Jump to content

Uparivanje tranzistora


Glogov_Kolac

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 39
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Izgleda da je uparivanje veliki, mozda i najveci problem prilikom samogradnje pojacala. Kako se ustvari vrsi uparivenje izlaznih tranzistora ako recimo imamo po 10-ak komada od svakog?

U zadnjim brojevima casopisa Infoelektronika je dat projekat pojacala u A klasi sa izlaznim tranzistorima MJ21193/21194 gde se oni navode kao najbolji komplementarni par na svetu ali nigde se ne kaze da trebaju biti upareni osim toga da se mogu kupiti u Farnell-u!Znaci li to da su vec fabricki upareni ili da su im k-ke veoma slicne?

Uparuje se po strujnom pojačanju, vrednost pojačanja je "beta" i predstavlja odnos  struja baze i kolektora. 

Konkretno MJL tranzistori koje pominješ, kao i kod većine drugih, za isti tip i iz iste serije imaju približno pojačanje. Da je izlazni stepen kod silikonca  kvazi komplementaran bilo bi dovoljno da juriš istu seriju tranzistora. Pošto to nije slučaj, ne bi bilo loše da se upare izlazn. Olakšavajuća okolnost je da je samo po jedan par na izlazu tako da ćeš uz malo sreće od po 10-ak komada istog tipa gotovo sigurno napraviti zadovoljavajuće parove.

Evo tabele merenja za te tranzistore, vidi o čemu pričam.

Postavljena slika

Ako ti je samo merenje problem, pošalji tranzistore koje nabaviš da ih uparim. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konacno neko konstruktivan ;o)) Dakle potrebno je dovesti struju na bazu i ograniciti struju kroz tranyistor sa 2R. Sve je jasno. Meni konkretno trenutno ne trebaju upareni tranzistori ali kao vlasnik pojacala u A klasi uvek strahujem da se zbog grejanja ne pokvare. Moj izlazni par je BD249/250 koji nije skup tako pa je kupovina vece kolicine opravdana. A ovi MJL-ovi od ON semiconductor-a su oko 6e komad pa je dosta skupo kupovati ih u vecoj kolicini a vaze za jedne od najboljih. Da li se uparivanje vrsi po principu jedan par NPN i PNP tranzistora sa istim hfe (sto mi je logicnije) ili se uparuju dva NPN (PNP) tranzistora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li se uparivanje vrsi po principu jedan par NPN i PNP tranzistora sa istim hfe (sto mi je logicnije) ili se uparuju dva NPN (PNP) tranzistora.

Kod komplementarnog izlaznog stepena (kao kod silikonca) treba naći NPN i PNP sa istim pojačanjem.Na Eliotovom sajtu je lepo opisano merenje pojačanja bibolarnih tranzistora. Nešto slično sam ja "skutijao", vrlo korisna alatka.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...