st line is either 'T' or TOSHIBA , identifying the manufacturer and depending on space available.

2nd line is the part number with the '2S' prefix missing, ie 'C3261', or 'A1302'.

3rd line is hFE banding (one letter, or blank for unbanded) and the date code. Date code can be 2 digit alphanumeric, or a dot system.

4th line is country of origin, either Malaysia, or Japan for Toshiba product.

Regards,

Tech support"

Po velicini silicijuma iznutra bili bi originali, inace toshiba vise tranzistore ne oznacava sa recimo 2SC5200 vec sa TSC5200 ili TCA 1943, bilo je u farnellu ovaj komplement tranzistora sa novim oznakama , 1.6 funti komad ali prodani su svi, cekaju novu posiljku, kupio 8 komada i identicni su starima osim slovne oznake , inace one slike u farnellu nemaju veze sa stvarnim izgledom tranzistora.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovo za rupe uzmi sa malom rezervom, nije 100%tni tačan pokazatelj.naravno kada ti se desi svež fake, napiši i odakle ti, ako znaš. ume da bude poučno.

.Guja je u pravuBez informacije gde su nabavljeni fake i li originalni tranzistoritema gubi na znacaju...i na neki nacin se stitie dobavljaci fake komponenatai kuraze da nastave sa tom praksom. bilo da to rade namerno ili samo zbog toga sto su neobavesteni..Pa sta sad treba da kupim po jedan par pa da onda svaki razbijam i da gledam sta je unutra?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZGidja je prodavao 2SC5200 i 2SA1943, njegov zelembac 2SA1943 ima istu oznaku( '820 i nema O ili R oznaku pojacanja) kao i zeljkov zelembac pa predpostavljam(izvinjavam se ako gresim) da su kod njega kupljeni. Nakon dva dana, od kada je stavljen katanac na gidjin oglas, zapoceta je ova tema.@microNsiam nasao u farnelu TSC5200 a niti TSA1943, ima standardno 2SC5200 i 2SA1943 a takodje i TTC5200 i TTA1943 od Toshibe. Predpostavljam da si na te TTC i TTA mislio? Ne svidja mi se jer su u manjem kucistu od originalnih, u TO3PL su.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisu kupljeni u radnji, vec privatno od coveka koji je imao samo tu kolicinu, i nije bio svestan da su fake. Inace ja uvek kada nisam siguran razvalim par. Ja tako radim a ko voli drugacije slobodan je. Moja ideja je bila da se ljudima predoci kako mogu da prepoznaju fake. Sto se mene tice mozete zakljucati ili obrisati temu takodje , nisam emotivno vezan za istu :)

.Guja je u pravuBez informacije gde su nabavljeni fake i li originalni tranzistoritema gubi na znacaju...i na neki nacin se stitie dobavljaci fake komponenatai kuraze da nastave sa tom praksom. bilo da to rade namerno ili samo zbog toga sto su neobavesteni..Pa sta sad treba da kupim po jedan par pa da onda svaki razbijam i da gledam sta je unutra?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZGidja je prodavao 2SC5200 i 2SA1943, njegov zelembac 2SA1943 ima istu oznaku( '820 i nema O ili R oznaku pojacanja) kao i zeljkov zelembac pa predpostavljam(izvinjavam se ako gresim) da su kod njega kupljeni. Nakon dva dana, od kada je stavljen katanac na gidjin oglas, zapoceta je ova tema.@microNsiam nasao u farnelu TSC5200 a niti TSA1943, ima standardno 2SC5200 i 2SA1943 a takodje i TTC5200 i TTA1943 od Toshibe. Predpostavljam da si na te TTC i TTA mislio? Ne svidja mi se jer su u manjem kucistu od originalnih, u TO3PL su.

ima i drugih proizvodjaca2STC5200 2STA1943 STMicroelectronics (ST)2SC5200/FJL4315 2SA1943/FJL4215 Fairchild2SA5200 2SA1943 UNISONIC TECHNOLOGIESi neki 2SA1943 Magnatec ali nisam uspeo da nadjem pdf, vec daju toshibin?.ma ko ce ga znati mozda tranzistore treba kupiti u inostranstvu od poznatih renomiranih dobavljaca?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao sto rekoh, ja sam shvatio da ljudi nisu sigurni kako da prepoznaju problem. Ideja je da im se pomogne. Jesu od njega ali moja ideja ovde nije da coveka prozovem vec da ukazem na nacin resavanja problema. Da budem iskren ja nisam zagledao u slike. Cim sam uzeo u ruke sve mi je bilo jasno sto je kasnija provera i dokazala. Covek nije znao i to mi je dalo ideju da mozda treba vise paznje treba da se posveti ovoj temi. Covek je ispao krajnje korektan i problem je resen, ali problem ostaje i samo ce da bude jos gori kako vreme ide jer kopira se sve zivo.

@ZZZGidja je prodavao 2SC5200 i 2SA1943, njegov zelembac 2SA1943 ima istu oznaku( '820 i nema O ili R oznaku pojacanja) kao i zeljkov zelembac pa predpostavljam(izvinjavam se ako gresim) da su kod njega kupljeni. Nakon dva dana, od kada je stavljen katanac na gidjin oglas, zapoceta je ova tema.@microNsiam nasao u farnelu TSC5200 a niti TSA1943, ima standardno 2SC5200 i 2SA1943 a takodje i TTC5200 i TTA1943 od Toshibe. Predpostavljam da si na te TTC i TTA mislio? Ne svidja mi se jer su u manjem kucistu od originalnih, u TO3PL su.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisu kupljeni u radnji, vec privatno od coveka koji je imao samo tu kolicinu, i nije bio svestan da su fake. Inace ja uvek kada nisam siguran razvalim par. Ja tako radim a ko voli drugacije slobodan je. Moja ideja je bila da se ljudima predoci kako mogu da prepoznaju fake. Sto se mene tice mozete zakljucati ili obrisati temu takodje , nisam emotivno vezan za istu :)

.Mislio sam da su tranzistori iz prodavnice... sorrybtwnije zanimljivo da se brise tema ako nisi emotivno vezan, :laugh1tooht: ...he ...he
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao sto rekoh, ja sam shvatio da ljudi nisu sigurni kako da prepoznaju problem. Ideja je da im se pomogne. Jesu od njega ali moja ideja ovde nije da coveka prozovem vec da ukazem na nacin resavanja problema. Da budem iskren ja nisam zagledao u slike. Cim sam uzeo u ruke sve mi je bilo jasno sto je kasnija provera i dokazala. Covek nije znao i to mi je dalo ideju da mozda treba vise paznje treba da se posveti ovoj temi.

U pravu si, i hvala na fotografijama iznutrica :third:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZGidja je prodavao 2SC5200 i 2SA1943, njegov zelembac 2SA1943 ima istu oznaku( '820 i nema O ili R oznaku pojacanja) kao i zeljkov zelembac pa predpostavljam(izvinjavam se ako gresim) da su kod njega kupljeni. Nakon dva dana, od kada je stavljen katanac na gidjin oglas, zapoceta je ova tema.@microNsiam nasao u farnelu TSC5200 a niti TSA1943, ima standardno 2SC5200 i 2SA1943 a takodje i TTC5200 i TTA1943 od Toshibe. Predpostavljam da si na te TTC i TTA mislio? Ne svidja mi se jer su u manjem kucistu od originalnih, u TO3PL su.

Pogreska kod pisanja mislio sam na TTC i TTA , pakovanje je identicno kao i kod starih 2sc5200/ 2sa1943, ja kupio iz farnella mislim zadnje jer sam dobio i "original" tosibino pakovanje u kojem je bilo 25 komada i mislim da su u farnellu pogrjesili kod ispisa u katalogu a takodje i sa slikom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...